FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
18-04-15 11:48  Odp: [P] Caproni Ca. 3
marko   

Ryszardzie, bardzo dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedź.
Obejrzałem jeszcze raz model, i rzeczywiście, w świetle dnia jest to jakiś bardzo ciemny odcień zieleni, który w świetle sztucznym wygląda na czarny. Na zdjęciach repliki widać wyraźny zielony kolor, a na stateczniku, pomimo, że kolor poszycia jest ugrowy, to jak sam zauważyłeś, biały pas jest biały. Sądzę, że Włosi, podobnie jak my, z szacunkiem traktują barwy narodowe i dbali o to, żeby jednak były właściwe, pomimo zmiany koloru płótna. Myślę, że warto to skorygować podczas wykonywania modelu. Biała replika "Falco" trochę mnie zmyliła, bo też "Falco", a model jest w kolorze ugru/pomarańczowy... Może były różne egzemplarze?
Generalnie, lubię trzyplatowce i Caproni zainteresowały mnie z powodu wersji Ca.4. Niestety, nigdzie nie znalazłem modelu i postanowiłem zrobić go sam. W tym celu nauczyłem się modelowania w programach 3D i na początek zrobiłem czteropłatowca Armstronga. Jednak rozwijanie w Pepakurze nie przyniosło mi sukcesu i na razie odłożyłem ten projekt. Być może jest jakiś inny program od rozwijania modeli 3D. Podobno jest coś do SketchUp'a, ale nie znalazłem. Jak znajdę, to wrócę do pomysłu na Ca.4, gdyż uważam, że jest to jeden z najciekawszych obiektów latających tamtej epoki i niezwykle urokliwy, jeśli tak można o nim powiedzieć. Może jesteś zainteresowany?
Pozdrawiam.

 
18-04-15 13:41  Odp: [P] Caproni Ca. 3
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Biały" Ca. 3 nie jest repliką"Falco" tylko repliką zmodyfikowanego egz. Ca. 3. (posiada inny numer produkcyjny na kadłubie)
Model w Answerze przedstawia określony egzemplarz samolotu Ca. 3 tj. samolot o nr. produkcyjnym 4166 i z napisem "Falco" na burcie (prawdopodobnie takim sam napis był po drugiej stronie ale brak na to dokumentacji fotograficznej) + inne malunki.
Pozostałe egz. Ca. 3 nie miały napisu ("Sokół") i tym samym jest to jedyny samolot w takim malowaniu odp. oryginałowi z frontu w Albanii w 1918 r. Ten oryginalny samolot z tego okresu nie miał (!) malowanego białego pasa na sterach kierunku tylko był to pas w takiej samej barwie jak poszycie czyli beżowy (ugier). Barwa zielona na sterach i na dolnym poszyciu płata była nie jaskrawa.



Replika "biała" z muzeum to inny samolot pomimo napisu "Falco". Ma inny nr. produkcyjny i inne malunki/oznaczenia.
Cały kamuflaż Ca. 3 z Answera jest więc zgodny (!) z oryginalnym malowaniem konkretnego samolotu z 11 eskadry z roku 1918, tak więc nie ma co korygować żadnych barw.
Niezależnie od powyższego sądzę, że oczywiście były różnice w kamuflażu poszczególnych egzemplarzy (w sumie różnych wersji wyprodukowano w latach 1917-1921 - 659 sztuk i na licencji we Francji). Jest też różnica między odcieniem koloru zielonego malowanego na białym lub ugrowym poszyciu a znaki przynależności państwowej malowano na już gotowym tzn. pomalowanym/polakierowanym fabrycznie poszyciu.Jak dodamy do tego jeszcze zmiany kolorystyki wynikające z eksploatacji (warunki atmosferyczne + czas użytkowania) i z remontów (naprawa poszycia) to mamy różnice w kolorystyce poszczególnych egzemplarzy.
Dla chcących zbudować model Ca. 3 w innym malowaniu (a jest ich sporo) nic nie stoi na przeszkodzie.
Osobiście ten z Answera tzn. jego kamuflaż b. mi się podoba.
PS - oczywiście jestem zainteresowany wszelakimi "pterodaktylami". Jak najbardziej !
Pozdrawiam

