FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-11-14 21:36  [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Witam
W przerwie aby znaleźć natchnienie modelarskie postanowiłem wykorzystać swoją drukarkę 3D DaVinci 1.0 do wydrukowania i złożenia modelu motoru DUCATI 1199 PANIGALE.
Model znalazłem na stronie https://www.ultimaker.com/blogs/news/2014/09/03/3d-printed-ducati-1199-superbike
Model składa się 40 części. Po wydrukowaniu wystarczy troszkę obrobić i model daje się złożyć prawie bez kleju.
Nie jest to tak szczegółowo wykonany jak model Tamiya ale i tak się ładnie prezentuje.
Części wydrukowałem w najwyższej jakości jaką daje drukarka z materiału ABS.
Potem większość części wylądowała w komorze z oparami acetonu (własnej konstrukcji) w której nastąpiło wygładzenie wydruków.
Farby uzyte to farby Tamyia oraz czerowny kolor - farba samochodowa - kolor Ducati.
A teraz parę zdjęć.








Model posłużył do małych testów nad przydatnośćią takiej drukarki do wykonywania części do modeli .
Przykładem może być piasecznica jaką wydrukowałem sobie do Ty51 - tu podziękowania dla Draccusa za plik z ową piasecznicą :)
A tak wygląda gotowa piasecznica po wydruku i poddaniu oparom z acetonu





Przy następnym braku natchnienia wydrukuje i złoże parowóz :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
23-11-14 22:07  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Maverick33 nie piszę tego, żeby ci zadać szpilę, ale po obejrzeniu tych zdjęć, mam pewną konkluzję: właśnie dałeś odpowiedź dlaczego modelarstwo kartonowe ma dość niepewną przyszłość ;-( Do tego, dziś słyszałem newsa: Finowie za 2 lata chcą zaprzestać w szkołach nauki pisania ręcznego/kaligrafii (sic!) na rzecz pisania na klawiaturze ;-(

Kiedyś w szkole na lekcjach j. polskiego była analiza dwóch wierszy/poematów, autorów i tytułów niestety nie pamiętam, o końcu świata i upadku Ikara. Bez wnikania w szczegóły: puentą obydwu utworów było stwierdzenie, że pomimo tak wzniosłych, spektakularnych i ważnych wydarzeń dla ludzkości, mających dla nich ogromne znaczenie, nikt ich nie zauważył. A przecież były tak brzemienne w skutki.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni..., ale niestety obserwuję to od dłuższego czasu i stwierdzam, że umiejętności manualne i kreacyjne coraz częściej nie są już w cenie, a my stajemy się pomału dinozaurami starej epoki. Coraz prężniej wchodzimy w epokę cyfryzacji, która coraz mocniej zatraca w nas różne umiejętności.

Ale to takie moje luźne przemyślenia ;-)


Motorek fajny i ładnie zrobiony :-) A jak zamierzasz zrobić "światełka" ? ;-D

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
23-11-14 22:44  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Piękny motorek-prekursor ;-) Tak trzymać.

O.T. Chopin nie przesadzaj. Postęp zawsze eliminuje jakieś umiejętności, a powoduje rozkwit innych. Architekci używają komputerów, a nie kreślenia na kalkach technicznych, projektanci modeli nie używają już ołówków i linijek czy ekierek .... ale czy żyją i pracują gorzej niż kiedyś ?? W końcu musieli się nauczyć obsługi komputerów i programów, czyli czegoś o czym starsze pokolenie (analogowe) nie ma większego pojęcia. To samo dotyczy dzisiejszej edukacji. Zanika powoli liczenie w pamięci, bo i po co skoro wszędzie otaczają nas kalkulatory ?? Tak samo powoli zaniknie umiejętność ładnego pisania, choć już teraz nasze pociechy coraz rzadziej i brzydziej piszą. Popatrz ile ludzi zaczęło pisać z błędami, nawet tu na Forum. Ale po co mają się uczyć ortografii, skoro w większości przypadków programy komputerowe same poprawiają błędy, a przynajmniej je podkreślają. Ale w zamian muszą nauczyć się obsługi tychże programów. Równowaga w przyrodzie musi być zachowana. Myśląc kategoriami, że postęp jest "be" nadal mieszkalibyśmy w ziemiankach łamiąc między sobą placki pieczone na ognisku, bo przecież ludzkość nie może istnieć i z pewnością się zatraci bez umiejętności rozpalania ognia ...

