FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-01-15 10:26  [Technika] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200?
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Cześć.
Podjąłem ostatnio nierówną walkę z olinowaniem w kanonierce Koriejec i jestem już na krawędzi więc muszę Was prosić o pomoc.

Pierwsze pytanie to z czego?. Do tej pory próbowałem z nicią naturalną, która się strzępi oraz z poliestrową, która nie jest w ogóle pleciona i w momencie gdy jest luźna to się rozłazi na pojedyńcze nitki. Próbowałem czymś impregnować ale na razie efekt nie jest zadowalający.

Drugie to jak? Obecnie robię tak, że mocuję najpierw do pokładu a potem do masztu. Problem mam z odcięciem nadmiaru przy maszcie. Maszty są elastyczne więc ciężko naciągnąć tak aby dało się odciąć skalpelem a nożyczkami zawsze zostanie postrzępiony kikut. Problem mam też z tym, że naciągając jedną stronę, luzuje mi się druga i tak w koło, po prostu maszty są tak cienkie, że się wyginają w każdą stronę.

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

--

 
04-01-15 11:58  Odp: [Pytanie] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Naciągać trzeba ostrożnie. Nie ma na to innej rady.

Ja na olinowanie używam żyłki wędkarskiej 0.1 mm. Lepsza jest jeszcze 0.05 - jak dostaniesz. Niektórzy używają cieniutkich drucików - też wygląda to świetnie.

Do odcinania najlepiej używać nowych żyletek. Klejenie zawsze SG.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
04-01-15 12:12  Odp: [Pytanie] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

QN dzięki za rady. Mam żyłkę 0.1mm ale wydawała mi się za cienka. Kombinowałem z nitkami aby trochę było widać strukturę liny ale chyba w tej skali nie ma co kombinować i trzeba robić jednak z żyłki.

 
04-01-15 14:06  Odp: [Pytanie] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Spróbuj użyć nici elastycznych. To właściwie cienka gumka, która lekko naciągnięta, cały czas pracuje, co eliminuje poluzowanie i zwisanie olinowania. Poza tym jest gładka, nie sterczą z niej jakieś farfocle, no i nadaje się do malowania. Można ją kupić w sklepach modelarskich.

--
serwusik

 
04-01-15 14:32  Odp: [Pytanie] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200
yogi 

Na Forum:
Galerie - 10
 

Pokombinowałbym z dwoma poniższymi rozwiązaniami:
1. nić wiodąca stosowana w wędkarstwie muchowym, plus jest taki, że występuje w kilku kolorach i można dobrać wg potrzeb
2. nić elastyczna zaprezentowana na tym forum przy galerii Ise, trochę kosztuje i w Polsce raczej niedostępna ale jak dla mnie jest bezkonkurencyjna . Problemem może być tylko to, że jest cieńka ale patrząć na zdjęcia ww modelu to do 1:200 też się nadaje.
Do mocowania idealne jest SG a do obcinania stosuję takie krawieckie "coś" do obcinania nici.
Podsumowanie w wersji foto:


--

 
04-01-15 14:34  Odp: [Pytanie] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Polecam nici modelarskie. Gumek ja już nie używam. Po 3 latach zaczynają się kruszyć. Malowane robią się łamliwe szczególnie kiedy przez przypadek po pomalowanie za mocno się je dotknie. Mi to przeszkadzało dlatego już tak olinowania nie robię.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
04-01-15 20:03  Odp: [Pytanie] Jak i z czego wykonać olinowanie w skali 1:200
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Nic wiodąca, to jest to, cały ambaras jest w tym żeby linka ładnie się prostowała przy jak najmniejszym naciągnięciu, a ta ma właśnie takie właściwości, do klejenia wierzcie lub nie, ja używam magika, a do odcinania nadmiaru używam narzędzia o nazwie cążki boczne głównie stosowane przez elektryków. Swoje kupiłem w Anglii w sklepie modelarskim do odcinania plastików z ramek, ale różnica żadna, chodzi o to że one są płaskie z jednej strony i można dzięki temu odciąć przy samym maszcie i nie zostają żadne ogonki :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024