 
18-04-15 15:18  Odp: [P] Caproni Ca. 3
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wspomniane przez Ciebie ptaszyska:

Armstrong FK. 10



Caproni Ca. 4

 
18-04-15 15:24  Odp: [P] Caproni Ca. 3
marko   

Bardzo dziękuję za tak obszerny opis tematu. Jestem pod wrażeniem!
Widzę, że moje wątpliwości wynikały jedynie z nieznajomości tematu i z modelem jest wszystko w porządku. Bardzo się z tego cieszę i rezygnuje z przerysowania. To naprawdę dużo pracy, o czym przekonałem się robiąc polską wersję Goth'y z modelu GPM.
Szkoda jednak, że ta zieleń jest tak ciemna, bo jaśniejsza wygląda lepiej. Ale skoro tak, to już niech tak będzie. Teraz tylko trzeba znaleźć czas, zebrać się w sobie i zacząć klejenie.
Cieszę się, że kogoś interesuje tak piękny obiekt jak Ca.4. Niebawem wezmę się za to.
Pozdrawiam.

Post zmieniony (18-04-15 19:44)

 
18-04-15 16:30  Odp: [P] Caproni Ca. 3
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nawiązując do poruszonego w Twoim wpisie tematu - Gotha G.IV to warto może podać, że doskonały opis konwersji na polski kamuflaż zawarty jest w "Mini Replice' (Nr. 81 i 82) , z tym, że polski egz. różnił się niewielkimi szczegółami konstrukcyjnymi od przestawionego w modelu z GPM.
Z chęcią, a podejrzewam, że i inni forumowicze także, zobaczyłbym Twoją przeróbkę w/w modelu. Może zamieścisz zdjęcia modelu lub przykładowe, zmienione kolorystycznie arkusze wycinanki ?
Pozdrawiam

 
18-04-15 18:16  Odp: [P] Caproni Ca. 3
marko   

Moja historia polskiej Goth'y jeszcze się nie skończyła. Pliki z przerysowanymi arkuszami przekazałem do wydawcy Gotty, czyli GPM. Z tego, co wiem, wzbudziło to pewne zainteresowanie w wydawnictwie i dostałem od nich ustną zgodę na upublicznienie wizerunku tak przerobionego modelu. Taka zgoda nie jest konieczna w przypadku tzw. interpretacji utworu oryginalnego albo inspiracji nim, za co można uznać tak często stosowaną waloryzację modeli. Jednak zmiana kolorystyki modelu jest znaczącą ingerencją w utwór i uważałem, że w tym przypadku ocieram się o kwestię utworu zależnego, który wymaga zgody autora utworu oryginalnego. Szczęśliwie, wydawnictwo było tak miłe, że nie zgłosiło zastrzeżeń i wyraziło zaciekawienie tematem. Jak sądzę, polska Goth'a nie jest modelem, który może przynieść dochód i chyba trzeba ją robić we własnym zakresie.
Idąc za radą jednego z modelarzy, zaimpregnowałem model błyszczącym Humbrolem. Niestety, ciepię na alergię i nie mogę stosować Caponu i jego rozpuszczalnika. Model trochę poleżał i okazało się, że arkusze zżółkły... Jeszcze kadłub da się uratować, lecz skrzydła trzeba drukować od nowa. Trochę to mnie zniechęciło i model leży.
Przy opracowywaniu polskiej kolorystyki tego modelu korzystałem jedynie z najbardziej dostępnych materiałów z internetu tj. skrzydła lekko niebieskie, kadłub zielony. Poniżej fragmenty arkuszy.





Jak widać, dodałem trochę światłocienia.

A Armstrong ciągle w tej postaci:



W sam raz, aby rozwinąć...

Na koniec, moja mała eskadra trójpłatów:



Pozdrawiam.

Post zmieniony (18-04-15 19:45)

 
18-04-15 21:42  Odp: [P] Caproni Ca. 3
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Całkiem ładna eskadra.
Prócz Sopwitha Triplane i Fokkera Dr. I ten pchacz to nie jakaś konstrukcja Bregueta lub Farmana ?

