FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
20-10-14 09:29  [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Koresponduję z mieszkającym w Tajlandii Anglikiem. Nazywa się David Mackie. Po okresie budowania modeli z drewna, od dłuższego już czasu przerzucił się na modele kartonowe. Obecnie klei Ol-49 z „Modelika” i w Jego imieniu będę tu prowadził relację. Oto pierwsze zdjęcia, które od niego otrzymałem:

,

, ,

,

Ponieważ podałem Davidowi stronę z relacją, miło mu pewnie będzie czytać komentarze po angielsku :-)

--

Post zmieniony (20-01-15 10:22)

Odpowiedz na tę wiadomość 

20-10-14 12:28  Odp: [R] Ol-49, 1:25, Modelik, klejony przez Anglika z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Oto część kolekcji Davida. Poprosiłem go o osobne zdjęcia każdego jego kartonowego modelu.

, ,

20-10-14 15:11  Odp: [R] Ol-49, 1:25, Modelik, klejony przez Anglika z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dave (I know you will read read it): rodrus wrote you have first class collection!

09-11-14 16:13  Odp: [R] Ol-49, 1:25, Modelik, klejony przez Anglika z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Oto kolejne zdjęcia z Tajlandii. Lokomotywa i tender już gotowe, teraz David zabiera się za tor. Przy okazji przesłał także fotki ciężarówki Wehrmachtu, również z Modelika.

, , ,
,

,

Napiszcie mu parę słów po angielsku, bo podałem mu adres tej relacji :-)

--

09-11-14 16:51  Odp: [R] Ol-49, 1:25, Modelik, klejony przez Anglika z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus - nie jest to tłumaczenie doskonałe, ale z pewnością zrozumiałe. I o to chodzi :-)

10-11-14 13:33  Odp: [R] Ol-49, 1:25, Modelik, klejony przez Anglika z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał do mnie tak:

Przeczytałem komentarze z wielkim zainteresowaniem, dziękuję Ryszardowi i Rodrusowi. Do Ryszarda: mam nadzieję kleić samoloty, kilka już nawet kupiłem.
Specjalne podziękowania dla Rodrusa: wiem że model ciężarówki nie jest piękny, ale jestem nowicjuszem i to było moje pierwsze podejście do samochodu.
Bardzo podoba mi sie jego kolekcja (nauczyłem Davida jak oglądać inne relacje - Akra), bardzo dobra robota, zwłaszcza traktory. Bizon jest cudownie zdetalizowany.
Wkrótce wyjeżdżam na 90 dni, ale powrocie przyślę zdjęcia innych modeli.

12-11-14 09:28  Odp: [R] Ol-49, 1:25, Modelik, klejony przez Anglika z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

A David nie wyjeżdża jednak na 90 dni, ale na jeden dzień poza Tajlandię, gdzie odnowi wizę pobytową na kolejne 90 dni :-)
Czyli że powinienem wkrótce dostać od niego fotki innych modeli.

17-11-14 09:00  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Zmieniłem nazwę wątku, bo teraz jest to po prostu galeria modeli wykonanych przez Davida. David przedtem robił modele drewniane, od niedawna przerzucił się na kartonowe jako mniej kosztowne :-)

David późno zaczął kleić karton, bo tak na oko jest w moim wieku (jestem rocznik 1951) i de facto wciąż się dopiero uczy – ale jak widać, jest bardzo ambitny. No to lecimy.

, , , ,

, ,

, , ,

--

17-11-14 10:17  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

I żaglowce i tylnokołowiec są z drewna

17-11-14 10:32  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David jest na emeryturze, więc ma sporo czasu :-)

I kolejne fotki, tym razem tylko kolejowe:

, , ,

, , , ,

, , ,

--

17-11-14 15:23  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David czyta Was :-)

20-11-14 13:08  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dziś nowe fotki modeli Davida. Najpierw karton. Nazwy zaczętej właśnie lokomotyw nie domyślam się.

, , ,
,

A teraz gotowy w połowie drewniany model żaglowca. Na razie czeka, aż David zmęczy sie kartonem :-)

, , , ,

A oto sam David. Właśnie pomaga swej tajskiej rodzinie zebrać ryż. Bez maszyn. Pisze, że ciężka praca , a do tego gorąco. Ja myślę, że ciężka...

,

--

20-11-14 15:30  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Parowóz jest z Modelika, na pewno.

Steam locomotive is from Modelik, for sure.

21-11-14 08:31  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

killy9999, jeśli chcesz oglądać same dobre fotki, to lepiej niech ja je najpierw segreguję i potem tu umieszczam :-)
Nie sądzę, żeby Dave był szczęśliwy przebijając się przez instrukcje Konradusa, nawet jeśli bym mu je przetłumaczył. Sądzę że moje pośrednictwo mu pasuje. Przy okazji: nasza korespondencja ma raczej prywatną naturę, przy okazji z fotkami modeli w tle.

killy9999, if you want to see only photos of good quality, it's better to let ME segregate them and then put here:-)
I think Dave would not to be too happy to go through Konradus instructions, even duly translated by me. My assistance is quite convenient for him, I think. By the way: our correspondence is rather of private nature, with some pictures of models in the background.

23-11-14 11:02  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

A oto kolejne fotki z Tajlandii. Zanim pokażę zdjęcia drewnianych żaglowców, najpierw kolejny raport
z budowy lokomotywy Henschel z Modelika:

A teraz już trzy żaglowce:

, , ,
, ,

,

, , , ,

,

Jak już pisałem, David przerzucił się na karton bo takie modele są mniej kosztowne, oraz – chyba przede wszystkim – powstają szybciej niż te drewniane. No to czekajmy na ukończenie lokomotywy :-)

--

23-11-14 16:46  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodurs - Dave prosi o przekazanie podziękowań za Twoją pochwałę :-)

25-11-14 15:07  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Jak widać, David nie tylko sierpem umie sie posługiwać :-)

A oto kolejne fotki parowozu Henschel
, , ,

--

27-11-14 13:59  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Zbiory ryżu są ważne, ale pomimo tego David nie przestaje kleić :-)

, , ,
, ,

David, everything is perfect, but WHERE ARE THE TRACKS?
(David, wszystko jest znakomite, ale GDZIE SĄ TORY?)

--

27-11-14 15:30  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dave, marek1 claims your photographs are made against the light. That's true for tank cars. I think side light would be better.

Post zmieniony (27-11-14 22:22)

01-12-14 08:46  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Może za kilka miesięcy ktoś z nas będzie jadł ryż zebrany przez Davida? Szukajcie w sklepach ryżu z Tajlandii :-)
Maybe in a few months one of us will eat rice harvested by David? Seek rice from Thailand in the shops :-)

Lokomotywa rozbudowuje się. Pokrętła na piątym zdjęciu to najwyraźniej laserki. Sądzę, że to najlepsze rozwiązanie.
The making of the locomotive model is in progress. Knobs on the fifth picture are apparently made of laser-cut parts. Best solution, I think.
, , , ,

Mając taką różnokolorową podstawkę pod wycięte części, pewnie nie potrafiłbym znaleźć większości z nich :-)
With such a multi-colored plate on the table, probably I would not be able to find most of the cut-out parts :-)

DAVID: AFTER ZOOMING YOU WILL FIND SOME PICTURES ARE STILL NOT SHARP ENOUGH. TRY BETTER :-)
(Po powiększeniu zobaczysz, że nie wszystkie zdjęcia są wystarczająco ostre. Postaraj się bardziej)

--

01-12-14 13:20  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ale nie widzę PRODUCE OF THAILAND?

01-12-14 13:45  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dave napisał/ David wrote:
„I see what you mean about photos not to good I use telephone camera. Next time I try different phone. I see what Rodus is saying about chimney it dosnt look that bad in real life. i will look closer tomorrow. I do appreciate all the comments critical or not. I do feel very inadequate compared to all these Polish guys. I wonder do they ever do anything less than perfect??”

Tłumaczę nie dosłownie, ale żeby wyszło jak najlepiej po polsku :-) - Translation into Polish:
Rozumiem, co masz na myśli w sprawie niedobrych zdjęć, używam aparatu w telefonie. Następnym razem wezmę inny aparat. Przeczytałem, co Rodus pisze o kominie, w realu nie wygląda tak źle. Przyjrzę się temu jutro. Doceniam wszystkie uwagi: krytyczne, czy nie. Czuję się bardzo przeciętny w porównaniu do tych wszystkich polskich chłopaków. Zastanawiam się, czy oni kiedykolwiek robią coś, co nie jest perfekcyjne?

Ostatnie zdanie to nie jest ironia! Dave ogląda zdjęcia Waszych modeli, ale chyba najbardziej rzuciły go na kolana modele Precyzyjnego :-)
And same in English: The last sentence is not just an irony! Dave watches photographs of your models, but there are Precyzyjny’s models, which threw him back on his knees :-)

Dave, do not worry – you can find here also many models of - say - medium class. I think it was my mistake to send you www pages with top models only :-). When I look at them, I feel very small as well :-)
And same in Polish:
David, nie martw się. Możesz tu znaleźć także wiele modeli klasy – powiedzmy – średniej. Myślę że było pomyłką wysyłanie ci adresów stron www tylko z najlepszymi modelami. Kiedy patrzę na nie, to też czuję się malutki :-)

Post zmieniony (01-12-14 13:47)

01-12-14 15:45  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

To skąd wiesz, amigo, że któryś ryż jest z Tajlandii?

02-12-14 10:28  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

(David: below there is translation of your last message you sent me :-)
David napisał:

NIE NIE, nie popełniasz pomyłki wysyłając mi zdjęcia perfekcyjnych modeli. Lubię patrzeć na nie z podziwem. Kocham moje hobby i mam nadzieję, że się z czasem poprawię. Fotografie które mi wysyłasz (raczej strony, które mu podaję – Akra), są dla mnie inspiracją do czegoś lepszego.

Ostoja: W Tajlandii jest mnóstwo rodzajów ryżu. Na północy, gdzie mieszkam, jemy głównie ryż kleisty. Rodzina żony uprawia ryż na własne potrzeby, w tym roku jest około 100 worków (mnóstwo ryżu).

02-12-14 12:24  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Czekając na kolejne zdjęcia kartonowego modelu lokomotywy, pokazuję drewniany model VICTORY, oczywiście także zbudowanego przez Davida:

, , , ,

, , , ,

--

02-12-14 13:10  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Myślę że David jest bardzo szczęśliwy czytając takie komentarze (regularnie odwiedzą „swoją” stronę). Może kiedyś napisze tutaj coś po polsku :-)

I think David is very happy reading such comments (he is visiting „his” page regularly). Maybe one day he will write here something in Polish :-)

02-12-14 17:19  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Grubo lakieru, bo model stoi cały czas w TROPIKACH. Mieszkałem w takim klimacie ponad 6 lat (Nigeria), i wiem, co wilgoć potrafi zrobić z baaaardzo solidnie niezabezpieczonym drewnem :-)

Dave, marek1 wrote:
Model is quite old, and the layer of lacquer is too thick. Apart of that guns are made of brass. Anyway this is VICTORY, so please accept congratulations for your efforts.

And my response is:

There is thick layer of lacquer, because model is in tropic now. I was living in such climate for more than 6 years (Nigeria) so I know what moisture can do with veeeeery well unprotected wood:-)

07-12-14 08:38  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Lokomotywa skończona!
Locomotive is finished!

, ,
, ,

David, który model będzie następny?
David, what will be your next model???

--

07-12-14 12:13  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David nie czuje się najlepiej w sprawach związanych z aktywnym udziałem w forach komputerowych - a już zwłaszcza na stronach nie-angielskich i dlatego zdecydowanie preferuje moje pośrednictwo.

David does not feel well in matters related to the active participation on www forums – especially in non-English pages – and that is why definitely he prefers my assistance.

-----

David: if you wish to look at models of Patryk.K – or any other modeler – look at the left side of the screen, where the nick name is given. Below you can find following descriptions, regarding models of the very person:

Na forum (On line)
Relacje w toku (Ongoing reports – about models not yet finished)
Relacje z galerią (Reports about finished models with final gallery)
Galerie (Only galleries with finished models, without reports on model building)

If you click on any line, you can see the list of the models presented by certain person. Well, at the beginning I suggest you to check models of Patryk.K - any comments from your side would be much welcomed :-)

(Poinstruowałem Davida w jaki sposób może obejrzeć dokonania każdego z Was)

07-12-14 12:21  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:

Mam model pociągu OD2 Modelik, ale zdecydowałem zmienić plany i zrobić samolot. Będzie to trudne, zobaczymy jak mi pójdzie.

Patryk. K – bardzo podoba mi się TR203, wygląda znakomicie. Wodnik bardzo dobry, musiało być trudno zrobić go w tak małej skali.

