FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
11-11-14 21:38  [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Jako, że po 2 rocznej przerwie wracam do modelarstwa i jestem początkujący, mam do Was pytanie, mianowicie jak wycinacie części z arkusza względem linii? Po zewnętrznej czy wewnętrznej stronie? A może idealnie po linii? Dodam, że model który zaatakuję na początek to Mały Modelarz 6.2004 - Samolot Myśliwski Sopwith F.1 Camel, w którego opisie budowy nie ma na ten temat wzmianki. Przekopałem też trochę googli i forum, ale nic konkretnego nie znalazłem.Pozdrawiam.

EDIT: Przepraszam za pomylenie działów i proszę moderatorów o przeniesienie do odpowiedniego.

Post zmieniony (13-11-14 19:28)

 
11-11-14 21:51  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Po srodku linii, jak trafisz;)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
11-11-14 22:20  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Krótka i rzeczowa odpowiedź. Dziękuję bardzo! ;)

 
12-11-14 22:13  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

To zależy od modelu, projektanta i wydawnictwa . W Tupolewie np jak chciałem sie pozbyć czarnych linii ( model jednolicie zółty ) to niestety brakło tej odrobiny poszycia co szła na kreski . W MM pewnie wystarczy :)). Hala ni kleiłem ale pewnie tam też to ma znaczenie gdzie tniesz. W modelach MPM tniesz po linii i wszystko pasuje jak ulał , nie ma prawa zabraknąć .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
12-11-14 23:05  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Będę ciął po linii. Co wyjdzie to wyjdzie z tego. Pewnie co projektant to inaczej, ale żaden nie łaska napisać w opisie budowy jak to zrobić. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

 
13-11-14 01:32  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Aktualnie "popełniam sobie" wspomnianego Camela; tnę po linii i jest ok. Ponadto zawsze warto stosować regułę, że "lepiej kijek pocieniasić niż go później pogrubasić" ;-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
13-11-14 12:09  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Najprostsza zasada:

Zawsze ciąć po zewnętrznej stronie linii. Jeżeli będzie za dużo, to zawsze można odciąć nadmiar. Nigdy nie da się za to dodać materiału, który już został odcięty.

 
13-11-14 12:21  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

^^ Teoria zacna, ale obecna grafika raczej wyklucza takie podejście ;-)

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
13-11-14 13:00  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Kroolo słuszna racja, tniemy po środku linii. Linia w teraźniejszych modelach ma zaledwie 0,2mm i mniej, jak wytniesz po środku to jest git ;-) (trzeba potrenować). W starych wydaniach jest problem bo trzeba się domyślać co autor miał na myśli projektując model.

 
13-11-14 14:47  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Obawiam się, że demonizujecie zagadnienie ;-)
Nie jest to jedyny warunek do dobrego sklejenia modelu ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024