FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-12-14 20:26  [R/G] ORP Nurek 1:100 GPM oprac. Krystian Grzybowski GPM 392
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Okladeczka modelu :



Wielka prośba do znawców tematu .
1. Jak wygląda element pokazany na planach strzałką ( jakieś zdjęcie z innego okrętu ) .
2. Jest rozbieżność miedzy planami a modelem z GPM i chciałem się upewnić czy moje przypuszczenia są słuszne . Lina od kotwicy rufowej powinna przebiegać jak pokazałem na rysunku kolorem zielonym a nie jak na planie ? Tam mi pasuje lina od bomu.

--

Post zmieniony (24-01-15 14:15)

 
06-12-14 21:31  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Nasunęły mi się takie spostrzeżenia:
1. wygląda na to, że rufowa kotwica jest nie na łańcuchu tylko na renerze (stalówka) - no bo na linie sizalowej raczej nie wszak to nie jacht /żaglówka.
2. lina stalowa "leci" od rufowej kluzy kotwicznej i jest od wewnątrz obłożona (owija) na obrotowym polerze i dalej do windszkopu (windy) - tak jak zaznaczyłem niebieskim kolorem.
Na planiku nie widzę hamulców ręcznych windszkopu (obrotowe pokrętło(a) lub stalowy pręt(y), którego końce są zagięte pod katem prostym do wewnątrz).



Pozdrawiam

PS - chyba to dolne kółko z krzyżem w środku to hamulec windy.

Post zmieniony (06-12-14 21:33)

 
06-12-14 22:05  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ryszard - zgadza się - stalówka .
Jest po prostu rozbieżność między wycinanką a planami które posiadam . Dla jasności wrzucam obydwie wersje bez moich gryzmoł :


To okrągłe to kabestan. Nadal nie wiem jak wygląda element między kluzą a kabestanem ( oznaczony strzałką. Nie ma tego elementu na planach a na wycinance to część 82 82a .

Jakos mi nie pasuje ten prostokąt z 'dziurką' .Ale może tak to powinno byc :( ?

--

Post zmieniony (06-12-14 22:11)

 
06-12-14 22:07  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Tam mi pasuje lina od bomu." (?)
Bom ma rener z hakiem ładunkowym.
Rener (lina stalowa) "chodzi" góra/dół.
Koniec renera musi być obłożony na windę - bęben windszkopu (windy ładunkowej) musi (!) być w poprzek pokładu.
Bom jest wykładany na lewą/prawą burtę i opuszczany gajami (sizal) i sądzę że odbywało się to ręcznie - tzn. chłopy "ciągły" i bom się wychylał, potem był opuszczany i dopiero później przy użyciu windy zjeżdżał rener.
Gaje winny być obkładane (lub nie) na poler. Mały ten "Nurek" więc nie sądzę by gaje obkładali na jakąś windę.
Planik jest obcięty - od dołu bomu leci lina ukośnie do góry (na rzucie bocznym, bo na rzucie górnym dwie linki idące na bok to jak sądzę są odciągi komina) i ciężko się rozeznać.

 
06-12-14 22:26  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kabestan OK, ale kotwicy nie wyciągano ręcznie tzn. z użyciem handszpaków wkładanych w kabestan . W wypadku "Nurka" nie ma miejsca na swobodne obchodzenie kabestanu. Windy na pokładzie obok kabestanu też nie ma (tym bardziej pod pokładem) więc stalówka - lina kotwiczna musi "lecieć" tak jak na rysunku - zaznaczyłem niebieskim kolorem.
Rener bomu leci nad świetlikami maszynowni wzdłuż osi symetrii do windy.

Post zmieniony (06-12-14 22:39)

 
06-12-14 22:42  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ten element to otwór w pokładzie na linę kotwiczną.
Wg mnie:
- prostokątne wycięcie obramowane listwami stalowymi
- w nim blok stalowy

 
06-12-14 22:53  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Może obraz pomoże w wymianie zdań :)))

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-12-14 10:41  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dokładnie obejrzałem zamieszczone przez Ciebie zdjęcia i "cóś" mi tu "nie gra".

