FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-04-15 21:52  [R] Polska korweta ORP Kaszub 1:200 na bazie Fly Model
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

zapraszam do relacji z budowy polskiej korwety ORP Kaszub w skali 1:200 na bazie opracowania z Fly Model.

Jakiś czas temu trafiło w moje ręce podniszczone opracowanie ORP Kaszub z Fly Model. W sumie to model ten uratowałem przed śmietnikiem, bo zagięte arkusze i zalane w jednym narożniku raczej dyskwalifikowały model do klejenia. Zresztą skala 1:100 nie jest moją skalą.
Sam okręt mi się bardzo podoba i trochę szkoda mi było wyrzucać te podniszczone kartki, więc wpadłem na pomysł, że może go sobie przeskaluję do 1:200, aby pasował do mojej kolekcji.
Ksero i pomniejszenie nie wchodziło w grę, bo część elementów w tym burty ma brunatne plamy, dlatego postanowiłem go przerysować na komputerze, a aby zaoszczędzić będę go drukował na barwionym kartonie.
Ma to swoje dobre strony, bo przynajmniej odejdzie to czego nie lubię w klejeniu modeli – retuszowania krawędzi;-)

Początkowo założenie było takie, aby go tylko przerysować jak jest w opracowaniu FlyModel i wydrukować na barwiące w skali 1:200. Ale jak to zwykle bywa im dalej w las tym więcej drzew;-)

Zacząłem sobie ściągać zdjęcia i to co dotyczyło Kaszuba i zauważyłem, że opracowanie mocno różni się od stanu obecnego okrętu, najbardziej rzucały się w oczy czarne nawierzchnie antypoślizgowe na pokładach. Pomyślałem sobie, że jak już mam go przerysowywać to może postaram się odzwierciedlić na ile będę mógł obecny stan okrętu.

W tym miejscu chcę podziękować koledze Gdasiowi za naniesienie mi schematów nawierzchni antypoślizgowych na pokładach, oraz innym kolegom, którzy w dziale okrętowym przesłali mi zdjęcia Kaszuba. Dzięki Wam prace znacznie przyspieszyły.

Poniżej przedstawiam zdjęcie złożonego szkieletu. Szkielet zrobiłem tak jak był w oryginale jedynie skalując go do 1:200. Zważywszy że model będzie teraz miał nieco ponad 40 cm a w oryginale był 2 razy większy to myślałem, że będzie to solidny szkielet. Jednak dość niewielkie odległości w 200 pomiędzy poprzecznicami sprawiły że pojawiły się problemy z wiotkością wręg.



Szkielet części dennej jest jeszcze nie przyklejony do części nadwodnej, także pokład jest tylko roboczy w celu sprawdzenia poprawności wymiarów.

Na razie mam rozpracowany pokład dziobowy.
Okazało się, że w modelu prawie połowa z zaznaczonych rzeczy z wyposażenia pokładowego na dziobie nie potwierdza się na zdjęciach ze stanu obecnego okrętu.

Obecnie próbuję rozgryźć co się dzieje na śródokręciu na pokładzie głównym, jednak brakuje mi trochę zdjęć, aby dokładnie nanieść lokalizację poszczególnych elementów wyposażenia pokładowego w tym rejonie. Jeśli ktoś by miał zdjęcia pokładu w tym rejonie to byłbym bardzo wdzięczny.

Generalnie model naszego ORP Kaszuba ma być moją odskocznią moralną od klejenia rosyjskiego niszczyciela Admirała Lewczenki, którego zacząłem kleić w zeszłym roku a po tym co się zaczęło dziać za naszą wschodnią granicą trochę mi odeszła na niego ochota. Jednak sam okręt mi się bardzo podoba, więc spróbuję kleić oba naraz, w końcu oba są pogromcami władców głębin czyli okrętów podwodnych.

Poniżej porównanie wielkości korwety Kaszub i niszczyciela Admirał Lewczenko:



