FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
15-03-15 22:22  Odp: Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bardzo Wam dziękuję za pozytywne opinie. Uważam jednak, że nadal się uczę i zdobywam doświadczenia przy kolejnych modelach. Ten też ma niedociągnięcia.

Kilka słów o genezie projektu.

Ma to być – z mojej inicjatywy - pomoc dydaktyczna na lekcje historii (moja piękniejsza połowa wykłada ten przedmiot). Może nie wprost, ale … moja Pani postawiła mi jakiś czas temu warunek, że wpierw muszę nauczyć się łaniej kleić modele. Ponieważ jako tako mi to zaczęło wychodzić, dała zielone światło.

Będzie to cała seria klasycznych tematów, których jest sporo np.:
1) Bitwa o Anglię – Hurrican i Bf-109 oraz Spit Mk I i Bf-110 c1
2) Walki nad Europą – Spit Vb i FW 190 A4
3) Pacyfik: zestrzelenie Yamamoto – A6M3 Zero i P-38
4) Wildcat/Helcat i A6M5/Ki-61
5) Kursk: T-34 i Pantera
6) Faleise: Cromwell gen. Maczka i Pzkw IV
7) itd…

Oczywiście jestem też otwarty na Wasze pomysły.

W tym przypadku Spit będzie odchodził po serii z km do góry w lewo, Bf lub FW będzie przed nim (skrzydło w skrzydło) lekko pikował w dół (na tle nieba i chmurek), mniej więcej w takiej konfiguracji:



Odpowiem na pytania i udzielę wyjaśnień.

1) Podstawka.
Długo szukałem właściwej i wyszperałem takie coś (stojak na e-papieros):
http://allegro.pl/stojak-podstawka-na-e-papieros-z-plexi-pleksi-3mm-i5110734655.html
W kadłubie wyciąłem otwór i wykonałem wnękę. Podstawka wchodzi na głębokość około 0,5 cm.

2) Długość budowy modelu.
Ponieważ od niedawna param się tym rzemiosłem (modelarstwem), a wiek mam nieco „za" właściwy, podświadomie dochodzi do mnie, że mam „pewne zaległości” i nieco mało czasu w tym żywocie. Klasykę (spity, jamata, tomahawki, szermany czy szturmowiki) chciałbym mieć już za sobą, to znaczy przed sobą na półce. Dlatego nieco muszę gonić ten czas. Nie wiem, czy to dobrze, ale wciąż gna mnie dziwny młodzieńczo - szczeniacki imperatyw do tej pasji. Myślę jednak, że nie jest to szkodliwe, staram się panować nad sytuacją.

3) Pilot.
Ponieważ samolot jest w locie, pilot musi być. Dzięki uprzejmości kolegów „plastikowców” otrzymałem pilota z zestawu 1:32. Sobie go pomalowałem i zamontowałem.

4) Owiewka.
To wyrób z wydawnictwa A. Halińskiego

5) Wyloty km.
Podczas wykładu o samolocie (w krakowskim Muzeum Lotnictwa) dowiedziałem się, że przed walką wyloty zaklejano rodzajem plastra, ponieważ km przymarzały i zacinały się. Wykonałem imitację tych plastrów, rozdartych po wystrzale, nieco przybrudziłem, może jednak za mało. Wyloty są dokładnie na linii połączenia górnej i dolnej części płata.

6) Śmigło.
Tutaj zostawię nieruchome. Powiedzmy, że jest to stopklatka, zatrzymana chwila.
Ale obiecuję, że w Catalinie śmigła będą napędzane silnikami… z regulacją obrotów (Dred musi też poczekać na swoją kolej, oczywiście bez silników).

7) Łącznie i klejenie
Korzystam z wielu technik. Zasadniczo łączę segmenty klejem BCG ale z umiarem, ten klej trzeba "zrozumieć"
Mistrzem dla mnie niedościgłym jest tutaj kolega CEVA. Proszę o prześledzenie jego starej relacji z klejenie Kamova. Tam jest wszystko wyjaśnione i wyzdjęciowane.
Arkusze impregnuję caponem, 2 warstwy prosto z puszki.

Podaję parę fotek w zbliżeniu:







--

Post zmieniony (15-03-15 22:43)

 
15-03-15 22:34  Odp: Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Twoja zapowiedź wzbudziła moje ogromne zainteresowanie. Sam mam takie marzenie żeby kiedyś kilka takich par zestawić, ale póki co mam tylko wiekowa parkę MiG-15 i Sabre z Korei :) Ale może twoje "parki" będą dodatkową motywacją :)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
16-03-15 09:12  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Czyli jednak. Od pewnego czasu miałem niejasne przeczucie że jesteś Art "modelarskim nadczłowiekiem" ;-)
Teraz uzyskałem pewność :-)
Na dodatek zadałeś kłam staremu i uznawanemu za pewnik stwierdzeniu że szybko nie znaczy dobrze. Idę teraz dać w pysk temu który to wymyślił ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
16-03-15 09:37  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Jakby pierwsze zdjęcie ciut obrobić w jakimś programie graficznym (chociaż wywalić podstawkę) to samolot jak żywy! Naprawdę wzór modelarstwa kartonowego, co niedawno również napisałem Ostoi. Dużo wzorów mamy, jest od kogo się uczyć :) Jeszcze raz gratulacje!

 
16-03-15 10:44  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
OGGO 



Na Forum:
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 5

Witam Art
rowniez moje gratulacje !!!! koledzy juz wszystko napisali......nie siedze w samolotach wiec moze zapytam naiwnie !?.....samolot w locie .....super !,ale jak to z tymi kolami ,bo nie moge sie dopatrzec......sa sklejone i po tem schowane we wnekach plata,czy to kola w2D poprostu naklejone na swoje miejsce na placie ?......czego u Ciebie nie podejrzewam.Pozdrawiam Krzysztof.

--
W stoczni......wloski pancernik Roma GPM

 
16-03-15 19:58  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Wita. Pokaz klasy mistrzowskiej. Gratulacje. No i czekam niecierpliwie na te zaplanowane ,,parki".

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
16-03-15 20:21  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Artur, przegapiłem ale podobno lepiej późno niż wcale. Piękny model, piękne zdjęcia a pilot jakiś dziwnie podobny do ...

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-03-15 21:01  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Gratuluję pięknego jak zwykle modelu. Chciałbym kiedyś popełnić samolot na takim poziomie w standardzie ale nie wszystkim jest to widocznie dane.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
16-03-15 21:51  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki Panowie. Wiecie dobrze, iż wytsarczy tylko wyciąć i posklejać tym bardziej, że znakomicie to ułatwia bardzo przyjazny i dobrze rozrysowany projekt.

OGGO pytał o podwozie.
Ależ oczywiście, zadałem sobie trud wystrugania kółek i osi. Tak to wygląda od spodu z przepastną dziurą podstawkową ;)



Śmigiełko uruchomione przez jednego z kolegów:




--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-03-15 23:02  Odp: [G] Spitfire Mk Vb 1:33 A. Haliński 1/2005 - czyli pierwszy w duecie
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Na FB znalazłem fajny obrazek https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10995341_456125561205619_6523951539691318726_n.jpg?oh=5cbf21f94456322990bed05391b3c6b7&oe=55835181&__gda__=1434543851_aa95d97be0a26631e2c7c7014b4d328a

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024