FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
12-01-15 22:41  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Czy ktoś ma może nadmiarową wycinankę i mógłby podzielić się częścią 25 (+ pasek łączący + wręga)? Niestety przy formowaniu garba zrobiłem niechcący wgniecenie w poszyciu. Nie ma tragedii, więc chyba sam nie zdecyduję się na kupno drugiej wycinanki. Niemniej jednak jeśli ktoś takową posiada to chętnie wykonałbym ten segment jeszcze raz.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-01-15 22:50  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wczorajszy i dzisiejszy wieczór upłynął na tylnej części kadłuba, wózku tylnego koła i statecznikach.

Póki co nie mam jeszcze pomysłu jak wykonać stery wysokości (części 30a i 30b). Nie ma do nich żadnego szkieletu ani nic takiego. Myślałem o przyklejeniu na styk, ale to bez sensu biorąc pod uwagę kolorową część 29c. Może jak okleję stateczniki poziome poszyciem coś się w tej materii wyklaruje. Ponadto części 29d wydają się zbędne.

Potwierdzam spostrzeżenie Renaty, że odcienie oliwkowego w wycinance nie są jednolite. Od siebie jeszcze dodam, że papier ma tendencję do rozwarstwiania się przy ciasnym zwijaniu.

Niestety jest to problematyczne przy formowaniu garbu.

Tak w ogóle w wycinance dostępne są dwa alternatywne malowania. Malowanie oznaczone przez autora opracowania jako podstawowe było używane przez Francisa Gabreskiego. Malowanie alternatywne było z kolei używane przez Bolesława Gładycha. Chyba wszystkie galerie tego modelu które widziałem do tej pory w sieci były w malowaniu standardowym. Ja wybrałem malowanie w wersji Gładycha. Taki tam powiew świeżości ;-)

--

Post zmieniony (05-01-19 21:53)

 
22-01-15 22:40  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Po pierwsze, skleiłem ster wysokości i statecznik pionowy (jeszcze bez powierzchni ruchomych).

Po drugie postanowiłem się wykosztować i kupiłem drugą wycinankę. Zrobiłem segment 25 jeszcze raz - tym razem wyszedł idealnie.

Dla porównania ten skopany wyglądał tak.

Na zdjęciu słabo widać, ale po wgniecenie po lewej stronie zdjęcia naprawdę rzuca się w oczy.

Niestety, po sklejeniu w całość efekt jest bardzo kiepski.

Zdjęcia tego nie oddają, ale w rzeczywistości łączenia segmentów wyglądają źle. Na ostatnim zdjęciu widać szczeliny między nimi. Będę je łatał wikolem na późniejszym etapie budowy, więc ostateczny efekt powinien być nieco lepszy. Ponadto garb wygląda na wymęczony, a na segmencie 26 (ten z gwiazdą) po prawej stronie pojawiło się wybrzuszenie w miejscu łączenia z wcześniejszym segmentem. Ogólnie jest mocno przeciętnie i nie jestem zadowolony z efektu. Frustracja jest tym większa, że specjalnie kupiłem nową wycinankę, żeby wszystko było pięknie. Poza tym wiedziałem, że to będzie trudny fragment modelu bo na wszystkich galeriach jakie widziałem w sieci to łącznie wypada średnio. Nie wiem prawdę mówiąc co robię źle. Mistrzem modelarstwa może nie jestem, ale też nie odwalam fuszerki: model jest dobrze spasowany, ja wycinam dokładnie, a i tak łączenia segmentów wychodzą mi ze szczelinami (to nie pierwszy raz).

W ramach odreagowywania zacząłem robić szkielet skrzydeł.

--

Post zmieniony (05-01-19 21:54)

 
28-01-15 21:11  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Monologu ciąg dalszy. Skończyłem szkielety skrzydeł.

Jak widać są bardzo rozbudowane. To dlatego, że są właściwie całe wypchane detalami: komorami podwozia i karabinów, lotkami i klapami. Te ostatnie też zacząłem robić.

Jak widać wklejenie klapy będzie wymagało wycięcia fragmentu wręgi. W sumie można to było przewidzieć patrząc na poszycie, gdzie klapa i lotka stykają się. Przynajmniej od góry, bo od dołu jest między nimi narysowana przerwa.