Ostoja: Uśmiałem się z rysunku Świętego Mikołaja robiącego model pociągu (musi być Polakiem).

09-12-14 12:34  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David robi teraz model Jak 3 z WAKU, 1:33 oczywiście. Nie jest wprawdzie pewny czy powinien pokazywać swoją pracę, bo najwyraźniej nie jest zadowolony z dotychczasowych wyników. Uważa, że zrobienie ładnego modelu samolotu leży poza jego możliwościami.

Znowu moja wina, bo dałem mu adres strony z silnikiem do P-51 Mustanga, zrobionego przez QNia :-) Obawiam się, że myśli iż wszyscy polscy modelarze są klasy QNia lub Precyzyjnego, co oczywiście nie jest prawdą. Z tego to powodu, David, przysyłaj mi nadal zdjęcia myśliwca .

David now is making WAK model of Yak-3, 1:33 of course. He is not sure anyway whether he should show us his work, as apparently he is not satisfied with up-to-date results. In his opinion making of nice looking plane model is beyond his skill.

Again my fault as I gave him www page with QN engine for P-51 Mustang :-) I am afraid he thinks all Polish modelers are of QN or Precyzyjny class, which apparently is not true. That is why, David, continue with sending me further pictures of your fighter. By the way: in Polish this is Jakowlew Jak-3. English name is Yakovlev Yak-3.

A teraz parę fotek Jak-3 w budowie, oraz coś dla rozgrzewki, także od Davida :-)
And now few photos of Yak-3 and something for warming-up, also from David :-)

, ,

,

--

11-12-14 13:13  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Zanim David pokaże nam kolejne zdjęcia Jaka-3, obejrzyjcie jeszcze jeden drewniany żaglowiec. A ostatnie zdjęcie jest dowodem na to, że David rzeczywiście żyje w tropikach. Myślę że ten miły gość zjawił się w jego ogrodzie :-)

Before David will show us more pictures of Yak-3, look at another wooden sailing ship. And the last picture is proof that David really lives in the tropics. I think this nice guest came to his garden :-)

, , ,

, , ,

--

11-12-14 14:52  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ten wąż to mała kobra, niestety Dave musiał ją zabić, jako niepożądanego gościa. A niedawno ukąsił go skorpion w rękę: trzy dni bólu... Wiwat polski klimat!
Model Jaka jest robiony, ale David nie jest zadowolony z dotychczasowych rezultatów - no cóż, nie ma z samolotami doświadczenia. Oczywiście napisałem mu, że model musi ukończyć i zdjęcia przysłać :-)

This snake is a small cobra, unfortunately Dave had to kill it, as unwanted guest. Not so long ago he was stung in nahd by a scorpion: three-days pain... Cheers to Polish climate!
He still makes Yak model, but David is not happy with so far results - well, he is not experienced with planes. Certainlky I wrote him that the model must becompleted and photos sent :-)

12-12-14 09:12  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David jest mocno niezadowolony z modelu Jaka, ale wobec naszych nacisków, przysłał mi kilka kolejnych zdjęć. Faktycznie model jest taki sobie, ale David cały czas się uczy, więc na pewno kolejne modele będą coraz lepsze.

Napisał mi też na temat słów Ostoi o zamordowaniu węża. Oczywiście David nie ma żadnej przyjemności w zabijaniu jakichkolwiek zwierząt, ale bał się o bezpieczeństwo, bo wąż był bardzo groźny.

Kilka słów ode mnie: Ostoja, jak można nazwać KOBRĘ w ogrodzie przy domu „miłym gościem”? Czy mam rozumieć że byłbyś szczęśliwy, mając w swoim ogrodzie takiego „miłego gościa”?

Przy okazji David bardzo chwali modele Twoich samolotów. Pytał o sposób w jaki robisz kokpity: podałem mu adres strony, na której Twoja metoda jest w bardzo przejrzysty sposób zaprezentowana.

--

David is deeply unhappy with his model of Yak, but under our pressure he sent me few more pictures. In fact, the model is so-so, but David is learning all the time, so for sure his further models will be better and better.

He wrote me also about Ostoja’s words that „nice guest was murdered”. Certainly David does not have any pleasure in killing any animal, but this one was very dangerous, so he was dreading about his and his family safety.

Few words from me: Ostoja, how you can call COBRA in the home garden "nice guest"? May I understand you would be happy having in own garden such „nice guest”?

By the way, David is full of praise of your plane models. He asked me about the way in which you do cockpits: I gave him www page where your method is presented in very clear way.

A teraz fotki. Najpierw znowu żaglowiec, a potem Jak-3.

, , ,
, , ,

, , ,
,

--

12-12-14 10:17  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ale ja napisałem "miły gość" z uśmieszkiem na końcu zdania, co oczywiście było ironią wobec takiej nazwy. A Ty napisałeś o ZAMORDOWANIU "miłego gościa", ze znakiem smutku...

OK, uzgodnijmy: kobra nie jest "miłym gościem" i nie została zamordowana, ale zabita w samoobronie.

But I wrote "nice guest" with smiling face at the end of the sentence, which was just an irony towards such name. A you have wrote about MURDER of the "nice guest", with sad face...

OK, let's agree: cobra is not "nice guest" and it was not murdered, but just killed in self-defence.

16-12-14 11:15  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Jak-3 ukończony! A przy okazji David w całej okazałości :-) oraz dwie fotki pokazujące piękno miejsca, w którym mieszka. David, jaki będzie twój następny model?

Yak-3 is finished! And - by the way – David in all its glory:-) as well as two photos showing the beauty of the place in which he lives. David, what will be your next model?

, ,

, ,

--
David dodał, że iglica na białej świątyni (ostatnie zdjęcie) jest wykrzywiona z powodu trzęsienia ziemi w listopadzie! Nigdy nie myślałem, że w tym rejonie są trzęsienia ziemi.

I never thought there are earthquakes in this area.

Jeśli ktoś chce zobaczyć więcej zdjęć z miasta Davida, wystarczy w Google wpisać Phayao foto.

Post zmieniony (16-12-14 12:02)

16-12-14 12:15  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus, nie wierz zbytnio w google translator :-)

16-12-14 14:19  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wujek Google partoli prawie każdy tekst, który jest trochę tylko bardziej skomplikowany :-)

Ja bym napisał:
I think that the model as a whole proved to be not too bad (good). And the experience you have gained will help you with the next plane.
The temples look cool.

Ale najważniejsze, że Dave i tak rozumie zdania tłumaczone przez Google, jedynie czasami musi gdzieniegdzie domyślić się sam, co jest co.
Do tej pory musiałem mu jedynie wyjaśnić, co znaczy zdanie z 9 grudnia „The point of connection (frames for large and pushing apart box)...” czyli nie jest źle. W tym zdaniu np. słowo „karton” (chodzi o „card”, czyli tekturę) , Google przetłumaczył na „box” – czyli kartonowe pudło. Po polsku też na kartonowe pudło mówimy przecież „karton”.

Pomimo tego leć nadal Wujkiem i nie przejmuj się :-)

21-12-14 10:33  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David postanowił skleić kolejny samolot. Myślę że tym razem wyjdzie mu dużo lepiej, bo jednak nabrał już trochę doświadczenia.

David decided to glue another plane. I think that this time it will come out much better, as he has already gained some experience.

,

--

21-12-14 18:38  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne zdjęcia Me. Myślę ze David zorientował się w końcu, że znacznie łatwiej i szybciej buduje się modele samolotów niż lokomotyw… I sądzę że będzie bardzo szczęśliwy uwagą rodrusa o jakości nowego modelu :-)

A przy okazji zrobił interesującą dioramę.

Another photos of Me. I think David realised at last, that it is much to easier and faster to build model of plane and not locomotive… And I think He will be very happy with rodrus’ remark about new model :-)

In the meantime he made interesting diorama.

, ,

, , ,
, , , ,

--

23-12-14 12:27  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Od razu widać, że ryż został zebrany, bo David klei model za modelem :-)

Me-109 ukończony i muszę przyznać, że widać ogromną różnice w stosunku do poprzedniego samolotu. David – tak dalej, chłopie!

**

It is obvious that the rice has been harvested, because David is making model after model :-)

Me-109 is completed and I have to admit that there is a huge difference compared to the previous plane. David - so on, man!

, , ,

, , ,

,

--

24-12-14 11:42  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David: In English, second sentence of rodrus comments (starting with word „Science”) should be: „What was learned, has not been lost” :-) That’s true, anyway.

rodrus – lepiej nie wrzucaj do wujka Gogle IDIOMÓW, a takim jest „Nauka nie poszła w las (tylko w nas)”. Tłumacz nie rozumie idiomów i przekłada je dosłownie, co czyni przetłumaczone zdanie cudownie bezsensownym.

„Science” to nie jest osobista nauka którą odnosimy w wyniku naszej aktywności, ale Nauka przez wielkie N. Science to może być fizyka, astronomia czy biologia. Nauka którą zyskujemy w wyniku szlifowania swoich umiejętności, to skilness lub experience. Google przetłumaczył użyty przez Ciebie idiom w ten sposób, że „Nauka nie poszła do lasu” :-)))

Dla zabawy idiom z dosłownym tłumaczeniem: Wziął nogi za pas – He took his legs behind his belt :-) zamiast „Cut and run”.

Inny idiom: Anglik nie powie np. „Carry wood to the forest” (Wieźć drewno do lasu), tylko „Carry coal to Newcastle” (Wieźć węgiel do Newcastle – bo w Newcastle znajdowało się kiedyś mnóstwo kopalni).

I jeszcze jeden przykładowy idiom: po polsku mówimy „Robić z igły widły”. Dosłownie po angielsku byłoby „Do fork with needles”, ale Anglik powie „Change a fly into an elephant” (Zmienić muchę w słonia) .

Tak więc, przyjacielu, tłumacz nadal wszystko przy pomocy Gogle, ale lepiej nie podsuwaj mu idiomów :-)

Mam szczerą nadzieję że nie weźmiesz powyższych życzliwych uwag jako wyraz mojego wymądrzania się!!!

(Gdy David przesyłał mi ostatnie zamieszczone tu zdjęcia, napisał ”Z pewnością Rodrus da mi znać, jak wyszedł model”. Miło mi, że go nie zawiodłeś :-)

Pozdrawiam Cię serdecznie
Akra

25-12-14 12:49  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Od Davida:

Dziękuję rodrusowi za życzenia, są bardzo miłe. Ze swej strony życzę WESOŁYCH ŚWIĄT Jemu i wszystkim kolegom z Konradusa.

Tajlandia nie obchodzi Bożego Narodzenia, bo 99% to buddyści, ale to nie wstrzymuje ich od cieszenia się z tej okazji (każdy powód jest dobry). Zatem Thonkorn (żona Davida) jest zajęta szykowaniem świątecznego obiadu, potem przyjdzie mnóstwo ludzi. Tańce i mnóstwo Cow Lowe (tajska whisky) i naprawdę dobrze się będziemy bawić.

29-12-14 10:24  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David nie zwalnia tempa. Tym razem rozpoczął model Willysa. Mimo że niektóre zdjęcia są zbyt ciemne, zamieszczam je wszystkie.
David: zamaluj białe krawędzie widoczne na niektórych elementach!

David is not slowing down. This time he started to build model of Willys. Although some of the pictures are too dark, I put all of them here.
David: paint over the white edges visible on some parts!

, ,

, ,

--

29-12-14 13:27  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ostoja - bądź tak miły i zrób to także z niektórymi innymi zdjęciami Willysa :-)

Ostoja - be so kind and do the same with some of another photos of Willys :-)

02-01-15 11:49  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dziś kolejne zdjęcia właśnie budowanego Willysa, a także parę zdjęć pociągu. Jakość zdjęć jest wręcz znakomita!

Today another photographs of just built Willys and some photos of the train. Quality of pictures is just excellent!

,

, , ,

, , , ,

--

07-01-15 11:41  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Willys jest gotowy! Willys is ready!

, , ,

, , ,

Nie ma problemu z następnymi modelami do sklejania... oto najnowsza przesyłka z Modelika. Kolejna, od Answer, jest w drodze do Tajlandii.

And there is no problem with next models to built... this is latest package received from Modelik. Another one, from Answer, is on the way to Thailand.

--

07-01-15 12:19  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dopiero przed chwilą David zwrócił mi uwagę na to, że zapomniał skleić kierownicę :-) Mam nadzieję dostać od niego zdjęcie kompletnego samochodu. Aha, czeka także na przesyłkę z GPM. Kiedy on chce skleić te wszsytkie modele?

Only a moment ago, David drew my attention to the fact that he forgot to clog the wheel:-) I hope to get from him the picture to complete the car. Oh, and he is waiting also for package from GPM. When he wants to glue all these models?

