FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
09-07-15 10:46  [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam wszystkich:-)
z racji że jestem nowy przedstawię siebie w skrócie, tak więc mam bez mała 30 lat a modele kartonowe nie obce są mi od 17 lat...może więcej...?hmmm...nie wiem.
Różne firmy przerabiałem, ale najbardziej mi przypasowała JSC, tzn. najwięcej okrętów z tej firmy s/kleiłem, i mam nieodparte wrażanie, że brakuje mi "czegoś" aby moje modele były lepsze tak więc chciał bym się podzielić z Wami jak mi idzie Dar Młodzieży z GPM. Muszę przyznać, że trochę "za małą motykę wziąłem na Słońce" ale walczę z tym statkiem. Jestem cierpliwy i moja amatorka w modelarstwie mi nie przeszkadza. Zacząłem go sklejać jeszcze przed rozpoczęciem tej dekady tj. jakieś 7-8 lat temu, niestety nie miałem momentami do niego cierpliwości albo po prostu mnie przerastał i odkładałem go na bok biorąc się za inne mniejsze jednostki (m. in. Graf Zeppelin, Bismarck, ostatnio Gneisenau (wszystko w 1:400 z JSC)) wobec czego czas nie był dla tego żaglowca łaskawy i kilka elementów, gł. drobnicy, nagle zniknęła z pokładu (w przenośni i dosłownie) i będę musiał dorobić. Model ma trochę burzliwą historię ponieważ przeszedł dwie długie przeprowadzki i dwa remonty, stąd bowiem, jak już wspomniałem, ma sporo "ubytków", w każdym razie jakoś "załatam dziury" ;-)
Niestety nie mam zdjęć z początków budowy, jak powstawał m. in. kadłub, w każdym razie z wręg które były w wycinance kadłub wyszedł mi o 5cm za długi i 2-3 cm za szeroki wobec czego podirytowany i zdegustowany zakupiłem laserowe wręgi...no i poszło:-) Przedstawię kilka zdjęć jak model obecnie wygląda, na czym skończyłem i na jakim etapie jestem oraz będę uaktualniał w miarę postępu sklejania.
Nadmienię, iż jest to, nie wiem czy dobrego sformułowania użyję..., klasyczna wycinanka tj. nie kombinuję z "zamiennikami", tak jak wydawnictwo wydrukowało tak ja wycinam i sklejam krok po kroku; jedyne co kupiłem gotowe to maszty i reje oraz wcześniej wspomniane wręgi.
Obecnie model ma ~109 cm długości i jakieś 2 tygodnie temu wyglądał tak jak na zdjęciu, wówczas nadbudówki śródokręcia i rufowa nie były przyklejone.

Poniżej kilka zdjęć z budowy...

...i relingi, które pierwszy raz w swojej "karierze" modelarskiej wykonywałem...

To narazie tyle zdjęć, wszelkie uwagi i sugestie z chęcią poczytam.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

Odpowiedz na tę wiadomość 

09-07-15 19:04  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Dzięki za miłe słowa:-)
@Petrow, nie bardzo wiem o co chodzi z dokończeniem łódki... tyle napiszę, że obie łódki są inaczej robione, pierwsza ta bardziej blada niestety była długo na słońcu i dlatego wyblakła ponad to była robiona tak jak na standardową wycinankę przystało...tj. wycinanie i sklejanie, ta druga bardziej czerwona, nooo... to z nią trochę eksperymentowałem, mianowicie po zrobieniu kadłuba pociągnąłem ją akrylem do zdobienia paznokci i wygładziłem co się dało, następnie pomalowałem; po to ten zabieg, żeby nie było widać łączeń kartonu na kadłubie.
@stary, dzięki za sugestie; tak jak pisałem wcześniej jest to mój pierwszy model w takiej skali i sporo się uczę na własnych błędach, jak również trochę kombinuję przy nim. Mogę napisać, że to taki "model testowy". Postaram się o lepsze zdjęcia, chociaż mam tylko telefon do dyspozycji...

