FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
02-08-15 20:45  [R/G] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zdjęcia z relacji
Galeria końcowa

============================================

Oklejanie poszyciem Berkuta wyszło mi wczoraj bokiem i postanowiłem odreagować na jakimś mniejszym gabarytowo modelu. Wybór padł na Tiger Moth z Kartonowej Kolekcji w opracowaniu Pawła Mistewicza:



Sądziłem, że akurat ten model będzie leżał na półce jako wieczny półkownik, bo dwupłatowce to zupełnie nie moja bajka, a tu niespodzianka :-) Wycinanka nieduża, ledwie cztery arkusze części.

Pomysł z rozpoczęciem nowego modelu był całkowicie spontaniczny, więc nie bawiłem się w żadne lakierowanie czy kaponowanie arkuszy. Raz, że chciałem się wziąć do klejenia. Dwa, że chcę na czystym kartonie przetestować nowe kleje: introligatorski od Jaśka i BCG. Standardowo używany przeze mnie klej szewski użyłem tylko do podklejenia wręg.

W kabinie wykonałem uplastycznienia dźwigni przewidziane w wycinance jako waloryzacja. Jestem zadowolony z efektu, w szczególności z czystego przyklejenia za pomocą BCG.

Na koniec szybkie pytanie wybiegające nieco w przyszłość. Jak wykonać naciągi pomiędzy płatem górnym i dolnym? W szczególności zastanawia mnie jak zadbać o to, aby linki były dobrze naciągnięte. Jak ktoś ma jakiś patent na to albo może pokierować mnie do jakiejś relacji gdzie cały proces jest dobrze przedstawiony to będę wdzięczny. (Oczywiście do tej pory wszelkie relacje z budowy dwupłatowców ignorowałem.)

--

Post zmieniony (10-02-19 16:31)

 
02-08-15 20:56  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wyszukaj w Google - "rigging biplane" w Pdf masz wiele instrukcji montażu, wykonania itd.

 
02-08-15 21:03  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No dobra, widzę że zrobienie dobrze naciągów będzie wyczynowe :-) Dzięki.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-08-15 21:21  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zasiadam i kibicuję :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
02-08-15 21:37  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ja robię tak: Jeden koniec nici montuje na stałe(dziurka i wklejam). Tam gdzie ma być drugi koniec, podobną metodą, wklejam oczko z cieniutkiego drutu. Przewlekam przez to oczko nić, naciągam i daje kropelkę superglue. I gotowe:)

 
02-08-15 23:28  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Robienie naciągów w komorze płatów zależy od tego jak chcemy je zdetalizować. Czy ze "śrubami rzymskimi" czy bez.
Ja robię naciągi z plecionki wędkarskiej.
Z drutu robię oczka zakończone dwoma wąsami. Po przewleczeniu plecionki przez oczko sklejam a na miejsce sklejenia nasuwam rureczkę zrobioną z folii aluminiowej (robię je na igłach). Drugi koniec plecionki zostawiam wolny.
W płatach dolnych i górnych robię dziurki. Wsuwam wąsy oczka i przyklejam.
W dolny płat oczka z gotowymi przyklejonymi linkami a w górny płat wklejam same oczka.
Jak już mam zamocowany na stójkach i zastrzałach górny płat to na zwisające linki umocowane na dolnym płacie wsuwam te foliowe rureczki przeciągam plecionkę przez górne oczka i sklejam a potem nasuwam rureczki. Uwaga: nie wszystkie samoloty miały śruby rzymskie na dole i u góry (nie wiem jak jest DH-82). Naciągi wybieram na sztywno naprzemiennie - raz na lewym, raz na prawym płacie.
PS - to taka najprostsza metoda, połowicznie oddająca konstrukcję śruby. Można sie pobawić w jej dokładniejsze zrobienie (oczko w płacie - rurka - oczko - naciąg)
W Caudron G.III tą metodą robiłem wszystkie naciągi - w miejsce rureczek użyłem cienkich spiralek.



Post zmieniony (02-08-15 23:40)

 
03-08-15 09:55  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć,
Fajnie, że założyłeś relację z budowy tego samolotu.
Też kupiłem ten model tylko z Modelarza Kartonowego (inne malowanie - samolot jest cały żółty).
Będę częstym gościem Twojej relacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie !

--

 
03-08-15 13:47  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
Darecki1968   

Model prześliczny i praktycznie sam się buduje. Wykonałem go w dwa miesiące.
Popatrzę na relację i może swojego kilka fot wstawię.

--
47 latek

 
28-09-15 00:00  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Okleiłem szkielet poszyciem. Wszystko elegancko pasuje i jestem zadowolony z efektu. Jedyne większe potknięcie to odciśnięcie wewnętrznego szkieletu na poszyciu silnika - przejechałem się tutaj na BCG. Poza tym po raz pierwszy w życiu udało mi się dobrze zrobić trójwymiarowe zegary w kabinie pilotów.
--

Post zmieniony (10-02-19 16:32)

 
10-10-15 23:40  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

<tu oryginalnie były zdjęcia>
--

Post zmieniony (10-02-19 16:32)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024