KOTWICA

Kotwica jest wybierana windą kotwiczną, po wybraniu łańcuch unieruchomiony hamulcami (stoperem).
Na ORP "Nurek" kotwica rufowa jest na linie stalowej. Niezależnie od jej wagi nie mogli jej wyciągać ręcznie (kabestan blisko burty a więc żadnych handszpaków nie było), lub
obracając bęben (kozioł - nazwa na rys.) znajdujący się obok kabestanu. (waga kotwicy + przyrost wagi sztywnej (!) stalówki).
Jak po ewentualnym takim wybieraniu ją zastopowano ? Obkładali ją na podwójnym pachołku przy burcie ? Nonsens - bo jak ją zrzucić ?
MUSI BYĆ WINDA !!! (parowa w tych czasach) i hamulec (stoper).
Tylko na planach takiej windy nie widzę.
Stalówka kotwicy rufowej przechodziła przez kluzę, potem wewnątrz rufy (nie było komory łąńcuchowej) i wychodziła na pokład przez blok stalowy w wycięciu i nad (a nie pod !) pałąkiem holowniczym leciała wokół kabestanu do bębna windy pod (!) hakiem holowniczym i od (!) góry na bęben.

HAK HOLOWNICZY

Dla liny holowniczej winda jest niepotrzebna - oko holu podanego z jednostki holowanej obłożone jest na haku holowniczym a hol wybierany jest windą z jdn. holowanej. Tylko : hak musi "latać" w poziomie (lewo/prawo) a na kolorowym zdj. (model) koniec haka obejmuje walec poprzeczny i jak ma się on poruszać ?

BOM ŁADUNKOWY

Jest ruchomy w poziomie (lewo/prawo) - gajami, ręcznie
Góra/dół - topenantą, ręcznie
Unos (góra/dół) - renerem stalowym obłożonym na windzie
OK, mamy wyciągniętą zastopowaną kotwicę na bębnie windy. A co z renerem bomu ? !
Przecież nie podciągano unosu ręcznie !
Rener bomu po wykuplowaniu windy można było obłożyć na lewym/prawym wystającym obrotowym elemencie windy.
Na planach widać, że ramię łączące nok bomu z kominem jest na osi (przy kominie) - czyli bom można wychylać w prawo/lewo za burtę. Tylko jak i czym ? Do tego służyły gaje a ich nie ma.
Ramię to może się poruszać w poziomie ale w pionie już nie (vide rys.) - czyli bomu nie można było po wyłożeniu za burtę opuszczać w pionie i tym samym topenanta nie była potrzebna.
Rener - od pięty (końca) bomu leci nad świetlikami maszynowni (po osi symetrii) i obłożony jest na bębnie.
I tu winna być WINDA !



Może wypowiedzą się "pokładowcy" bo ja byłem "parasolem".
Pozdrawiam

 
07-12-14 10:59  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może się przyda.

 
07-12-14 14:13  Odp: [Pytanie] ORP Nurek
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Przypatruje się waszej dyskusji od początku, jako że przymierzam się i ja do tego modelu.

Najbardziej zastanawia mnie kwestia bomu przy osi komina, zdjęcie które wkleił Ryszard pokazuje bardzo dokładnie że bom był montowany zupełnie inaczej. Ale czy ktoś z was w takim wypadku choć schematyczni rozrysować jak powinno to sensownie wyglądać?

Ja i tak będe malować więc moge sobie pozwolić na takie modyfikacje, pytanie tylko jak to zrobić? z tego co widać autor opiera sie na planach bardzo dokładnie, i ciężko mieć mu za złe tą drobną rozbieżność. A moze to jakaś modyfikacja wprowadzona w trakcie użytkowania ?

Swoją drogą zakupiłem ten model razem z laserami i mam mieszane uczucia. O ile są one poprostu super mega bajeczne i wypasione to odczuwam pewną obawę znaczy jak bardzo będzie to poprawiało jakość modelu i jak ja po nim wrócę do klasycznego dziubania kozłów na liny ?;)

Pozdrawiam
Jacek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024