FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 
08-06-16 21:04  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Miło jest mi oznajmić, że model został ukończony. Muszę tylko zabrać go w plener i porobić fotki aparatem.

Póki co czas na małe podsumowanie.
Wykonanie modelu zajęło mi 11 miesięcy. Jednak gdyby nie długie przerwy w klejeniu to myślę, że uwinął bym się w jakieś 4-5 miesięcy.
Był to drugi model który w życiu rozpocząłem (trzeci, który skończyłem gdyż w międzyczasie wykonałem Fw-190).
Z uwagi na moje nikłe doświadczenie jestem bardzo zadowolony z efektu, mimo iż wiele błędów rzuca się w oczy. Brakło mi jednak umiejętności, aby zrobić je poprawnie za pierwszym razem, oraz cierpliwości aby je poprawić ;)
Dziękuję tym ludziom, którzy zerkali od czasu do czasu na relację, a szczególnie tym nielicznym, którzy pisali swoje wrażenia oraz porady. Mam nadzieję, że moje kolejne relacje będą prowadzone z większą regularnością i skrupulatnością.

Umieszczę tylko jedno zdjęcie całości, mam nadzieję, że w Niedzielę zrobię porządną sesję i zamknę relację galerią.




--

 
08-06-16 23:28  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witaj

Kleiłem ten okręt. Jest co ciekawe na tyle dobrze opracowany (a nie trawię MM jak pies szczawiu) że skleja się w zasadzie sam. To fajnie, że eksperymentujesz z różnymi rzeczami. Nie przejmuj się, że ktoś sugeruje Ci "zostaw to, nie rób tamtego, na to i owo jeszcze będzie czas...". Jak tego nie zrobisz nie będziesz miał doświadczenia.

OK - na modelu widać mankamenty ale widać, że masz pomysł na robotę. Kilka uwag:

1 - Aby porządnie skonstruować szkielet należy używać tak grubej tektury jak przewidziane w wycinance szczeliny na wręgi (w większości przypadków 2mm).

2 - Szkielet należy przymocować do płaskiej równej dechy pinezkami i dopiero do niego kleić wręgi, pokłady itd...

3 - Pamiętaj aby uniknąć niespodzianek (co w MM jest nagminne i z tego powodu nie trawię tej wycinanki jak pis szczawiu) i zmierzyć długości pokładu i wręgi wzdłużnej bo bywa z tym różnie

4 - Poszycie denne i burtowe formuj powoli a dokładnie aby nie było popękane jak u Ciebie - pośpiech jest złym doradcą.

5 - Nie traktuj tego modelu jako skończonego... A olinowanie to co - kot zjadł? I gdzie jest bandera?

Poeksperymentuj z lufami dział. Jak wiesz powinny mieć przekrój okrągły otwarty. Dobrym sposobem jest wykonywanie ich z igieł do pobierania krwi lub większe kalibry z wkładów po długopisach różnych średnic. Pamiętaj tylko aby nie przesadzić z ich grubością. Ale od tego masz kalkulator, internet i wyobraźnię.

Jak na pierwszy okręt myślę że możesz być zadowolony. Są mankamenty, ale czegoś się nauczyłeś i nie rzuciłeś modelu w kąt po czasie. Też zaczynałem od prostych okrętów i między innymi skleiłem też ten okręt :) Dobrym modelem (jak chcesz kleić okręty) będzie HMS Dido z MM lub to samo wydawnictwo HMS Penelope ewentualnie HMS Ark Royal ale TYLKO STARE WYDANIE!!! To są okręty które są w miarę dobrze opracowane i jak dokładnie wytniesz, nie powinny sprawiać problemów.

Czołem!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
09-06-16 05:22  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dziękuję Panie Mucha za rady, wszystkie są dla mnie cenne na tym etapie doświadczenia.

Jednak musisz poczekać na lepsze zdjęcia, ponieważ olinowanie jest, jednak go nie widać. Bandera będzie, ale musi mi ja brat wydrukować :-)
Co do dział, to są zrobione właśnie z igieł :-) grubość jest oczywiście zbyt duża, ponieważ żeby zachować skalę musiałbym zrobić je prawie tak cienkie jak działka plot. Jednak jest to uproszczenie, którego dokonałem świadomie aby dodać pazura burzy :-) Wiem wiem, nie powinienem...

Pozdrawiam.

 
09-06-16 22:46  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tylko bez "Panowania" mi tutaj :)

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
11-07-16 10:48  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Trochę później niż obiecywałem ,ale w końcu jest galeria końcowa:

LINK DO GALERII BUDOWY




Teraz rozpocząłem budowę radzieckiej ciężarówki ZIS 6, której relację będę również prowadził na forum.
Dziękuję za oglądanie, komentowanie i pomoc.
Piotrek.

Post zmieniony (11-07-16 11:00)

 
11-07-16 11:34  Odp: [R/G] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Fajnie Ci wyszedł model, ale ogólne wrażenie psują fatalnie wyglądające grube, metalowe, o okrągłym przekroju obręcze wokół bulajów, a także kluz. W rzeczywistości obwódki bulajów były tak płaskie, że praktycznie nie wystawały nad płaszczyznę burty, przez co można je było zobaczyć dopiero z bardzo bliska. Także wokoło kluzy nie było tego rodzaju pierścieni.

No i równie ważne: PŁASKIE obwódki były malowane na kolor burty. Gdyby pozostawiano kolor mosiądzu (u Ciebie są w dodatku srebrzyste), odbite od nich promienie słoneczne pozwalałyby dojrzeć okręt z bardzo daleka nawet przez ślepca.

To samo dotyczy bulajów na nadbudówkach.

Na fotce wyraźnie widać jak to wyglądało na „Błyskawicy”. Pamiętam (mam swoje lata) że „Burza” miała identyczne. Druga fotka przedstawia „Burzę” – tam też nic nie błyszczy.

,

--

Post zmieniony (11-07-16 22:18)

 
11-07-16 12:28  Odp: [R/G] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
kari   

... naj sam początek :-) ... obowiązkowo gratulacje za ukończenie modelu.

... do zasadnych uwag Akra/y dorzuciłbym ogólnie; nieco więcej dbałości przy
formowaniu brył (np. nadbudówki), kadłuba (szczególnie dziób) oraz brak
łańcuchów kotwicznych i przezabawnie "zwisające" kotwice ;-)
... za to na uwagę zasługuje całe "orelingowanie" i olinowanie a także
fajnie wykonane schodnie czy jak kto woli trapy :-)
... to właśnie te elementy robią cały pozytywny efekt końcowy.

..., a tak mniej więcej kotwice powinny być ułożone w kluzie




------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
11-07-16 17:06  Odp: [R/G] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,gratki za ukończenie modelu, ,co do poprawy w przyszłym modelu napisali poprzednicy,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
07-02-23 23:04  Odp: [R/G] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Cosmicgoa   

Witam mam pytanko,też zabieram się za ten model z MM ale numer z 2022 roku,jak doradzacie czy kaponować arkusze,czy zostawić oryginalne?Za odpowiedź z góry dziękuję.
A tak w temacie model super Ci wyszedł,gratulacje.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024