FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 9Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
09-11-15 08:46  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

To nie ja Ciebie wyzywałem .
Kurde, jak widać czytacie po łebkach :-)

Szkutnik najprawdopodobniej przeoczył część wpisów Dareckiego i napisał, że nie rozumie moich uwag pod jego adresem. Dlatego przytoczyłem, moim zdaniem złośliwe, wpisy tego ostatniego, a Ciebie trafiło to rykoszetem.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
09-11-15 21:40  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Panowie z tymi trapami to nie do końca jest tak jak Wam się wydaje.
Nie objaśnię Wam w 100% jak to było na ORP "Dragon" bo na nim nie pływałem ale kilka innych trapów w życiu pokonałem, wykładałem, uzbrajałem, zabezpieczałem itp itd.

Kąt kątem ale raz że jak już ktoś zauważył położenie trapu zmienia się wraz np. z przyjęciem ładunku ( tu nie ma zastosowania) zmianą zanurzenia ew. pływami o ile taki trap jest używany w porcie przy keji.
- mardru takie trapy też się używa i zależy to od wysokości wolnej burty a raczej wysokości od pokładu do nabrzeża. Jeśli wysokość nie jest duża to powinno się używać kładek również w przypadku kiedy nabrzeże jest powyżej pokładu -są takie przypadki np. w śluzach kiedy trzeba zmienić pilota. Ale normalnie wykładamy taki trap plus obecnie siatkę ochronną zawieszoną pod trapem w celu zabezpieczenia ewentualnego wypadnięcia osoby z trapu.

Zapominacie o jednej rzeczy - schody/stopnie w takim trapie są często ruchome (stałe też ale są wtedy wyprofilowane w łuk) i zmienia się ich kąt ich nachylenia razem z katem trapu. Nie wiem jak to było kiedyś na lekkich krążownikach ale obecnie stosuje się trapy o konstrukcji aluminiowej czyli w miarę lekkie podejrzewam że kiedyś były to trapy o stałym kącie drewniane a więc ciężkie. Dziś takim trapem operuje jeden matros przy pomocy windy elektrycznej, hydraulicznej bądź powietrznej kiedyś być może kilku dygało z korbą.

Szkutnik przepisy klasyfikacyjne nie mają zastosowania wobec okrętów wojennych. Oni są z innej bajki.

Mam wiele modeli ale tego "Dragona" nie kupowałem z rozmysłem bo przypomina oryginał z dosyć znacznej odległości. Dla mnie wydawanie modeli tylko dla samej nazwy jest karygodne. Niestety jest to dosyć częsta praktyka.
Tłumaczenia że się projektuje z takich materiałów jakie są można sobie zostawić dla przedszkolaków. Owszem trzeba trochę wysiłku i kasy włożyć aby dostać dobre rzetelne materiały.
Nawet pierwszy model projektanta może a wręcz powinien być modelem sklejalnym i przedstawiającym obiekt rzeczywisty. Gorzej jeśli jest to model któryś z rzędu który nadaje się do wywalenia do kosza. Wiem wielu osobom na tym forum zupełnie to nie przeszkadza ważne aby nazwa na burcie się zgadzała.

O innych historiach nie będę się wypowiadał no bo jak ktoś ma jakieś urojenia to już jego sprawa niech sobie poszuka jakiegoś psychoanalityka albo coś.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-11-15 08:41  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
mardru   

Witam. Oczywiście każda marynarka ma swoje przepisy i prawa ale w czasie pokoju musi dostosować się do prawa morskiego. W czasie wojny wszystkie chwyty dozwolone i taki trap to naprawdę NO PROBLEM .

 
10-11-15 09:15  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
kari   

... wszystko albo prawie wszystko o trapach okrętowych; redowe i klasyczne, krótkie, długie, stałe, regulowane, samopoziomujące stopnie, obrotowe, itd.
... wystarczy poczytać pooglądać i wybrać ten który najbardziej interesuje ;-)
https://www.google.pl/search?q=accommodation+ladder&biw=1280&bih=644&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CBsQsARqFQoTCLqCqeaxhckCFQSLcgodpGQENQ#tbm=isch&tbs=rimg%3ACUUHB7UISv25Ijhl-JffFnR0kJqFlyhAfyOpZjy9hxwlGRvbxyxbZFrWUiTZAD4Ns3a9_1XFkx6Akx8qvPGYNzxRnwioSCWX4l98WdHSQEfU34144WGcuKhIJmoWXKEB_1I6kRcy664ITDCgMqEglmPL2HHCUZGxGG5aiDyA4e4yoSCdvHLFtkWtZSEd2Lc6HUN4sSKhIJJNkAPg2zdr0ROXTmIEZ7jogqEgn9cWTHoCTHyhEfUmV7QiTsDSoSCa88Zg3PFGfCEXOVOJ33scV8&q=accommodation%20ladder&imgrc=_

 
10-11-15 10:14  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

mardru chodzi mi o przepisy klasyfikacyjne pod które muszą podlegać wszystkie handlowe i pomocnicze jednostki pływające oprócz właśnie okrętów wojennych. Prawo morskie to trochę inna bajka. Jeśli chodzi o MPDM / COLREG to oczywiście że muszą się do tego stosować.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-11-15 10:20  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
mardru   

W pełni się zgadzam.

 
06-12-15 21:55  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Poprawiłem trapy - nieco je skróciłem i zmieniłem im kąt. Powinny być teraz OK.


Postanowiłem się zająć drobnicą na rufie i dziobie. Części laserowe trochę pomogły, ale parę z nich było za małe! Na szczęście tyczyło się to tylko części o prostych kształtach (prostokąty), więc wiele nie straciłem. Poza tym większych problemów nie było, choć 1 czy 2 razy były problemy z numeracją (2 części miały ten sam numer), ale na szczęście różnice między nimi były oczywiste. Kotwice są bardzo szczegółowe - 13 części jedna.


Całość po przyklejeniu na pokład. Na podstawie "Okrętów" zrobiłem stopery przy łańcuchu.


Teraz czas na wypełnienie środka dolnego pokładu. Najbardziej boję się trałów, bo są niewielkie i składają się z masakrycznej liczby elementów, ale jakoś to będzie.

Post zmieniony (12-08-17 14:13)

 
07-12-15 13:09  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ładnie i czysto a zrzutnia bomb to wisienka na torcie :-)
Odnoszę jednak wrażenie że małe kółeczka wycinasz ręcznie. Np. na polerach cumowniczych. Takie jednolicie czarne detale warto wycinać jakimś wybijakiem tym bardziej że nie ma potem problemu z retuszem. Żeby uniknąć retuszu takich maleństw można użyć też barwionego kartonu.
Na włazach można z cienkich pasków przykleić imitację zawiasów. Najlepszy byłby karton barwiony dobrany kolorystycznie. Odpada wtedy retusz.
No i znajdź jakiś inny materiał na liny. Ten się raczej źle układa na bębnach i nienaturalnie błyszczy moim zdaniem.
Cały czas podglądam i kibicuję w budowie :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
07-12-15 18:13  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Kolego Pikowski
Postępy widoczne i efektowne.
Odciągi łańcucha super, poprawka trapów też, zrzytnia bomb rewelacyjna.
Stary ma rację z linami na bębnach - mogłyby być lepsze.
Reszta jest OK.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
07-12-15 18:33  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podglądam. Czy w wycinance jest przewidziany żurawik do trapu ?
Pozdrawiam,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 9Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024