FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-08-15 21:35  [Technika] Impregnacja - dziwne pytanie amatora
Marinero   

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Nazywam się Marek i jestem kompletnym amatorem w dziedzinie jaką jest modelarstwo kartonowe. Nigdy w życiu nie miałem z tym styczności. Tematem zainteresowałem się niedawno poprzez mojego dziadka, który skleja drewniane modele okrętów. Zafascynowany tą sztuką postanowiłem, że spróbuję swych sił.

Jako swój pierwszy model wybrałem "Galeon Hind" od MM. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Po obejrzeniu paru zdjęć doszedłem do wniosku iż porwałem się z motyką na słońce. Nie mniej jednak daje mi to dodatkową motywację aby zabrać się za to najlepiej jak tylko będę mógł. Z zaciekawieniem przeglądam forum i czytam o wszelakich technikach wykorzystywanych w tej sztuce. Uzbrajam się w narzędzia i z niecierpliwością oczekuję przesyłki z modelem. Wybrałem kleje, przymierzam się do farb aby spróbować swoich sił w retuszu. Wybrałem specyfik, którym będę impregnował lecz męczy mnie strasznie jedna kwestia.

Wystarczy, że zaimpregnuje same arkusze, które są w zestawie czy też może należy impregnować arkusze wraz z naklejoną na nie tekturą/brystolem etc. ?

Podejrzewam, że jest to banalne pytanie lecz niestety nie doszukałem się konkretnej odpowiedzi bądź ją przeoczyłem lub też nie zrozumiałem tego co było napisane.

Z góry przepraszam i po cichu liczę na wyrozumiałość :)

Post zmieniony (18-08-15 21:49)

 
18-08-15 22:00  Odp: Impregnacja - dziwne pytanie amatora
Paweł63   


A nie lepiej pogadać z dziadkiem?
Pozdro.

 
18-08-15 22:04  Odp: Impregnacja - dziwne pytanie amatora
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Same arkusze caponem.
Życzę powodzenia.

 
18-08-15 22:05  Odp: Impregnacja - dziwne pytanie amatora
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Najpierw zaimpregnuj wszystkie arkusze, np lakierem bezbarwnym w sprayu, a potem naklejaj to co wg instrukcji będzie do naklejenia na tekturę.

Aha, nie zapomnij pokazać efektów swojej pracy ;)

--

Post zmieniony (18-08-15 22:06)

 
18-08-15 22:07  Odp: Impregnacja - dziwne pytanie amatora
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Witaj! Cieszy kolejny chętny do klejenia żagli, koniecznie osobiście poproszę relację - a jak nie - zapraszam na gg :)

Co do impregnacji - osobiście impregnuję "gołe" arkusze. Jeśli chodzi o podklejone wręgi - tych nie impregnuję wcale.

Co do klejów z mojego stosunkowo średniego doświadczenia - do wręg i dużych elementów podklejanych w całości - butapren. Ponadto jakiś wikolopodobny - uwaga! - rozmiękcza papier, bo jest na bazie wody. A do olinowania - jakiś CA - z tym z kolei ostrożnie bo to toksyczny śmierdziuch i staram się go ograniczać.

Farby - do żaglowców używam akryli z tubki firmy Renesans - tyle że ja maluję całe - ale do retuszu - jak najbardziej też się nadają. Są świetne.

Co do wyboru modelu - hmm... Są za i przeciw. Za - niedrogi, dobry żeby skumać mniej więcej co i jak, z czym to się je. Przeciw - GH ma sporo niedociągnięć i gdybym nie obkleił go balsą, tobym w trakcie budowy wywalił go w diabły. Ponadto kolory pokładów i masztów... (choć maszty i reje raczej zamierzasz wykonać z patyczków na pewno - to samo tyczy się żagli - odstaw papier, pomyśl nad płótnem). Z kolei za_a_nawet_przeciw że tak to ujmę - schemat olinowania pokazany w wycinance jest bardzo uproszczony. Ma to plusy i minusy.

Są tu o wiele bardziej doświadczeni "marynarzemodelarze" więc na pewno powiedzą więcej, aczkolwiek mam nadzieję że choć trochę pomogłem :) Gdyby co - gg albo mail :)

a tu galeria mojej wariacji nt tejże wycinanki: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=267333&t=267333&filtr=0&page=1

--

Post zmieniony (18-08-15 22:12)

 
18-08-15 22:53  Odp: Impregnacja - dziwne pytanie amatora
Marinero   

Dzękuję wszystkim za odpowiedzi. Sprawa została wyjaśniona w 100%

@Ryszard do impregnacji wybrałem kapon extra. Zamierzam impregnować samym kaponem bez rozcieńczania.

@Petrov o klejach trochę poczytałem i skompletowałem właśnie 3 takie rodzaje. Skompletowałem między innymi wikol bo akurat miałem pod ręką. Poczytam jeszcze i zastanowię się czy zastąpić go może czymś innym. Co do farb myślałem po prostu o zwykłych plakatówkach właśnie ze względu na sam retusz. Nie mniej jednak przyglądnę się Twoim propozycją i na pewno rozważę ich zakup. Co do kolorów tego modelu: Szczerze mówiąc nie przeszkadza mi to. Model bardzo mi się spodobał więc skłoniłem się do jego zakupu :)

Bardzo mi miło, że otrzymałem taką pomoc i cieszy mnie fakt, iż mam do kogo się zwracać z pytaniami wszelakiej maści. Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024