FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-10-13 08:57  [R/G] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

TU-160 - największa maszyna bojowa świata. Największy wydany model kartonowy.


Zaczynam zmagania z tym kolosem bo czymś konkretnym trzeba się zająć przez zimę. Mam pewne obawy o warsztat, konkretnie o rozmiar stołu ale w razie czego przeniosę się z lepieniem do pracy. Ilość wręg jaka jest do wycięcia nakłania mnie do zakupu gotowych z GPM-u, choć cena nie zachęca. 20 stron A3 do podklejenia i wycięcia tłumaczy jednak wszystko.

Pierwsze pytanie: Czy starczy zimy na niego? :D

Drugie: Czy jak kupię wręgi w GPM to przy takich wymiarach szkieletu nie warto rozważyć nasączenia czymś kartonu aby go znacząco usztywnić?

Więc zaczynam. Czas start.


Post zmieniony (08-04-15 15:06)

 
09-10-13 10:21  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Świetny temat. :)
Chyba bardziej niż wzmacnianie wręg będzie ci potrzebne podklejanie poszycia.
Planujesz coś takiego ?

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-10-13 10:28  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
09-10-13 10:32  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To są już podklejone pod spód paski. W modelu przewidziane jest klejenie na zakładkę. Ja robię na styk, z podklejeniem paskiem. O to ci chodzi?

Piotter, bardziej się boję zwichrowania szkieletu. Przy tym rozmiarze jeden stopień odchylenia od kąta prostego to centymetr różnicy gdzie indziej...

Post zmieniony (09-10-13 10:34)

 
09-10-13 10:59  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

jeśli w modelu jest szkielet to proponuję sklejenie go na desce montażowej. Nie ma szans wtedy na odchylenia. Ponadto zastanowiłbym się jednak nad podklejeniem poszycia brystolem. Nie wiem jak miękki jest karton ale przy tej wielkości modelu zwykłe poszycie może nie wystarczyć

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
09-10-13 12:19  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Super! I ja z chęcią pooglądam. Powodzenia!!

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
09-10-13 13:05  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Miałem go zaczynać - ale bez podklejania całości brystolem nie zdecydowałem się bo muszę zrobić mieszanką butaprenu ,która nie wyjdzie na białym modelu .

Nawet jak uda się skleić ładnie bez podklejania - to za kilka miesięcy go nie poznasz - popaczy sie . A cellonowanie czy inne lakierowanie całego białego modelu to katastrofa humanitarna - będzie paskudnie to wyglądać . On ma być biały
Ten botox co od pewnego czasu produkują jest tragiczny w obróbce .
Na razie próbuję mieszać Dorexa z Dragonem - bo mieszanki z Patexem przy takiej dużej powierzchni do podklejania a szybko schną i nie daja czasu na uformowanie
Bez podklejania brystolem całości poszycia - dla mnie sprawa beznadziejna - nawet jak uda się zlepić, po kilku miesiącach tak dużej powierzchni poszycie zacznie się wichrować - bo to cały czas pracuje .
Przednie segmenty kadłuba - to jeszcze nie jest tak istotne - ale od ostatniego segmentu przodu kadłuba który będzie przechodził w centropłat ,aż do końca jest to konieczność - ze względu na wnęki i duże gondole silników .
Życzę powodzenia

Przy podklejaniu - obowiązkowo musisz sprawdzić na dużych scinkach jak taki klej się zachowuje i czy nie przesiąka , lub nie przebarwia kartonu na tej powierzchni ,która bedzie widoczna

I budowę zacznij koniecznie od szkieletu -bo przód i tył zawsze dobudujesz- tu problem jest z całym środkiem i montażem skrzydeł

Post zmieniony (09-10-13 13:40)

 
09-10-13 13:49  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ja używam butaprenu firmy GUSTPOL, jest rzadki i mija dość długa chwila zanim traci wilgotność. Przy podklejaniu wręg ma się spokojnie minutę-dwie na ewentualne korekty, to samo by było z podklejaniem poszycia. Przez cienką kartkę potrafi przesiąknąć ale przez brystol jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło. W dodatku ten klej daje się doskonale usuwać jeśli gdzieś wylazł ze spoiny czy po prostu pobrudziliśmy powierzchnię. Sam dla siebie jest rozpuszczalnikiem więc wystarczy zabrudzone miejsce potraktować porcją świeżego i usunąć całość palcem czy kawałkiem zaokrąglonego druta, trąc o zabrudzoną powierzchnię aż powstanie grudka kleju łatwa do oderwania. Dragon jest przy nim cienki jak d**a węża. Poza tym cuchnie niemiłosiernie, ten nie jest tak drażniący, zapach jest znacznie mniej intensywny. Osobiście gorąco polecam.


Co do sztywności poszycia to jeszcze zastanawiam się nad upychaniem pod nie jakiegoś wypełniacza aby podpierał od spodu - papier toaletowy, wata etc. Dojdzie do oklejania to będę myślał nad sposobem.

Łatwo nie będzie, domyślam się, ale mam całą zimę aby wygrać tą bitwę.

Post zmieniony (09-10-13 13:55)

 
09-10-13 14:26  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Też skóliwuję butapren jak ubabrze się ale na białym to gdzieś ,po pół roku wybarwi się miejsce pobrudzenia - nawet jak się botox skóla zażółcenie -ekspozycja na światło dzienne - biały tak ma - kleiłem columbię i wiele rakiet - to wiem coś na ten temat
Wypychanie się tylko częściowo sprawdzi ,ze względu na kształty -przekroje kadłuba.
Można - ale na pracę poszycia przy tych rozmiarach modelu to za wiele niestety nie pomoże
To jest kupa papieru - podklejanie + wypychanie to jest dobra koncepcja .

 
09-10-13 15:14  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Podklejanie i wypychanie to jest słuszna koncepcja. :)
Też uważam że powinieneś zacząć od centropłatu - to strategiczny element.
Sklejony przód itp można potraktować na tym etapie tylko jako test ogólnej "sklejalności" i odłożyć cały moduł do wklejenia na później.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024