FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 15Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
30-03-15 07:54  [INFO] MODELIK REWOLUCJA
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Minęło już 25 lat od czasu jak zacząłem wydawać modele kartonowe. Przez te ćwierć wieku zmieniło się prawie wszystko: ręczne kreślenie i „rozpracowywanie” kolorów zastąpiły komputerowe programy graficzne, „analogowe” metody projektowania zastąpiły programy do rozwijania siatek, a szata graficzna oraz szczegółowość opracowania modeli poszły zdecydowanie „w górę” (choć proste modele też są potrzebne). Rozwój poligrafii też nie stoi w miejscu i o ile offsetowa technika druku zmieniła się nieznacznie, to w dziedzinie druku cyfrowego obserwujemy coraz lepszą jakość przy coraz niższych cenach.
No cóż – trzeba się więc dostosować do Nowych Czasów ;-).

Niniejszym uprzejmie informuję Szanownych Modelarzy, że:
1. Od modelu nr 5/15 Wydawnictwo Modelik zmienia szatę graficzną na bardziej nowoczesną.
2. Rezygnujemy z offsetowej techniki druku i przechodzimy na druk cyfrowy w najnowszej technologii Konica-Minolta z zastosowaniem tonera polimerowego. W nowej technice druku zostały przeprowadzone próby i gwarantuję, że jakość druku jest doskonała i nie ma mowy o jakimś „odpadaniu” tonera, nawet przy kształtowaniu elementów ciasno zwijanych. Oczywiście (co jest typowe dla druku cyfrowego) wydruki będą lekko błyszczące, a niektóre gatunki klejów (np. Butapren) mogą toner rozmazywać, dlatego dobierając klej trzeba być ostrożnym i najlepiej przeprowadzić próbę, choćby na okładce. W każdym modelu będzie się znajdowała ulotka w 4 językach z taką informacją.
3. W technologii druku cyfrowego będą wznowione niektóre starsze modele których nakład jest na dziś wyczerpany (np. parowozy T-3 i Orenstein & Koppel). Ukażą się one w starej szacie graficznej, ale z wyraźnym dodatkowym oznaczeniem na okładce, że jest to druk cyfrowy.
4. Wszystkie modele pojazdów szynowych jakie ukazały się dotychczas w Modeliku w skali 1:25 zostaną sukcesywnie (do końca roku) wydane również w skali 1:45, a nowe modele "kolejowe" od razu będą się ukazywały w obu skalach jednocześnie. Dla skali 1:45 będą też dostępne zestawy wycinane laserowo, wykonane oczywiście z proporcjonalnie cieńszej tekturki. Robiłem próby i nawet drobne elementy grawerowane typu kratki pomostów wychodzą znakomicie, a „odlewane” tabliczki też wystarczająco dobrze. Przyjmuję sugestie zainteresowanych, które modele 1:45 przygotować i wydać w pierwszej kolejności.
5. Informację o zupełnie nowym modelu nr 5/15 i pierwszych trzech dostępnych już modelach „kolejowych” w skali 1:45 przedstawię na Forum jutro i od jutra modele te będą do kupienia na www.modelik.pl .

--
JOL

 
30-03-15 08:25  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W druku cyfrowym podoba mi się ten lekki poblask .Natomiast irytyjące było to rozpadanie koloru podczas formowania przez przeciąganie. No zobaczymy czy nie będzie takich problemów.

 
30-03-15 08:41  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

po 25 latach i nawet MM z Su 2 przestaje kupowac Modelika i inne wydawnictwa cyfrowe - modele na wydruku innym niz offsetowe - nie daja sie podklejac butaprenem - przeżera i wytrawia - lub odbarwia kolory
a model wiekszy niz 70 cm rozpietosci - bez podklejania jest nie warty sklejania bo 10 lat nie wytrzyma
a moje podklejane modele maja po 25 lat i zadnych deformacji - są jak je sklelem i nic nie straciły na wygladzie .

nakupowalem modeli cyfrowych - i sa super jako ksiazeczka - ale beznadziejne w sklejaniu - cyfrowych modeli mam kilkanascie - ale juz zadnego wiecej nie kupie - niemozliwe jest usuniecie butaprenu , Polimeru ,super glue , nawet wikolu czy innego kleju np przy klejeniu oprofilowania , przy klejeniu oszklenia kabiny itd - bez zniszczenia powierzchni zadrukowanej obok - od razu sie rozmazuje , odbarwia

jak wszyscy przejda na cyfrowy to ludzie wykupia stare zapasy - ofsetowych modeli a nowosci w nowej technice - nie beda sie cieszyły popularnoscia

 
30-03-15 08:49  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szkoda. Janusz, Twoja decyzja, ale jeśli już taki krok, to powiem, że jeśli miałbym kupić model w druku cyfrowym, to wybrałbym taki tylko z konturami. I tak wszystko maluję, a przynajmniej nie będę się obawiał o to co się z tym tonerem stanie. Cena może być taka sama, jak kolorowego. Rozważ to.

--


 
30-03-15 08:56  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

A ja się cieszę. Druk cyfrowy pozwoli wydawać tematy, których nigdy byśmy nie zobaczyli wydanych normalnym drukiem. Ja maluję modele, więc sposób zadruku jest mi obojętny. Jeśli w ten sposób Modelik nabierze wiatru w skrzydła to jestem za.
Przy takim zadruku fajnie byłoby wydawać modele białe - pod malowanie.

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
30-03-15 09:11  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
marcin2248 



Na Forum:
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pomysł Norvika jest fajny. Ci którzy malują mogliby zakupić model bez koloru, może byłby tańszy. Warto pomyśleć.

--
Pozdrawiam.
Marcin

 
30-03-15 09:24  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Tap-Chan 

 

A jak z tematyką? Czyżby Modelik przestawiał się bardziej na modele kolejowe?

 
30-03-15 09:26  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Seweryn 

 

Trzymam kciuki, świetny news przy poniedziałku o skali 1/45. Co na początek do przeskalowania - oczywiście Olka ;)

--

Post zmieniony (30-03-15 09:28)

 
30-03-15 09:27  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ciekawe, ŚzK odchodzi od wydruku cyfrowego a MODELIK wchodzi. Jak to będzie? - Czas pokaże.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-03-15 10:01  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Odważny krok, co by nie powiedzieć. Ale w przypadku modeli kolejowych to chyba nie jest większy problem - większość co by nie powiedzieć jest malowana.
Nie wiem jak okręty w tej technice. Nie kleiłem ale pierwsze obserwacje nie są zachęcające
Pzdr

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 15Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024