--

09-07-15 23:56  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

No właśnie nie byłem pewien o co chodzi do końca, bo zmylił mnie tekst:" ukończ łódkę tym razem", tak zabrzmiało jak bym nie kończył modeli których zaczynam... A z drugiej strony wiem, że na tym modelu łódki są "różne", dlatego odniosłem się do łódek na żurawiach.

--

14-07-15 17:24  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Kolejna porcja zdjęć z budowy, doszły kolejne żurawie...wg mnie są lepsze od poprzednich w moim wykonaniu. Ale pozostawiam Wam do oceny. Niestety :-( ale na zdjęciach wychodzą moje błędy w sklejaniu, ponieważ jest to mój pierwszy tak duży model, ale nie będę już tego powtarzał.

--

17-07-15 13:07  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Tak widziałem to, bo zastanawiałem się z czego zrobić żagle...i szukałem wszędzie gdzie mogą być wzmianki na ten temat...ale już wiem;-) Przyznaję, że model jest bardzo do kwadratu czasochłonny ale myślę, że z tymi dwoma latami przesadziłeś... mam dwa miesiące wolnego (2 tyg już minęło) także myślę, że nadgonię robotę, choć krztę...

--

17-07-15 15:09  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Nie spieszę się, po kilku elementach gdzie ścigałem się z czasem niestety ten wygrał ze mną także teraz pośpiech trzymam na wodzy. Rysunki montażowe są naprawdę dobre, chociaż jak to zwykle bywa przy niektórych musiałem chwilę pomyśleć "co autor miał na myśli". Bardzo mnie cieszy, że jest świetnie dopracowane jak zrobić olinowanie, w przypadku wydawnictwa JSC (które bardzo lubię i wiele modeli mam za sobą) to tam trzeba kombinować "jak koń po gorę", żeby te olinowania miały sens. A co do masztów, nie wiem czy czytałeś początek, tam napisałem, że model kupiłem jakieś 7-8 lat temu, wtedy GPM miał jeszcze w ofercie gotowe maszty więc nie czekałem i od razu kupiłem:-)

--

17-07-15 21:12  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Dzięki za rady, wskazówki i linki do innych stron:-) przyznam, że nigdy w swojej "karierze" modelarskiej nie korzystałem z żadnej literatury, forów czy doświadczeń innych modelarzy; zawsze to było tak: kupuję wycinankę, biorę klej i" jadę z koksem". De facto teraz, na tym żaglowcu się uczę, ale..lepiej późno niż wcale... a przyda mi się doświadczenie bo po sklejeniu tego mam w planach za wzięcie się za coś co jest mi bliższe (okręty z II WŚ)

--

19-07-15 17:37  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Zmagania z relingami c.d. :-)
Jak policzyłem ile drutu zejdzie na relingi przy tym modelu to zacząłem szukać w necie gdzie można kupić i znalazłem: http://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Drut-stalowy-ocynkowany-0%2C30-mm/541 . Kupiłem od razu 15m... może wystarczy. Trochę się balem co to wyjdzie z tego drutu bo jest bardzo miękki ale dzięki temu bardzo łatwo się go wygina:-)

początek zmagań z relingami nadbudówki śródokręcia czyli uformowanie:

nałożenie słupków:

i efekt końcowy:

jeszcze tylko poręcze, ale to później, póki co schnął.
Czy jestem zadowolony z relingów? Jak na moje zdolności modelarskie to tak, chociaż zawsze czuje niedosyt.

--

Post zmieniony (19-07-15 17:49)

19-07-15 18:46  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

upsss.... fakt macie racje, trochę mojej nieuwagi, no nic będzie trzeba wyciąć/poprawić. Dzięki:-)

--

20-07-15 10:47  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

poprawione

--

24-07-15 18:59  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Może i nie mam się czym chwalić ale kolejny etap budowy jaką jest nadbudówka śródokręcia dobiegła końca więc dwa zdjęcia wrzucam.

