FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-05-15 13:42  [R/G] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć.

Tematem mojej kolejnej relacji jest, tak jak zapowiadałem, polski lekki krążownik ORP Dragon, wydany przez GPM. Model opracował Daniel Matysik. W sumie zdziwiłem się, że praktycznie nikt go nie składa mimo, że wywołał spore zainteresowanie w momencie wydania. Znalazłem na polskich forach tylko jedną relację. Nieładnie :razz:

HMS Dragon został zbudowany pod koniec I wojny światowej. W okresie międzywojennym służył na różnych akwenach i odbył podróż dookoła świata wspólnie z m. in. Hoodem. Podczas II wojny początkowo również służył tu i tam i niewiele brakowało, a znalazłby się pod Kuantanem w dniu feralnej bitwy. Na początku 1943 został wydzierżawiony PMW i przekazany do remontu podczas którego m.in. stracił wyrzutnie torped (a miał ich 12). Podczas lądowania w Normandii ostrzeliwał cele na lądzie i tam też, 8 lipca, został ciężko uszkodzony przez niemiecką "żywą torpedę". Zginęło 37 marynarzy a okręt postanowiono osadzić jako część falochronu w sztucznym porcie. Ciekawostka: ze względu na chęć zachowania strat w tajemnicy o utracie okrętu powiadomiono kilka miesięcy później, przez co według oficjalnych dokumentów przez pewien czas PMW posiadała 2 krążowniki - Dragona i Conrada.

Dragon przeszedł w swojej historii kilka przezbrojeń, model prezentuje stan okrętu na czerwiec 44. Wtedy był uzbrojony w 5 dział 152mm , 2 działa 102mm, 2 poczwórne pom-pomy, 10 Oerlikonów (w tym 4 podwójne) i zrzutnię bomb głębinowych.

Model kupiłem w zestawie z wszystkimi dodatkami, nawet dostałem pom-pomy wycinane laserowo. Całe to tałatajstwo przedstawiają zdjęcia:

Jak to Radzias stwierdził przeglądając wycinankę "tak naprawdę masz tam 2 arkusze z częściami" :D
Nie wiem tylko jeszcze czy użyję relingów papierowych czy jednak zrobię własne. Jak sądzicie, jak będzie lepiej? Jakoś nie do końca jestem przekonany do tych z papieru.

Zgromadziłem tez trochę materiałów zarówno o Dragonie jak i o Conradzie. Co prawda dość zauważalnie różniły się od siebie w paru miejscach, ale liczę, że zdjęcia Conrada też się przydadzą, może dzięki nim coś dołożę od siebie.


Na dobry początek szkielet Smoka złożony na sucho i jego porównanie z Onslowem:


Zwróćcie uwagę na ostatnie zdjęcie - załamanie pokładu nie jest na wrędze, a części którą tam trzeba przykleić nie trzeba wg projektanta podklejać. Będę tam musiał samodzielnie dorobić kawałek tektury. Żeby było śmieszniej na rysunku w instrukcji tam jest jedna z wręg (która w złożonym szkielecie jest parę cm dalej). Mam nadzieję, że nie skończy się to Armageddonem przy oklejaniu burt poszyciem.

Pamiętacie jak w poprzednich modelach miałem problem z pofalowanym pokładem bo zapomniałem go uformować tak, żeby uwzględniał wybrzuszenie pokładu w jego osi symetrii? Gwarantuję wam, że w tym modelu takich problemów nie będzie. Wiecie dlaczego? POKŁAD JEST CAŁKOWICIE PŁASKI. Nie jest to wina laserów, w wycinankowych wręgach też tak jest. Mi to co prawda nie przeszkadza, ale wiem, że są ludzi których to razi. Same lasery pasują do siebie bardzo dobrze, jest tylko jedno miejsce na rufie, w którym muszę nieco podszlifować otwór na wręgę.

Post zmieniony (12-08-17 13:26)

 
24-05-15 13:48  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Jak to nikt nie skleja. Mój stoi od roku na półce.

 
24-05-15 14:10  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Oj to chyba się nim nie chwaliłeś. Nie ma go w Twoim spisie relacji i galerii i sam też nie przypominam sobie, żebym widział jego zdjęcia w jakimkolwiek innym wątku :P

 
24-05-15 14:14  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
daroo761 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 5
 

No właśnie a jest się czym pochwalić!

 
24-05-15 14:47  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Nareszcie ktoś sie odważył, temat arcy ciekawy ale i niełatwy. Pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
24-05-15 15:21  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,masz dobrze ,wycinanka porządnie opracowana ,dodatki,prasa,pozdrawiam Marek


--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
24-05-15 15:38  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Pokazałem go na kilku konkursach. Relacji nie nie było i nie będzie, nie mam na nie czasu i nie nauczyłem się wstawiać fotek.

 
24-05-15 15:57  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Brakowało tej relacji, więc powodzenia !!
Pzdr

 
24-05-15 18:58  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kibicuję w budowie. Powodzenia.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
24-05-15 21:42  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Zeppelin:
Niestety na żadnym z tych konkursów mnie nie było. A jak wrażenia ze sklejania? Napotkałeś jakieś szczególne trudności?

Marek1:
Ładny Dragon z Dzikiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024