07-01-15 12:41  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Już jest kierownica!

O ile wiem, przesyłka idzie do Tajlandii statkiem (nie poczta lotniczą), więc myślę, że trwa to pewnie nawet do dwóch miesięcy.

,

The wheel drive is on its place!

As far as I know parcel is shipped to Thailand by ship (not by airmail), so it lasts about two months, I think.

--

07-01-15 14:53  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:

The MG is the one that came with the model . I think it is correct scale

MG był w tym modelu. Myślę że skala jest prawidłowa.

11-01-15 11:17  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David robi model za modelem, aż miło patrzeć, tym razem Avia B.534. David, połączenie przednich segmentów kadłuba mogłoby być dużo lepsze!

David makes a model after model, nice to see it, this time Avia B.534. David, connection of the front fuselage segments should be much better!

, , ,

,

--

12-01-15 14:18  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Avia skończona. Ciekawe za co teraz się David zabierze...

Avia is finished. I wonder what David will take as next...

, ,

, ,

--

13-01-15 08:56  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ostoja - te modele są zrobione z tysięcy ZAPAŁEK!

These models are made of thousands of MATCHSTICKS!

Post zmieniony (13-01-15 08:56)

13-01-15 09:16  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David jest pracowity jak mrówka :-) Teraz rozpoczął kolejną lokomotywę, TKw2 z Modelika

David is busy as an ant :-) Now began another locomotive, the model of TKw2, Modelik

, ,

A teraz jego modele zbudowane z zapałek!

And now his models made of matchsticks!

, , , ,

, , ,

, , , ,

, , , , ,

--

13-01-15 10:48  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wysłałem Davidowi tłumaczenia polskich komentarzy :-)

I have sent David translation of your comments :-)

16-01-15 11:53  Odp: [G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne zdjęcia lokomotywy TKw2.
David jest niesamowity. Buduje model za modelem w niezwykłym tempie. Obawiam sie, że wkrótce zmuszony
będzie kupić większy dom, aby pomieścić wszystkie swoje modele :-)

Another photos of the locomotive TKw2.
David is amazing. He builds model after model at an incredible pace. I am afraid soon we he will be forced to buy bigger house to accomodate all his models:-)

, , , ,

--

20-01-15 10:23  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne zdjęcia lokomotywy Davida. Buduje modele naprawdę szybko!

Another photos of David’s locomotive. He builts his models very fast indeed!

, ,

--

20-01-15 13:32  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Od Dave'a:

Thank Rodrus for your kind comments, much appreciated.

21-01-15 08:22  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David ogląda modele wielu autorów na Konradusie, także Precyzyjnego. Twoje też, Ostoja :-)
Poniżej jego komentarz do najnowszych zdjęć Pu29:

„Tak, naprawdę jego wszystkie modele są naprawdę zdumiewające. Myślę że jest lepszy od geniusza (nie mam słów). Bardzo trudno uwierzyć że to tylko papier. Wygląda niewiarygodnie, czy mówi ile czasu zajmuje mu klejenie? Musi mieć nieprawdopodobną cierpliwość.”

Oczywiście napisałem mu, że pierwsze zdjęcia modelu ukazały się cztery lata temu, a model wciąż nie skończony :-)

David watches on Konradus models of many authors, also of Precyzyjny. Also yours, Ostoja :-)
Below his comment to the most recent photos of Pu29:

„Yes really truly amazing as are all his models. I think he's better than genius(words cant say.) Very hard to believe it is only paper. It looks impossible, does he say how long it took to build?? He must have incredible patients.”

Certainly I wrote him, that first photos of the models apppeared four years ago, and model is still not completed :-)

27-01-15 09:48  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne fotki parowozu.
Zdjęcie 2: bardzo dobra robota, David!
Zdjęcie 5: górne części elementów są niestarannie wyprofilowane. Kopułki powinny być u góry OBŁE..

Another pics of the locomotive.
Photo 2: Very well done, David!
Photo 5: The upper parts are roughly shaped . Cupolas at the top should be more oval.

, , , ,

U nas zima, więc rozgrzejmy się trochę patrząc na zdjęcia z Tajlandii :-)
We haver winter, so warm up a bit looking at the photos from Thailand:-)

,

--

27-01-15 10:52  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Jak zwykle, rodrus jest największym fanem Davida :-)

As usual, rodrus is the biggest fan of David:-)

29-01-15 12:05  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejny piękny żaglowiec Davida

Another beautiful David’s sailing ship

, , , ,

, , , ,

--

29-01-15 15:09  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:
Tak, to SAN FELIPE 1690 hiszpański 104-działowy okręt 1:75 skala, 1 metr długio

04-02-15 10:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne fotki parowozu TKw2:

, ,

--

12-02-15 09:39  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Lokomotywa skończona! David napisał: „We wait see what Rodrus says?” :-)

Chciałbym wiedzieć jak to sie stało, David, że mieszkając w Tajlandii dowiedziałeś się o modelarstwie kartonowym i że akurat w Polsce jest ich największy wybór?

I dlaczego twój tabor kolejowy nie stoi na torach?

Jaki będzie następny modele?

Locomotive is finished!

I would like to know, David, how it happened, that living in Thailand you heard about card modeling and that just in Poland is the largest choice of same?

And why all of your rolling stock is not on tracks?

What will be your next model?

, , , ,

, , ,

--

12-02-15 10:06  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Uważaj rodrus, bo po angielsku engine mówi się także na całą lokomotywę :-)

Be careful rodrus, as in English "engine" means also locomotive itself :-)
David: rodrus asked whether loco engines have been painted by you.

12-02-15 20:50  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Rzeczywiście, prawda z tymi hakami :-) Jutro napiszę mejla Davidowi. I oczywiście przetłumaczę mu Wasze komentarze!

14-02-15 10:32  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Jeśli David nadal będzie tak szybko kleił modele, to będzie zmuszony kupić większy dom, żeby je wszystkie pomieścić :-)

David: powtarzam pytanie – jak to się stało, że zainteresowałeś się modelami kartonowymi? O ile wiem, nie są one znane ani w Anglii, ani w Tajlandii!

Przy okazji: co z hakami na dachu kabiny lokomotywy?

In case David will continue building models so fast, he will have forced to buy a bigger house to accommodate all of them :-)

David: I repeat my question - how did it happen that you get interested in card models? As far as I know, they are known neither in England nor in Thailand!

By the way: what about hooks on the top of loco cabin?

, ,

--

14-02-15 21:14  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Oto mejl od Davida:

Odnośnie twojego pytania o modele kartonowe. Zawsze mnie interesowało modelarstwo, plastik i balsa. Gdy byłem młody, budowałem z ojcem makiety kolejowe. Bawiło mnie robienie budynków, krajobrazów i wszystkiego, co tworzyło piękny model.

Potem przez lata byłem bardzo zajęty zawodowo, więc nie miałem zbytnio wolnego czasu. Po przejściu na emeryturę, żyjąc w Tajlandii potrzebowałem hobby (nie potrafię siedzieć bezczynnie).

Zacząłem budować drewniane modele statków. Całkiem kosztownych: 200, 300, 400 funtów.

Później przypadkowo znalazłem w necie MODELIKA i pomyślałem, że spróbuję modelarstwa kartonowego. Niestety Tajlandii nie było na liście obsługiwanych krajów. TO WTEDY PRZYSZEDŁEŚ MI NA POMOC, ANDREW, pamiętasz?

(Pamiętam, pośredniczyłem pomiędzy Davidem a MODELIKIEM)

„Now as you can see I am addict” (Teraz, ja widzisz jestem uzależniony :-))))))))))))))))

(Tak jak my wszyscy... same as all of us!!!!!)

--

Post zmieniony (16-02-15 09:04)

14-02-15 21:51  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Przy okazji: David napisał, że przy następnej lokomotywie haki na dachu będą we właściwej pozycji :-)

By the way: David wrote, that in next loco model, roof hooks will be in proper position :-)

18-02-15 15:38  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne zdjęcia Tiger Moth od uzależnionego modelarza z Tajlandii :-)

Another photos of Tiger Moth from the addict modeller from Thailand :-)

,

--

20-02-15 11:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Tiger Moth jest gotowy!

, , , ,

, , , ,

By the way, David: white-red checker on the fuselage means that the plane was flown by Polish pilot (this is mark of our military planes)

--

20-02-15 12:19  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus- nie MIDFIELDERS ale HELPERS. Midfielder to pomocnik, ale tylko w futbolu ("gracz środka pola") :-))))))) NO i raczej "It is modelling, not race". "Racing hobby" to "wyścigowe hobby" czyli coś, czego nie ma :-)

Widzę że nadal twardo wierzysz w Google translator :-) Proponuję jednak żebyś pisał po polsku, po czym ja podam angielską wersję :-)

01-03-15 17:07  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejny samolot w polską szachownicą. Ale – David! – widzę tylko ramę kokpitu – a gdzie jest kokpit???

Another plane with Polish checker. But – David! – I see only canopy’s frame – and where is canopy???

, ,

, ,

--

02-03-15 09:33  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David: rodrus wrote:

David, you are a great modeller, but I see that this model was made very fast. The whole effect is spoiled by:
- lack of canopy
- humps between elements. Too large frames have been pushed by force into segments.
(and remark from me, Akra: too large frames should be adjusted to the segments by grinding)

I ask you to slow down. It is a pity that such a modeler’s talent is wrecking by hurry. Tiger Moth was much better.

02-03-15 18:09  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:

Re canopy I find it very difficult to do a nice job, I have tried double sided parcel tape as you can see on other models but this time i decided to leave off , Next time i will try again

As i said before i am finding airplanes very difficult to do however care full i am with the joints etc.

I didn't understand last comments from Rodrus and Ostoja , but am sure not good ????
Maybe i should stick to making trains.

czyli w wolnym tłumaczeniu - in Polish:

Odnośnie oszklenia kabiny. Poprawne jej zrobienie jest bardzo trudne. Próbowałem dwustronnej taśmy (?) jak to widać na innych modelach, ale tym razem zdecydowałem odpuścić. Następnym razem znowu spróbuję.

Jak pisałem wcześnie, uważam modele samolotów za bardzo trudne do zrobienia, staram się bardzo uważać na połączenia części itp.

Nie zrozumiałem ostatnich komentarzy Rodrusa i Ostoi, ale myślę że nie są pozytywne? Może powinienem powrócić do budowy pociągów.

David,

Rodrus praises your models of the planes. He thinks, however, that you build them very fast, which finally results with not enough quality of models, for example humps between fuselage segments, do not mention lack of canopy.

Ostoja thinks that apparently you are novice with plane models. In other words the more planes you build, the better results will be achieved.

I think that you should built more and more planes, until you are as good as with locomotives :-)

czyli – in Polish:

Rodrus chwali twoje modele samolotów. Uważa jednakże, że budujesz je bardzo szybko, co w rezultacie nie daje modeli o wystarczającej jakości, dla przykładu garby pomiędzy segmentami kadłuba, nie wspominając o braku owiewki.

Ostoja sądzi, że najwyraźniej jesteś nowicjuszem jeśli idzie o modele samolotów. Innymi słowami im więcej samolotów zbudujesz, tym lepsze rezultaty osiągniesz.

Myślę że powinieneś budować kolejne i kolejne samoloty, dopóki nie będziesz w nich tak dobry, jak w lokomotywach :-)

03-03-15 08:14  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Rodrus wrote:

Akra is right. Just – do not be in hurry :) Come out from the assumption that this is better to have 10 good models than 100 poor ones. These 10 will be pleasing to the eye much more than 100 made very fast.

You are good modeler. Your wooden ships are breathtaking, and locomotive is just as sweet as honey :-). Planes are your weaker side (by now only! – Akra) so you have to improve work on them. Just do not be in hurry, "study" model and carefully match the elements (matching elements very careful - it's crucial! – Akra), and the effect will be brilliant. Do not give up and go on!!! If you do not know this or that – just ask :)

So what's the next plane?

11-03-15 12:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David kontynuuje walkę z samolotami :-)
Widzę postępy!

David continues his struggle with planes :-)
I see progress!

, , ,

--

11-03-15 14:55  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus wrote:

I see David, that this time you were really working on! Joining of segments look MUCH BETTER!!! Keep on :-)

17-03-15 10:46  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Tym razem tramwaj Ringhoffer z MODELIKA. David jest coraz lepszy. Brawo!

This time Ringhoffer tram from MODELIK. Davis is better and better. Bravo!

