FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-04-15 21:31  [Technika] Sposób na krowie żebra?
MateuszB 

Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Witam,

chciałbym zapytać czy ktoś wie, czy da się usunąć, bądź zniwelować troszkę krowie żebra na kadłubie modelu okrętu (np. przez zwilżenie burt a następnie szybkie wysuszenie suszarką do włosów - obiło mi się o uszy, że może być skuteczne ale boję się sprawdzić)?

Jeżeli ktoś wie jak to zniwelować chociaż to bardzo proszę o pomoc.

pozdrawiam

Mateusz

--

Post zmieniony (13-04-15 21:32)

 
14-04-15 00:36  Odp: [Pytanie] krowie żebra
Karol 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 15

Kiedy kleje i jest mozliwosc wyjscia "krowich zeber" dociskam papier (po stronie drukowanej) kula stalowa lub raczka od nozyczek.Dziala to tylko kiedy klej jest jeszcze niedoschniety ale juz przylapal.
Uzywam kleju bardzo podobnego do Wikolu i kleje tylko samoloty wiec nie wiem czy ta metoda tobie sie przyda.Powodzenia.

 
14-04-15 07:08  Odp: [Pytanie] krowie żebra
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

Nie ma się co bać. Zrób sobie "model" krowich żeber i sprawdź patent z suszarką.

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
14-04-15 09:33  Odp: [Pytanie] krowie żebra
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Krowie żebra są w zasadzie nieusuwalne.
Zawsze pozostanie jakiś ślad, a w większości przypadków próby ich usunięcia kończą się jeszcze większymi zniszczeniami...
Jakim klejem kleisz?
Ogólna zasada: poszycie przed przyklejeniem do szkieletu należy dokładnie uformować do ostatecznego kształtu, tak, by klej tylko mocował poszycie do szkieletu. By nie trzeba było dociskać sprężynującego,niedostatecznie uformowanego poszycia do szkieletu, bo to głównie "produkuje" krowie żebra.
No i kleje na bazie wodnej ( BCG,wikol) rozmiękczają papier i ułatwiają powstanie KŻ.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
14-04-15 10:45  Odp: [Pytanie] krowie żebra
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Raz już zastosowałem taką metodę i sprawdziła się w 100 procentach. Inwazyjna dość trzeba przyznać i nie dla każdego bo nie każdy preferuje karton barwiony w masie.
Kadłub był na tyle mały, ze nie myślałem nawet o krowich żebrach a wyszły ponieważ zostawiłem go na oknie i zapracowało mocne słońce.

Zerwałem poszycie, odrysowałem je na barwionce, i położyłem na nowo oszlifowane wręgi. Oczywiście dołożyłem trochę dodatkowych poziomych żeberek dla pewności.
Ostatecznie można odrysować na kalce technicznej oklejki uszkodzonego krowimi żebrami kadłuba bez jego rozbiórki, przenieść na barwionkę i nakleić je na całość istniejącego kadłuba smarując nowe oklejki w taki sposób klejem jakby chcieć przyklejać je tylko umownie na wręgi czyli smarując same krawędzie. Nie inaczej ponieważ z wiadomych względów mogą się przykleić do wklęsłych oklejek i minie się to z celem. To się sprawdza w przypadku klejenia burt na zakład. Takie dodatkowe poszycie można wówczas ładnie podocinać na wysokość "do burt" i wyjdzie ładnie licująca powierzchnia czyli burty do dna "na styk".

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (14-04-15 10:47)

 
14-04-15 11:03  Odp: [Pytanie] krowie żebra
MateuszB 

Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Witam,

model krowich żeber już się robi i dziś wieczorem postaram się zrobić pierwsze testy z rozmiękczeniem poszycia klejem BCG, a następnie wysuszenie suszarką do włosów.

Co do samych żeber, to wyszły na burtach od zbyt częstego brania kadłuba w łapy (mój błąd, mogłem poszycie podkleić brystolem), natomiast dno jest klejone barwionką i jest ok.

Dziękuję za podpowiedzi. Jak tylko skończę testy z klejem i suszarką to opiszę rezultaty.

pozdrawiam

Mateusz

--
"jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy!"

 
14-04-15 14:39  Odp: [Pytanie] krowie żebra
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Mateusz, ta metoda się nie sprawdzi. Klej BCG jest na bazie wody w w momencie kiedy dmuchniesz gorącym powietrzem nastąpi nieprzewidywalne odparowanie wody z kleju co doprowadzi dodatkowo do skręcenia szkieletu poprzez nierównomierne schnięcie powierzchni kartonu. Ale próbuj nikt Ci nie broni.
Myślę że metody opisana przez Łukasza są właściwe i jedyne które pozwolą Ci pozbyć się ziober.

 
14-04-15 14:54  Odp: [Pytanie] krowie żebra
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No tak ale na burty będzie ciężko je zastosować. W zasadzie to nie mam patentu innego jak zdjąć burty, zrobić podposzycie i jeśli uda się je uratować to wiadomo, przyklejamy je raz jeszcze albo druga wycinanka.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
14-04-15 15:53  Odp: [Pytanie] krowie żebra
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Faktycznie 100% to nie właściwe określenie. Nie brałem pod uwagę zmiennego czynnika cierpliwości i zdolności. Przykleić poszycie można też iście pancernie i wtedy sprawa się komplikuję.
100 procent zadowolenia miałem ja po takim zabiegu ZbiG'u w popsutym modelu ; )

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
14-04-15 15:56  Odp: [Pytanie] krowie żebra
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Co do samych żeber, to wyszły na burtach od zbyt częstego brania kadłuba w łapy (mój błąd, mogłem poszycie podkleić brystolem)

I żeby na przyszłość "nie brać za często kadłuba w łapy" proponuję stosować podstawkę lub jakąś montażową konstrukcję z listew drewnianych. Ja mam taką roboczą w kształcie przypominającą literę H która jest stabilna po położeniu na blacie stołu ale można ją też przykręcać w różnych konfiguracjach w imadle. Bardzo to ułatwia montaż detali a kadłuba w ogóle nie muszę dotykać.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024