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
23-11-14 23:10  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Chopin - a ja myślę że ma przyszłosc kartonowe modelarstwo - nowe technologie pozwolą wykonywac modele na coraz lepszym poziomie.
Temat ten juz poruszaliśmy na forach wielokokrotnie - zaczęło się od laserków, potem blaszki fototrawione.
Jak pisze Astra - postęp jest nieunikniony.
Ja i tak pozostanę modelarzem kartonowym - ale nie wykluczam i nie będę się wzbraniał przed nowinkami technologicznymi.
Mnie laserki, elementy fototrawione i teraz druk 3D tylko pomogą budować coraz fajniejsze modele - a ponieważ jakoś wole zbudować np 4 modele w roku a nie jeden przez 2 lata wiec będę korzystał z tych nowości.

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
23-11-14 23:22  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No jak pięknie :-) Ja robię już pierwsze próbne wydruki na swojej drukarce 3d, również do zastosowań modelarskich, choć jest ona innego rodzaju niż Twoja :-) Gratuluję efektu.

--


 
23-11-14 23:41  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Myślę, że pokazany tutaj sposób wykonywania trudnych części w modelu spowoduje powstanie kolejnej kategorii wykonania. Już dzisiaj, moim zdaniem, na konkursach powinny pojawić się nowe: model wycinany laserowo, malowany, full standard, lasery, fototrawione elementy. Przecież stosując te wszystkie wynalazki modele przestają być porównywalne. Jak dojdą jeszcze elementy z drukarek 3D to dopiero będziemy widzieć cuda. Ale czy to będzie w zgodzie z zasadami modelarstwa kartonowego ? Hmmmm... Pokazany model, jak napisał autor, można było złożyć prawie bez kleju. Jak klocki Lego, dosłownie. Mam wątpliwości czy to będzie jeszcze modelarstwo, a czy kartonowe to już w ogóle nie ma się co zastanawiać. Wszak trzeba będzie umieć obsługiwać program, a nie skalpel. W zasadzie, idąc "po bandzie" model będzie mógł wykonać człowiek z jedną ręką. Jasne, kto chce i komu to sprawia satysfakcję - wolna droga. Ale jednak wolałbym, żeby pewne zasady pozostały. Przynajmniej ja przy nich pozostanę.
Astra, nie za bardzo zgadzam się z Twoimi tezami. Przytoczona umiejętność ładnego, albo w ogóle - pisania, jest tutaj trochę nie na miejscu. Nie o to chodzi. Ludzie pisali ręcznie bo nie mieli najpierw maszyn do pisania, a potem komputerów. Te maszyny ułatwiają tę czynność a na pewno i dzisiaj są wśród nas ludzie, dla których umiejętność kaligrafii jest sztuką samą w sobie. Przecież my nie kleimy modeli z kartonu bo nie możemy kupić gotowych czy sklejać z plastiku. To nas bawi. Karton. I nie zastąpi go, moim zdaniem, wydrukowane z plastiku koło napinające Tygrysa. Pozostaję z nadzieją, że "Mrówka" będzie dalej chciała je po prostu wyciąć nożykiem OLFA...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
23-11-14 23:44  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Mario a z jakiej ?
Ja robiłem wydruki juz z proszkowej - ale te wymagaja duzo szlifowania.
Bede tez robił próby na drukarce drukujacej żywicą.
Kilminster - każdy bawi się w modelarstwo jakie chce - nikt nei zabrania być konserwatywnym kartoniakiem :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
24-11-14 00:15  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Astra28 postęp nie jest "be" jak to określiłeś, ale to jak jest wykorzystywany, już tak.

Podam Ci trochę inny przykład. Trochę z dziedziny botaniki ;-) Dwa kwiaty jeden, dla uproszczenia, rośnie sobie w zmiennych warunkach w ogrodzie, a drugi w specjalnej menzurce z odżywkami, w wychuchanych warunkach. Jak myślisz? Który ma większe szanse na przetrwanie gdy warunki ich egzystencji gwałtownie się zmienią?

Zabierz dziecku kalkulator i jest w czarnej dziurze...
To jest cena postępu.

Inny przykład, bliższy ciału: ile znasz dzieciaków ( w przedziale wieku 9-12 lat), które potrafią wbić bezproblemowo gwóźdź w deskę/ścianę, przyszyć guzik?

Statystycznie jest to coś około jedno na 20-cioro. Może tragedii niema ale...

...te pozostałe 19-ścioro obije ci połowę tynku przy okazji wieszania obrazka, albo pójdzie do szkoły bez spodni, o ile to nie będzie dobry powód, żeby w ogóle nie iść.