, , , ,

--

17-03-15 11:25  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus wrote:

It’s a cool !!! I see that the roof has some shortcomings, but it's cool anyway :) But where is Ta-152? Just do not hoax us that the Allies bombed the factory :)))

18-03-15 13:22  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał mnie:

„Rodrus zapytał co z samolotem. Właśnie odkryłem że są gotowe kokpity, więc zamówiłem i na razie zatrzymałem budowę samolotu. Mam jeszcze jeden samolot do rozpoczęcia, bombowiec Halifax, ale wygląda na bardzo trudny, wiele wiele części (dla mnie niemożliwe), dlatego dziś zaczynam nową lokomotywę.”

A tak przy okazji: W maju David z żoną przylatuje do Anglii na coroczne odwiedziny u rodzinki. No i w czwartek 14/5 wyskoczy z Liverpoolu do Szczecina na krótką wizytę (samolot powrotny w niedzielę 17/5). Od dawna marzył o zobaczeniu jakiejś wystawy modelarskiej no i szczęśliwie 16-17/5 jest impreza w Koszalinie!
W sobotę 16/5 pojadę więc z nim na parę godzin do Koszalina, niech się chłop napatrzy :-)

Jeśli ktoś z Was tam będzie w sobotę, to serdecznie zapraszam do podejścia do nas – będę miał na koszuli znaczek ze słowem AKRA. W razie czego mogę być tłumaczem :-)

18-03-15 14:34  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Halifax zdaje się z MM. Loko - pewnie Modelik.

19-03-15 09:39  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Oto kolejna lokomotywa Davida! Rozumiem że pomalujesz na czerwono WSZYSTKIE białe krawędzie?

This is another David’s locomotive! Understand you will paint red ALL white edges?

,

--

19-03-15 10:07  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał mi, że całość pomaluje na czerwono.

25-03-15 09:09  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kto będzie w sobotę 16/5 na Bałtyckim Festiwalu Modelarskim w Koszalinie? Będę tam tego dnia z Davidem! Wiem że będzie Hastur, ale czy ktoś jeszcze?

Kolejne zdjęcia lokomotywy
Another photos of locomotive

, , ,

, ,

--

28-03-15 16:43  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David staje się specjalista od modeli lokomotyw. Jak widać, dostał kolejną przesyłkę z modelami, ale jej jeszcze nie zdążył otworzyć.

David stays to be specialist on loco models . As you can see, he got another shipment of the models, but he had no time yet to open it.

, , , ,

--

28-03-15 20:58  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Rodrus wrote:
Did you paint these loco parts, because they look too perfect for the standard? They are just great!!!
Show us what have your purchased, David :)

Yes, Rodrus, I know he was painted them.

**

Borowy wrote:
Hi, looks great

29-03-15 16:58  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Łosiu wrote: Great loco has been choosen. Good fit, not too many parts, provides a very nice final result.

30-03-15 08:18  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Łosiu, David prosi o przekazanie Ci podziękowań. Pisze dalej: Jeśli mój model OD2 będzie w połowie taki jak jego piękny model, będę szczęśliwy.
Pyta, jak zrobiłeś te wszystkie małe otworki w kotle?

Rozumiem, że chodzi mu nie o otwory, a wgłębienia z tyłu kotła – o te właśnie:
Understand he means not holes but cavities at the rear part of the boiler – these ones:

--

Post zmieniony (30-03-15 08:18)

30-03-15 10:08  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David,

Łosiu wrote:
I cut out little holes with cut in half and then sharpened medical needle. Element with holes I glued onto parts having no holes. Larger holes have been duly cut out with Olfa knife.
Understand, David, you know Olfa modeler tools?

31-03-15 09:19  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dostałem od Davida fajną historyjkę. Nie chce mi się jej tłumaczyć, ale jestem pewny że większość z Was i tak ją zrozumie :-)

A US Navy cruiser anchored in Mississippi for a week's shore leave. The first evening, the ship's Captain received the following note from the wife of a very wealthy and influential plantation owner:

"Dear Captain, Thursday will be my daughter's Debutante Ball. I would like you to send four well-mannered, handsome, unmarried officers in their formal dress uniforms to attend the dance."

"They should arrive promptly at 8:00 PM prepared for an evening of polite Southern conversation. They should be excellent dancers, as they will be the escorts of lovely refined young ladies. One last point: "No Jews please."

Sending a written message by his own yeoman, the captain replied:

"Madam, thank you for your invitation. In order to present the widest possible knowledge base for polite conversation, I am sending four of my best and most prized officers.

One is a lieutenant commander, and a graduate of Annapolis with an additional Masters degree from MIT in fluid technologies and ship design.

The second is a Lieutenant, one of our helicopter pilots, and a graduate of Northwestern university in Chicago, with a BS in Aeronautical Engineering. His Masters Degree and PhD. In Aeronautical and Mechanical Engineering are fro m Texas Tech University and he is also an astronaut candidate.

The third officer is also a lieutenant, with degrees in both computer systems and information technology from SMU and he is awaiting notification on his Doctoral Dissertation from Cal Tech.

Finally, the fourth officer, also a lieutenant commander, is our ship's doctor, with an undergraduate degree from the University of Georgia and his medical degree is from the University of North Carolina . We are very proud of him, as he is also a senior fellow in Trauma Surgery at Bethesda ."

Upon receiving this letter, Melinda's mother was quite excited and looked forward to Thursday with pleasure. Her daughter would be escorted by four handsome naval officers without peer (and the other women in her social circle would be insanely jealous).

At precisely 8:00 PM on Thursday, Melinda's mother heard a polite rap at the door which she opened to find, in full dress uniform, four very handsome, smiling Black officers.

Her mouth fell open, but pulling herself together, she stammered, "There must be some mistake."

"No, Madam," said the first officer. "Captain Goldberg never makes mistakes."

31-03-15 09:51  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Historyjka po polsku a la Google jest nawet jeszcze zabawniejsza :-)

Najfajniejsze jest zestawienie dwóch zdań z opowiastki:

" Brak Żydów proszę ".
"Kapitan Goldberg nigdy nie popełnia błędów."

:-)

Post zmieniony (31-03-15 10:37)

04-04-15 15:23  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne fotki lokomotywy:

, ,

,

--

05-04-15 15:45  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus wrote:

I have strangely irresistible feeling that the boiler and the cabin were painted black. It looks cool :) Nice shade.

David: were they painted ?

09-04-15 15:01  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Najnowsze zdjęcia / Newest photographs

, ,

, ,

--

Post zmieniony (09-04-15 15:02)

11-05-15 09:59  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dostałem od Davida dwie fajnie fotki dioram z plastikami: wybuch miny pod ciężarówką i okręt podwodny. Jak wam się podoba?

,

--

11-05-15 10:46  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ostoja wrote:
These dioramas are brilliant

Viking_BB wrote:
I am speachless!

IJN Łukasz wrote:
And to think that soon is will be possible to print by yourself something like that in 3D with polymer; ) Who knows, maybe even in color.
I have to admit that dioramas make an incredible impression.

11-05-15 10:58  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Viking_BB wrote:
Łukasz, this is not even about technique, but the idea.

(Tłumaczę Wasze komentarze, bo David zagląda tu)
(I translate your comments, beacuse David looks here)

11-05-15 11:45  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Nie ma problemu, ja czuwam ;-)

No problem, I am watching ;-)

11-05-15 12:00  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Borowy wrote:
Welcome. Only one word - GREAT!

11-05-15 12:27  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

marek1 wrote:

O..

end of translation :-)

11-05-15 13:02  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Nie wiem czy te modele są Davida - być może nie. Porozmawiam z nim osobiście już w ten czwartek, bo przylatuje mnie odwiedzić :-)

11-05-15 13:42  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ach tak - ale bez niego nie wiedzielibyśmy o istnieniu takich dioram :-)

19-05-15 09:15  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Oto moi goście, czyli David z żoną (polecieli w niedzielę do Anglii, a stamtąd wrócą do Tajlandii)

David pełen szczęścia buszuje wśród oferty MODELIKA. Wybrał mnóstwo modeli, głownie kolejowych. Dałem mu też od siebie na zachętę kilka JSC, mam nadzieję że polubi także te okręty.
,

A to ja z moimi szalenie sympatycznymi gośćmi. Niestety żona Davida, Thongkorn, zamknęła akurat oczy :-)

W Tajlandii dzień trwa od 6 rano do 6 po południu. David zaczyna dzień w dzień klejenie o siódmej i kończy dopiero o zmroku z przerwą na lunch :-)

--

19-05-15 10:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Fakt, świat to mała wioska. Kiedyś korespondowałem np. z Austriakiem z Wiednia. Ja mu wysyłałem MM, a on mi CD z dobrym rockiem. Pamiętam np. że za MM z moim King George V dostałem The Wall Pink Floydów.
W końcu firma wysłała mnie na trzy miesiące do Las Palmas. Napisałem stamtąd do Wiednia i dostałem odpowiedź, że Walter (takie miał imię) ma wykupione wczasy na południu Gran Canarii. No i mieszkaniec Szczecina spotkał się z mieszkańcem Wiednia na Kanarach :-)

Z kolei dwóch z moich licealnych kolegów poszło na morze: jeden na rybakach, drugi na statkach handlowych. Kilkanaście lat po maturze spotkali się po raz pierwszy, na kei w Buenos Aires, bo tam akurat stanęły ich statki. Poszli na piwo i okazało się, że w Szczecinie mieszkają jakieś 500 metrów od siebie!!!!

Myślę że goście byli pozytywnie zaskoczeni Szczecinem, byliśmy w kilku pięknych miejscach (choćby zjawiskowe Wały Chrobrego) szalenie im się także podobał mój dom, a najbardziej polskie śniadania z dużym wyborem wędlin i serów oraz ze świeżutkim doskonałym chlebem z porządnej piekarni ;-) W Tajlandii chleb jest słodki i dlatego David go tam nie jada. Zwyczajowe jedzenie tam to trzy razy dziennie ryż z kurczakiem albo rybą -może się znudzić, czyż nie?

Buszowanie było w magazynie Modelika. Każdy stosik to inny model, a stosików jest ponad trzysta!

Post zmieniony (19-05-15 10:22)

19-05-15 12:06  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No cóż, David mówił o popularności tajskiej whisky (!), litr - w przeliczeniu - za niecałe 3 złote :-)

19-05-15 12:44  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Gdy dzień w dzień masz ciemno już o 18:00, nie możesz być wybredny :-) Jak to się mówi: Nie ważne co się pije, ważne żeby sponiewierało!

Ja w Nigerii próbowałem WHYTE HORSE ( tak było napisane nad kulfonowatym rysunkiem białego konia), pędzoną w jakichś dziwnych gorzelniach. Spróbowałem łyczek... i miałem dosyć.

02-06-15 14:29  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David wrócił do Tajlandii i od razu wznowił pracę przy OD2 – teraz zabrał się za tender. Ukośna kratka na stopniach jest uplastyczniona siateczką, którą mu dałem w Szczecinie.

, , , ,

--

Post zmieniony (02-06-15 15:44)

03-06-15 07:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus - nie tłumaczę / no translation is needed :-)

04-06-15 14:31  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Zbiory Davida po powrocie ze Szczecina :-) Modelik – wiadomo, rezultat wizyty w Gryfinie. JSC ja mu dałem, zachęcając do budowy modeli okrętów.

,

--

04-06-15 20:29  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodus: Na pewno nie było relacji z budowy pojazdów w szafce.

rodrus wrote:

First class collection :) I look forward to David's reports on making selfpropelled crane Bumar Łabędy and FIAT 621 fire truck :)

And I have a question regarding two buses and tram in the cuboard. Are they make of paper? If so, who released them?

06-06-15 16:49  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OD 2 ukończony:

, , , ,

David, w tendrze powinien być węgiel! Zrób coś!
David, there should be coal in tender! Do something!

--

07-06-15 08:34  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Well, David, how to translate rodrus' words... maybe in shortest way: big explosion of enthusiasm :-)

08-06-15 08:20  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

- Focke Wulf czekał na osłonę kabiny:
- Focke Wulf was waiting for canopy:

- Ale już dotarła ona do Tajlandii:
- But finally same reached Thailand:
, ,

- David: przy następnym samolocie uformuje lepiej krawędź natarcia!
- David: With next plane form better wings’ edge of attack!

