FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-09-03 19:25  [Pytanie]Merkava z GPM
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Pytanko. Czy ktoś już miał okazję kleić merkavę z GPMu ? Chodzi tu o nowsze wydanie, waloryzowanego modelu. Zacząłem kleić ten model skuszony jego fajnym wyglądem, jednak zaczynam dochodzić do wniosku że ten model to jedna wielka pomyłka.
Jak do tej pory znalazłem niewiele części które do siebie pasują (chyba 3).Rozbieżności wymiarów sięgają nawet 1,5 mm. Nie bardzo rozumiem jak można pomylić się o ponad milimetr projektując zwykły sześcian (mam tu na myśli skrzynie z przedziału desantowego). Doszło do tego że mierzę linijką każdy element który muszę zagiąć i dopasować do drugiego. Na razie męczę się nad sklejeniem w miarę przyzwoicie przedziału desantowego. ale już teraz widzę, że dopasowanie tyłu czołgu będzie katorgą.

Czy ktoś kleił już ten model ? Jak jest z dopasowaniem reszty elementów ?
Pytam, bo jak przyjdzie mi spędzić tydzień na dopasowaniu górnego pancerza to chyba zrobię z tego modelu ognisko.

Napiszcie czego można się jeszcze spodziewać. Fotki sklejonego modelu również byłyby mile widziane.

 
18-09-03 19:27  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


To z Andrzejem nic nie wsqraliście ?

 
18-09-03 21:14  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Próbujemy, ale idzie jak krew z nosa. Opis budowy jest taki że ręce opadają, to samo z rysunkami. W zasadzie trzeba do wszystkiego dochodzić samemu, zeby mieć pewność że coś z tego wyjdzie. Mało mnie dziś szlag nie trafił jak przyszło do klejenia skrzynek w przedziale desantowym. Projektant był chyba w stanie wskazującym kiedy je rysował, bo nawet jedna nie była dobrze spasowana. bite 3 godziny kombinowania żebyto przyzwoicie wyszło razem z malowaniem krawędzi.

 
19-09-03 07:52  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Witaj
Kleiłem ten model - to był nawet mój pierwszy model na powaznie
i powaznie mówiąc polecił bym go na początek bo nie stwierdziłem w nim większych wad - kleił się bardzo ładnie - ale chyba faktycznie w przedziale desantowym były małe problemy
a przy okazji zajżyj tu:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=22&i=1&t=1
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=12938&t=12929#reply_12938

Pozdrawiam Rafik

 
19-09-03 11:55  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Rafik, dzięki za informacje. Mam błogą nadzieję że reszta modelu będzie się sklejać przyzwoicie. Ze zdjęć Twojego modelu wynika ze nie powinno być większych kłopotów. A trał przeciwminowy już może ukończyłeś?

 
21-09-03 21:11  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Sokół 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

mam zamiar sklejać Merkawe i dzięki za informacje że będą przy nim jakieś kłopoty :-)

 
24-09-03 18:31  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Nie wiem czy to tylko mój egzemplarz jest tak niedokładny czy wszystkie , ale na przedziale desantowym się nie skończyło. Jutro postaram się dać kilka fotek z zaznaczonymi punktami w których są największe problemy.
Skleić się da, ale żeby wyglądała przyzwoicie trzeba się trochę namordować. Całe szczęście że zeskanowałem model przed klejeniem.

 
10-10-03 13:33  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Trochę to trwało, ale mam już zdjęcia. Niestety, sklejalność dalszych elementów pozostawia wiele do życzenia. Może to wina mojego egzemplarza wycinanki albo tego że nie potrafię sklejać :-)). Gdyby nie to że zaparłem się na sklejenie tego modelu, dawno by już spłonął.
Na zdjęciach oznaczyłem miejsca , w których jest największy problem lub trzeba coś dodać żeby to jakoś wyglądało. Dodam jeszcze że karton jest tak cieniutki, że w zasadzie niemal każdy element trzeba podkeić kartonem lub tekturą. No to po kolei.

1. Tu autor nie przewidział, że wypadałoby okleić ten element z dwóch stron, więc zamiast malować wydrukowałem kopię i dokleiłem. Ponadto trzeba go jeszcze trochę przyciąć, żeby górna część kadłuba porządnie pasowała.
2.Podobna sprawa, choć mniej widoczna. Również zamiast malować dałem wydrukowaną lustrzaną kopię po jej wcześniejszym podrasowaniu.
3.Żeby nie zostawiać takich dziur sięgających nad błotniki, dokleiłem ścianki przedziału desantowego.

Ponadto jeśli chodzi o przedział desantowy to wszystkie skrzynki należy kleić z linijką w ręku, żadna nie jest poprawnie spasowana.Nawet ich boki, które powinny być symetryczne a nie są.

4. Po sklejeniu "rynny" kadłuba i doklejeniu elementu z otworami na drzwi okazało się że element zamykający całość jest za krótki o przeszło 2 mm. Musiałem go dosztukować.
5. Cały ten element ni diabła nie pasuje. Dopiero po jego przecięciu i przycinaniu daje się go dopasować.
6. Tu autorowi chyba pozamieniały się oległości między liniami gięcia. Najlepszym wyjście okazało się przycięcie do wymaganych rozmiarów górnej części poszycia i w wzmocnienia poszycia.
7.Wnęka z żebrowaniem jest o okolo 2 mm za wysoka i o około 4 za długa. O ile długość nie przeszkadza to na wysokości trzeba to poprzycinać bo inaczej będzie sporo wystawać ponad boczną część kadłuba.
8.Tu po wyprofilowaniu poszycia okazało się, że jest ono za krótkie w tym miejscu (chyba ze wynikło to z mojego profilowania). Musiałem dokleić żeby burta była w jednej lini na całej długości.

c.d.n.

 
10-10-03 13:56  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
ciąg dalszy
9 i 10. Wnęki po delementy są o wiele za małe, zwłaszcza wnęka oznaczona na zdjęciu nr. 9. Ponadto należy wyciąć takie same otwory w usztywnieniu, które jest pod spodem.
11. Element ten wystaje poza kadłub, a autor jakoś nie dał tu koloru. Przyszło mi go dosztukować, bo dobranie koloru w tym modelu, graniczy niemal z cudem.
12 i 13. Tu mi niemal ręce opadły. Elementy te należało skleić w "stożek" a do nich dokleić koło. Nie dość że każdy z tych elementów miał inny rozmiar to jeszcze po sklejeniu ukazała się spora szczelina między kołem a "stożkiem". Sporo farby poszło żeby to zamaskować. Ponadto okazało się jeszcze że rozstaw tarczy zębatych jest za duży w stosunku do otworów w gąsienicach.
14. Tu żeby nie ziały takie paskudne dziury, skleiłem coś w rodzaju tunelu i dokleiłem od strony niezadrukowanej.

Na razie tyle psioczenia na ten model. Pomimo wszystko, jak się nad nim posiedzi, zaczyna całkiem nieźle wychodzić. Kolejne fotki umieszczę jak już uporam się z podwoziem.

 
10-10-03 14:02  Re: [Pytanie]Merkava z GPM
Zielony   

No Raziel - twardy z Ciebie zawodnik - ja dano bym wymiękł... Powodzenia trzymam za Ciebie kciuki.
MACIEK

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024