FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
13-07-15 18:01  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
rysiu62   

Ha , ha. Najlepsze w tych rozważaniach jest to że Rosjanie mówią po .... rusku ( русский язык ) i co na to koledzy krytycy Raziela.

 
13-07-15 18:23  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

" русский язык" (russkij jazyk) to nie ruski język a rosyjski język - tak się tłumaczy na język polski. Rosjanie mówią nie po rusku a po rosyjsku.
Ruski język był używany dawno temu m.in. na Rusi i nazywany jest też staroukraińskim lub starobiałoruskim.
A w temacie językowym to -pierogi ruskie to nie pierogi rosyjskie
PS - jak Rosjanin mówi np. "po rusku eto znaczit..." (to tłumaczymy to: po rosyjsku to jest... a nie "po rusku to jest...)

Post zmieniony (13-07-15 18:27)

 
13-07-15 21:35  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ponieważ pracowałem w Moskwie przez prawie rok mogę powiedzieć, że język rosyjski ma również kilka fajnych "pułapek" dla ludzi, którym wydaje się, że prawie dobrze mówią:-)
np. zapomnił to zapamiętał a zabył to zapomniał (nie wiem jak zrobić klawiaturę do grażdanki). Dworzec to wakzał a nie dworiec itd itp. Wynikło z tej przyczyny kilka śmiesznych nieporozumień :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
14-07-15 00:29  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Agand 

 

Doody - zainstaluj sobie do firefoxa (albo jednego z jego klonow) dodatek 'transliterator' pięknie działa ino się trza trochę wprawić.

--
Pozdrówka
Agand

 
14-07-15 10:34  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ja zainstalowałem sobie rosyjską czcionkę do Worda i zakupiłem takie naklejki na klawiaturę. Świetnie się sprawdza. Chyba najprostszy sposób, bo nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania dodatkowego...

 
17-07-15 12:54  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Kmicic 

Na Forum:
Galerie - 4
 

a ja aż zajrzałem do Wikipedii i proszę:
"Y – dwudziesta piąta litera alfabetu łacińskiego, dwudziesta dziewiąta litera alfabetu polskiego. Na tę literę w języku polskim zaczyna się tylko kilka słów, które są zapożyczone, i czyta się je zwykle przez "J": yale, yeti, yorkshire, oraz yuppie. Wyjątkami są słowa ypsilon i ylid, czytane przez Y. W różnych językach może oznaczać na przykład samogłoskę [y], [ɨ] (jak w polskim), lub spółgłoskę [j]."
druga sprawa, że kiedyś na starym banknocie 100 złotowym był taki napis: 'PROLETARYAT'. na dawnym banknocie 500 złotowym był obraz sztandaru, bodajże kosynierów od Kościuszki, z hasłem "Zywią Y Bronią". kiedyś 'Y' było czytane jak I/J. nie znam się na tym ale coś czuję, że miało to wiele wspólnego z powszechną w tamtych czasach łaciną. być może (tu się zaczynają moje fantazje) Rosjanie przy transkrypcji z cyrylicy na alfabet łaciński również również używali 'Y' dla 'я' i stąd dzisiaj mamy rosyjską stronę yak.ru, a nie jak.ru - i nie jest to wynikiem żadnej 'anglicyzacji'
:)

 
17-07-15 13:24  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Rosjanie sami nie zawracali sobie głowy transkrypcją cyrylicy na inne alfabety ;-)
Za to na przełomie lat 20 i 30 bolszewicy zaczęli myśleć o odejściu od cyrylicy.
Zamiast я, е, ё, ю miało być ja, je, jo ju. Czyli litera "j" + samogłoska.
Y miał być tylko ygrekiem ;-)

 
17-07-15 15:31  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kmicic napisał:
" stąd dzisiaj mamy rosyjską stronę yak.ru, a nie jak.ru - i nie jest to wynikiem żadnej 'anglicyzacji'

Jest właśnie wyrazem "anglicyzacji" ale celowym. Po to by internauta posługujący się alfabetem łacińskim znalazł informacje na stronach rosyjskojęzycznych.
Jest szybszy sposób niż napisanie przez jakiegoś tłumacza tekstu cyrylicą (np/ Jak - 1) skopiowanie i szukanie w Google.

 
27-07-15 00:00  Odp: [N] Bf-109 wydawnictwo proArte 1:33, RWD-8, Me-163, Jak-9, Fokker D.VII w 1:50
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ta transkrypcja z rosyjskiego na angielski importowana na polskie realia daje takie rezultaty, że Suchoj okazuje się Sukhioem, Jakowlew - Yakovlevem a Mikojan-Gurewicz - Mikoyan-Gurevichem. Kwadratowo i po ziemii ale działa.
Podobnie często czytam o modelach wydanych "na offsecie " i "na kredzie" podczas gdy ten na kredzie też jest drukowany offsetem, zatem oba są na offsecie, różnicą jest zastosowane podłoże - np. karton 0,2mm lub karton kredowany 0,2mm. Myślę, zatem że powinno się pisać o modelach wydrukowanych [na kartonie] lub [na kredzie].
Na stronach dot. wycen akcji na giełdzie można przeczytać mądrość "nie walcz z trendem - płyń z nim" , może szkoda prądu skoro nikt nie słucha, spodziewam się wielu relacji typu "Lavochkin na offsecie".

Post zmieniony (27-07-15 00:01)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024