- Lokomotywa na torze własnej produkcji. Węgiel powinien być na całej powierzchni tendra, nie tylko na jego przodzie! W rzeczywistości wnętrze tendra jest głębokie, żeby zmieścić dużo węgla – tylko w modelu jest on płytki. David: KONIECZNIE daj węgiel na całej powierzchni! ZRÓB TO!
- The locomotive is on the track of own David’s production. Coal should be on the entire surface of the tender, not only on its front! In fact, the interior of the tender is deep, to fit a lot of coal - only in the model it is shallow. David: You MUST give coal on the entire surface! DO IT!
, , ,

--

08-06-15 10:15  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Gdyby było tak mało miejsca na węgiel, lokomotywa szybko by stanęła. W modelach powierzchnia wnętrza tendra ma chyba udawać poziom węgla (osunięty z przodu, skąd się go podbiera łopatami)

--

08-06-15 12:43  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:

OK I will put more coal, (No smoke without fire ) Yes i think your correct Andrew.
OK, dodam więcej węgla (nie ma dymu bez ognia). Myślę że masz rację, Andrew

Also had to laugh at Vikings comment calling me a octopus, ( very good)
Śmiałem się też z komentarza Vikinga nazywającego mnie ośmiornicą (bardzo dobre)

08-06-15 13:31  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ale jeśli w parowozie Davida byłoby trochę węgla tylko w przedniej części - a w większości jego warstwa miałaby tylko kilkadziesiąt centymetrów - to po pierwsze węgla zabrakłoby po bardzo niewielu kilometrach, a po drugie, nikt nie dałby rady wybrać cienkiej warstwy leżącej od połowy do tyłu tendra.

Może Precyzyjny lub inny ekspert od kolei byłby uprzejmy oświetlić nas w tej sprawie?

08-06-15 13:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Czyli że węgla było tylko tyle co kot napłakał?

08-06-15 14:28  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Idę kupić jakąś zacną flachę, łatwiej wszystko pojmę :-)

08-06-15 18:29  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

"Nie po darmo na każdej stacji był kiedyś żuraw wodny, zaś nawęglano tylko na stacjach końcowych lub w parowozowniach." o to to, drogi kierowniku. Wstyd powiedzieć, ale doskonale pamiętam pobieranie wody przez pociągi, których byłem pasażerem :-) Ach, jak mi się to podobało, a najbardziej, gdy po po zakończeniu pobierania przekręcano "kran" na położenie równoległe do lokomotywy i zawsze jeszcze z niej poleciała na ziemię solidna porcja wody!

12-06-15 11:16  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

W oczekiwaniu na lasery do przywiezionych z Polski modeli kolejowych, David skleił swój kolejny samolot. Gratulacje!

While waiting for laser-cut elements for models of rolling stock brought by him from Poland, David built his second plane. Congratulations!

, , , ,

--

12-06-15 11:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David szybciej buduje modele, niż ja piszę :-) Już zabrał się za Lysandera!
David build models faster than I can write :-) He already started with Lysander!
,

rodrus: Modele autobusów są zrobione z balsy. A parowóz to pierwszy kartonowy model Davida. Jak pisze, dzięki niemu połknął haczyk :-) Muszę przyznać, że swoją przygodę z kartonowym modelarstwem zaczął od zbudowania bardzo trudnego modelu!
rodrus: Bus models are made of balsa. And the locomotive is first David’s card model. As he wrote „got me hooked” :-) I have to admit, that he started his adventure with card modeling with very difficult model!
,

--

18-06-15 11:27  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

- Dalszy ciąg budowy Lysandera. Osłona kokpitu zrobiona z butelki plastikowej. Brawo za pomysłowość, David :-)
- Continuation of Lysander. Canopy is made of plastic bottle. Applaud for ingenuity, David :-)

, ,

--

Post zmieniony (18-06-15 11:28)

18-06-15 15:53  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

kari wrote:

... Not counting what David from Thailand made outside the forum and looking only at what Accra shows to us with photo and short descriptions since October, 20th 2014, I think David should have an entry in the book of records ;-)

- Masz absolutną rację, kari!
- You are absolutely right, kari!

19-06-15 14:36  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

- Błyskawica z Tajlandii już skończyła Lysandera! Przy okazji, Dave: bardzo dobra robota! Co następnego?
- Lightning from Thailand already finished Lysander! By the way, Dave: very good work! What next?

, ,

, ,

--

23-06-15 14:00  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Zaproponowałem Davidowi klejenie okrętów 1:400. Dałem mu kilka numerów JSC i proszę: rozpoczął klejenie „Indianapolis”. David, wklej jedną-dwie dodatkowe wręgi (wykonane przez siebie), żeby burty były proste!

I proposed David to glue 1:400 ships. I gave him few JSC numbers and here you are: he started to make „Indianapolis". David, put one or even two additional frames (made by yourself) to make ship sides straight!

, , ,

--

26-06-15 10:58  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

„Indianapolis” skończony. Brawo za wodę!
„Indianapolis” completed. Bravo for water!

, , , , ,

--

26-06-15 12:38  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Syriusz wrote:

Hi,
I admire your ingenuity regarding canopy.
There is probably warm in Thailand, so it is a pleasure to glue models

Powinno być dzień w dzień około 30 stopni. Miłe, jeśli ma się w domu w domu klimatyzację :-)
It should be day by day about 30 dgr. Nice, if you have a/c at home :-)

27-06-15 17:35  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OSTOJA wrote:

Hi,
Because in Thailand the day has 72 hours and that is why it possible to glue so much :)

03-07-15 23:40  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Tym razem David wybrał dźwig Modelika. Pisze, że model bardzo trudny. Ale jak mawiają Anglicy „No pain no gain” (Bez bólu nie ma sukcesów :-)

This time David Has choosen Modelik’s crane. He wrote the model is very difficult. Well, as English says „No pain no gain” :-)

, , , , ,

--

04-07-15 11:59  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ponieważ David uważa model za bardzo trudny, dałem mu stronę dyzio89, który robi ten model. Ale David jest tak szybki, że już go przegonił… czy ktoś jeszcze budował ten model i prezentował tu relację?

Because David considers model as very difficult one, I gave him page of dyzio89 who builts this very model. David is, however, so fast that he already overtook him… is there anybody who built this model and gave here report?

,

04-07-15 14:40  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus wrote:
David, slow down! You took nice and difficult model. Try your best, I will observe you and cheer you :-)

Przy okazji 1: David zmienił określenie modelu z „difficult” (trudny) na „tricky” (skomplikowany).

Przy okazji 2: David nie zna określenie „zwolnij” :-)
By the way 2: David does not know the term: „slow down” :-)

05-07-15 16:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał do mnie:

Dzięki Ostoja, to będzie pomocne. Co ja bym zrobił bez moich polskich przyjaciół?

Zdjęcia kół. Wyglądają bardzo dobrze, David!
Photos of wheels. They look very good, David!

,

07-07-15 12:39  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejne fotki dźwigu

, ,

--

07-07-15 18:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Ryszard - that's my opinion as well!

13-07-15 08:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Lecimy dalej...
Lets continue...

, , ,

--

13-07-15 12:33  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Doody - you are absolutely right :-)

14-07-15 10:47  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Szczelina w oponach powinna być zaszpachlowana i pomalowana, ale widzę że pojazd będzie akurat na nich stał, więc tych szczelin i tak nie będzie widać. Tym niemniej zlikwidowałbym je.

The gap in the tires should be covered with filler and then painted, but I see that the vehicle will be staying exactly on these gaps, so they will be not be visible. Anyway I would eliminate them.

, , ,

Ryszard - stół rzeczywiście jest z pięknego drewna.
Ryszard - the table is really made of beautiful wood

--

20-07-15 11:23  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dźwig skończony. Muszę powiedzieć, że jestem pod dużym wrażeniem. Gratulacje, David!
Przy okazji: napis na drzwiach PAŃSTWOWA STRAZ POŻARNA GLIWICE znaczy (i tu podaję tłumaczenie). Dlatego pojazd jest pomalowany na czerwono. Poniżej jest herb miasta Gliwice.

Crane is finished. I have to say, that I am much impressed. Congratulations, David!
By the way: words on the doors means „STATE FIRE BRIGADE GLIWICE” (Gliwice is a town south of Poland). That is why vehicle is painted red. Below there is an arms of Gliwice.

, , ,

, , ,

, , ,

,

--

20-07-15 12:30  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus wrote:
What a CRAZY pace!!! Model looks great do not counting deflections on driver’s cab close to side windows. Congratulations, David :)

20-07-15 14:50  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:
Dzięki koledzy za pozytywne komentarze i gratulacje. Jak już mówiłem, budowałem model szybko (około dwóch tygodni), spędziłem w tym czasie wiele godzin nad modelem.
Nie jestem pewny, co rodrus pisał o kabinie.

Dave, rodrus wrote that sides of the driver’s cabin are not perfectly flat, but dent a little bit. Looking at photos, however, I see sides straight.
Dave, rodrus napisał że boczne ścianki kabiny nie są dokładnie płaskie, ale trochę wygięte. Patrząc na zdjęcia, widzę ścianki proste.

OSTOJA: David is more or less of my age. On May, 19th I put his and his wife photo

DAVID, WHAT WILL BE YOUR NEXT MODEL?

Post zmieniony (20-07-15 14:52)

20-07-15 15:11  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:

I forgot to say to Ostoja i am sad to say i am 70 years old.

Well, OSTOJA is only 69 so he should call you "Uncle" :-)

20-07-15 21:44  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OSTOJA, now please explain David who is Cardboard Dinnosaur, who is president and who is vice - and why :-)

21-07-15 08:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David,

Just in case I write about CARDBOARD DINOSAURS CLUB:

1. The Club has been founded just for fun, without any duties and contribution.

2. Club motto is basing just on pun.
The title of famous Hemingway novel is „The old man and the sea”.
In Polish „the sea” is „morze” and „can” is „może”.
Both words are pronounced identically!

Motto is „Stary człowiek a może” sounds very similar to the Hemingway’s title, but in Polish means not „Old man and the sea”, but „Old man and still can”. Still can, but not only modelling, of course :-)

3. There is no one Club’s President. All members of the age 55 years and more are Co-Presidents. Persons less than 55 but more than 50 are Vice-Presidents :-)

4. OSTOJA: Maybe you have one free badge of our Club? If you will send it to me, I re-send straight to Thailand.

5. David, as you can see, you are already on the list of Presidents of the Club!

Post zmieniony (21-07-15 08:45)

21-07-15 09:00  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu - i po co ten przejaw złej woli, przyjacielu? Nie wierzę że nie rozumiesz, iż OSTOJA i ja po prostu informujemy Davida o klubie Kartonowych Dinozaurów...
Zauważ, że "zwykłe" wiadomości na tym forum są dwujęzyczne!

OSTOJA: dzięki, napiszę do Koszałka

21-07-15 09:26  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu: akurat na Konradusie nijak nie napotkasz się na "wciskająca się wszędzie angielszczyznę". A - przy okazji - jak mamy się komunikować z naszym angielskim przyjacielem - na migi? Przecież teksty do i od niego zawsze są tutaj tłumaczone na polski, więc w czym problem?
Strasznie zgorzkniałeś ostatnio, przyjacielu, mniemam że - niestety - nadal nie służy Ci zdrowie i to jest tego powodem.

P.S. Mimo że znam angielski biegle w mowie i piśmie, mnie też wkurzają np. "sale" zamiast wyprzedaż czy czysto angielskie nazwy sklepów - i nie tylko. W Szczecinie nie mamy "Miejskiego basenu" tylko "Floating Arena", hala sportowa to "Azoty Arena" i nie ma hotelu "Park", tylko "Park Hotel". Trzy z mnóstwa przykładów.

21-07-15 11:00  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Często bywam w Londynie. W katedrze Św. Pawła i w katedrze Westminsterskiej dostaje się przed zwiedzaniem wielojęzyczny aparacik i słuchawki. Pośród kilkunastu języków jest też znakomita językowo wersja polska.
Nie było jednakże takiej wersji np. w podziemnej kwaterze Churchilla czy na HMS Belfast, chociaż w obu tych miejscach jest np. wersja portugalska (!)

Byłem tam z żoną. Na Belfaście nie potrzebowałem żadnej zewnętrznej informacji żeby jej wszystko wytłumaczyć, ale w kwaterze Churchilla musiałem nałożyć słuchawki z wersją angielską i robiłem jej tłumaczenie symultaniczne :-)

Napisałem do obu tych miejsc dziwiąc się, że polski - trzeci bodajże obecnie język w Wlk. Brytanii - jest traktowany po macoszemu i że z całą pewnością w Londynie jest więcej turystów polskich niż portugalskich - a oni mają swoją wersję językową, także na otwartych turystycznych piętrusach pokazujących Londyn.

Dostałem odpowiedzi że dziękują za uwagi i że je przeanalizują. I od tej pory cisza. Przy najbliższej wizycie w Londynie sprawdzę czy coś się zmieniło ale pewnie nie...

Zaraz uspokoję Davida, że to nie o nim plotkujemy ;-)

DAVID, WE ARE DISCUSSING NOW ABOUT POLISH AND ENGLISH LANGUAGE, NOTHING CONNECTED WITH YOU, SO DO NOT WORRY :-)

21-07-15 11:07  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David: RYSZARD will send me the badge of CARDBOARD DINOSAURS club. I will airmail same to you!

