FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-11-14 23:23  [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Dawno temu w schyłkowym okresie Polski Ludowej, Jelczańskie Zakłady Samochodowe produkowały autobus będący mariażem węgierskiej myśli technicznej, francuskiego wzornictwa i polskiej fantazji. Autobus ten otrzymał nazwę Jelcz M11, czyli miejski, jedenastometrowy (był jeszcze L11, czyli lokalny jedenastometrowy) i trafił niemalże do wszystkich przedsiębiorstw komunikacyjnych na terenie PRL (niemalże, gdyż warszawskie MZK tych autobusów z rozdzielnika państwowego nie otrzymały) w tym do MPK Wrocław, gdzie łącznie eksploatowano 121 wozów. Od 2006 roku Wrocław już tych pojazdów nie używa.
Nie zmienia to faktu, że zapragnąłem skleić sobie model takiego autobusu, tym bardziej, że Jelcz Vecto zachęcił mnie do dalszego brnięcia w skali 1:45. W dodatku widok samotnego M125M działał na mnie tak motywująco w dostarczeniu mu towarzysza doli i niedoli, że kilka tygodni temu, przy okazji wizyty w modelarskim kupiłem sobie prosty model Orlika dla początkujących modelarzy.
Model w skali 1:43 opracował Michał - Minikierownik - Kołodziej i jest prosty jak przysłowiowa budowa cepa. W dodatku przedstawia jeden z autobusów eksploatowanych w Bielsku-Białej, a ja przecież chcę mieć model wozu z Wrocławia.

Także tego, do dzieła. :)

Pierwsze co zrobiłem to zeskanowałem arkusze. Następnie przeskalowałem je do pożądanej skali i upodobniłem graficznie do tego wozu .
.
Następnie zacząłem dumać nad wnętrzem. Dumałem, dumałem i w końcu wydumałem, że posłużę się gotowcem, czyli darmówką, także Orlika i także Minikierownika. Problem w tym, że darmówka jest w H0. Ale dla chcącego nic trudnego. Tu pogłówkowałem, tam przeskalowałem i jakoś wyszło:



Póki co, to wszystko co wykombinowałem. W najbliższej przyszłości czeka mnie drutologia, której szczerze nienawidzę, następnie poskładanie budy i inne takie cudactwa. Będę też musiał jakoś pomyśleć nad sensownym odwzorowaniem trilexów na pierwszą oś (te wycinankowe niezbyt mi się podobają). Ale to już problemy na dużo później.

Właśnie - dla niewtajemniczonych i niewiedzących - MIG to określenie Jelcza M11 nadane przez tzw. miłośników komunikacji miejskiej. Dlaczego akurat tak, nie wiem i chyba wolę nie wiedzieć, tym bardziej, że nie jestem miłośnikiem komunikacji miejskiej.

Czołem :)

--
Syn ciężkostrawny.

 
11-11-14 16:46  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Noc to dobry czas na dumanie. Po napisaniu wczorajszych wypocin wziąłem się do roboty i oto co wydumałem:

.
A tak wygląda wnętrze:
.
Autobus jaki jest każdy widzi. Retuszu w niektórych miejscach jeszcze nie ma, w innych będę musiał go poprawić i tyle.

Do następnego. :)

--
Syn ciężkostrawny.

 
11-11-14 17:11  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Może i prost model,ale całkiem zgrabny.No i ma wnętrze !!! Mam wrażenie,że ściany odchylają się u góry na zewnątrz.Czy zamontowanie dachu to zniweluje ?

 
11-11-14 19:04  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

rodrus: Masz bardzo dobre wrażenie, ściany faktycznie są niestety odchylone i szczerze mówiąc mam nadzieję, że zniweluje to zarówno założenie dachu, jak i montaż tylnej ściany.

--
Syn ciężkostrawny.

 
11-11-14 19:27  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Hator   

Bardzo uroczy modelik się robi.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
11-11-14 19:29  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Plac Czerwony - Kozanów? Cwaniak z bąblem w nosie pod sam dom se podstawił przystanek ;-) :-P Na zdjęciu było Krzyki - Klecina ;-) :-P A specyficzny zapaszek mieszaniny wymiocin, potu, nieprzetrawionego alkoholu i kurzu będzie w standardzie? ;-) 707 to była linia nocna :-D

PS: AWARYJNY oznacza tyle co planowy, według rozkładu jazdy, tylko z 240min opóźnieniem.

--

Post zmieniony (11-11-14 19:35)

 
11-11-14 20:13  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

707 to był chyba jakiś "za tramwaj". Przecież linie nocne były, są i chyba będą od 200.
A 143 to legendarna linia łącząca zachodni Kozanów ze światem. Jej likwidacja nastąpiła chyba w 94. lub 95. roku. Zresztą, wiadomo nie od dziś, że bliższa ciału koszula. ;)
Zapaszku nie będzie, bo bym model zniszczył, chyba że ewentualnie z mojej paszczęki, ale w ramach rozrywki mogę zarzucić fajnym filmem z cyklu this is RABA .
Oj muzyka dla uszu i łezka niejedna z oczu leci.

--

Post zmieniony (11-11-14 20:14)

 
11-11-14 21:27  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

707 i 717 robiły za zastępcze na odcinku Pętla Krzyki- Pętla Klecina w czasach modernizacji tej linii tramwajowej (czyli dawno temu i "nieprawda", bo od tego czasu przerabiano ją kilkukrotnie). 707 robił za nocny a 717 za dzienny. Chyba, że coś pokiełbasiłem ;-)

Tak... Ta woń palonego oleju w diesel-u... W szczególności latem, jak spaliny przenikały przez dziurawą podłogę do wnętrza ;-) To już chyba nie wróci ;-) Najfajniejsze jednak były chyba w Katowicach: z dziurawych nadkoli chlapało błoto do środka :-D Hmmm... Ta trasa Katowice D.Główny - Oś. Tysiąclecia ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
11-11-14 22:36  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Jak na mój rozum 707 jeździł za siódemkę, czyli Hallera - Krzyki, a 717 za siedemnastkę, czyli Hallera - Klecina, ewentualnie Krzyki - Klecina.
Chociaż może faktycznie było inaczej, bo w sumie raz, że w 1999 byłem gówniarz; dwa, to nie moje rejony; trzy, wtedy jeździły jeszcze tramwaje nocne i pewnie też coś je musiało zastępować.

--
Syn ciężkostrawny.

 
12-11-14 18:17  Odp: [Relacja] Lengyel, Magyar, czyli MIG co jeździ: Jelcz M11 - Orlik 3/2010 - 1:45
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Duźgu tak z pamięci, to nocne tramwaje na tej linii to były 37 Marino - Krzyki i 31 Sępolno - Klecina. Ale wiesz, że ja stara, schorowana pierda jestem i może pamięć zawodzić ;-) Tym bardziej, że od kilku ładnych lat już nie korzystam ze środków masowej lokomocji miejskiej. Nawet nie wiem jak aktualnie miasta wyglądają ;-( Ale z drugiej strony jakoś specjalnie mnie tam nie ciągnie ;-)

A modelik zacny ;-) Te pamiętne siedzonka z dermy ;-) I kolana osoby siedzącej za plecami pod żebrami ;-) Ile książek w korkach przeczytałem, to moje ;-) Fajnie, że robisz taką relacje, bo co jak co, ale miejskie środki lokomocji mają jednak ten dyskretny urok burżuazji. :-D

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024