FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
13-06-15 23:55  [R] OKz32 [Answer]
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

Witam, zapraszam do mojej nowej relacji, tym razem będzie to parowóz tendrzak OKz32 z wydawnictwa Answer.



Ale od początku
Historia powstania parowozu serii OKz zaczyna się w latach 30 XX wieku, wiązała się z zapotrzebowaniem na obsługę ruchu kolejowego na trasie Kraków - Zakopane. Do tej pory linia ta obsługiwana była przez przestarzałe parowozy budowy pruskiej TKt1 i TKt2, jednak nie mogły one sprostać stale zwiększającej się liczbie przewozów między Krakowem a Zakopanem. Wobec tego Ministerstwo Komunikacji zamówiło w zakładach H. Cegielskiego nowy parowóz, który miał poradzić sobie w trudnym terenie górzystym ciągnąć pociąg osobowy o masie 400 ton (TKt mogły ciągnąć składy do 250 t.). Projekt parowozu w okładzie osi 1-5-1 opracowanego przez zespól pod kierownictwem Antoniego Xiężpolskiego zatwierdzono w roku 1932, stąd nazwa OKz32 (O - osobowy, K - tendrzak, z - oznaczenie rodzaju i liczby kół, 32 - rok zatwierdzenia projektu) Pierwszy parowóz serii został zbudowany w marcu 1934 roku i poddany próbom. Testy przyniosły zadowalające efekty. Jazda na trasie Kraków - Zakopanie z pociągiem o masie 350 t. skróciła się o 29 minut w stosunku do TKt1 i TKt2.



Model będzie malowany, gdyż nie potrafię sklejać w standardzie. Nie będą starał się upodabniać go do oryginału, gdyż nie posiadam szczegółowych materiałów na temat parowozu. Ma po prostu wyglądać ładnie :)

Budowę modelu rozpocząłem od wykonania ostojnic. Zanim zgani mnie ktoś za to że za grubo ją podkleiłem to uprzedzę że w oryginale ostojnica miała grubość 90 mm co w modelu daje grubość 3,6 mm :)



Na razie tyle, działam dalej :]

--

Post zmieniony (13-06-15 23:58)

 
14-06-15 09:06  Odp: [R] OKz 32 [Answer]
klint   

Witam.
Nareszcie ktos zabral sie za ten model, faktem jest ze wycinanka ma duzo boboli, ale trzymam kciuki za doprowadzenia tej relacji do konca. Szkoda ze Twoj model nie bedzie klejony na podstawie fotek bo bylby o niebo lepszy w detalach. Ale jest gut:-)

Pozdrawiam Piotr.

 
14-06-15 10:59  Odp: [R] OKz32 [Answer]
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

ooooo, siadam w pierwszym rzędzie. Co prawda ja zamierzam zrobić OKz32 w zerówce, ale z tego modelu chcę zapożyczyć kilka rozwiązań. Obawaim się też nieco grubości ostojnic. bo miałyby 2 mm.

Mam pytanie, czy w tym modelu jest przewidziany zbiornik powietrza pod drabinką wejściową do budki maszynisty po prawej stronie maszyny? Chabówkowy egzemplarz ma toto od jakiegoś czasu…

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
14-06-15 13:31  Odp: [R] OKz32 [Answer]
superhikk   

Bedzie bardzo ladne. Powodzenia !

--
superhikk

 
14-06-15 16:17  Odp: [R] OKz32 [Answer]
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

No tu będę częstym gościem bo mnie strasznie nachodzi na ten czajnik
3mam kciuki powodzenia

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024