David: RYSZARD przyśle mi znaczek KLUBU DINOZAURÓW. Wyślę ci go poczta lotniczą!

21-07-15 14:02  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OSTOJA: Hmmmm, nie mam go... pewnie gapcio zapomniała. Napiszę do niej przy okazji (a spotkam na Paprykarzu).

21-07-15 14:06  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiG wrote: If I had such a badge, I would gladly give it to David.

Fortunately RYSZARD will send me same
Szczęściem RYSZARD przyśle mi go

21-07-15 14:17  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Nie wierzę, że David buduje modele sam, bez dziesięciu pomocników!

I don’t believe David builds models by himself only, without ten helpers!

, ,

, ,

--

21-07-15 15:30  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dawid powiedział mi, że na budowie modeli spędza mnie więcej dziesięć godzin dziennie...
i wszystko jasne...

David told me, that he spends more or less ten hours daily with modelling... and everything is clear...

23-07-15 12:27  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dinodavid nie zwalnia tempa. Czas na kolejny pojazd. Oczywiście białe krawędzie będą zamalowane.

Dinodavid is not slowing down. It’s time for another vehicle. Certainly white edges will be painted.

, , ,

--

24-07-15 08:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

tommy-79: David works only in the daylight. All nights belong to his wife ;-)

03-08-15 10:35  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Samochód strażacki gotowy! Muszę przyznać, że każdy następny model Davida jest coraz lepiej i lepiej zrobiony. Gratulacje!

Fire truck is ready! I must admit that each subsequent David’s model is getting made better and better. Congratulations!

, , ,

, , ,

, ,

--

03-08-15 13:19  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

marek1 wrote:
Hello, these pretties are getting nicer and nicer. Regards, Marek

04-08-15 09:06  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rodrus wrote:
Still better and faster :-)

13-08-15 09:04  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Powstaje kolejny model Davida:
Another David’s model in progress:

, , ,

, , ,

--

Post zmieniony (13-08-15 11:58)

16-08-15 15:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David robi modele tak szybko, jak nikt inny.
Davis makes models as fast as nobody can

, , , ,

, ,

Muszę przyznać, że każdy następny model Davida jest zdecydowanie lepiej wykonany!
I have to admit, that each next David’s model is definitely better made!

A oto kolejny model, który wybrał. Jak widać, Dave kocha lokomotywy nader wszystko :-)
And this is next model he has choosen. As you can see, Dave loves locomotives most of all :-)

--

16-08-15 20:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Borowy wrote:
Welcome. He loves locomotives and glueing, spending so much time on it.

27-08-15 10:53  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Budowa lokomotywy trwa. Każdy model Davida jest zdecydowanie lepszy i lepszy. Gratulacje, Dave!
Making of locomotive continues. Each next David’s model is definitely better and better. Congratulations, Dave!

, , , ,

, , , ,

--

03-09-15 13:24  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dziś zdjęcia nie tylko lokomotywy (David, doskonała robota!)
Today photographs not only of locomotive (David, perfect work!)

, , , ,

A teraz... Ryszard: Dave jest bardzo wdzięczny za znaczek i widokówkę :-)
And now... Ryszard: Dave is much grateful for badge and view card :-)

,

--

03-09-15 14:43  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

marku, nie mam pojęcia jak by tu Twoją opinię przetłumaczyć :-)

17-09-15 10:28  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Lokomotywa skończona i wygląda NAPRAWDĘ ZANKOMICIE!
Dave, czy przykryłeś reflektory imitacją szkła? I ni widzę w środku żarówek! Mogą być przykładowo zrobione z małej kulki przezroczystego kleju.

Loco is finished and looks REALLY GREAT!
Dave, did you cover reflectors with imitation of glass? And I do not see bulbs inside! Same can be done with use of small ball of transparent glue, for example.

, , , ,

, , , ,

, ,

BY THE WAY, DAVID:
marek1 wrote:
Making does not stand out of best railway modelers, I think.
rodrus wrote :
And I support Marek

--

28-09-15 08:51  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejny samolot Davida. Zwróciłem mu uwagę na niestarannie uformowaną krawędź natarcia i napisałem mu, jak ją dobrze zrobić. Napisałem także żeby zamalował białe pola osłony kokpitu

Another David’s plane! But... David – watch out at the edge of attack, it should be formed more carefully . It has to be ROUNDED all along, which I cannot see on you photograph. To form proper shape of edge of attack for wings of next plane see this photograph: put the cut out wing at the edge of the table and them move it up and down up and down and up and down until you get edge perfectly rounded.

Paint also white areas of the canopy frame!

, ,

--

29-09-15 12:30  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Najszybszy modelarz świata ukończył kolejny model!

The fastest World’s modeler completed another model!

, , ,

, , ,

--

30-09-15 10:05  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

kari:
- Kaemy z erratą i szablonem: errata jest tylko po polsku więc David miał prawo jej nie zrozumieć.
- Brak oddzielnych powierzchni sterowych: model sklejono z wydrukowanych części więc trudno tu mieć jakiekolwiek zarzuty wobec modelarza. Równie dobrze można by mieć pretensje, że śmigło się nie obraca.
- Przejście skrzydło-kadłub po lewej stronie: to jest dopiero trzeci model samolotu Davida. Daj mu trochę czasu, a osiągnie mistrzostwo takie, jak przy lokomotywach ;-)

20-10-15 08:05  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David wrócił z pobytu w Japonii (oto jego zdjęcie z żoną). Mieszkali w hotelu, w którym gościem był John Lennon – i stąd jego oryginalny rysunek wiszący na ścianie.

,

Ale wycieczka się skoczyła, więc zabrał się za kolejny model.
, , ,

David came back from Japan (see photo with his wife). They stayed in the hotel where John Lennon was a guest – and that is why his original drawing is hanging on the wall,

But excursion is over, so he started to build another model

--

20-10-15 11:16  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Karaluch jest gotowy! Cockroach is ready!

, , , , ,

--

20-10-15 12:31  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

On takie małe modele robi miedzy głównym daniem a deserem :-)

He makes such small models between the main course and dessert :-)

23-10-15 09:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David jest nieuleczalnym fanatykiem lokomotyw!

David is an incurable fanatic of locomotives!

, , , , ,

--

23-10-15 10:31  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Jeśli ma się do wyboru albo pić tajską whisky albo robić modele, wybór jest prosty :-)

If you have a choice of either drink Thai whisky or make models, the choice is simple :-)

23-10-15 12:10  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David wrote:
The choice between Thai whiskey or model is not so simple . Better do both but not at the same time, I think. Result not to good they dont mix??

Sure, Dave :-)

David napisał:
Wybór pomiędzy tajską whiskey a modelem nie jest zbyt łatwy. Uważam że najlepiej obie rzeczy, ale nie równocześnie. Rezultat nie byłby zbyt dobry, nie można ich mieszać??

Jasne, Dave :-)

02-11-15 09:36  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejna lokomotywa skończona. Każdy kolejny model jest lepiej zrobiony!
Another locomotive completed. Each next model is better and better made!

, , ,

, , ,

Dostałem też zdjęcie człowieka-pająka. To jest jakiś stół ze szklanym blatem???
I have got also photo of the spider man. Is that table with glass top???

--

16-11-15 11:20  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejna lokomotywa!
Another locomotive!

, , , ,

--

26-11-15 09:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

I kolejne fotki…
And another photos…

, , ,

--

21-12-15 14:08  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejna lokomtywa skończona! Jaki model będzie następny?
Another loco is finished! What will be next model?

, , , ,

, , , ,

,

--

21-12-15 14:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David: KIEROWNIK is a nick-name of the author of many card locomotives.

21-12-15 17:49  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kierownik (THIS ONE, YES!) wrote that because of you, David, he has to accelerate work on further models!

You are bad guy, forcing Kierownik to work so hard :-)

31-12-15 12:36  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Szybki jak błyskawica David prezentuje kolejny model
Przy okazji życzy nam wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku. Dziękuje i nawzajem, Dave!

As fast as lightning David presents another model
Simultaneously he wishes us all Happy New Year. Thanks and same to you, Dave!

, , , ,

, ,

--

08-01-16 11:47  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David trzyma swoje modele w tym oto pawilonie
David keeps his models in this pavilion

Ale ponieważ zbudował ich tak wiele, pawilon okazał się zbyt mały i dlatego musi go rozbudować. Tak jest, gdy ktoś robi modele zbyt szybko :-)
But because he built them so many, pavilion proved to be too small and therefore David must expand it. This is when somebody make models too fast :-)

--

11-01-16 10:59  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wkrótce David będzie miał dwa razy większą przestrzeń na swoje modele. A mówił mi kiedyś, że modelarstwo kartonowe jest tanie :-)
Soon David will have doubled space for his models. And he told me before, that card modeling is cheap :-)

Obecnie powstaje jego pierwszy duży model okrętu i brak doświadczenia – i chyba także angielskiej instrukcji –sprawiają mu kłopoty. Dałem mu linka do relacji Burego z roku 2010, ale ten model nie został ukończony. Czy ktoś robił model Sheffielda?

Currently he build his first large ship model and lack of experience - and probably also lack of of instruction in English – make troubles for him. I gave him link to the relation of Bury from 2010, but this model has not been completed. Anybody built model of Sheffield?

, ,

--

11-01-16 11:49  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Najger wrote: The man is happy having a piece of the wall on which shelf for models can be mounted, and here is a special pavilion for models!

Probably for three years we will hear that David has opened a museum with a rich collection of a few thousand models;-) What I wish :-)

11-01-16 13:54  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Doody wrote: David build houses faster than models! This is the rate!

11-01-16 14:28  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David śledzi Konradusa i ogląda także wasze modele. Właśnie napisał "By the way Andrew, Najger builds are superb very beautiful "

12-01-16 08:22  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

zbin wrote:

They have cool scaffoldings there;-)) (zbin means planks on which builder stands). Thin walls of concrete bricks, but this is better and faster to do something this way:
(zbin shows his garden house)

That’s how I do it in Poland :-)
And another tip. Since David began to build ships, he should consider model house longer by few meters. Knowing his pace in making models, in two years he will build new walls again ;-))
(David, he is ABSOLUTELY RIGHT :-)

**

zbin, myślę że ściany z bloczków są tańsze i szybsze do zbudowania, niż te z uzyciem drewnianego szkieletu. No i żeby zrobić taki szkielet potrzeba specjalisty, co zonacza dodatkowe koszty. No i nie zapomnij od ogromnej wilgotnosci powietrza w Tajlandii!

zbin, I think concrete bricks walls are cheaper and faster to build, than using of wooden skeleton first. And to make wooden skeleton you need to get specialist, which means extra costs. And do not forget about large air moisture in Thailand!

14-01-16 15:11  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David, planujesz relingi?
David, do you plan railings?

, , ,

--

15-01-16 08:12  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:

Tak, czekam na relingi z Modelika i także na sporo nowych modeli.
Viking 88 – każdy dzień jest ciepły więc mogę siedzieć w słońcu robiąc modele.

By the way, David: hard to believe you make models sitting in full sun!
Przy okazji, David: ciężko uwierzyć, że robisz modele siedząc w pełnym słońcu!

01-02-16 09:01  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David pytał jak tam u nas zima, a gdy napisałem mu że w Szczecinie jest ciepło, bo na ogół 8-9 stopni, napisał mi:

Pleased your having a mild winter, just the opposite here in Thailand its very cold down as low as 8 or 9 degree even in the day time but feels colder people say never known this cold before ,Not like europe we dont have any heating in the house at all .

czyli:

Miło że macie łagodną zimę, w przeciwieństwie do Tajlandii gdzie jest bardzo zimno, 8 lub 9 stopni nawet w ciągu dnia, ale wydaje się że jest zimniej. Ludzie mówią że nigdy wcześniej nie było tak zimno. W przeciwieństwie do Europy nie mamy w domach ogrzewania.

NIEWIARYGODNE!
UNBELIEVABLE!

A moja żona mówiła właśnie że David ma szczęście, wygrzewając się pod tropikalnym słońcem :-)
And my wife just was talking that David is happy, basking under tropical sun :-)

„Sheffield” oraz imponująca kolekcja modeli kolejowych!
„Sheffield” and impressive collection of train models!
, , ,

--

03-02-16 13:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Powiększony domek dla modeli gotowy. Bardzo podoba mi się piękny stół z drewna tekowego!.
Enlarged house for models is ready. I like very much beautiful table made of teak wood!

, , ,

--

16-02-16 11:08  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

“Sheffield” gotowy! Bardzo ładny także Walrus, dźwigi i anteny na masztach. Ale co z relingami?
„Sheffield” is ready! Also Walrus is very nice as well as cranes and antennas on the masts. But what about railings?

, , ,

, , ,

Co będzie kolejne?
What will be next?