--

Post zmieniony (24-07-15 19:01)

25-07-15 10:39  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Nie chciałem zamawiać gotowych łańcuchów więc doszedłem do wniosku, że sam zrobię.

i gotowy na nadbudówce dziobowej

--

25-07-15 11:34  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Też myślałem, żeby kupić jakiś "badziew" za grosze, ale więcej satysfakcji mam z tego, że sam zrobiłem:-)

--

25-07-15 12:38  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Poza tym, po sklejeniu tego żaglowca (którego bym nigdy nie wziął do rąk ale poniekąd zostałem namówiony/poproszony(?)) będę się przymierzał powoli do, że tak się wyrażę, "ciężkiego kalibru"(mam już na oku) więc po żaglowcu skleję jeszcze ze dwie mniejsze jednostki, wobec czego chcąc poprawić swoje umiejętności to każda zabawa tego typu poprawia je.

--

25-07-15 13:15  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Nie, nie żagle, to zdecydowanie nie mój klimat... zawsze sklejałem okręty z II WŚ, miałem kilka "początków" pasażerskich (Normandie, Batory, Mauretania z JSC w 1:400 ale rozdałem bo nie czułem klimatu). Kartony w ogóle zaczynałem od latadeł potem zacząłem okręty wojenne i tak zostało:-) Dar Młodzieży jest wyjątkiem. Tak więc chcę skleić na "rozgrzewkę": ten żagiel dokończyć --> może samolot (te które próbowałem sklejać z 15 lat temu czyli jak miałem 15 lat, tj. z MM Westland Lysander Mk. II, oraz również z MM FW Stosser. A może polecicie jakiś średniozaawansowany model, obojętny jest mi kraj, rodzaj, napęd- śmigło czy odrzut) --> ze 2 niszczyciele w 1:200 (żeby sprawdzić z czym się je okręty wojenne w tej skali) --> "ciężki kaliber" (na pewno to nie będzie żaden Japończyk, co jak zauważyłem, że jest cała masa wszędzie...nie wiem czy to jakaś moda na te "japońce" czy o co chodzi...?
No, trochę tych moich planów zdradziłem.

--

Post zmieniony (25-07-15 16:22)

26-07-15 23:57  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Tak, sklejałem Normandie. chociaż dużo nie skleiłem ale mogę napisać tyle, że model duży, bez mała 80 cm po sklejeniu. Bardzo fajnie zaprojektowany kadłub, bowiem przez środek szkieletu jest belka o przekroju trójkąta równoramiennego na którą nasuwa się wręgi. usztywnia to cały kadłub i nie powoduje to wygięcia kadłuba na dziobie i rufie ku górze oraz niweluje wszelkie przekręcenia kadłuba (to samo zastosowano w Yamato z tego wydawnictwa) Bardzo dobre rozwiązanie:-) Poszycie...no właśnie, nie wiem czy to przez moją nie uwagę(90%) czy przez co ale mi za bardzo nie wyszło, tzn. źle przykleiłem cale poszycie i wyszły spore szpary pomiędzy burtami a pokładami. Ale reszta części pasowały do siebie bardzo dobrze, bez żadnych "kombinowań". Zaprojektował ten model (mogę się mylić, tak więc od razu przepraszam jak źle napisałem) p. Czołczyński (tak samo jak Yamato w 1:400 z JSC(też sklejałem ale nie dane mi było dokończyć ten model)) i bardzo dobrze to zaprojektował, szczególnie szkielet kadłuba. Na długość poszycie idealnie pasuje/wało do szkieletu. Tak więc polecił bym ten model z czystym sumieniem. Nie mogę więcej napisać bo po sklejeniu wszystkich pokładów i kilku części oddałem go, bo jak wcześniej pisałem to nie mój klimat.

--

28-07-15 21:13  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Cieszę się, że się podoba, dzięki:-) A tym czasem kolejne foto z moimi zmaganiami, powoli kończę kolejny etap budowy jakim jest ostatnia nadbudówka, zostały mi jeszcze tylko relingi na niej tak więc myślę, że na dniach skończę ją.
pierwsze zdjęcie to drabina radaru zrobiona w standardzie, zastanawiałem się czy kupić gotowej, ale jednak wybrałem tę metodę

cały radar zrobiłem i przykleiłem, zrobiony też w całości w standardzie, ale jak kiedyś przyjdzie mi robić podobne elementy to na pewno rozejrzę się za jakimiś profilami z plastiku...

i dwa ogólne zdjęcia nadbudówki

--

02-08-15 11:04  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

I wszystkie nadbudówki skończone:-) trochę było nerwów, trochę miałem dość ale ogólnie się kleiło świetnie:-) Kolejne etapy to wyposażenie pokładu, relingi na burtach i...i żagle.
Zdjęcia przedstawiają tylko dwie ostatnie nadbudówki.

