FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
05-08-15 11:16  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak zapytam z czystej ciekawości - jakiej grubości jest ten dysk ? Czy podklejenie elementami tego dysku (jak i czym ciąć ?) nie wpłynie na gładkość burty od zewnętrznej strony ?
"Patent" ZbiG-a chyba lepszy.

 
05-08-15 11:19  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Dysk jest cieniutki,, bardzo łatwo się go tnie choćby nożykiem. Ale jest grubszy nieco od taśmy video.

--
54323031

 
05-08-15 11:50  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Grubość dysku dyskietki max 0,1mm , taśma video pewnie 0,03

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
05-08-15 12:23  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tak jak koledzy napisali. Tnie się go bez problemu nożyczkami ale nie załamuje się tak łatwo jak taśma i w bulaju wygląda jak tafla szkła :-) Najlepsze były dyski z tych dużych dyskietek 5-cio calowych ale coraz mniej towaru na rynku :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
05-08-15 17:02  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Teraz wszystko jasne! Dziękuję za wyjaśnienia,

 
05-08-15 18:26  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Niestety nie mam tyle czasu ile bym chciał na klejenie, dlatego postępy idą powoli.

Najpierw odpowiem na parę postów.
Doody: Pomysł z dyskietką rzeczywiście ciekawy, niestety wiosną robiłem w domu remont i ostatnie okazy dyskietek poszły w kosz :(

Ryszard, Kalafior: Zastanawiam się, czy przy tak małych otworach jakiekolwiek światło wpadnie do środka tak aby było widać przez okienka, czy wnętrze jest białe, szare czy różowe? Początkowo gdy ten pomysł się pojawił byłem przekonany, że nic a nic nie będzie przez nie widać. Macie może inne doświadczenia?
Problem pojawić się może tam, gdzie akurat wypadnie wręga i dlatego przemyślę sprawę dokładnie

Zbig:

Więc eksperymentowałem trochę z cieńszymi drucikami i średnicami, wybór padł na nr 2 (wcześniej był nr 5). Od razu wyjaśniam: powinny być mniejsze, takie jak nr 3, ale nie pasują mi do wybijaka, nie mam chwilowo w domu wkładu zenith ani niczego czym mógłbym zrobić mniejszy dziurkacz. Idę więc na łatwiznę, zgodnie ze zdaniem niektórych, żebym nie porywał się z motyką na słońce. Już i tak zbyt dużo czasu zmitrężyłem na te okienka. Ja będę zadowolony bo okienka będą (choć trochę za duże). W końcu jest to dla mnie nauka, więc nie będę póki co podchodził do tematu zbyt purystycznie. Dziurki w kartonie już wyciąłem, więc mleko się rozlało, trzeba sobie teraz radzić.

Teraz sprawa retuszu. Wiele czasu poświęciłem na szukanie złotego środka, ale go nie znalazłem. Chodzi o kolor. Jeżeli dobrze kryje krawędzie i białe pola będąc przy tym podobny do koloru części, to jest stanowczo za ciemny kiedy już wejdzie na nadruk. Jeżeli łączy się z nadrukiem to jest za jasny na krawędziach:

Tutaj zrobiłem test, biały prostokąt zamalowałem zrobioną z pasteli i terpentyny farbką. Jest minimalnie za jasny na białym, a po lewej stronie naniosłem go trochę na szary. tu pojawił się ciemniejszy placek. Może powinienem pozwolić odparować mieszance, żeby była troszkę gęstsza i lepiej kryła?
Błądzę jak dziecko po omacku, ale mówcie co chcecie, fajne to jest. :) Takie odkrywanie całkiem nowych dla mnie rzeczy i uczenie się metodą prób i błędów.

 
05-08-15 19:57  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wiesz co, jest taki złoty środek. Nazywa się on potocznie impregnacją kartonu. W moim przypadki pozwala na niedbałe retuszowanie poza białe i jednoczesne szybkie wytarcie nadmiaru z druku. Zobacz w galerii Akizuki. Zdziwiłbyś się jak w trakcie budowy upaprałem poszczególne elementy tego niszczyciela.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
17-08-15 14:18  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Kolejna część sklejania Burzy. Przepraszam za taki zastój, ale sklejałem z doskoku, może pół godziny dziennie i nie chciałem dodawać update'ów co każdy element, żeby nie robić spamu.
Skończyłem wręgi denne bez większych problemów, ot szlifowanie i docinanie, a gdzieniegdzie także doklejanie pasków bo wyszło za krótkie.


Później zabrałem się za poszycie dna. I tu zaczęły się schody, ponieważ dopasować to do siebie było czymś wielce brawurowym. Wydaje mi się, że wyciąłem części równiutko, więc albo wycinanka jest zwichrowana albo... "wydaje mi się" to dobre słowo :) Tutaj jeszcze bez końcowych elementów:

Generalnie tragedii nie ma, ale są miejsca gdzie poszycie nie jest dopasowane i robią się schodki. Oczywiście wyginałem elementy na nożyczkach przed formowaniem, tak aby nie powstały zagięcia jednak całkiem tego nie uniknąłem. Cóż, na czymś trzeba się nauczyć, prawda?

Aktualnie wklejam i podklejam bulaje. Niestety nie miałem dostępu do dyskietek, więc załatwiłem to tak: cienki pasek taśmy bezbarwnej śliską stroną przyklejałem butaprenem tak żeby zakrył okienka. Później taśmą izolacyjną zaklejałem całość od spodu. Minusem tego rozwiązania jest to, że gdzieniegdzie jakiś paproch przykleił się do taśmy bezbarwnej zanim ją zabezpieczyłem i go widać. Ale to detal.

"Dziurę" na kotwicę też wyciąłem, wkleiłem tam troszkę większe kółeczko z drutu a od spodu wykonałem taki cylinder, żeby było wrażenie głębi a łańcuch kotwiczny mógł wychodzić z wnętrza kadłuba.

Problem teraz powstał taki, że gdy dopasowuję poszycie burt do kadłuba tak aby równiutko pasował w miejscu gdzie pokład górny łączy się z dolnym to z przodu brakuje mi około milimetra. Akurat z części dziobowej dna jestem bardzo zadowolony, bo mi wyszła i nie chciałbym jej kroić. A przyklejałem ją cyjanopanem, więc raczej nie da rady jej odkleić, przyciąć i przykleić na nowo. :( Nie wiem jak załatwię tę sprawę. Jakieś pomysły?

 
17-08-15 14:39  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Burta składa się z dwóch części. Klej od dziobu z obu stron żeby było ładnie a na rufie gdy wyjdzie szczelina zrób wstawkę z paska kartonu w kolorze burty. Czarne kreski obrysowe poodcinaj i łączenie będzie praktycznie niewidoczne.
Nie wiem czy jest tam zapas koloru ale gdyby nie było to możesz pozyskać pasek w kolorze burty z jakiegoś innego elementu który będzie mniej widoczny niż burta i który można będzie spokojnie podretuszować.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
17-08-15 15:55  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

stary: ale ja nie mierzę od tyłu, tylko od połączenia wyższego i niższego pokładu. Tam gdzie burta nagle robi się niższa. Tam nie da się przesunąć poszycia do przodu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024