FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
13-06-15 09:41  [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Wczoraj wieczorem na stronie GPMu pojawiło się kilka nowości, w tym 2 dla okrętowców.

Pierwszą z nich jest zapowiedziana już jakiś czas temu pływająca stacja torpedowa Oksywie. Autorem opracowania jest Tomasz Król.
http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/okrety/1/100/oksywie-stacja-torpedowa-z-1939r-
http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/okrety/1/100/oksywie-komplet-model-i-lasery

Drugą jest prawdziwa (przynajmniej dla mnie) niespodzianka - ORP Jaskółka na stan w 1935, w zestawie z którego można wykonać dowolnego "ptaszka". Zdjęcia sugerują, że model ma odwzorowane wnętrze sterówki. Jest to pierwszy model tego okrętu od 2000r., kiedy pojawił się w Małym Modelarzu (w 97 był też u Hala). Autorem opracowania jest Krystian Grzybowski.
http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/okrety/1/100/orp-jaskolka-1935r
http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/okrety/1/100/orp-jaskolka-1935r-komplet-model-i-lasery

Obydwa modele są w skali 1:100.

--

 
13-06-15 11:12  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

A ze to mój ulubiony okrecik to dla wiadomosci ogólnej
moje uwagi do modelu za Stanisławem Wożniakiem plany z 1962 roku
nadbudówka
wszystkie stalowe pokłady i stopnie kolor czarny matowy
linoleum kolor brazowy , greting kolor nat. drewna relingi kolor srebrny , tablica z nazwa czarna ,litery -mosięzna izolatoy kolor bialy , pierscienie iluminatorów mosieżne,
maszt
kable do swiateł pozycyjnych - czarny
liny stalowe srebrne
liny bawełniane białe
antenowe miedziane
izolatory anten białe

pokrętła działa 75mm kolor czarny
ckm Maxim - chłodnice kolor szary reszta czarny
polery czarne pólkluzy czarne
drzewce proporca kolor szary
stopery , polery kolor czarny
wlewy do zbiornikow - mosiadz
winda korwiczna czarny - handszpaki - naturalny kolor drewna
dno brunatno czerwony
zamek działa 75 niemalowany
kluza dziobowa kolor czarny
tarcze trałowe kolor czerwony
Pływaki trału kolor czerwony
relingi srebrne
waly srub - stal niemalowana
śruba mosiądz ,
reling nadbudówki - szary brezent
drzwi - klamki czarne
stopnie trapów - stalowe
żurawikitrałowe kolor czarny
obsady łozysk wałyu - brunatno czerwony
tory minowe -czarny matowy
pletwa steru- brunatno czerwona
Pokład miedzy płaskownikami oraz pawęż rufowa aż do lini wodnej czarna matowa

Post zmieniony (13-06-15 15:02)

 
13-06-15 21:20  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Rewelacyjne modele i super niespodzianka z jaskółką:)

--
Si vis pacem, para bellum

 
15-06-15 14:13  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

modellot1, zdjęcia nie wskazują na to, że pokłady były czarne. Byłoby to też niezgodne z praktyką na naszych okrętach. Najpewniej były szare jak na pozostałych jednostkach ze stalowymi pokładami. Tutaj chyba St. Woźniak się mylił.

Kolejny raz brawa dla GPM! Wygląda, że to zupełnie nowe opracowanie tych naszych bardzo ładnych jednostek.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
15-06-15 23:42  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
AC   

Uwaga Waldka , co do malowania pokładu Jaskółki jest jak najbardziej trafna. Od 1933 obowiązywała dyrektywa o malowaniu całego okrętu w szarym odcieniu ,,bojowym" Wg instrukcji miała to być biel cynkowa z dodatkiem sadzy i ochry. Być może odcień szarości był różny w tym przypadku ale na pewno nie czarny.

 
16-06-15 00:03  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
Agand 

 

Jeżeli mogę coś wtrącić - p. Woźniak pewnie widział ptaszki jak wróciły po wojnie od niemców i naonczas jak najbardziej mogły mieć czarne pokłady - jako że niemcy często a gęsto na malych jednostkach one pokłady na czarno właśnie pacykowali. Natomiast co do 'przedwojnia' to też jakoś nie widziałem fotki ptaszka z czarnym pokładem.

--
Pozdrówka
Agand

 
16-06-15 10:39  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

no AC - to biel cynkowa z dodatkiem sadzy i ochry - a może z dodatkami - tego co było dawało pokład bardzo ciemny ,na pewno różniący się od reszty szarości
a plany Wożniaka są bardzo precyzyjne - i po za dyskusyjnym dla części osób kolorem pokładu - do reszty uwag nie ma się raczej co czepiać
a pokład nie cały czarny tylko wycinek czarne pole w kształcie prostokąta przez cały kadłub
nie ma co się czepiać większość uwag jest bardzo cenna i szczegółowa
a jako ciekawostka na okładce Morza z pazdzirnika 1945 Trałowce maja juz jednolity szary pokład - kolor reszty kadłuba
a tu cytuje za FOW