--

29-08-15 18:05  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Mała aktualizacja... czyli kilka fotek wyposażenia pokładu. Windę kotwic zacząłem od sklejania pojedynczych elementów i następnie nakładałem na drut. Winda w wykonaniu była bardzo czasochłonna, spędziłem przy niej dobrych kilkanaście godzin ale frajda z klejenia była:-) pozostałe elementy poszły szybko. Niestety, teraz prace nad modelem zwolnią i to bardzo ze względu na nowe obowiązki zawodowe, aczkolwiek jak będę miał wolne chwile to coś tam będę kleił.

--

30-08-15 15:31  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

@Alski: wiem, maźnęło mi się gdy chciałem retuszować pokład. Trochę wyje to, ale jak zaczynałem kleić ten model to chciałem jak najszybciej go zrobić no i się zemściło to na mnie, ten pospiech. W ogóle połowa statku na tempa robiłem. Dopiero ostatnio zacząłem się bardziej przykładać doń. Chociaż wiem, że pewne elementy mógł bym lepiej zrobić.
@Borek: Starałem się jak mogłem, to były moje pierwsze relingi jakie w swojej "karierze modelarskiej" wykonałem. Te relingi były super trudne do zrobienia dla mnie, ale chociaż doświadczenia nabrałem i gdy będę robił relingi na burtach myślę, że lepiej mi wyjdą.

--

03-09-15 18:23  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Dzięki za podsunięcie pomysłu jak to ogarnąć. Na weekendzie może uda mnie się coś zrobić, to wrzucę foto coi zapytam co sądzicie.

--

03-09-15 20:32  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Nie wiem czy da się to zeskrobać tak, żeby nie zepsuć bardziej pokładu. Nie robiłem wlaśnie takiej operacji bo poprostu sie bałem i uznałem, że z dwojga złego opcja zostawienia pokładu w spokoju jest lepsza. No nic, jeśli można tak napisać, namówiliście mnie, żebym to ogarnął. Tak czy inaczej coś zeń zrobię.

--

04-09-15 21:16  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

"Feci quod potui..." itd.
Nie wiem czy nie lepiej było zostawić z tym zielonym plackiem. No nic, wyszło jak wyszło.

--

18-09-15 17:10  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Kolejne porcja kilku zdjęć z budowy Daru. Doszło trochę wyposażenia pokładu tj.kilka anten, strzemion olinowania, nagelbanków i co mi się udało zrobić to zamalować plamę na dziobie:-)

--

Post zmieniony (19-09-15 14:10)

19-09-15 14:28  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Dzięki za zmotywowanie mnie.
Poprawiłem ale niestety lepiej nie umiem.

--

09-11-15 14:25  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

W międzyczasie klejenia Mayflower'a postanowiłem wziąć trochę w obroty Dar Młodzieży. Nie jest tego wiele ale zrobiłem póki co trochę elementów bukszprytu.

Watersztag, a w zasadzie jego część zrobiłem własnoręcznie z drutu 0,3mm...

siatkę zabezpieczającą z siatki na owady (białej, bo tylko taką miałem) i na początku miałem zostawić ale mi się wyjątkowo nie podobało więc pomalowałem farbką...

cdn...

--

09-11-15 23:12  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Ryszard, zgadza się, że brakuje jeszcze kilku elementów, ale zaznaczyłem na początku, że jest to część watersztagu. Chciałem pokazać jak mi idzie robota.

