FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
29-06-15 14:08  Odp: [R] Rosyjski niszczyciel typu UDAŁOJ - Admirał Lewczenko KA 7-8/95 1:200
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam w kolejnej odsłonie zmagań z admirałem.

Trochę znudziło mi się usztywnianie kadłuba podposzyciem, a żeby nie odeszły chęci od modelu, postanowiłem zabrać się za nadbudówkę dziobową – element, który najbardziej podoba mi się w tym typie okrętów.

Dysponując zdjęciami oryginału (link do zdjęć podałem w pierwszym poście) postanowiłem nieco ubogacić nadbudówkę dodając poręcze oraz nanosząc na ścianki pewne elementy, których nie zawierało opracowanie.
Więc wyciągnąłem z czeluści szafy rapidografy i starą techniką narysowałem to czego w 1995 roku autor opracowania nie uwzględnił, w myślach usprawiedliwiając autora za braki wynikłe zapewne ze skromnej ilości materiałów w tamtych czasach.



W oryginale ścianki nadbudówek nie są pionowe a lekko pochylone, dlatego w miejscu drzwi występują specjalne nadbudowy jak widoczna na zdjęciu poniżej:



Na modelu zostało to odzwierciedlone graficznie, ja postanowiłem, że odwzoruje to w 3D w późniejszym etapie prac nad nadbudówką. Zdjęcie przedstawia frontową ścianę dolnego poziomu dziobowej nadbudówki, w opracowaniu ta ścianka była cała czysta, ja postanowiłem iż drzwi oraz wentylatory dorobię jak już uporam się z całą bryłą tej nadbudówki.

W opracowaniu jest też pewien błąd: tak jak zaznaczyłem na zdjęciu tylna ścianka mostka powinna być pół kondygnacji wyżej oraz podwyższony pokład powinien sięgać nieco dalej.



Przerobiłem to dodając jeszcze schodki.



Wszelkie widoczne niedokładności wynikają raczej z mojej winy i wynikają z braku spasowania szkieletu nadbudówek z ich poszyciami, a moją czujność uśpiły klejone wcześniej nowsze opracowania gdzie wszystko zazwyczaj pasowało idealnie. Tu trzeba jednak dokładnie posprawdzać szkielet zanim się go sklei czy zgadza się wymiarowo z poszyciami. Mój błąd polegał na tym, że posklejałem szkielety wszystkich poziomów nadbudówki, a potem zacząłem je oklejać. Nauczka na przyszłość;-)

Nie są to jednak aż tak rażące niedokładności, zaś dużo frajdy sprawia mi uszczegóławianie modelu na podstawie zdjęć oryginalnego okrętu. W nowszych opracowaniach już nie ma aż takiego pola do popisu bo są dość dokładnie opracowane (oczywiście znajdą się i tacy co jeszcze dodadzą kilka tysięcy części od siebie w najnowszych opracowaniach – ale to nie mój poziom).
Do samego opracowania nie mam żadnych pretensji, wszak model został wydany 20 lat temu i dotyczy okrętu państwa gdzie wszystko było/jest tajne.

Tyle na dzisiaj, pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
19-08-15 13:08  Odp: [R] Rosyjski niszczyciel typu UDAŁOJ - Admirał Lewczenko KA 7-8/95 1:200
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
prace nad usztywnianiem lewej burty kadłuba przeciągają się, a w międzyczasie powstaje sekcja nadbudówek dziobowych.
Zabrałem się za najniższy poziom nadbudówki pod dziobowym kominem.
Były tam narysowane kratki wentylacyjne, postanowiłem je zwaloryzować i tak jak jest to przedstawione graficznie zrobić to w 3D, więc wyciąłem otwory a od wewnątrz ponaklejałem poziomo druciki, zaś od zewnątrz pionową poprzeczkę. Pierwszy raz coś takiego robiłem i trochę jest z tym zabawy bo każdy drucik aby był równo przyklejony naklejam osobno. Próbowałem najpierw nakleić sobie wszystkie druciki na taśmę klejącą i potem taki „pakiet” przykleić dopiero do elementu ściany a na końcu usunąć taśmę klejącą, ale nie wyszło to za dobrze i zdecydowałem się na ręczne przyklejanie każdego drucika osobno.
Z efektu nie jestem zbyt zadowolony, ale robiłem to pierwszy raz i się dopiero uczyłem tej techniki, a ponieważ jeszcze jest sporo kratek wentylacyjnych to będę miał na czym poćwiczyć ;-)

Poniżej na zdjęciu na dole oryginalny fragment z narysowanymi kratkami wentylacyjnymi oraz jak to mi wyszło po waloryzacji.