--

Post zmieniony (05-01-19 21:54)

 
28-01-15 23:04  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Jak patrzę na niego w 2D to widzę, że to trudna bestia, a tobie wychodzi bardzo fajnie.
Ja bym tak nie dał rady, ale jak się kiedyś na niego porwę, to będę miał ściągę z twojej relacji, za co z góry dzięki :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
28-01-15 23:05  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Mimo monologu, wielu z nas tutaj zagląda.
Nie ma co załamywać rąk.
Jeżeli poszczególne segmenty są dobrze spasowane, jak powiadasz, to pewnie problem tkwi w technice wykonania.
Postaraj się dobrze przykleić paski łączące do krawędzi poszczególnych segmentów oraz - w miarę możliwości - starannie łączyć owe segmenty bez wręg, na samych paskach. Po sklejeniu, z lekkim wciskiem wkleić wręgi.
Oczywiście wcześniej, przed sklejeniem, segmenty muszą być odpowiednio uformowane (przymiarki do wręg).
Stosuj klej niewodny (polimerowy lub butapren).

I na koniec. Poprzeglądaj wiele fajnych relacji z budowy podobnych maszyn, na pewno znajdziesz rozwiązanie wielu problemów (których w ten sposób unikniesz) i otrzymasz właściwe odpowiedzi na pytania.
Powodzenia.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
29-01-15 09:05  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
eleros   

Kiedyś sklejałem coś podobnego. Ale nie lubię/nie cierpię takie drobnicy. Zawsze wtedy coś zepsuje.

--
http://www.elektros.bydgoszcz.pl/pl/products/lampki-dzieciece/

 
11-02-15 19:34  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Hm... dziwne. Odpowiadałem na posty Arta, Hastura i elerosa bardzo szczegółowo, ale teraz widzę, że post zniknął :-/ Niestety nie jestem w stanie odtworzyć teraz całości odpowiedzi, ale w skrócie powtórzę to co było najważniejsze:

Hastur: silnik i garb są trudne, ale cała reszta modelu jest w miarę standardowa jak na samolot. Co nie przeszkadza mi w popełnianiu błędów...

Art: miałem pomysł, żeby najpierw skleić segmenty na paski a dopiero potem wkleić wręgę. Niestety zabrakło mi odagi, żeby spróbować tego rozwiązania. Następnym razem wypróbuję. Kleję klejem szewskim (polimerowym).

eleros: no właśnie drobnica wychodzi mi znośnie. Może bez rewelacji, ale nie mam poczucia, że sobie z nią nie radę. Problem w tym, że to właśnie w większych częściach zdarza mi się popełniać błędy.

Obecnie kończę pracę nad skrzydłami. Wykończyłem wnęki karabinów maszynowych.

Lufy karabinów wkleję na samym końcu. Kształt poszycia skrzydeł jest skomplikowany. W kilku miejscach wkleiłem podposzycie, ale nie dało się go wkleić na całej powierzchni.

A tak już po sklejeniu.

Niestety, znowu nie wszystko wyszło jak powinno. Po dopasowaniu komór karabinów do otworów w poszyciu okazało się, że szkielet jest trochę obrócony względem poszycia. Efekt jest taki, że na wewnętrznej krawędzi wręga nie jest równolegle do krawędzi poszycia. Powinno dać się to ukryć, ale innym nieprzyjemnym efektem tego jest to, że wręgi po wewnętrznej stronie klap wystają obok poszycia.

Oba skrzydła są symetryczne pod tym względem, więc nie jestem pewien czy to moja wina, czy jednak niedokładność opracowania. Inny problem z tą samą wręgą jest taki, że z przodu jest ona o jakiś 1mm za wysoka. W jednym skrzydle przyciąłem, w drugim niestety zapomniałem i zorientowałem się jak doklejałem poszycie i było już za późno. Efektem jest drobna szczelina między dźwigarem a poszyciem, która na szczęście nie powinna być widoczna.

A tutaj przymiarka skrzydeł do kadłuba.

Zaczynam też zastanawiać się nad sposobem polakierowania modelu. Poprzedni model lakierowałem pędzlem i nie wyszło to zbyt dobrze (smugi). Chyba zrobię eksperyment z Tamiyą z puszki. Jak też nie wyjdzie, to będę myślał nad aerografem.

--

Post zmieniony (05-01-19 21:55)

 
11-02-15 20:38  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Zobacz na mojego wildcata. Lamierowlem go pedzelkiem humbrolem ze sloiczka - polysk a potem akrylowym matowym bezbarwnym lakierem w spreju. Zadnych smug. Dosc szybko schnie i daje super efekt. Większość ludzi tak lakieruje. Czasami zamiast matu niektórzy wola satynowy taki półmat.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
11-02-15 20:47  Odp: [R] P-47 D-11 Thunderbolt - Orlik 7/2006, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ten lakier akrylowy to na alkoholu jak rozumiem? Podałbyś konkretną nazwę lakieru?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024