I na koniec wisienka na torcie: ile znasz dzieciaków, które kleją modele i w ogóle mają jakieś zainteresowania w tym kierunku, w odniesieniu do powiedzmy lat 90' ubiegłego wieku?

Inna sprawa, i powinieneś to doskonale wiedzieć, bo to jak by niebyło twoja branża, że oprogramowanie, w dzisiejszych czasach sprowadza się, coraz bardziej, do wykonywania mechanicznych sekwencji kompletnie niewymuszających jakiegokolwiek myślenia.

I nie pisze tego odc-hoc. Ja to mam na co dzień w koło siebie: w pracy, na podwórku, w sklepie itp. Sam zaczynam się łapać na takim bezmyślnym presetowaniu.

"(...) używają komputerów, a nie kreślenia na kalkach technicznych, projektanci modeli nie używają już ołówków i linijek czy ekierek .... ale czy żyją i pracują gorzej niż kiedyś ??...(...)"

Tu cię zaskoczę: wielokrotnie próbowano mi wciskać ciemnotę, że "komputerowo zrobione" i super hiper przez "młodych gniewnych". Równolegle dostawałem od "młodych pokornych" zrobione "analogowo". Tych komputerowych goniłem niejednokrotnie, "kijem", bo tak byli natrętni i pewni siebie. Domyśl się dlaczego.

Zdolności manualne jak kaligrafia, podstawy rysunku odręcznego, geometria (w szczególności wykreślna), a nawet umiejętność śpiewu, czy skok w dal (sic!) kreują konstruktywne, przestrzenne i abstrakcyjne myślenie. Niestety te cechy spotyka się coraz rzadziej u młodych ludzi. I o zgrozo, nawet u moich rówieśników.

Mógł bym tak całe eseje pisać i mnożyć przykłady w nieskończoność. Niestety ale wkraczamy w erę szablonowości i bardzo uproszczonego myślenia.

Wszystko jest dla ludzi, ale z głową i bez ślepej (podkreślam ślepej) wiary w hi-tech. Bo popadanie ze skrajności w skrajność nigdy nie wychodzi na zdrowie. A jak sam napisałeś: "Równowaga w przyrodzie musi być zachowana". A my usilnie dążymy właśnie do jej zachwiania.

A na koniec tych konkluzji: to się przekłada na nakłady wydawanych modeli i ich ceny. Niestety.

Co do motoru Maverick33: jak najbardziej piękny, ale nie prekursor ;-) Modelarstwo plastikowe znane jest już od lat 50' XXw. Jeżeli się bardzo uprzeć to tzw. blokowe można by znaleźć już w czasach neolitycznych (z tego okresu pochodzą pierwsze prymitywne rzeźby/figury/modele "domów") ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
24-11-14 01:05  Odp: [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Mnie osobiście model bardzo się podoba, chociaż nie lubię pisania ochów i achów.

W związku z tym doleję ciut oliwy do ognia dyskusji. Otóż zamiast z plastikami, ja bym postawił ten model bardziej na równi z gotowymi modelami metalowymi dla kolekcjonerów: http://www.taninotebook.pl/index.php?id=2&ss=6&cn=863&p=0 - nie uwłaczając nikomu, ale to takie trochę duże resoraki. I tak sobie myślę, abstrahując od sensu postępu technicznego i związanego z nim zwalniania od myślenia, że jeśli technologia 3d druku miałaby zagrozić modelarstwu kartonowemu, to prędzej zagrozi, ewentualnie stworzy konkurencję właśnie dla takich gotowców.

A tak prywatnie uważam, że nawet w cyfrowym świecie zawsze będą ludzie choć w pewnym sensie analogowi, bo grunt to zachować zdrowy rozsądek. I zamiast niepotrzebnie psioczyć, że program tekstowy zaznacza błąd, słuszniej psioczyć, że mimo zaznaczenia tego błędu, nie został on poprawiony. ;)

--
Syn ciężkostrawny.

 
24-11-14 07:09  [G] Może nie kartonowe ale miłe dla oka - DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukark
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Z takiej drukarki da się wydrukować działający pistolet w 1;1, do sciągnięcia z sieci !

Model efektowny i podejrzewam że te drukarki przędzej położą modelarstwo plastikowe, a raczej producentów, a do kartonówek to będą jedynie dodatki waloryzacyjne.

Pomyślcie co będzie można wydrukować za 20 lat ! :-)

--

Teoretyk ostatnio...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024