FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-11-14 17:50  [R/G] HMS Onslow (Modelik 4/05)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć :)
Tematem mojej kolejnej relacji jest brytyjski niszczyciel typu "O" HMS Onslow. Okręt ten znany jest przede wszystkim z Bitwy na Morzu Barentsa (zwanej też bitwą noworoczną), gdzie został solidnie postrzelany (ale przetrwał). Brał także udział w zatopieniu Sharnhorsta, zatopieniu paru U-bootów i osłonie lądowania w Normandii. Większą cześć wojny spędził eskortując konwoje do ZSRR, z wyjątkiem krótkich epizodów w 1942 i 3, kiedy służył na Morzu Śródziemnym.

Niszczyciele typu "O" były dość standardowymi, brytyjskimi jednostkami tej klasy, choć zauważalnie krótszymi niż typ "N" czy Tribale. Posiadały 4 działa 120mm w pojedynczych wieżach, 1 działo 102mm, poczwórną wyrzutnię torped, poczwórny pom-pom, 4 pojedyncze Oerlikony, 2 zrzutnie i 2 miotacze bomb głębinowych.

Projektantem modelu jest Adrian Kacz, a wydawcą Modelik. Wycinanka przedstawia okręt w stanie na rok 1942. Model jest szczegółowy, zawiera dość sporo drobnicy a poziom trudności zwiększa jeszcze częściowo biały kamuflaż. Do modelu kupiłem wycinany laserowo szkielet. Jest to mój pierwszy szkielet złożony w ten sposób. Kupiłem też lufy, ale z jakiegoś powodu w zestawie są tylko lufy 102 i 120mm. Pozostałe (40mm i 20mm) musiałem zakupić osobno.

Szkielet ogólnie pasował dobrze, z wyjątkiem podłużnych wzmocnień, które nieco wystawały. Musiałem je nieco skrócić i przyszlifować. Dodałem też swoje własne wzmocnienia na reszcie części nadwodnej. Poszycie dna zamierzam spróbować przykleić na podklejkę z tektury 0,2mm (w wycinance są paski na wręgi). Zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Sam szkielet jeszcze będzie trochę podszlifowany tu i tam. Zdjęcia:


Post zmieniony (12-08-17 12:09)

 
24-11-14 18:48  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No to kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
24-11-14 21:51  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A i ja nie odpuszczę :) Lubię oglądać jak powstają twoje destroyery :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
24-11-14 23:07  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No proszę, słuszny okręcik ze słuszenj floty :-) Kibicuję
Pzdr

 
25-11-14 07:11  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
pieczarek   

Tez chetnie popodgladam. Powodzenia!

--
pozdrawiam Kuba

 
30-11-14 19:52  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Widzę, że konsekwencja to Twoja domena. Relacja zgodnie z zakulisowymi zapowiedziami i moimi oczekiwaniami. Jestem Twoim kibicem.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
08-12-14 23:20  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Miło, że trochę ludzi chce jeszcze mnie oglądać :)

Poszycie zacząłem zgodnie z instrukcją od dna. Wyszło całkiem nieźle, choć na rufie w paru miejscach widoczne są żebra. Pierwszego segmentu nie wklejałem, żeby móc go potem łatwiej pasować z burtami:


W burtach tradycyjnie zrobiłem bulaje. Zauważyłem, że Onslow ma ich znacznie mniej (około połowę) niż np. Piorun czy Matabele. Wie ktoś dlaczego tak go zbudowano? Miało to jakiś związek ze służbą w Arktyce?

Podczas dopasowywania burt okazało się, że pokład w okolicy rufy jest za długi o jakiś milimetr. Musiałem go solidnie przeszlifować. Samo sklejanie burt ze względu na zapas na długości części przebiegło bez większych problemów. Niestety parę żeber na dziobie jest lekko widocznych. Nie zmienia to jednak faktu, że to mój najlepiej sklejony kadłub dotychczas. Ładnie zeszły się nawet te oznaczenia na burtach i dnie.


Teraz czas na resztę wyposażenia "podpokładowego" - śruby, ster, stępki przeciwpochyłowe, kotwice i, dla mnie nowość, azdyk.