--

16-02-16 12:48  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Locomotive? It would be BIG SURPRISE :-)

16-02-16 13:57  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

A jednak nie lokomotywa. Najpierw powstanie samolot:

a potem walec:

--

10-03-16 10:19  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Hanriot HD-1 skończony. Bardzo dobra robota, David! Jesteś coraz lepszy.
Hanriot HD-1 finished. Very good work, David! You are better and better.

, , ,

--

10-03-16 10:43  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Okazuje sie, że David zrobił także parowy walec Aveling @Porter!

It turns out that David built also steam roller Aveling @ Porter! Dave, this is ENGLISH roller (from 1865)

, , ,

, ,

DAVID - WHAT WILL BE NEXT?
--

Post zmieniony (10-03-16 10:49)

10-03-16 12:28  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David, Mazuryland asks what kind of glue you use? Can you make photo of same and send me?

11-03-16 08:25  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Teraz walec będzie mógł się poruszać!
Now roller will be able to move!

A oto kleje Davida:

--

David, when you use LATEX GLUE?
David, kiedy używasz LATEX GLUE?

Post zmieniony (11-03-16 08:30)

21-03-16 15:35  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejny bardzo ładnie zrobiony model samolotu!
Another plane model very well made!

, ,
, ,

--

21-03-16 18:18  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David, kari wrote that the wings are raised too high, which is visible especially on the second photo. Can you check it with general plan???

22-03-16 09:39  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wznios skrzydeł jest zdeterminowany kształtem części 48. Na drugim zdjęciu powodem złudzenia może być gra świateł. Na pozostałych zdjęciach skrzydła wyglądają normalnie.

Dihedral is determined by the shape of the part 48. On the second photo delusion can be caused by the play of light. On the other photographs wings look normal.

--

30-03-16 07:55  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David nie może żyć bez kleju :-) Oto kolejny model w budowie…
David cannot live without glue :-) This is another model in progress…

, , ,

, ,

--

30-03-16 11:28  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Zastanawiam się czy David wie, że ten wagon należał do niemieckiego browaru.
I wonder whether David knows that the waggon was belonged to the German brewery

David, ten browar nadal istnieje, obecnie jest polski.
David, this brewery still exists, now this is Polish one.

30-03-16 14:50  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wagon z piwem już gotowy. David jest coraz lepszy!
Waggon with beer already ready. David is better and better!

, , , , ,

--

14-04-16 18:59  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Tym razem David buduje jednocześnie dwa modele!
This time, David builds two models at the same time!

Okręty 1:400. Ponownie robi okręt płynący.
Warships 1:400. He makes again ship on Her way.
,

I samolot.
And the plane. , , , , ,
, ,

--

15-04-16 18:30  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dave, janekg would like to know, how many (paper) models you have built so far. Send me, please, list as follows:

1. Ships - (number of models)
2. Rail - ditto
3. Road vehicles - ditto
4. Planes - ditto

16-04-16 12:00  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

janekg - sam możesz policzyć modele Davida, bo wszystkie są tu pokazane ;-)

David: Do not send me list: I wrote to janekg that he can count your models as all of them are shown here :-)

Post zmieniony (17-04-16 09:59)

16-04-16 18:27  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

pawcio37 wrote that "colleague from Thaniland produces models like the Chinese factory":-)

Certainly it means fast and not of bad quality, of course!
Oczywiście to znaczy szybko a nie złej jakości :-)

17-04-16 09:38  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu, zakładam że David robi model zgodnie z instrukcją, nie mając pojęcia o technicznych detalach o których piszesz.

David: ZbiG wrote about some details of REAL plane engine and I gave him my reply.

17-04-16 12:21  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Nie widziałem owych rysunków, ale trudno mi uwierzyć, żeby mając już sporo doświadczenia nasz kolega poprowadził sobie rury ot tak, według własnej fantazji.

17-04-16 18:05  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

O jakich uproszczeniach mówisz, pawciu?

18-04-16 07:54  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

pawciu, wybacz moje słowa, ale CZEPIASZ SIĘ. Na pierwszym zdjęciu żaluzje zostały uplastycznione. David zrobił żaluzje ściśle tak, jak były na arkuszu. A na arkuszu - jak widać na zdjęciu - były narysowane tylko proste kreski, bez żadnych krótkich bocznych, mogących sugerować że trzeba wszystko naciąć, a następnie delikatnie odgiąć.

Niewykluczone że w słownym opisie była sugestia iż można żaluzje przeciąć i powyginać, ale dziwnym trafem nasz kolega z języka polskiego zna tylko słowa "dzień dobry". To ci językowy gamoń, nieprawdaż?

Tak przy okazji: ciekaw jestem jak po półtora roku od chwili gdy zabrałeś się za klejenie modeli wyglądały te Twoje. Prezentowały mistrzostwo świata? Wzbogacałeś je smaczkami w rodzaju trójwymiarowych żaluzji? A David skleił swój pierwszy model właśnie raptem półtora roku temu - uważam że w tak krótkim czasie osiągnął już bardzo przyzwoity poziom, rosnący z każdym kolejnym modelem.

Post zmieniony (18-04-16 07:58)

18-04-16 20:04  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

pawciu, mógłbym jedynie powtórzyć to co napisałem, ale skoro za pierwszym razem tego nie zrozumiałeś, to szkoda mojego czasu.
No i ciekaw jestem Twojej odpowiedzi na pytania kierownika... odpowiesz rzeczowo, czy nabierzesz wody w usta?

Przy okazji: piszesz "jeśli kolega z Tajlandii nie zna języka instrukcji to zawsze pozostaje poszukać czegoś w internecie na temat modelu który ma się w planach do sklejania lub jest się w trakcie". Przeginasz ponownie: kolega nie ma ambicji kleić całymi miesiącami i latami modeli maksymalnie podrasowanych, które mają potem wzbudzać ochy i achy na pokazach, zdobywając medale za zgodną z oryginałem liczbę śrub i nitów. On klei dokładnie to co jest w wycinance, bez żadnych dodatków i uszczegółowień.

No i już widzę, jak znajduje w necie szczegółowe anglojęzyczne opisy na temat np. polskiej lokomotywy...

Post zmieniony (18-04-16 20:34)

18-04-16 20:55  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kochani, życzyłbym każdemu początkującemu takich postępów po zaledwie półtorarocznej praktyce w klejeniu... dajcie mu modelarsko dojrzeć...

A co do pośpiechu: wcale nie robi modeli w pośpiechu! Dlaczego zatem tak szybko mu idzie? Mieszka w Tajlandii, żyjąc z brytyjskiej emerytury. Na tajskiej wsi, gdzie ma zero obowiązków, poza okresową pomocą przy zbiorze ryżu. W okolicy nie ma żadnego innego Europejczyka. W rezultacie cały swój czas od świtu do zmierzchu poświęca na klejenie modeli. Gdybyście także mieli czas na klejenie przez - powiedzmy - osiem godzin przez siedem dni w tygodniu, Wasz zbiór modeli również rósłby w niesamowitym tempie.

A co do niedoróbek? I tak dobrze że zaledwie po półtorarocznej praktyce nie wymagacie od niego poziomu Precyzyjnego, Qnia czy innych arcymistrzów kartonu. Weźmy na przykład te nieszczęsne żaluzje: żeby zrobić je tak jak na zdjęciu, należałoby przeciąć je po narysowanej linii, dodając dwumilimetrowe nacięcia bo bokach (bo na wydrukowanej części nie ma w tym miejscu narysowanych bocznych kreseczek!). Potem należałoby samemu sobie narysować, wyciąć i wkleić po bokach lekko odgiętych do góry żaluzji coś w rodzaju malutkich trójkącików, bo dopiero to pozwoliłoby na uplastycznienie całości. To już jest zadanie dla mocno zaawansowanych. A poza tym on klei w standardzie, niczego nie dodając. A że to i owo mu jeszcze nie wychodzi? Dajcie chłopakowi czas.

19-04-16 07:07  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No i fajnie. Znowu wszyscy wszystkich kochają :-) Wszystkim dyskutantom życzę zdrówka!

19-04-16 20:13  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Na prośbę Davida streściłem mu naszą dyskusję o jego modelach.
Odpisał mi tak:

„Odnośnie dieslowskiej lokomotywy: wiem że nie zrobiłem szczelin. Próbowałem robić je najpierw na kawałku papieru i po stwierdzeniu iż nie dam rady osiągnąć perfekcyjnego rezultatu zdecydowałem nie robić ich, żeby nie zmarnować dwóch tygodni pracy. Pomimo tego wciąż jestem zadowolony z ostatecznego wyglądu modelu.

Odnośnie silnika Po-2 rozumiem krytykę ale jak pisałem ci wcześniej zdaję sobie sprawę że moje modele nie są perfekcyjne i myślę że nigdy nie osiągnę poziomu innych kolegów ale i tak jestem zadowolony. Jutro wyślę ci zdjęcia skończonego samolotu, oczekując kolejnej krytyki???

Rozumiem że umieszczając zdjęcia na Konradusie będę miał wiele głosów krytycznych. JEST DOBRZE WIEDZIEĆ co myślą inni (źle czy dobrze), bo pomoże mi to w rozwijaniu mojego hobby.

Myślę że poprawiłem swoje umiejętności w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sądzę że głównie dzięki oglądaniu modeli kolegów na Konradusie, znam swoje ograniczenia.

Będę nadal wysyłał ci zdjęcia dopóki nie powiesz, żebym przestał.

Upon David’s request I have summarized him our discussion about his models.

David: I have translated your last e-mail. No doubt PLEASE CONTINUE YOUR MODELLING and enjoy us with further photographs. As I wrote in my last e-mail, almost each of us meet critics on models shown on Konradus. You cannot be exception :-)

David, przetłumaczyłem twój ostatni e-mail. Bez wątpienia KONTYNUUJ BUDOWĘ MODELI i ciesz nas kolejnymi zdjęciami. Jak pisałem w ostatnim mejlu, prawie każdy z nas spotyka krytykę w sprawie modeli pokazywanych na Konradusie. Nie możesz być wyjątkiem :-)

Kolejne zdjęcia Po-2
Another photographs of Po-2

, , ,

Post zmieniony (19-04-16 20:23)

20-04-16 12:54  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiG, przetłumaczę (tutaj) po poludniu.
David - I will translate ZbiG's test (here) this afternoon Polish time

ZbiGu, jeśli w modelu są szablony tylko rur ssących a nie ma wydechowych to trudno, żeby David miał o tym pojęcie. Klei to, co mu daje wycinanka. O grubości cięgien już mu pisałem, zasugerowałem zastąpienie drutów np. żyłką wędkarską.
Lotki góra-dół. Sam nie wiem o co Ci chodzi, a co dopiero facet nie mający żadnej wiedzy o samolotach... klei to, co ma w wycinance.

20-04-16 18:53  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu, zacząłem tłumaczyć i póki co, poległem:
- Co jest nie tak z tymi wychyleniami lotek w modelu naszego kolegi?
- Jeśli trzeba „koniecznie wstawić pięć rur wydechowych”, dlaczego piszesz że trzeba „zostawić TYLKO pięć rur ssących?” Zdecyduj się na coś!
- David polega tylko na rysunkach w wycinance, nie szuka zdjęć w necie. Robi to, co jest na rysunkach montażowych i już. Koniec kropka, jeśli chodzi o ten punkt.

David: I have started to translate ZbiG’s comments and finalny I raised to him three items he has to clarify first. Then only I will continue translation.

20-04-16 19:45  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David: wing ailerones (both on Po-2 and on your another plane built by you and shown by OSTOJA): both ailerones cannot be up or down. They are three positions of ailerons only:
- both are in zero position (plane is flying straight)
- left is up and right is down (plane swings to the right)
or
- left is down and right is up (plane swings to the left).

It means both ailerons cannot be down or up!

*

Wytłumaczyłem Davidowi że klapy nie moga być obie do góry (albo w dół) i że mogą być tylko w trzech pozycjach:
- obie w pozycji zero (samolot leci prosto)
- lewa w górę, prawa w dół (samolot skręca w prawo)
- lewa w dół, prawa w górę (samolot skręca w lewo)

Co oznacza że obie klapy nie mogą być w dół lub w górę!

Post zmieniony (20-04-16 20:10)

20-04-16 20:12  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Po-2 jest gotowy. BARDZO MI SIĘ PODOBA!
David : jak już pisałem, druty winny być zastąpione albo przez żyłkę wędkarską, albo przez nić odporną na wilgoć. Druty są zdecydowanie za grube. Tam były linki, a nie druty.

Po-2 is ready. I LIKE IT VERY MUCH!
David: as I wrote you before, wire should be replaced either by fishing line or by thread resistant to the moisture. Wire is definitely too thick. There were lines, not wire.

