FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
14-02-15 23:08  [R] Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Witam!

Model bazowany jest na wycinance z Modelika, aczkolwiek większość rzeczy wykonam od podstaw.

Przy budowie chciałbym prosić Was o lekkie wsparcie, ponieważ model ma ubogą dokumentację a i ja nie jestem wybitnym znawcą techniki niemieckiej.

Z modelika wziąłem kadłub, odwzorowałem grubość pancerza i wszystko trzyma się całkiem nieźle:

*Żeby nie było, posiadam oryginalną wycinankę, kadłub przekserowałem na gładszy, twardszy papier.

Wnętrze kadłuba nie sprawia problemów, zdjęć jest całkiem dużo, modele plastikowe też dają radę. Wyposażenie jest jeszcze nie gotowe, wiec nie pokazuję.


Teraz najtrudniejszy fragment: wnętrze wieży. Istnieją jedynie dwa zdjęcia, które nie pokazują jak wyglądało wyposażenie po bokach i z tyłu.
Nie wiadomo również jak wyglądało mocowanie foteli. Z tego co widać na zdjęciu fotele były składane, wydaje mi się więc że sposób montażu jest podobny jak w 234/1(drugie zdjęcie), że mocowanie znajduje się tylko za plecami, inaczej niż przedstawiają to modele plastikowe, co wydaje mi się rozsądne ponieważ kadłub jest wąski i potrzebny jest dostęp do drzwi.

* Chciałbym się zapytać, przy okazji omawiania foteli, na czym mógł stawać załogant gdy chciał wychylić się przez właz u góry? Od podłogi do dachu jest ponad 2m, wieża nie posiadała własnej podłogi.


Armata:
50 mm KwK 39/1 L/60, konstrukcja używana chyba tylko w tym pojeździe, rozwiązanie jak dla mnie nietypowe: oś obrotu nie przecina się z osią lufy, umieszczona jest nad nią. Sposób montażu opracowany przeze mnie :), z braku danych wzorowałem się na Tygrysie II.
Armata potrzebuje jeszcze umocowania oporopowrotnika.


* Zastanawiam się jeszcze nad mechanizmem podnoszenia i celownikiem. Ten pierwszy wygląda podobnie do tego z pz 3 lub 4(nie pamiętam w tej chwili). Natomiast mam pytanie o celownik: czy część w którą patrzył się celowniczy była nieruchoma czy poruszała się razem z armatą? Nie potrafię wywnioskować z tego zdjecia.


W kwestii wyposażenia wieży to na czym mógłbym się wzorować? Wiem że cokolwiek nie zrobię to nie będzie "to", ale nie chcę zostawiać tego pustego. W ostateczności zapożyczę coś z tygryska.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (30-09-18 00:31)

 
15-02-15 09:08  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Dzięki!

Jeśli chodzi o kadłub, plastiki są OK, natomiast wieże są zazwyczaj puste, a siedziska w nich są zrobione (według mnie) błędnie.

Spróbuję przygotować szkice mojego pomysłu i przedstawię do akceptacji.

Pozdrawiam

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
20-06-15 17:17  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Nie, dzisiaj nic nie pokażę, ale wróciłem do analiz zdjęć i zastanawiam się czy nie przesunąć by pierścienia wieży bardziej do przodu. W porównaniu ze zdjęciem z podstawy z pierwszego postu byłoby to jakieś 5mm, dużo, ma to spory wpływ na ułożenie elementów w środku (fotele, celownik, mniej miejsca z tyłu).

Ciachałbym i kadłub i wieżę.

Jak radzicie? Robić to i wplątać się w skomplikowane cięcie czy zostawić i żyć z tym błędem?

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
20-06-15 18:26  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

No to za miesiąc tniemy. Kadłub powinien pójść łatwo, to co wytnę przykleję z drugiej strony. Z podstawą wieży będzie trudniej, ale i tak muszę ją zdemontować do zabaw w środku.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
23-06-15 18:52  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

O sklejalność się nie boję, po dwóch latach kadłub wysechł bardzo dobrze. A z merytorycznością mogą być problemy, bo zdjęć wnętrza brak, ja specem nie jestem i będę kombinował.

Ale dzięki za miłe słowa.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
03-08-15 09:24  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Pumie dostało się (rok temu) włazy i peryskopy. Na razie ich nie montuję żeby nie przeszkadzały:

Właz do ładowania amunicji:

I zacząłem przesuwanie otworu w podłodze wieży, wymagał oto jej zerwania, co i tak było konieczne ze względu na przyszły montaż wyposażenia wieży. odpowiadający otwór w kadłubie zostanie przesunięty, bez zrywania czegokolwiek.


Teraz trochę o planach.
Z tyłu wieży jest teraz dużo miejsca, trafią więc tam raki na 12 naboi, jak widać mieszczą się. Ponieważ nigdzie nie o nich informacji, zrobię coś podobnego jak w tiger II http://public.fotki.com/Liejon/scale-modelling/armour/116/trumpeter-116-kingtiger/dscn2114-formaat.html, z tym ze po dwa w rzędzie.


Krzesła są składane do środka, w jaki sposób, nie mam pojęcia, wymyśliłem coś takiego, jeśli ktoś ma jakieś uwagi, zapraszam.


Poza tym pozostało umieścić: peryskop, wentylator, radio, osprzęt komunikacyjny, troszkę kabli, mechanizm od obrotu wieży i działa.
Według tego: http://www.panzernot.net/wp-content/uploads/Puma/234-PumaEng.htm#carTecn puma miała dwa radia, w wieży, do tylnej płyty zamocowane było Funsprechgerät f, prosiłbym o podanie jednego z wymiarów radia, może być z modelu w skali.

Pozdrawiam,
Karol

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
05-08-15 22:39  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Dzisiaj zrobiłem peryskop T.Rbl.F3, znalazłem tylko dwa zdjęcia, wiec to co wyszło jest bardzo niedokładne wymiarowo.

Przed i po malowaniu:


Teraz czas na raki amunicyjne.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
06-08-15 12:45  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

No, mg miał iść do przeróbki, robiłem go już dawno temu, nie skończyłem nawet.

Tymczasem doszedłem do wniosku że w wieży nie przechowywano amunicji, wg. monografii(z museum ordinance) z tyłu wieży znajdowały się: interkom, radio Fu.Spr.f, antena i opcjonalnie radio Fu.12.
O amunicji nic się nie wspomina, tylko wtedy do czego służyłaby ta klapa z tyłu? Do wyrzucania łusek? Zrobię te radia i się zobaczy.

Przesunąłem otwór w kadłubie :D:

Po wstawieniu pierścieni, wszystko się wygładzi.

Pozdrawiam.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
17-07-16 09:37  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Saettia na finiszu, wygrzebałem więc pudełeczko z częściami i próbuję dojść kiedy ja te części robiłem bo sobie nie przypominam bym niektóre robił:


Z dobrych wieści: kadłub po kilku latach schnięcia chyba da się złożyć bezboleśnie.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
24-07-16 17:26  Odp: [R]Sd.Kfz.234/2 Puma
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Udało mi się wymyślić satysfakcjonujący sposób montażu siedzeń, wzorowane na fotelu ładowniczego z tygrysa :D



Do skończenia wymagają jeszcze trochę szlifów, ale wrzucam teraz bo chciałem zobaczyć waszą opinię na temat fantastyki którą tu tworzę.

Pozdrawiam

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024