 
19-04-15 08:51  Odp: [P] Caproni Ca. 3
marko   

Nie, to Blackburn Triplane. "Trzecia nieudana próba skonstruowania samolotu godnego podjęcia walki z Zeppelinami". Model w wersji elektronicznej został opracowany przez Kampflieger'a w dziwnej skali 1"48. Jest dostępny za kilka złotych w sklepie MbM Modele kartonowe. Przeskalowany przeze mnie do 1:33 i uplastyczniony w programie graficznym. Nie tylko Anglicy mieli kłopot z tym samolotem, lecz ja także, gdyż model jest trudny, bo filigranowy. Przy pierwszej próbie całkiem mi się zwichrował. Podjąłem drugą, lecz tym razem przegrałem z prusakami, które zagustowały w smaku kleju, farby atramentówki lub w lakierze, i narobiły białych wyżerek. Widać walka prusaków z angielskimi samolotami nadal trwa... W mojej osobistej nierównej wojnie z prusakami ostatnio przewaga przechyla się na moją stronę i jest szansa, że moja trzecia próba będzie bardziej udana niż ta angielska...

Przy okazji, jeśli mówimy już w tym wątku o Goth'cie, którą i tak muszę jeszcze raz drukować, to jakie zmiany, oprócz silnika, powinienem wziąć pod uwagę?

Wracając do tematu Caproni i Ca.4, to który egzemplarz na rysunkach dostępnych w internecie warto wziąć pod uwagę, biorąc się za wielotygodniową pracę nad opracowaniem modelu?
Masz dar przekonywania i ściągnąłem po dłuższej przerwie Pepakurę. Nie wiem, czy program został poprawiony, czy raczej (to bardziej prawdopodobne) ja lepiej ogarniam temat, bo kadłub Armstronga rozwinął mi się bez żadnych problemów i w dobrej skali. Jest nadzieja na Ca.4.

Pozdrawiam.

 
19-04-15 11:08  Odp: [P] Caproni Ca. 3
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyli tak jak było....Prusacy walczą z Anglikami! ;-)))
Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu arkusza elementów Gothy jest kilka nieścisłości:
- białe pole z napisem i nr. powinno mieć inny kształt i umiejscowienie względem szachownicy
- szachownica na dolnym lewym płacie ma nie tak ułożone pola i powinna zaczynać się od krawędzi natarcia (na górnych płatach z obwódką o prawidłowym układzie, dolne obrócone o 90 stopni)
- lotka winna być w takim samym kolorze jak pokrycie płata
Warto też zwrócić uwagę przy projektowaniu, że szachownica na sterze nie ma być kwadratem lecz prostokątem.
Ponieważ wątek dotyczy Caproni Ca. 3 to może założę nowy dot. "polskiej" Gothy w dziale Lotnictwo. Zgromadziłem trochę materiałów o w/w z zamiarem poczynienie kiedyś modelu Gothy właśnie w polskim kamuflażu.
W temacie Caproni Ca. 4 to sądzę, że najlepiej byłoby oprzeć się na wyd. "Caproni Ca. 4 Windsock Datafile 111".
Ca. 4 miał taki sam układ konstrukcyjny co Ca. 3 lecz różnic było sporo. Problemem może być opływowa gondola załogi. Różne wersje - różne silniki etc.
Pozdrawiam

 
19-04-15 13:43  Odp: [P] Caproni Ca. 3
marko   

Szczerze mówiąc, malowanie polskiej Goth'y opierałem na kalkomaniach dostępnych do modeli plastykowych i dwóch zdjęciach, jakie znalazłem w Internecie. Jeśli masz więcej danych na ten temat, to osobny watek będzie bardzo pożyteczny. Wstrzymam się zatem z ponownym drukowaniem modelu do pojawienia się informacji na ten temat. Sporo pracy włożyłem w przemalowanie modelu i jeśli jest możliwość skorygowania błędów, to będę wdzięczny za pomoc.
Co do Ca.4 pozostaje teraz mi poczekać na przesyłkę z Windsock Datafile.
Pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024