Post zmieniony (12-08-17 12:10)

 
13-12-14 21:44  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

W przerwach przygotowań świątecznych powstały następne elementy modelu:

Śruby, ster i azdyk:


Ich prawidłowe przyklejenie było nieco trudniejsze, zwłaszcza śruba po prawej - musiałem ją przyklejać dwa razy, przez co widać pewne zmęczenie materiału. Na drugim zdjęciu widać, że wały są trochę krzywo - zdążyłem to już poprawić. Za to stępki przeciwpochyłowe wyszły mi w końcu całkiem nieźle.


Przykleiłem też wykładzinę, osłony śrub, kotwice i parę innych elementów kadłuba.


Normalnie nadbudówki zaczynam od dziobowej, ale autor w instrukcji sugeruje zacząć od rufowej. Czemu nie.

Post zmieniony (12-08-17 12:11)

 
22-12-14 22:22  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Udało mi się przed świętami skończyć nadbudówkę rufową.

Najpierw powstała główna bryła z poręczami i zejściem:


Potem osłony. O ile główna ich cześć pasowała dobrze to ze wzmocnieniami obecnymi na górze były pewne problemy - nie chciały do siebie pasować, musiałem je gdzieniegdzie przyciąć:


Dalej zrobiłem relingi, resztę osłon oraz jakieś uchwyty (tak przynajmniej te mikrusy są opisane w instrukcji):


Na koniec poszły pudełka, wywietrzniki i reszta tałatajstwa:


Najgorzej wyszły mi "grzybki" - próbowałem kleić je dokładnie tak, jak jest w instrukcji, ale chyba jednak wrócę do sposobu jaki stosowałem w Piorunie, czyli całkowicie je rozwarstwiać. Jeszcze jest do zrobienia "flotta net". Nią się zajmę pod koniec modelu, mam już pewien pomysł jak ją wykonać.

Teraz zajmę się budową komina i pomostów na śródokręciu. Ale to już w przyszłym roku. Wszystkim obecnym życzę Wesołych Świąt.

Post zmieniony (12-08-17 12:12)

 
23-01-15 19:45  Odp: [R] HMS Onslow (Modelik 4/05)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Witam Wszystkich w nowym roku :)
Święty Mikołaj przyniósł mi w tym sezonie dwa modele. Obydwa plastikowe :) Czołg i ciężarówkę co prawda, ale kiedyś się nimi zajmę.

Po powrocie z wyjazdu świątecznego przez pierwsze 1,5 tygodnia nie miałem weny do klejenia, na szczęście potem silnik zaskoczył.

Na pierwszy ogień poszły obydwa pomosty na śródokręciu. Większych problemów z nimi nie było, poza rozstrzeloną numeracją w instrukcji (jeden z nich składał się z części 31-50 oraz 115-116). Kolejne etapy ich budowy pokazują zdjęcia:


Kolejnym elementem był komin. Nieco przerobiłem jego górną część. Podobnie pomost/galeryjka (nie wiem, jak prawidłowo się to nazywa), która w wycinance jest z papieru, zrobiłem z drutu. Użyłem stalowego drutu 0,3mm na obwódkę i mosiężnego 0,1mm na poszczególne szczeble. Z przodu komina brakuje kilku rur z drutu, ale ponieważ mają się one łączyć z innymi częściami zrobię je później. Cały komin powinien stać (zgodnie z instrukcją) na nieoklejonej "wrędze" - podkładce grubości 1mm. Postanowiłem to pominąć i ustawić go bezpośrednio na pokładzie. Obecność tej podkładki spowodowała z resztą, że początkowo nie byłem w stanie zrozumieć schematu budowy komina, ale jakoś doszedłem co i jak. Zdjęcia:


Rodzinka w komplecie:


Teraz czas na najbardziej skomplikowany kawałek układanki - nadbudówkę dziobową. Jest nieco mniejsza niż na Piorunie, ale za to trochę bardziej szczegółowa.

Post zmieniony (12-08-17 12:13)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024