FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-07-15 21:58  [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam wszystkich!

Chciałbym zaprezentować ukończony model samolotu szturmowego Ił-2m3 wydawnictwa GPM.
Mój post dzielę na dwie części.
W części pierwszej zamieszczam galerię bez zbędnych opisów.
Natomiast część druga to skrótowy opis budowy i kilka moich uwag do projektu.
Zaznaczam, że jestem początkującym sklejaczem kartonu, więc pewnie Magicy, których na forum nie brakuje, raczej w części drugiej nie znajdą jakiś cennych informacji :)
Generalnie model polecam, gdyż jego budowa daje wiele satysfakcji.
Zapraszam do oglądania i komentowania.

Część I



Część II

A więc zacznijmy od początku:

• I kabina


Tutaj zastanowiła mnie jedna rzecz. Otóż w Planach Modelarskich i literaturze nie udało mi się znaleźć kabiny w której na lewym pulpicie znajdują się 3 dźwignie. Zawsze są tylko dwie.


• II kabina

W drugiej kabinie natomiast miałem wątpliwości odnośnie montażu taśmy z nabojami do karabinu.
Wg instrukcji powinno być tak:

Natomiast wg literatury powinno być:

I u mnie w modelu:


Część 75m (pojemnik z boku karabinu) też jest podejrzany :) na zdjęciach nigdzie czegoś takiego nie znalazłem. To jest pojemnik na łuski ?

• Znikająca wręga

Dwa pierwsze segmenty modelu (przedział silnika i przedział kabiny) są łączone „na dwie wręgi” i w zestawie są obie wręgi. Natomiast w instrukcji jest zamieszanie gdyż na rysunku przekrojowym (rys.29) jedna z wręg już znika i wygląda to tak jakby miało być łączone za pomocą wręgi i paska.


• Zapadające się i falujące pokrycie skrzydeł

W modelu nie jest przewidziane żadne podposzycie skrzydeł. Jest tylko szkielet złożony z paru żeberek i dźwigara. Dla mnie jest to stanowczo za mało żeby uzyskać w miarę proste pokrycie które nie zapada się i nie faluje.
Obniżyłem wysokość dźwigara i między żebra wkleiłem podposzycie z kartonu uformowane do kształtu żeber.

Natomiast w centropłacie kleiłem uformowane podposzycie do poszycia i dopiero całość do szkieletu. Oczywiście podposzycie musi „mijać” się z żebrami żeby całość nie wyszła za gruba.

• Błąd druku na lewym skrzydle

Do budowy miałem dwie wycinanki. W obu na lewym skrzydle ciągnie się dziwny prostokąt, który wygląda na błąd w druku (nie wiem czy na moim zdjęciu to jest dobrze widoczne).

Generalnie nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka, tylko jak się ktoś za długo gapi się w to skrzydło... jak ja :)

• Gondole podwozia

Przy tym elemencie myślałem już czy by tego wszystkiego po prostu nie wyrzucić do śmietnika... No nie pasowały mi te gondole i tyle. Wiem że nie jestem jedyny, bo czytałem relację na niemieckim forum modeli kartonowych. Moje spostrzeżenia są takie:
1. Na pewno część wewnętrzna gondoli (ta szara) jest pomylona lewa z prawą w stosunku do części zewnętrznej gondoli (tej jasnoniebieskiej). Pytanie teraz tylko pozostaje co miało być rzeczywiście prawe a co lewe? Czy zamienione lewa z prawą są części wewnętrzne czy części zewnętrzne...
Ja uznałem że pomylone są części zewnętrzne a dobry numer mają części wewnętrzne. Pewny nie jestem do teraz, po prostu nie pasowały mi te luki i tyle.


• Przyrząd montażowy

Model ma spore wymiary – 44 cm rozpiętości.
Aby zachować geometrię samolotu zbudowałem ze ścinek balsowych taki przyrząd w który wkładałem cały kadłub i mogłem spokojnie pracować na modelu. Dodatkowo przyrząd posłużył do zamocowania skrzydeł z zachowaniem równego wzniosu i zamocowania usterzenia. Oczywiście nie wyszło to wszystko idealnie.
Montaż skrzydeł

Montaż usterzenia

Montaż uzbrojenia

Elementy modelu przed końcowym montażem


• Śmigło

Podpatrzyłem w relacji (chyba ZbiGa o Hurricane z KKL) pomysł na to jak zachować równe kąty rozstawu łopat śmigieł. Też staram się to stosować.


• Owiewka

Nie mam już możliwości tłoczenia owiewek metodą Ostoii (patelnia i olej) – Żona nie pozwala na nowej kuchence takich cyrków odstawiać :):):). Zastosowałem więc taką metodę zastępczą. Żelazko modelarskie do oklejania folią, na szybko poskręcana ramka z folią wsuniętą w środku no i olej. Jest trudniej wytłoczyć, ale myślę że z czasem dojdę do wprawy.



• I na koniec (jeżeli w ogóle ktoś dotarł aż tutaj) – celownik

Ja postanowiłem wykonać z cieniutkiego drucika i wkleić do ramki owiewki od tyłu.



Do usłyszenia przy okazji następnego modelu!

--

 
30-07-15 22:06  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Bardzo ładny model. I robiłeś z pomyślunkiem, moje gratulacje!

--
54323031

 
30-07-15 22:28  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Fajny model i ładnie sklejony - Gratuluję ! Zawsze podobały mi się te Ił-y :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
30-07-15 22:45  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Co do celownika - nie lepiej byłoby go po prostu delikatnie wytrasować na ciut grubszej folii albo płytce plastikowej (mógłbyś spokojnie dać ponad milimetr, byłoby w skali), jak w oryginale?

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
30-07-15 23:21  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
kari   

Model fajny, gratuluję.
... moją uwagę zwróciła wyprofilowana na półokrągło osłona kabiny;
powinna być w górnej części bardziej płaska tak jak na zamieszczonym rysunku:
http://drawingdatabase.com/wp-content/uploads/2014/03/Krilya-264.jpg
-------------------------------------------------------------------------------------------------

 
31-07-15 05:59  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Gratuluje ukończenia modelu. Pamiętam stare wydanie Iła 2 z MM. Fajnie się prezentował na półce :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
31-07-15 07:30  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Bardzo ładnie sklejony model , gratuluję .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
31-07-15 07:48  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Bardzo mi się podobuje. Ładnie sklejone ładne wydanie.

 
31-07-15 08:52  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję wykonania modelu. Podoba mi się.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
31-07-15 19:40  Odp: [G] IŁ-2m3 GPM nr kat. 246 3'2006
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegę
Piękny samolot i pięknie sklejony model.
Formuła galeria-relacja również bardzo mi się podoba.
Powodzenia w następnych modelach.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024