Jak widać nasza korweta jest czterokrotnie mniejsza, ale raz, że to inna klasa okrętu, dwa przewidziana na inne akweny no i trzy, że u naszego wschodniego sąsiada wszystko zawsze musiało być bolshoy;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
02-04-15 09:27  Odp: [R] Polska korweta ORP Kaszub 1:200 na bazie Fly Model
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Filmików propagandowych raczej nagrywać nie będę, bo prędzej wycofają oba okręty niż ja skończe swoje modele.
Kaszuba z tego co wiem mieli wycofać w 2017, chociaż w przyszłym roku mają na nim testować nowe 35mm działko więc może nasza MW zmieniła plany co do tego moim zdaniem pięknego okrętu.
Relację zamierzam prowadzić, bo liczę na pomoc kolegów, ale raczej będzie to powolna relacja, bo oprócz klejenia trzeba jeszcze sobie to co się klei narysować, a dobrych zdjęć Kaszuba w inernecie jest niewiele.
Wątpię aby mój model nadawał się do wydania, bo po pierwsze bazuję na modelu z Fly Model i obowiązują prawa autorskie, dwa nie jestem projektantem modeli, a trzy bazuje tylko na opracowaniu z Fly Model i zdjęciach z internetu, a to za mało aby zrobić model do wydania. Ja będę usatysfakcjonowany jak ukończę model, który będzie wyglądał jak obecnie ORP Kaszub, ale pewnie wielu kolegów znajdzie w nim nieścisłości.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
22-04-15 13:58  Odp: [R] Polska korweta ORP Kaszub 1:200 na bazie Fly Model
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
w końcu rozrysowałem pokład główny, ale zanim go wydrukuje chciałby go przedstawić, bo może koledzy znajdą jakieś błędy.



Generalnie najmniej pewny jestem rejonu śródokręcia na prawej burcie - zakreśliłem czerwoną elipsą.
Mam tylko 2 zdjęcia tego rejonu i to głównie wyrzutni torped, więc jak wygląda pokład w tym miejscu trudno mi w tej chwili określić, dlatego liczę na pomoc kolegów, może ktoś ma zdjęcia tego rejonu?

Zastanawiam się też czy nie zrobić jakiejś drobnej waloryzacji w postaci zacieków na pokładzie w niektórych miejscach. Zależy jak wyjdzie to na wydruku, jeśli będzie w miarę wyglądało to zrobię drobną walorkę, a jeśli nie to będzie czysty jak prosto ze stoczni.

Pozdrawiam i czekam na wytknięcie błędów ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
09-05-15 14:50  Odp: [R] Polska korweta ORP Kaszub 1:200 na bazie Fly Model
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
nikt nie znalazł żadnych błędów w pokładzie który rozrysowałem?
No to będę go drukował, ale ponieważ szkoda byłoby drukować tylko sam pokład na całym arkuszu barwionki, postanowiłem rozrysować inne elementy okrętu, aby zapełnić arkusz do druku.
Burty i nadbudówki będę musiał dopasowywać do kadłuba, więc na nie przyjdzie pora jak już będę miał gotowy kadłub. Zacząłem więc od tego co tygrysy lubią najbardziej – od działa ;-)
Trochę odwrotnie niż prawdziwy ORP Kaszub, który dziobową armatę AK-176 dostał dopiero w 7 lat po wodowaniu.

W sumie to działo okrętowe AK-176 zrobiłem od zera bazując na znalezionych w sieci rysunkach tego działa.
Wykonałem szkielet z mechanizmem podnoszenia lufy.
Poniżej przedstawiam surówkę, która posłużyła mi do zweryfikowania poprawności elementów:



Jak widać muszę jeszcze dopracować wieżę, zwłaszcza listki, może troszeczkę inaczej rozwiąże szkielet, chociaż poszycie drukowałem na zwykłej kartce, która jest bardziej wiotka od docelowej barwionki.
Docelowo wszystkie drzwiczki i klapy będą dodatkowo naklejane na poszycie.

Przy okazji, popełniłem typowy błąd żółtodzioba – projektanta modeli, mianowicie rysując sobie elementy bawiłem się w cieniowania, a po wydrukowaniu nic z tego nie było widoczne, bo było to za małe. Popełniłem błąd efektu skali, teraz wiem, że do pewnej wielkości wymiarów nie ma co rysować i odzwierciedlać tego na modelu bo w 1:200 po prostu będzie to niewidoczne.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
14-04-17 21:01  Odp: [R] Polska korweta ORP Kaszub 1:200 na bazie Fly Model
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
Niejako wywołany do tablicy poczuwam się do kilku słów wyjaśnienia, szczególnie Tym, którzy tak entuzjastycznie dopingowali mnie.
Relacja z budowy ORP Kaszuba jest na razie przeze mnie zawieszona.
Obecnie skupiłem się na budowie modeli na wystawy tematyczne na szczeciński Paprykarz Modelarski, a że tempo budowy mam jeden model na rok to musiałem wstrzymać prace nad Kaszubem i Admirałem Lewczenką aby wszystkie moce przerobowe skierować na budowę modeli tematycznych.
Nie lubię jednak mieć nieskończonych modeli, które zacząłem budować, więc za nieco ponad rok, zamierzam wrócić do obu modeli i je dokończyć. No chyba, że przez ten czas zostanie wydany Kaszub, to nie będę już swojego wykreślał i budował tylko skleje gotowe wydanie.
Wszystkim Kolegom i Koleżankom życzę Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024