FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
03-11-14 13:47  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzięki za rady, będę ćwiczył i próbował dalej.

 
03-11-14 14:31  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
FloggerB   

Ja naj częściej wycinam nim otwory wewnątrz wręg ;)

 
03-11-14 14:34  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Waldemar   

Ćwicz killy 9999. Cyrkiel działa dobrze.A czy w zestawie masz taki czarny krążek z krzyżykiem?To jest również część cyrkla ,gdzie opiera się ostrze igły w czasie cięcia uniemożliwiając zagłębianie się owej w wycinanym materiale.Naciskając na cyrkiel igła wchodzi szybciej w karton niż ostrze,cyrkiel ,,traci pion" i stąd te poszarpane brzegi.

--

 
03-11-14 15:48  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tak, mam tą czarną podkładkę, ale niestety nie sprawdza się przy małych kółkach bo ostrze jest jakieś 2mm nad kartonem. Obniżyć ostrza też się nie da, bo ostrze ma otwór mocujący przez który przechodzi śrubka. W ogóle nie przyszło mi do głowy, że ramię może się przesuwać w trakcie wycinania - wydawało mi się, że jest mocno dokręcone.

 
08-11-14 08:49  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czy zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje, tj. rozszerzanie się ramion cyrkla ?
Powstaje przy wycinaniu w grubej tekturze, a jeszcze bardziej przy wycinaniu małych kółek w tej tekturze. Gdy ostrze cyrkla coraz bardziej zagłębia się w gruby karton, powstają coraz większe siły rozciągające. Do tego przyczynia się postać klina ostrza tnącego oraz coraz dłuższe ostrze w płaszczyźnie poziomej, które jest prostopadłe do promienia wycinanego kółka i powoduje ,,rzeźbienie'' coraz szerszego rowka. Te dwa czynniki przyczyniają się do powstania coraz większej siły odśrodkowej, a ta z kolei do rozciągania ramion cyrkla. I jeszcze jedno, w trakcie wycinania nie należy zmieniać położenia podkładki pod elementem wycinanym. Gdy przesuniemy podkładkę, to nóżka cyrkla może mniej zagłębić się i może dojść do sytuacji, że będziemy dalej ciąć mimośrodowo.
Ale się wymądrzyłem, ale to wynika z obserwacji i praktyki w posługiwaniu się tym narzędziem, i dlatego namawiam kolegów aby wycinali w cieńszej tekturze, a grube sklejali z kilku cieńszych.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
08-11-14 11:42  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
lukasz86 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Moja rada przy wycinaniu kółek jest taka, aby nie wycinać ich bezpośrednio z arkusza jak na zdjęciach kolegi z pierwszego postu, tylko pierwsze wyciąć takie kółko nożyczkami z zapasem ze 2-3 mm a następnie już dokładnie cyrklem po konturze. Nie powstają żadne siły krzywiące cyrkiel, tylko zbędny kawałek kartonu po prostu odchodzi na bok.

 
08-11-14 13:33  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Myślę, że to też by nic nie dało, nadal by istniała siła rozciągająca ramiona cyrkla. Trzeba by zmienić kąt ustawienia ostrza tak, by powierzchnia tnąca ostrza widziana od strony środka kółka była prostopadła do podłoża.

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
09-11-14 09:08  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
FloggerB   

No dobre - przecież jesteśmy najlepsi i zawsze bez kompleksów - poprawiamy Japończyków - jak już poprawimy im OLFĘ to może weźmiemy się za Hondę i Toyotę ?!?

A tak nieco poważniej - czy ktoś zwracał uwagę (bo ja polakprawdziwy - nie) do jakich materiałów i o jakiej grubości przeznaczone są te cyrkle ?

 
09-11-14 10:31  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Właśnie, i czy Oni uwzględnili że modelarze kartonowi będą go używać.

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
09-11-14 11:52  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czytam i czytam te wasze dywagacje coraz to bardziej doktorskie z uśmiechem na ustach. Ja mam swój patent na to ustrojstwo. Przechylam cyrkiel nieco do przodu, nigdy ręką nie trzymam za trzonek tylko za całe ramię cyrkla - wtedy żadne "siły rozciągające i odśrodkowe" mi nie działają :) Trzymam cyrkiel nieruchomo w tej pozycji obracając elementem.

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024