FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
27-04-15 11:17  [R/G] Parowóz TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Witajcie,

Oto macie niebywałą wręcz okazję na natkniecie się po raz kolejny na moją radosną twórczość przez duże "TFU" ;)

Po sporej dawce wytężonej pracy mózgowia oraz zmysłów estetycznego i patriotycznego, postanowiłem skleić Wirtemberskiego tendrzaka T3 w barwach PKP. Był taki tylko jeden, dawno go zezłomowano i nie ma go na fotkach. Przyjmuję zatem najbardziej prawdopodobny wygląd, malowanie z epoki (czarno-czerwono-białe). O moich dylematach i poszukiwaniu informacji można przeczytać w dziale kolej:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=18&i=2986&t=2986&filtr=0&page=1

Na podstawie znalezionych fotek, rysunku i kilku domysłów powstaje moja wersja lokomotywy. Narzędzia: wycinanka, inkscape, linijka i ołówek.

Mam zamiar nieco model przybrudzić (nie uswinić), użyć elementów laserowo ciętych (tabliczki,przeniesienie napędu/rozrząd oraz koła) jak też kalkomanii. Wszystko made by majself.

Sklejony egzemplarz próbny daje ogólny pogląd na to, czego się mamy spodziewać.




-----------------------
GALERIA KOŃCOWA MODELU

Post zmieniony (09-06-16 11:45)

 
27-04-15 11:23  Odp: [R] TKh100-55 - Shreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Tak jest!
(ง°ل͜°)ง

Cieszę się z mojego przyczynienia. ;-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
27-04-15 11:31  Odp: [R] TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Niniejszym...
nadaje Waszmości tytuł decydującego faktora przy wyborze narodowości modelu :D

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
27-04-15 11:42  Odp: [R] TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Wojciech Cięciwa   

Viking, dobrze widzę, że to jakiś Linux?
I Inkscape.
A w 3D też na linuksie robisz ?

A relację będę oglądał...

 
27-04-15 12:03  Odp: [R] TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Tak – Linux Mint – od kilku lat moje ulubione distro (używam i w pracy i w domu). Na Applu najchętniej też bym go używał, ale nie wszystkie programy "chadzają" na linuxach. Jednak z czystym sercem polecam do domu i do pracy, o ile nie używasz specjalistycznych programów.

Muszę Cię zmartwić, nie pracuję w 3D. Czasem coś oglądnę, ale nie znam się zupełnie na tym. Mam parę rzeczy w jakichś solidworksach itd. Jestem grafikiem płaskim, a w zasadzie to zecerem ;)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
27-04-15 21:46  Odp: [R] TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

No to skoro Tak Radośnie Tworzysz to przyłączam się do ZABAWY :) Czy T3 nie napędzał czasem pociągu pancernego PP-2 Śmiały ?

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
27-04-15 22:29  Odp: [R] TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Rodrusie drogi, cieszę się, żeś tu zawitał. Śmiałego ciągnęła austrowęgierska lokomotywa MAV 377, po naszemu TKh103 – bardzo podobna, ale nie ta.

--

Post zmieniony (28-04-15 08:02)

 
04-05-15 12:20  Fotki z postępów prac nr 2
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Prace nad małym tendrzakiem TKh100-55 idą do przodu. Przez kilka ostatnich dni powstały skrzynie boczne, walczak… Oczywiście większość z tych części została przeze mnie przeprojektowana, bo te z oryginalnej wycinanki były zbyt płaskie i uproszczone. Wszystko jest pomalowane 1–2 warstwami rozrzedzonej farby (czarny to akrylowa czarna matowa pactra, a czerwony to półmatowa czerwona emalia revella), dlatego tu i ówdzie widać jeszcze miejsca słabiej pokryte, jednak wszystko dostanie jeszcze co najmniej jedną warstwę koloru.

Skrzynie boczne zostały onitowane, a klapy na bokach mocno uplastycznione. Musiałem zaprojektować część skrzyń znajdującą się w budce maszynisty (zupełnie pominięte w wycinance). Zrobiłem tam klapy szybrowe do skrzyń węglowych. To z nich załoga wyciągała węgiel i wrzucała do paleniska. Relingi są wykonane ze styrenowej okrągłej kształtki, a "kulki" w miejscach łączenia relingu ze stopką to, po prostu, kropla gęstego wikolu. Na pokrywach wsypu węgla i wpustu wody dodałem uchwyty i zawiasy.


Popielnik zaproponowany przez autora wycinanki, to po prostu kostka. Na szczęście w poszukiwaniu materiałów o T3 trafiłem na http://www.foerderverein-me.de/lokomotive_t3/aufarbeitung/aschkasten/aschkasten.php, gdzie podpatrzyłem jak ta część wyglądała w rzeczywistości. Oczywiście mój popielnik jest nieco uproszczony w rejonie dźwigni i cięgien, ale nie jest już kanciakiem.


Ostoja otrzymała przewody piasecznic oraz zupełnie przeprojektowane poprzecznice podtrzymujące prowadnice krzyżulca. Tu też z pomocą przyszła mi strona <www.fvme.de>. Postanowiłem też zaimprowizować przewody dolotowe pary, i zaliczyłem zonka. Każdy modelarz ma tzw. syndrom chomika – ja także. Wśród zgromadzonych przydasiek znalazłem odpowiedniej grubości patyczek po lizaku. Na ciepło wygiąłem sobie odpowiednio kolanka, i zacząłem składać to w kształt litery Y. Zonk polega na tym, że owego patyczka nie chciał skleić ani klej do modeli plastikowych, ani nawet cyjanoakryl. Osłupiałem! Na szczęście mój tato skleja modele plastikowe, zatem pognałem do niego po ramki trzymające części. Z nich zrobiłem trójnik, pomalowałem rdzawą emalią i wkleiłem do środka ostoi.


Skleiłem też kocioł. Przeprojektowałem dzwon zbieralnika pary nadając mu "obłość". Zmieniona też nieco zostały piasecznica i komin. Na tych elementach pojawiła się odrobina szpachlówki w miejscach zaokrągleń. Dodałem także zawory bezpieczeństwa. Ten element nie był montowany od początku w lokomotywach T3, ale bardzo często dodawano go w trakcie napraw głównych. Stąd też, na fotografiach różnych egzemplarzy lokomotywy można zaobserwować różne zawory bezpieczeństwa. Wybrałem jedna z wersji skleiłem coś, co przypomina wyżej wspomniane ustrojstwo.



Drzwi dymnicy także zostały zmienione. Nadałem im nieco obłości, uplastyczniłem reling nad nimi oraz zamknięcie centralne.


A kiedy poukładam jeden element na drugi… to zaczyna to nabierać kształtu lokomotywy.


--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
04-05-15 12:37  Odp: [R] Parowóz TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zdjęcia nie chcą się wczytywać.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
04-05-15 12:46  Odp: [R] Parowóz TKh100-55 - Schreiber-Bogen/inicjatywa własna 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Właśnie widzę, ale mam wrażenie, że całe forum ma jakąś czkawkę. A może to wina słowackiego forum, gdzie fotki się znajdują…

Można też zajrzeć tu: http://kartonowakolej.pl/tkh100-55-w-skali-145-relacja-z-budowy-cz-2/

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024