FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
22-05-15 21:25  [R/G] Type 5 Chi Ri (Modelik 7/08)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej relacji.
Z jednego, ale jakże dla mnie ważnego względu zmuszony jestem na pewien czas odstawić pracę nad modelem pływadła, którą rozpocząłem, wymaga ona bowiem spokoju,
koncentracji, a na głowie mam teraz ważniejsze sprawy.
Natomiast, aby palce wiedziały do czego służą, w bardzo teraz już nielicznych wolnych chwilach, spróbuję coś skleić w miarę niedużego.
Będzie to, wydany przez Modelik, prototyp czołgu CHi-Ri, oczywiście japoński, w skali 1/25.



Parę słów z historii.

Czołg średni Type 5 Chi-Ri był ostatnim czołgiem opracowanym przez Japońską Cesarską Armię w czasie II wojny światowej. Miał być cięższą, mocniejszą wersją czołgu Type 4 Chi-To, zaprojektowaną, aby stanowić przeciwwagę dla amerykańskich M4. Pierwszy prototyp był nadal w budowie gdy zakończyła się wojna.
Typ 5 Chi-Ri był wydłużoną wersją Type 4 Chi-To. Utrzymywało go 16 par kół nośnych zgrupowanych na 8 wózkach (4x4 po każdej ze stron).

Chi-Ri miał pancerz o maksymalnej grubości 75 mm na przodzie kadłuba, 25-50 mm na bokach i 50 mm z tyłu i na wieży.
Czołg początkowo miał być napędzany silnikiem Diesla-Mitsubishi, ale prace nad jego rozwojem przeciągały się, stąd wybrano silnik benzynowy 800 KM V-12 zaprojektowany przez BMW w Niemczech i budowany licencyjnie w zakładach Kawasaki Heavy Industries, co w konsekwencji zredukowało moc silnika w czołgu do 550 KM.

Pierwotnie prototyp czołgu miał posiadać 75 mm armatę czołgową Type 5, (tak jak w Type 4 Chi-To) Planowano zamontowanie 88 mm działa w wieży, a drugiego 37 mm-Type 1 z przodu. Dodatkowo czołg miał posiadać 2 km Type 97.
Podobnie jak Type 4 Chi-To, czołg Chi-Ri miał być przeznaczony do obrony wysp macierzystych przed inwazją aliantów. Jednostki pancerne wyposażone w te typy czołgów miały nie dopuścić do lądowania Aliantów i zepchnąć ich do morza.
Jednak koniec wojny przerwał te plany.

Jedyny prototyp Chi-Ri skonfiskowały siły amerykańskie w czasie okupacji Japonii, a jego dalsze losy są nieznane.

Model ten jest wizualnie nieatrakcyjny, a to z uwagi na kamuflaż i ogólny wygląd, dlatego na ile będę mógł, będzie on waloryzowany przed dodanie wielu elementów. Przewiduję, iż model będzie prezentował docelową konfiguracje prototypu.
.
Model ten jak dotąd został sklejony przez kolegę Strunę i posiada kilka niedociągnięć, wskazanych przez niego.
Z jego tez relacji będę czerpał potrzebne uwagi.

Dziękuję Panu Stanisławowi Śliwińskiemu, projektantowi za udzieloną pomoc w tym temacie

Do budowy modelu użyję laserowo wyciętych elementów: szkieletu i gąsienić oraz siatek.



Pierwsze kroki to przygotowanie szkieletu i wycięcie oklejek kadłuba.



c.d.n...

--

Post zmieniony (01-08-15 18:42)

 
22-05-15 22:21  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Jedziesz Juras jedziesz!!!

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
23-05-15 11:40  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Jurek, czy on taki maly jest? :) No chyba, ze z okretem porownujesz... Czekam na ciag dalszy :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
24-05-15 14:21  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
kolejny_cichy   

Złożyłem ten model. Pod linkiem znajdziesz kilka uwag. Może Ci się przydadzą http://www.strefacichego.pl/?module=models&catId=72&modelId=109

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 
24-05-15 19:22  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Kolejny_cichy, dzięki za info, na pewno się przyda.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
31-05-15 19:19  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Szkielet oklejony. Boczne oklejki kadłuba są za długie i otwory w oklejkach, na wahacze nie pokrywają się z tymi w szkielecie.
Rozwiązaniem jest rozcięcie owych oklejek na trzy części i dopasowywanie ich tak aby otwory się pokryły.



Ponaklejałem też większe pokrywy włazów na kadłubie.



Tylne dolne drzwi włazów są złego kształtu, powinny być trapezowe (boki powinny schodzić się do wewnątrz).
Model nie będzie malowany dlatego nie wprowadzam poprawek, ale będę wskazywał jak powinno byc, może ktoś kiedyś skorzysta.
Również podział blach na płycie tylnej jest niewłaściwy, uproszczony.
Ja istniejące linie podziału trasowałem. Ponadto nie został rozrysowany jeden segment kratki wentylacyjnej.
Ta wewnętrzna powinna być wydłużona o całą długość. Przy normalnym położeniu wieży jest ona zakryta.



Lokalizacja przednich haków holowniczych również jest zła powinny być one wyżej.

Tyle na dzisiaj.
c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
07-06-15 21:18  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Klepiemy blachę dalej.
Powstały koła napinające i nośne oraz elementy z nimi związane.



Kolejne elementy to wahacze i wózki.



c.d.n...

--

Post zmieniony (07-06-15 21:20)

 
08-06-15 16:24  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Tradycyjnie extra wykonanie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
16-06-15 19:52  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Pomału zaczynam zabawę z kołami. Wykonałem wewnętrzne tarcze ze śrubami, oraz zakończenia zewnętrzne osi kół na wózkach.W elementach zewnętrznych wyciąłem czarne prostokąty uzyskując bardziej realiztyczny efekt.



Doszły też elementy amortyzatorów.
Amortyzatory będą przymierzane na sucho, bo ponoć są za długie.



To tyle w tej odsłonie
c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
30-06-15 20:28  Odp: [R] Chi Ri czyli wschodni tygrys po japońsku (Modelik 7/08)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Prace posuwają się dość szybko i zostałem z relacja w tyle, ale nadrobimy to.
Kolejnymi elementami które wykonałem były koła jezdne. Na tym etapie wszystko wykonałem zgodnie z instrukcją, nie brakowało niczego. Koła dopasowałem na sucho do wcześniej wykonanych wózków i wahaczy. Powstały też małe koła podtrzymujące.



Błotniki przednie, tutaj faktycznie rozmiary się rozjechały. Ja za wzór obrałem górna część prawego błotnika(z narzędziami) i do niego dopasowywałem resztę. Wyszło bez zarzutu.



Na kadłubie rozpocząłem nitowanie i przyklejanie wcześniej wykonanych elementów.



Na przodzie wkleiłem wizjer kierowcy i podstawę pod działo i km. Na wszystkich włazach i klapach wykonałem zawiasy. Na tylnych wpustach dorobiłem motylki które ułatwiały otwieranie wlewów, elementy charakterystyczne nie uwzględnione w projekcie.



Zabrałem się za bryłę wiezy. Pozbawiona szkieletu, tylko każda ścianka podklejana tekturą. Tak do końca nie jestem z niej zadowolony bo dość żę duża to rozrysowana w jednym kawałku, nie chciałem rozcinać bo na stykach mogłyby jednak powstać szpary.
Na tak powstałą wieżę zacząłem co nieco doklejać. Włazy, płyta czołowa działa, podstawy antem.



Całość dotychczas wykonanych prac na poniższych fotkach.



Uf to tyle w tej odsłonie c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024