Kontynuowałem też prace nad nadbudówką dziobową. Zrobiłem wieżę z działem AK-100-MR-114, dodałem kilka elementów wyposażenia od siebie bazując na zdjęciach oryginału, jak koła ratunkowe, i skrzynki.
Na nadbudówce mostka wyszła szczelina w kształcie klina na bocznej ściance, nie wiem czy to moja czy projektanta wina, ścianka boczna nie miała jednakowej wysokości tylko z tyłu była trochę niższa, tak jakby dach miał być nie poziomo a lekko opadać ku rufie. Tylko że szkielety nadbudówek oraz ostatni poziom nadbudówki były tak zrobione, że dach musiał być poziomo i powstała ta szczelina, spróbuje ją zamaskować wklejając klin.



Tyle na dzisiaj, pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
07-09-15 11:24  Odp: [R] Rosyjski niszczyciel typu UDAŁOJ - Admirał Lewczenko KA 7-8/95 1:200
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

dziś przedstawiam przedni duokomin. Trochę go wymęczyłem, chociaż w realu aż tak źle nie wygląda. Wyciąłem otwory wentylacyjne i powklejałem z drucików imitacje krat. Nie wycinałem tylko 2 małych otworów na krańcach ścianek i chyba dobrze że ich nie wyciąłem, bo trochę ciężko się formowała bryła tego komina i jestem przekonany, że w tych miejscach jak bym wyciął te otwory to by się wszystko zwichrowało.

Górne fragmenty komina nie zeszły się w 3 miejscach i są uskoki w sąsiadujących płaszczyznach, ale to raczej nie moja wina. Postanowiłem, że te niepasujące fragmenty wytnę skalpelem i dorobię z zapasu koloru.

Aby przez kratki wentylacyjne nie prześwitywało mi światło przeciwległego otworu dorobiłem takie wewnętrzne czarne ścianki w formie krzyża.

W narożniku wkleiłem zdjęcie tego komina z siostrzanego czy raczej bliźniaczego okrętu, widać, że w opracowaniu modelu pominięto niektóre elementy – brak górnych otworów wentylacyjnych w poziomie okapnika, miałem je dorysować, ale szczerze mówiąc zapomniałem i przypomniało mi się jak już skleiłem komin.



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-09-15 18:58  Odp: [R] Rosyjski niszczyciel typu UDAŁOJ - Admirał Lewczenko KA 7-8/95 1:200
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Fajnie to wygląda :-)
Na kwiatki takie jak uskoki szczytów kominów, musisz być przygotowany. Niestety...
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
18-09-15 16:14  Odp: [R] Rosyjski niszczyciel typu UDAŁOJ - Admirał Lewczenko KA 7-8/95 1:200
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
skończyłem zabawę z tym kominem, tak jak wspominałem wyciąłem te nie schodzące się płaszczyzny na górze komina i dorobiłem nowe z zapasu koloru – nawet nie widać że coś było przerabiane.
Od siebie bazując na zdjęciach oryginału dodałem wzmocnienia okapnika oraz niewielki podest i klamry drabinek.
W sumie z uzyskanego efektu jestem nawet zadowolony jak na moje możliwości, chociaż oglądając zdjęcia na monitorze wygląda to beznadziejnie to w realu jest to o wiele mniejsza część i lepiej wygląda;-)



kudłaty998 – cały czas podglądam Twoją relację i galerię tego modelu, a przede mną jeszcze oklejanie kadłuba poszyciem, więc nie strasz mnie zawczasu ;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024