FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
06-11-14 12:39  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Dlatego napisałem o tym. Moze komus kto bedzie kleil ten model, a oglada relacje to sie przyda.
Rysiu, w wolnym kraju kazdy moze zabrac glos w relacji. Po to ona jest.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
06-11-14 17:01  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
zerg   

Pewnie że sie przyda , mam ten model i kiedyś napewno go skleje więc więcej takich relacji i uwag.Zdziwiony jestem że projektant nie wziął takich rzeczy pod uwage sam bym sklejał w standardzie i według instrukcji w modelu a tu taka niespodzianka.

 
10-11-14 18:12  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Dawno nie zaglądałem na forum. Widzę, że działasz Andrzeju w przeciwieństwie do mnie. Dobrego klejenia.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
30-03-16 14:36  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Pisanie Opowieści zajmowało/zajmuje mi mnóstwo czasu i chociaż będę starał się je kontynuować, to jednak zatęskniłem za zapachem kleju :-)

Ostatnia moja relacja/zdjęcia z klejenia Pantery była 5 listopada 2014 roku i czas najwyższy aby model wreszcie skończyć.

Czekając na lufę i liny od Pitera kleję wieżę.


I już mam problem... Na tym zdjęciu widać otwór włazu, ale nie zostawię go otwartego, jak to proponuje na rysunkach zestawieniowych autor modelu, pan Waldemar Rychard.


Właz będzie przykryty (tu jedynie prowizorycznie):


Zacząłem klejenie noktowizora i reflektora, uwidocznionego na tych oto rysunkach:


Aż cztery rzuty, ale ze względu na mnogość malutkich części, można oszaleć zanim się człowiek domyśli, co gdzie przykleić. Przy tak skomplikowanym elemencie same płaskie rzuty – przy których Autor z pewnością mocno się napracował – są niewystarczające. Zakładam że w końcu skupiając się i kombinując do bólu skleję ten element, ale co już do tej pory wymamrotałem pod nosem to moje :-)

Wszystkie części czołgu idealnie do siebie pasują – złego słowa nie powiem! - ale nie tylko przy noktowizorze/reflektorze traci się zbyt dużo czasu na rozszyfrowanie „inżynierskich” rysunków. A przecież można by wziąć przykład np. ze starszego kolegi :-) i przy szczególnie skomplikowanych elementach wstawić rysunek 3D. Oto przykład z modelu „Garlanda”:


Jasne że nie wygląda to tak elegancko jak wymuskane rzuty Autora, ale za to są znacznie czytelniejsze. Odręczny rysunek stojącego przed rysującym elementu powstaje w kilkanaście minut, a jest pomocniejszy od kilku nawet rzutów!

Oto podstawa noktowizora/reflektora:


Tylko gdzie potem całość przykleić? Na żadnym z tych rysunków tego nie widać! Musi to być przyklejone tak, żeby całość nie blokowała klapy luku (tej z trzeciego zdjęcia). Myślałem najpierw żeby przykleić to od wewnątrz wystającej „szyny” (drugie zdjęcie) w jej górnej części, ale krzywe łuku „szyny” i podstawy noktowizora/reflektora różnią się od siebie, czyli że nie tędy droga.
,

Szukałem w necie jakichś zdjęć czy rysunków które by mnie oświeciły, ale bezowocnie. Czy ktoś wie zatem, do czego przykleić postawę noktowizora/reflektora tak, żeby nie blokowała klapy zamykającej luk?

--

 
30-03-16 18:00  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

To noktowizor aktywny Fg1250, w skład którego wchodzi reflektor podczerwieni (zwykła lampa, ze zwykłą żarówką, ale z założonym filtrem podczerwieni) oraz lunetowy przetwornik elektro-optyczny obrazu. Może to się przyda ;)

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/48/13/44/48134423aae988067e291843e1e11ffd.jpg
http://31.media.tumblr.com/c9447f5898ca4221eb86bc1b82f98fa1/tumblr_inline_n0oj7pedcT1s1sdrf.jpg

Z tego, co kojarzę, to na zdjęciach tych reflektor ma założoną dodatkową nakładkę, skupiającą promienie podczerwone, dzięki czemu zasięg promieni był zwiększony.

 
30-03-16 18:26  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zdjęcia są rewelacyjnie dokładne - DZIĘKI! - tyle że... w jaki sposób zamykano klapę, skoro na drugim zdjęciu wyraźnie widać, że podstawa tego ustrojstwa to uniemożliwiała?

 
30-03-16 19:06  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ustrojstwo trzeba było ściągnąć żeby zamknąć właz ;-)

 
30-03-16 19:45  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Przemku, ale co to znaczy "ściągnąć"? Wciągnięcie do środka czołgu wydaje mi się niemożliwe (zajęłoby za dużo miejsca). Położyć na wierzchu wieży? Zleci!

Qrczę, wciąż wiem tyle co nic...

 
31-03-16 01:01  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
JSJ   

Nie istnieje (!) opcja zamknięty właz + zamontowany zestaw FG1250. Zdjęcia pokazują tę oczywistość. Podstawa kompletu była w trzech punktach (jeden na przodzie, dwa po bokach) blokowana w kopułce na łukowej podporze z zaczepami. Tego elementu może brakować w wycinance, ale faktycznie, co i jak, z rysunków nie wynika. Dlatego parę słów z wnioskami z dwóch zdjęć takiej kopułki Pantery w Koblencji:
Owa podpora (segment pierścieniowy) o szer. ok. 40 mm) była dospawana na przodzie przy górnej krawędzi łożyskowanego pierścienia obrotowego tuż pod otworem włazowym. "Na przodzie" odpowiada tu położeniu pierścienia z obrotem zablokowanym (na zdjęciu widać po lewej stronie podstawy dłuższą wystającą część podpory z donitowaną oprawą przetyczki blokującej w brzegu otworu kopułki). W dalszy opis nie wchodzę, bo sprawy nie rozszyfrowałem do ostatniego detalu. Ale:
Płyta podstawy, zakładając potrzebny montażowy luz (w realu "bardzo około" 5 mm) powinna mieć właśnie obrys łukowy zgodny z obrysem tej "szyny", czyli właściwie otworu odlewu w jego świetle. Niewątpliwie coś na tych papierkach prosi się korekty, np. głębokość wcięcia kopułki na pokrywę.
Co do demontaży: Do wnętrza może (?) dawałoby się wprowadzić samą podstawę z półką pod reflektor i celownik, ale procedura była pewnie inna - rozdzielone segmenty szły do specpojemnika pancernego na tyle czołgu. To nie było opracowane na superszybkie montaże i demontaże. Jeszcze po zamontowaniu na kopułce, jak wskazuje logika, były potrzebne wstępne regulacje celownika/przetwornika (justacja) zgrywające jego poziom i kierunek "0" (godz. 12.00) ze skalami normalnego celownika, bo tylko tak można było uzyskać potem dokładność strzelania.

Post zmieniony (31-03-16 01:18)

 
31-03-16 08:07  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

JSJ - wielkie dzięki!!! Swoją drogą, ponieważ zestaw z natury rzeczy był używany tylko w nocy, można było sobie pozwolić na pozostawienie otwartego włazu.

Ponieważ aparatura ma ciekawy wygląd, skleję ją do końca i zamontuję na modelu, rezygnując z zamkniętego luku.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024