--

10-11-15 13:31  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Z tą siatką to pokombinuję jeszcze. Najprędzej zawinę na linach, dociąć nie mogę bo opadnie całość i robota od nowa, a tego chciał bym uniknąć...
Nie mogę się wypowiedzieć ani porównać tego żaglowca z jakimś pancernikiem w 1:200 bo jeszcze nie kleiłem takowego, jeszcze... Jedno mogę powiedzieć, bardzo czasochłonny jest ten model. Łańcuch 10,5 cm idący od delfiniaka składałem ok 3h, oczywiście nie licząc docinania ogniw. Właśnie robię drugi łańcuch krótszy (6 cm) i już go robię 2,5 z cięciem ogniw. Idzie szybciej bo wprawy nabrałem po poprzednim.

--

Post zmieniony (10-11-15 13:49)

29-11-15 13:19  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Mała aktualizacja, czyli część dziobowa zrobiona.

Następna aktualizacja to skończony pokład i przymiarka do masztów.

--

03-06-17 16:07  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam wszystkich,
po półtora roku "przerwy" odświeżam relację. Zobaczymy czy uda się ją dokończyć.
A w niej, na początek, poprawiony bukszpryt. Tych bloczków na delfiniaku wycinanka nie przewiduje, zrobiłem je na podstawie zdjęć w necie. To samo dotyczy ściągaczy lin od siatek zabezpieczających i watersztagów.

Nadmienię, że prace nad fokiem trwają, który zrobiony jest w 40%.

PZDR

--

10-07-17 11:58  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam odwiedzających,
mała aktualizacja czyli zamontowany, wspomniany wcześniej fok:

PZDR

--

11-07-17 08:47  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Matiz1911- dzięki za oferowaną pomoc.
ZbiG - wiem, że kadłub to lekka katastrofa, pisałem na początku relacji, że model robię od 10lat. A te dekadę temu miałem 22lata i doświadczenie modelarskie zbudowane na prostszych modelach z JSC, niedokończonych MM (samolotów), i model przeszedł trzy przeprowadzki. Złapałem ten model, bo zostałem poproszony przez babcię, żebym w końcu, może zrobił coś polskiego. A ten statek uważałem wówczas i uważam nadal, za jeden z najpiękniejszych, współczesnych żaglowców i jeszcze jest polski. Zacząłem go robić i idzie mi opornie. Do tego opracowania trzeba mieć bardzo duże doświadczenie, ja miałem bardzo słabe, i dużą cierpliwość. Niedawno do żony zażartowałem, że chyba ten wywalę i kupię drugi egzemplarz i zrobię od podstaw. Żona tylko powiedziała: no to zacznij. Oczywiście, nie zacznę drugiego bo zacząłem ten i tego dokończę. Sporo się z nim męczę, nie wiem tylko czemu, skoro projekt jest perfekt a skazy to tylko mój brak doświadczenia, ale go zrobię, idzie teraz takielunek, więc myślę, że już bliżej niż dalej do końca. Panie ZbiG -u nie wiem o co chodzi, jako bym znał się na takielunku, robię to co jest na rysunkach montażowych.
Petrov- dzięki za swego rodzaju motywujący wpis.

--

12-07-17 12:36  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Moje posługiwanie się nazewnictwem szkutniczym bierze się z czytania instrukcji budowy żaglowców/modeli i kilku artykułów. To opracowanie Daru Młodzieży, autora Pana J. Braziuka, obfituje w specjalistyczne nazewnictwo. Tu, nawet każdy żagiel ma swoją nazwę i jest to napisane na rysunku montażowym. Oczywiście nazw żagli (np. grottopensztaksel) nie będę się uczył ale podstawowe nazwy elementów dobrze jest znać. Wg mnie lepiej brzmi opis, np. Zamontowałem watersztagi a niżeli kombinowanie, np. Zamontowałem łańcuchy odchodzące od pionowego wichajstra na poziomym tynksie na dziobie.

--

28-07-17 07:52  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Ale pech z tymi żaglami... Co faktu nie zmienia, że uczestniczenie w takich regatach to super sprawa musi być.
Pzdr.

--

01-08-17 13:47  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam zainteresowanych, przechodniów i tych znudzonych beznadziejnie gorącym dniem,
kolejna aktualizacja, czyli grot zamontowany.

Mam pytanie, mianowicie, jak są mocowane paduny przy pokładzie i przy masztach, czy to są takie same ściągacze jak w przypadku want? Jak by ktoś miał jakieś foto bardzo proszę o przesłanie. Z góry dzięki.