, , ,
, , ,
, ,

*

OSTOJA: Dzięki, poprawiłem tłumaczenie. No cóż, zawodowo mam do czynienia ze statkami a nie samolotami :-)

--

20-04-16 20:28  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu, kolega napisał wyraźnie, że przyjmuje słowa krytyki, bo pomagają mu one przy budowie kolejnych modeli. Jeśli jednak wymagasz, żeby szukał w necie informacji dzięki którym zmieni nieco to, co ma w wycinance, to idziesz w złą stronę.

A tak przy okazji: pamiętasz dwa rodzaje relingów na swoim (przepięknie sklejonym - widziałem na własne oczy!) modelu bocznokołowca? Wtedy Ci nie przeszkadzała niezgodność z realiami? No właśnie...

A teraz szykuj się już na jutrzejszą kolejną Opowieść, przyjacielu :-)

20-04-16 20:46  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David, can you send me instruction drawing showing engine pipes? ZbiG wrote there are in your model ten sucking pipes instead of five sucking and five exhaust.
Well, if you still have this drawing :-)

By the way: you should be proud reading critiscism here, as same is reserved on Konradus only for modelers who are expected to be better and better. Only now you can feel to be a full-fledged member of our modelers' family :-)

ZbiGu - napisałem mu o tych rurach i poprosiłem o przesłanie rysunku z instrukcji, o ile jeszcze takowy posiada.

Napisałem także ze powinien być dumny czytając głosy krytyki, bo są one na Konradusie zarezerwowane tylko dla modelarzy co do których są wymagania aby byli coraz lepsi i lepsi. Dopiero teraz może się czuć pełnoprawnym członkiem naszej modelarskiej rodziny :-)

20-04-16 23:18  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Well, David: everybody thinks that the model of Po-2 should remain as it is :-) What is your next model????

24-04-16 16:05  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David, tym razem nie mogę cię pochwalić. Elementy kadłuba i skrzydeł są połączone bardzo niestarannie. Popatrz na ten sam model z tego samego wydawnictwa sklejony przez Tomasz K. i OSTOJA. Model jest ten sam, tylko w innym malowaniu.

David, this time I cannot laud you. Elements of the fuselage and wings are connected slapdashed. Look at the very same same model from the very same publisher made by Tomasz K. and OSTOJA. The model is the same, there is only different painting. Just click on these addresses:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=186699&t=186681#reply_186699

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=165674&t=164141#reply_165674

Model Davida:
, , , , ,

--

Post zmieniony (24-04-16 16:06)

25-04-16 08:32  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Borowy wrote: Everyone has a bad day :-)

25-04-16 13:19  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

kari: Powtarzam mój wcześniejszy wpis, który musiał umknąć Twojej uwadze:

David mieszka na wsi w Tajlandii, żyjąc z brytyjskiej emerytury. Na wsi gdzie ma zero obowiązków, poza okresową pomocą przy zbiorze ryżu. W okolicy nie ma żadnego innego Europejczyka. W rezultacie cały swój czas od świtu do zmierzchu poświęca na klejenie modeli. Gdybyście także mieli czas na klejenie przez - powiedzmy - osiem godzin przez siedem dni w tygodniu, Wasz zbiór modeli również rósłby w niesamowitym tempie.

Dobrze wychodzą mu modele kolejowe, gorzej samoloty: wciąż się ich uczy.

Znam go osobiście, podczas jego pobytu u mnie dużo rozmawialiśmy i wiem, że nie znalazłby w okolicznych wioskach żadnego Taja, który by miał chęć i przede wszystkim czas na pomaganie mu w klejeniu. Tam się ciężko pracuje na miskę ryżu i nikt nie ma czasu na takie fanaberie jak klejenie modeli! Możesz śmiało zrezygnować ze swojej teorii spiskowej. Tak przy okazji: już widzę jak jakiś tajski wieśniak o spracowanych rękach zasmakowuje w klejeniu kartonowych modeli :-)

Dodam że David nie ma żadnych obowiązków: jego brytyjska emerytura pozbawia go potrzeby zarabiania na kawałek chleba. A gotowaniem, sprzątaniem czy praniem zajmuje się jego żona i jej siostry. Piszesz o "czasie wolnym". Utrzymujący rodzinę biały mężczyzna na wsi tajskiej ma wolny czas 24 godziny na dobę - to nie Europa i nie ma tu rozłożenia obowiązków. Wspominasz także o spaniu: pisałem przecież że klei od wschodu do zachodu słońca a nie w nocy (klei tylko w świetle w dziennym).

JAPS: przeczytaj to, co napisałem powyżej. Gdybyś kleił 7 dni w tygodniu po 8 godzin, też budowałbyś modele w takim tempie.

A teraz krótko opiszę Davidowi o czym piszemy.

David: kari suspects somebody helps you to build models :-)
- You built them very fast (too fast, according to him)
- There is too big difference of quality between certain models (very good trains while planes look much worse). I replied him that you still learn to built the planes.

I have explained him that you work alone, every day since sunrise till sunset but I am afraid I cannot remove conspiracy theory from his head :-)

JAPS wrote that you definitely go for number of models. I informed him as well how much time you spent on modelling which results with large number of models finished.

*

bathory wrote that some models just do not suit some modelers and it looks your "Jastrzab" is good exmaple. Right he is.

bathory: trafiłeś w sedno.

Post zmieniony (25-04-16 13:25)

26-04-16 15:01  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David zaprotestował że nie tylko klei modele :-) Napisał mi tak:

"Przy okazji, nie spędzam całego czasu przy modelach to byłoby nie tak, mam inne zainteresowania (wędkarstwo, praca w ogrodzie, praca w drewnie, odwiedziny w restauracji czy picie piwa) ale jak wiesz jestem emerytem i mam mnóstwo czasu a nie umiem po prostu siedzieć nic nie robiąc".

syriusz wrote: David, keep on modelling.

26-04-16 22:15  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

kari wrote: Akra, not that I am doubter, but you have admit, that even for retired guy there are so many many models. Well, unless twenty four hours lasts 35 hours in Thailand. Anyway, for David: hats off…

*

kari, przyjacielu: OBAWIAM SIĘ ŻE NIC NIE ZMIENI TWEGO PRZEKONANIA, ŻE CO NAJMNIEJ JEDEN CIĘŻKO PRACUJĄCY TAJSKI WIEŚNIAK MA TYLE WOLNEGO CZASU I UMIŁOWANIA KARTONOWEGO MODELARSTWA, ŻE POMAGA DAVIDOWI ROBIĆ MODELE. To jest śmieszne. Najwyraźniej nie widziałeś drewnianych modeli Davida: on jest naprawdę super modelarzem!

Moim zdaniem obrażasz Davida, sugerując mu oszustwo (bo pokazuje modele jako tylko swoje!)

Na tym proponuję zakończyć fantastyczny wątek pod tytułem „Jeden człowiek nie mógł zrobić tylu modeli w tak krótkim czasie”. David – możesz się zacząć śmiać, tak jak ja!

kari, my friend: I AM AFRAID THAT NOTHING WILL CHANGE YOUR MIND THAT AT LEAST ONE HARD WORKING THAI PEASANT HAS SO MUCH FREE TIME AND LOVES CARD MODELLING, THAT HE HELPS DAVID TO BUILD HIS MODELS. Apparently, you have not seen wooden models of David: he is really great modeller!

In my opinion you insult David, suggesting him cheating (because he shows models as his ones only!)

Finally I propose to close fantastic story titled "One man could not do so many models in such a short time." David - you can start laughing, as I did!

02-05-16 09:12  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

„Jastrząb” skończony. Mam nadzieję, że następny model samolotu będzie lepszy ;-)
„Jastrząb” is finished. I hope next plane model will be better ;-)

,

--

23-05-16 08:33  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Tym razem Mustang. David napisał, że skończył kolejny nie perfekcyjny model samolotu. Był bliski porzucenia go, ale w końcu zdecydował sie go ukończyć.
I miałeś rację, David! Po prostu kolejna lekcja modelarstwa na drodze do perfekcji. Bez bólu nie ma sukcesu :-)

This time Mustang. David wrote „other not perfect plane finished. Nearly gave up on this but decided to finish”.
And you were right, David! Just another lesson of modeling on the way to perfection. No pain no gain :-)

, , ,

--

27-05-16 09:15  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Na razie nie ma parowej lokomotywy…
No steam loco yet…

Dave, tym razem twój samolot wygląda NAPRAWDĘ DOSKONALE!
Dave, this time your plane looks REALLY GREAT!

, , , , ,

--

27-05-16 12:18  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał: moim następnym modelem będzie parowóz.
David wrote: my next model will be a steam loco.

28-05-16 15:41  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David - ooops! The engine cover should be repositioned by 180 dgr :-)
What is up should be down and vice versa...

Understand, however, this is too late to make respective change :-)

29-05-16 07:02  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

andy - Wstaw.org is in Polish while David doesn't speak our language... Let's leave him with Photobucket :-)

30-05-16 10:31  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał:
Yes sadly i have put the engine cowling on upside down , as you say its to late now cannot change, dont know why i didnt see before.
czyli
Tak, smutne, dałem osłonę silnika dołem do góry, jak mówisz już juz za późno na zmianę, nie wiem dlaczego nie widziałem tego wcześniej.

31-05-16 08:55  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wczoraj zaproponowałem Davidowi żeby po prostu odciął starannie kilka przednich elementów wzdłuż wręgi i przykleił je poprawnie.

David - I wrote here what I proposed you in my last e-mail. What's your decision?

31-05-16 12:51  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David postąpił zgodnie z moją poradą i teraz samolot jest OK. Gratulacje, Dave!

David followed my advice and now plane is OK. Congratulations, Dave!

, , , , , ,

--

Post zmieniony (31-05-16 15:02)

06-06-16 10:44  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

I kolejna lokomotywa
And another loco

, ,

--

08-06-16 10:48  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Twoje lokomotywy są coraz lepsze
Your locos are better and better

, ,

--

10-06-16 11:31  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Prawie gotowy.
Almost ready.

, , , ,

--

10-06-16 12:35  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David rozważa teraz budowę swego pierwszego czołgu!
David considers now building of his first tank!

10-06-16 19:38  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dave, pawcio37 asked about rivets: understand you will leave them as they are, i.e. as a small grey circles ? I think it would be much more realistic to glue on these places laser cut rivets, painted black.

Spytałem Davida o to czy zostawi te nity jak są, jako szare kółeczka. Zasugerowałem że lepiej byłoby nakleić na te miejsca nity i pomalować je na czarno.

11-06-16 08:55  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Prościej użyć laserowych nitów.

13-06-16 12:00  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Lokomotywa jest skończona! Przy okazji: David zamówi laserowe nity i później je przyklei.
Dave, użyłeś zbyt miękkiej folii do okien!

Loco is finished! By the way: David will order laser rivets and then glue them.
Dave, you have used too soft foil for windows!

, , ,
,

--

14-06-16 08:42  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Lokomotywa z wagonetkami. Doskonały pomysł z węglem!
Loco with industrial cars. Excellent idea with coal!

,

--

17-06-16 11:02  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David - is coal real? I think it is rather very hard to get coal in tropical Thailand :-)

David - czy węgiel jest prawdziwy? Myślę że jest bardzo trudno dostać węgiel w tropikalnej Tajlandii :-)

17-06-16 13:22  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał że oczywiście nie ma zapotrzebowania w Tajlandii na węgiel, jeśli już to na coś do obniżania temperatury. W charakterze węgla używa czarnego żwirku do akwarium :-)

Przy okazji: czy można gdzieś znaleźć relację z budowy TKt2? Jest na kartonówki.pl ale jest tam mało fotek pokazujących szczegóły.

21-06-16 13:44  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Tym razem TKt-2

, , , , ,

--

27-06-16 10:34  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David, na czwartym zdjęciu literami AAA zaznaczyłem części bardzo źle uformowane.
David, on the fourth photo I have marked with AAA elements shaped in a very bad way

, , , , ,

--

27-06-16 12:07  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

David napisał że to strasznie wygląda tylko na zdjęciu, w rzeczywistości nie jest tak źle. Myślał że jest OK, nie wie dlaczego to wygląda tak źle. Nie będzie to też widoczne na ukończonym modelu.

David, I have translated your last mail.

11-07-16 08:51  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

, , ,

--

19-07-16 09:23  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejna lokomotywa skończona!
Another loco is finished!

, , ,
, ,

--

20-09-16 10:10  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kolejna lokomotywa wykonana przez Davida!
Another loco built by David!

, , ,
, ,

--

27-09-16 10:03  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Dopiero teraz lokomotywa jest skończona!
Only now locomotive is fisnished!

, , ,
, , ,

--

27-09-16 11:23  Odp: [R/G] Modele Davida z Tajlandii