FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
03-09-14 20:20  [R/G] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

To już ostatni w tym roku tank który zamierzam popełnić.
Model ogólnie znany i parę egzemplarzy zostało wykonanych przez modelarzy. Budowa prawie taka sama jak w poprzednim Chi Ha, róznica tylko w wieży i armacie.

Okładka modelu i foto rzeczywistego obiektu.


Parę słów o historii czołgu (za wydawcą)
Preferowane przez Sztab Generalny wojsk japońskich lżejsze konstrukcje broni pancernej,
nie spełniały swych zadań w zbrojnym konflikcie japońsko-chińskim. Okazało się, iż koniecznym
jest zbudowanie czołgu średniego o silnym uzbrojeniu. Wybór padł na czołg Chi Ha, projekt
firmy Mitsubishi, który został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia w 1937 r. Pomimo dużej mobilności
i zdolności pokonywania przeszkód, zastosowanie krótkolufowego działa kalibru 57 mm, nie
pozwoliło na nawiązanie równorzędnej walki z podobnymi czołgami przeciwnika. Potwierdzeniem
tego był ,,incydent nomochański", w którym wojska pancerne Armii Czerwonej rozgromiły
najnowocześniejsze wówczas czołgi japońskie. Porażka przekonała Japończyków o konieczności
budowy nowego czołgu średniego.
W 1940 r. pojawiła się modyfikacja czołgu średniego Chi Ha (typ 97) z nowo skonstruowaną wieżą
wyposażoną w długolufową armatę kalibru 47 mm. Nowy pojazd otrzymał nazwę Shinhoto Chi Ha (tyo 97 Kui).
Nowa armata o lufie długości 48 kalibrów wystrzeliwała pociski o masie 1,4 kg z prędkością
825 m/s, co umożliwiało przebicie pancerza o grubości 50 mm z odległości 500 m.
Skuteczna donośność wynosiła około 810 m. Większość czołgów Shinhoto stanowiły przebudowane
pojazdy wersji Chi Ha. Nowe, zbudowane od podstaw posiadały zmodyfikowany system wentylacji
przedziału silnikowego.
Bojowy debiut czołgów Shinhoto Chi Ha nastąpił w czasie walk na półwyspie Bataan w maju 1942 r.
Uczestniczyły one w działaniach bojowych na Saipanie, Mandzurii, Wyspach Kurylskich, Luzonie
Iwo-Jimie, Okinawie.
Według opinii Aliantów już pod koniec 1940 r. czołgi Shinhoto Chi Ha nie odpowiadały potrzebom
pola walki ani pod względem opancerzenia jaki i uzbrojenia.

Dane taktyczno-techniczne
Załoga 4 osoby
Wymiary: długość-5500mm, szerokość-2330mm, wysokość-2380mm.
Ciężar-16t
Uzbrojenie: armata kal.47 mm Typ 1 z zapasem amunicji 104 nabojów, 2 km kal. 7,7 mm Typ 97 z zapasem 2745 nabojów.
Moc silnika: 170 KM przy 2000 obr/min
Prędkość max-40 km/h
Zasięg-210 km

Tyle tytułem wstępu.
Model posiada delikatna walorkę ja będę dodatkowo używał suchych pasteli do ,,przypudrowania" modelu.

Sklejany model nosi kamuflaż i oznaczenia 9 Pułku czołgów z Saipanu z czerwca 1944 r.
Biały pas na wieży oznaczał maszynę dowódcy czołgów 9 Pułku. Napis na kadłubie ,,ASO" oznacza prowincję z której
prawdopodobnie pochodził dowódca czołgu.

Tradycyjnie użyję laserowych zestawów elementów dedykowanych przez wydawcę do tego modelu.


Szkielet poszedł raz dwa.


Przygotowane i wyretuszowane oklejki wanny. Tutaj rozciąłem główna część na trzy w celu lepszego dopasowania elementów.


c.d.n...

--

Post zmieniony (13-11-14 21:43)

 
05-09-14 21:12  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Matti 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ale Cię Jurek na te czołgi wzięło!

--
"To że nic nie mówię, nie znaczy że nie mam nic do powiedzenia"

 
06-09-14 13:47  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Troyt   

Powodzenia,
mam jedno pytanie (też się przymierzam do tego modelu) - jak będziesz radził sobie z grubością tektur - w modelu są wymienione m.in. 0.8 i 1,5 mm - są takie na rynku? Czy można sklejać ze sobą np, 2-3 grubości cieńszych?

 
06-09-14 22:00  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Troyt
Jeśli nie masz tektury nakazanej grubości śmiało można podklejać kilka warstw aby uzyskać wymaganą.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
06-09-14 22:07  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Troyt   

Dzięki,
kończę właśnie karalucha Ha-Go WAKu (to mój trzeci model w dorobku) i bardzo dobrze oceniam jego sklejalność. W przypadku Chi Ha właśnie te grubości tektur mnie nurtowały :)

 
07-09-14 22:21  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Trwają prace z oklejaniem kadłuba.




Poszycie przedziału silnikowego zostało rozcięte na trzy części, wykonałem wnękę która zostanie przykryta zaluzjami.
Bocznych żaluzji nie będę wykonywał ponieważ będą one zakryte pokrywami.
Wzmocniłem też boczne sponsony podklejając je od wewnątrz paskami tektury, co uczyniło je sztywniejszymi.

C.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
27-09-14 19:23  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Trochę czasu mi uciekło z powodu wyjazdów, ale coś tam nadal powstaje.
Doszły błotniki, gdzieniegdzie zawiasy. Skleiłem też komplet wahaczy.
Miałem trochę kłopotów przy klejeniu osłony wizjera kierowcy i przedniej płyty km-u,
bo mi się części nie zeszły , ale to moja wina, po kilku przymiarkach jakoś to zesztukowałem.
Musiałem też podmalować kawałek i na razie nie wygląda to ładnie ale model będzie jeszcze
brudzony stąd mam nadzieję że te przeróbki nie będą widoczne.





Bocznych żaluzji nie wykonywałem ponieważ przyjdą na nie pokrywy i nie będzie ich widać.
c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
05-10-14 08:08  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
W kolejnej odsłonie prezentuję wykonane drobne elementy, zestaw kół nośnych.
Wykonałem też wieżę z włazem i doklejonymi pokrywami.
Na kadłubie doszły klapy zamykające boczne żaluzje silnika.




Cdn...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
19-10-14 15:51  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej aktualizacji.
Doszły nity choć jeszcze nie wszystkie.


Wstępnie nity zostały przed przyklejeniem pomalowane a później doklejone do swoich miejsc. Po tym dokonałem jeszcze retuszu cienkim pędzelkiem i przybrudziłem pastelami.
Wykonałem też kompletne wydechy, sprężyny (jeszcze bez naniesionej docelowej farby) km na wieżę, oraz siatki osłaniające. Siatki laserowo cięte podkleiłem szablonem wyciętym z wycinanki i pomalowałem. W dalszej części wykonałem koła napinające częściowo onitowane.Małe koła podtrzymujące zostały już doklejone do kadłuba.

Na wieży doszło jarzmo działa i częściowo doklejone nity.

A tak to wygląda w całości.


c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
19-10-14 16:37  Odp: [R] Type 97 Shinhoto Chi Ha (Model Hobby)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Pięknie, trzymam kciuki za dalsze postępy.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024