PZDR

--

02-08-17 10:14  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Petrov, z tym modelem jest tak.
Primo: jest genialnie zaprojektowany, opis budowy bardzo dobry, rysunki montażowe obustronnie na A0 wydrukowane, na jednej takielunek wyrysowany zgodnie ze skalą modelu, czyli 1:100. Części świetnie spasowane (na modelu, który robię błędy są tylko mojej stronie, spowodowane brakiem doświadczenia, kiedy zaczynałem go robić...gdybym go teraz od nowa zaczął...).
Secundo: wielkość modelu, po sklejeniu 110 x 50 x 14 cm (robi wrażenie), nawet moja żona, która uznaje tylko "drewniane" żaglowce, stwierdziła, że okręt będzie "okazały", ale to dopiero jak doszły maszty. Także na pewno taki model będzie ciekawą dekoracją-eksponatem w mieszkaniu.
Tertio: i chyba to trzecie jest najważniejsze, a mianowicie ilość części, tzn. jeżeli lubisz monotonię i sklejanie tych samych elementów to będzie ok, jeżeli nie masz cierpliwości do sklejenia identycznych elementów to kilka razy nożyczkami rzucisz. Tutaj każdy żuraw łodziowy składa się z ok 40 części, a tych żurawi jest 8 plus 4 motorówki. I to by było na tyle, ale co do części to jest tylko moje odczucie.

--

21-01-18 20:30  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam odwiedzających,
mała aktualizacja pomimo braku czasu (tylko godzinka dziennie przy wiadomościach wieczornych) jednak coś idzie do przodu, czyli wszystkie maszty postawione :-)
Nie wiem czy małego "falstartu" nie popełniłem pokazując z niedokończonym olinowaniem stałym, ale niech już będzie. Także kilka sztagów (tych łatwiejszych, że się tak wyrażę) i część padun na miejscu.
Przepraszam Was za poduszkę i kanapę ale biorąc pod uwagę, że model 1x0,6 m nie jest łatwo o miejsce. Przy skończonym olinowaniu stałym postaram się o lepsze miejsce. A póki co tak to wygląda.

PZDR

--

22-01-18 00:48  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Hmmm... tak się zastanawiam co do tych szczegółów? Myślę,że na tym etapie to ciężko o jakiekolwiek szczegóły. Jak skończę olinowanie stałe to owszem kilka szczegółów "co,jak i dlaczego" na pewno wrzucę. Póki co chciałem zaprezentować ogólny wygląd ze wszystkimi masztami, tak jak to pokazywałem dotychczas, tj. po maszcie aktualizacja.

--

22-01-18 15:24  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Dzięki Panowie za dobre słowo :-)
Ostoja, dzięki za rozjaśnienie,chociaż wydawało mi się, że jest ok. - kwestia wyświetlacza w kompie.

--

18-02-18 22:28  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam odwiedzających, zainteresowanych i, w ogóle wszystkich....
olinowanie stałe skończone, paduny i sztagi zamontowane dość szybko bo wystarczył jeden dzień, ale wyblinki to zupełnie inna bajka. Spędziłem nad nimi jakieś czterdzieści godzin mozolnego dziergania.
Ściągacze want i padun wykonałem z taśmy izolacyjnej a jak uznałem, że izolacja to słaby pomysł zacząłem wykonywać z kartki papieru, zwiniętej w tulejkę. Wiem, że powinienem być konsekwentny w wykonaniu ale zdarza się, że szukam w miarę najlepszych rozwiązań.
Wielu elementów nie przyklejałem, np. relingów. Zamontowane będą na koniec budowy. Podejrzewam, że gdybym je teraz zrobił, to zrywał bym, gdybym zaczął wieszać żagle, ponieważ wiele lin będzie montowanych do pokładu, więc reling by tylko utrudniał montaż. To samo dotyczy radarów i innych drobniejszych elementów.
Tak prezentuje się model na chwilę obecną:

PZDR

--
Feci quod potui faciant meliora potentes

Post zmieniony (19-02-18 11:06)