Trałowce typu Jaskółka-kolory

Postprzez Marco » 2004-04-19, 13:12
Witam
Wiem że juz zaczynałem lekko ten temat, ale chchialbym zsumowac to co wiem i zapytac co jest w końcu prawą.
Chodzi o kolor przezde wszystkim pokładu w tych trałowcach.
Znam trzy wersje malowania i widziałem zdjęcia (chyba) wszystkich sposobów.
1. Malowanie; burty jasno szary-pokład tak samo jasno szary- widiziałem takie zdjęcia w publikacji Pana Dyskanta.
2. Burty jasno szare-pokład ciemno szary- kilka zdjec widziałem i potwierdzał to ktos na forum. Wydaje mi sie najbardziej prawdopodobne.
3. Burty jasno-szare, poklad czarny- Choc widziałem zdjęcie z takimmmalowaniem, wydaje mi sie najmniej prawdopodobne.
Prosze o pomoc, które malowanie jest prawdziwe??

Pozdrawiam
Marco

Postprzez karol » 2004-04-19, 13:26
jest jeszcze odcień szaro-błekitny, toże zawarty we wspomnianym regulaminie

karol

Posty: 3434
Dołączył(a): 2004-01-05, 13:52

Góra

Postprzez Gość » 2004-04-20, 12:29
Witam
widze że temat jest trudny, spodziewałem sie.
Moze chociaż ktoś mógłby zacytowac treśc tego regulaminu z 1937 roku dotyczacego malowania.
Pozdrawiam
Marco

Postprzez karol » 2004-04-20, 13:16
hmm, treść regulaminu? nigdy dotąd nie miałem w łapce takowego... :o

karol

Posty: 3434
Dołączył(a): 2004-01-05, 13:52

Postprzez Marek T » 2004-04-20, 18:02
Odnośnie kolorów pokładu - radziłbym ostrożność w ocenie odcieni. Na przykład światło inaczej może się odbjać od powierzchni pionowych i poziomych.
Co do regulaminu malowania - powinien być w CAW w Rembertowie, bo tam go znaleźliśmy w latach siedemdziesiątych. Robiliśmy wtedy wypisy, a efekt opublikowany został m.in. w "Planach Modelarskich" 143.
Odemnie ----
Plany modelarskie kontrtorpedowiec typu Wicher n4 1988 - mam ten numer

Marek T

Posty: 3015
Dołączył(a): 2004-01-04, 21:03
Lokalizacja: Gdynia

Góra

Postprzez Marco » 2004-04-21, 10:25
Właśnie na Pańską odpowiedx czekałem Panie MArku, ponieważ własnie Pan kiedys potwierdził mi malowanie tych trałowców, czyli mozliwośc 2-burty jasnoszare-pokład ciemnoszary(w poście o literach butrowych okretów PWM).
Zapytam wprost w takim razie-za którym sposobem Pan jest??


odemnie-----------
JAK WIDAC nie ma 100% za ani przeciw czarnemu pokładowi

Post zmieniony (16-06-15 12:08)

 
16-06-15 15:51  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
AC   

Modellot1, nie zależy mi zbytnio na przekonaniu ciebie jak była malowana Jaskółka w 35r, bo jak rozumiem taką wersję przedstawia model. Napisałem tylko, że w1935 r najpewniej obowiązywało malowanie z 1933r, a nie np z1937r. I dlatego też podałem, ze własnie taki odcień prawdopodobnie obowiązywał.Ta informacja pochodzi Z CAW, gdzie natknąłem się na nią swojego czasu i w swojej dobroci zapragnałem się podzielić ją również z Tobą. Możesz ją oczywiści zanegować, tym bardziej, że nie zamierzam teraz szukać w szpargałach odpisu tegoż rozporządzenia, więc nic nie będę udawadniał. Dla zainteresowanych dodam,, że farba bojowa morska szara do malowania nawodnych części okrętów powinna być koloru szarego z połyskiem. Skład farby to cytat: ,,biel cynkowa z dodatkiem około 5%sadzy i ochry celem otrzymania należytego odcienia”.

--

 
16-06-15 16:12  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

tez sie natknałem - ale inne szczegóły malowania sa interesujace nieprawda - i nie ma co ich podważać tylko nalezy wykorzystać maksymalnie przy modelu - , 2 nikogo nie uświadamiam na siłe - to jest bardzo ciekawa informacja dla zainteresowanych modelem jak co pomalowac
3 pływaki trałów po to są czerwone a nie szare morskie - żeby było je widac i łatwiej kontrolowac czy trałowanie przebiega prawidłowo. i gdzie i czy wogóle sa trały

Post zmieniony (16-06-15 16:14)

 
16-06-15 19:10  Odp: [N] Okrętowe nowości GPMu - ORP Jaskółka i Oksywie
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Myślę , że to trochę wyjaśni kwestię malowania pokładu :


ORP Jaskółka i ORP Mewa - zdjęcie z 1936 roku.

...i jeszcze to :

"ptaszki" w Helu. Niestety nie znam daty.

--

Post zmieniony (16-06-15 19:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024