19-02-18 11:08  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Cieszę się, że się podoba:-)
Seahorse, trochę dziwnie to brzmi, że podnoszę standardy... ale czytając takie wpisy motywacja do pracy jest coraz większa:-)

--

21-02-18 10:13  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

@Alski, gdybym dwanaście lat temu wiedział co to jest za model, prawdopodobnie nigdy bym go nie zaczął. Ale ta niewiedza zaowocowała tym, że pomimo mojego nastawienia do tego modelu, co kilka razy wspominałem, jak bardzo go nie lubię czy nie czuje chemii z nim, czuję coraz większą satysfakcję. Nie wiem jak długo go będę jeszcze robić gdyż najpierw muszę sobie opracować wykonanie olinowania ruchomego,które i tak będzie stałe... instrukcję mam już skserowane więc zostało mi tylko, albo aż, kolorowymi cienkopisami zaznaczyć liny jak są poprowadzone, możecie mi wierzyć lub nie, ale nie jest to takie oczywiste, cała instrukcja takielunku jest na tyle szczegółowa, że wydrukowana na formacie A0,tj. w skali 1:100.
Ale model i tak skończę, chociaż miałem zostawić go tak jak jest.
PZDR

--

21-02-18 15:15  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

No pewnie, że bym reflektował. Znacznie ułatwiło by mi to robotę.
Lukasmarekcislo@gmail.com
Z góry dzięki:-)

--

04-03-18 13:40  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam odwiedzających,
słowo na niedziele, a w nim zawieszony pierwszy sztaksel. Żagle robione będą z bardzo cienkiej bawełny, bryty zrobione na maszynce do szycia. Żagle nie będą sztucznie "nadmuchiwane" tak jak robiłem to lakierem w poprzednich żaglowcach. Uznałem, że jeżeli maszynka do szycia powoduje lekkie "nadmuchanie" żagli poprzez zrobienie brytów, zostawię tak jak jest. Żagle nie będą barwione.

PZDR

--

09-07-18 12:29  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam odwiedzających :-)
skromna aktualizacja czyli pierwsze pięć, z jedenastu, sztaksli zawieszone.

PZDR.

--

10-07-18 19:24  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Cieszę się, że się podoba:-)
@Ryszard, ten dzwon to robiłem kilka ładnych lat temu. Nie zwracałem na niego uwagi już, dzięki za zwrócenie uwagi, jak będę miał możliwość, póki co remontuje mieszkanie, to go poprawię/ zamienię.

--

11-07-18 17:38  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

@Seahorse, żagle są przeszywane na maszynie.

--

12-08-18 12:35  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Witam odwiedzających,
dziś aktualizacja, która w zasadzie mogła by być małą galerią;-)
Wszystkie żagle i elementy, które powinny być wzdłuż osi statku na miejscu. Miałem zrobić aktualizację tydzień temu z dziewięcioma sztakslami ale uznałem, że lepszy efekt będzie (kurde, trochę próżnie zabrzmiało...;-) ) jak już powieszone będą wszystkie jedenaście sztaksli, kontrbezan i bom ładunkowy.
Na zamontowanie samego kontrbezana zszedł mi cały poniedziałek, pozostałe żagle jakoś poszły. Owszem, mam świadomość, że mogą być jakieś błędy jeżeli chodzi o liny, ale w tej "plontaninie" na rysunku zbiorczym nie jest łatwo się połapać.
Dobra tam, nie będę się dalej bezsensownie tłumaczyć.

PZDR

--

13-08-18 22:26  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Tak, teraz reje. Chociaż z nimi będzie największy problem. Sporo lin. Trzeba sporo kombinować aby się "nie zaplątać"

--

26-08-18 11:46  Odp: [R] Dar Młodzieży - GPM 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6

- 3

Tak, najprzyjemniejszy...Ale zanim do zabawy linkami dojdzie to trzeba uzupełnić model niewielką drobnicą, potrzebną właśnie do trzymania lin, trzeba również zrobić piętnaście rei (dobrze, że dziesięć lat temu kupiłem gotowce;-))
Może w tym roku skończę...

--

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018