FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
12-04-16 08:13  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No cóż, zostanie jak zostanie. I tak mi się podoba :-)

Oto moje stanowisko w całej okazałości


--

 
06-05-17 18:57  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Z chwila kiedy (prawie) zawiesiłem pisanie kolejnych Opowieści, znalazłem wreszcie czas na dokończenie Pantery. Dopiero na makro widzę że jeszcze tu i ówdzie trzeba dać trochę retuszu.

Wszystko pięknie pasowało i bardzo przyjemnie się kleiło, ale mam dwie uwagi do autora modelu, pana Waldemara Rycharda:

Była spora grupa części, które musiałem kleić niezgodnie z instrukcją. Chodzi o mnóstwo wąskich paseczków, które według autora należało zwijać na pręcikach odpowiedniej średnicy. Okazało się jednak, że prawie każdy pasek zwinięty na pręciku o zalecanej średnicy tworzy walec o zbyt wielkiej średnicy, co w rezultacie powodowało iż kolorowy końcowy fragment paska był za krótki i na obwodzie gotowej części znajdował się biały kawałek. Sądzę że poniższy szkic wszystko wyjaśnia:



Od razu zatem machnąłem ręką na zalecenia i albo używałem dużo cieńszych pręcików niż podano w instrukcji, albo po prostu smarowałem klejem jedynie pasek na początku jego zwijania oraz na końcu tak, aby kolorowa końcówka paska pokrywała cały obwód gotowego walca. Mam nadzieję że zrozumieliście, o co mi chodzi.

Druga uwaga to bardzo „bolesny” niekiedy brak w instrukcji rysunków 3-D. Pomimo modelarskiego doświadczenia i wyobraźni przestrzennej, przy niektórych elementach miałem duże problemy, aby jedynie na podstawie płaskich rzutów dojść co jak i z czym trzeba skleić. W końcu w każdym przypadku doszedłem co i jak, ale od tak znakomitego autora modeli jakim jest pan Rychard chyba można wymagać paru-parunastu rysunków 3-D, zwłaszcza dla elementów składających się z wielu drobnych często części. Panie Waldemarze, bez urazy :-)

, , , , , , ,

--

 
06-05-17 21:29  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Bardzo ładna ta Pantera. Modele zaprojektowane przez pana Waldemara zawsze się dobrze skleja, choć faktycznie czasami rzuty kiepsko oddają rozmieszczenie części.
Zauważyłem, że tylne rury wydechowe są takie delikatnie mówiąc - średnie. Też mam z nimi problem przy innych modelach, bo to spłaszczenie na kolanku wygląda nierealistycznie i psuje efekt. Czy koledzy modelarze macie jakiś patent, z czego wykonać rury wydechowe, aby były bardziej podobne do oryginalnych?

 
07-05-17 08:27  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

W rzeczywistości zgięcie rur wyglądają całkiem dobrze - odbite na zgięciu światło tworzy przerysowany obraz.

 
07-05-17 09:17  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję ukończenia modelu. Podoba mi się jak go wykonałeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
07-05-17 10:29  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ciekawe rzeczy piszesz Akra - dla mnie rysunki montażowe tego autora były właśnie wzorem jak powinny wyglądać. Zawsze były uporządkowane, bardzo czytelne, elegancko ponumerowane w równych rzędach, wszystkie były w oddzielnych dla danego zespołu ramkach, numery części na rysunkach montażowych w równych liniach, no co tu dużo mówić dobra szkoła polskiego rysunku technicznego. Tak samo było z ułożeniem części na arkuszach - ład i porządek.
Przeglądając różne modele, różnych autorów z często, gęsto chaotycznymi rysunkami, rozrzuconymi częściami po arkuszach, bez składu i ładu, gdy otwierało się opracowanie, którego autorem był Waldemar Rychard to od razu można było powiedzieć - tak to jest to.
Oczywiście byli autorzy, którzy też mieli to wszystko poukładane, ale rozmawiamy akurat o tym autorze.
Mam przed sobą model Kingtigera wydany w roku 2005, opracowany przez tego autora i widzę wszystko to o czym wcześniej napisałem.
Nie wiem, czy się orientujesz, ale ostatni model tego autora jaki ukazał się w wydawnictwie Modelik jest datowany na rok 2011 i jest to Panzer VI Tiger Ausf. E i chyba od tego czasu nic nowego tego autora nie zostało wydane.
Oczekiwanie rysunków 3D w związku z powyższym jest troszkę nie na czasie.

Tak, aby nie było pustego przebiegu w temacie modelu to widzę, że mocno kuleje retusz i jakość wycinania części, te zielone druty florystyczne oczywiście pomalujesz pod kolor kamuflażu ?

I jeszcze jedna rzecz - ostatnio dość sporo można poczytać uwag i sugestii na forum na temat grafiki modeli kartonowych i tu mamy właśnie przykład grafiki, która powinna już przejść do lamusa - jednolite wypełnienia kolorów, brak jakikolwiek śladów eksploatacji, kolorystyka niezbyt wiernie oddana.
Oczywiście jest wielu modelarzy, którym to absolutnie nie przeszkadza, ale równie wielu, którym to nie odpowiada... i tu jest właśnie największa nisza do zapełnienia jeżeli chodzi o modele kartonowe.
Łoj, ale się rozpisałem, kto to przeczyta, a o tym drugim już nie wspominając : )))))))))

 
07-05-17 13:20  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Halogen:

1. To prawda, że rysunki instruktażowe u pana Rycharda wyglądają bardzo elegancko, ale niestety są one mocno "inżynierskie", a nie modelarskie. Inżynierowie przywykli chyba rysować w 2-D, co w przypadku instrukcji klejenia modelu akurat nie jest najlepszym rozwiązaniem. O moich pierwszych kłopotach w związku z brakiem rysunków 3-D napisałem w tym wątku 30.3.2016 i dotyczyło to noktowizora. Załączyłem tam także wzięte z instrukcji rzuty 2-D (bo oczywiście tylko takie tam były) aby pokazać, o co mi chodzi.

2. Piszesz o „uporządkowanych, bardzo czytelnych” itd. rysunkach montażowych oraz o czytelności ułożenia części na arkuszach – ale czy ja zgłaszałem w tej mierze jakiekolwiek pretensje? Tak jakbyś nie dojrzał że jedynie dwie zupełnie inne (i drobne w gruncie rzeczy) sprawy mi się nie spodobały.

3. „…ostatni model tego autora jaki ukazał się w wydawnictwie Modelik jest datowany na rok 2011 … Oczekiwanie rysunków 3D w związku z powyższym jest troszkę nie na czasie”. Po pierwsze nie miałem pojęcia, kiedy Autor wydał swój ostatni model – bo nie mam chyba obowiązku o tym wiedzieć? – a po drugie moja uwaga nie była napisana w stylu „Panie Rychard, w kolejnych modelach nie zapomnij Pan o rysunkach 3-D”. Tym samym Twój komentarz w tej sprawie jest bezprzedmiotowy.

4. Z wycinania części jestem zadowolony, natomiast zdjęcia makro pokazały mi wyraźnie, gdzie pokpiłem z retuszem (także druciki) i zostało to już skorygowane. Jak wiesz, fotki makro pokazują często rzeczy, które gołym okiem łatwo przegapić, a to ze względu na bardzo małe fragmenty które są nie takie, jak powinny być.

5. Sprawa kolorystyki: skleiłem dwa czołgi (także IS-2) dla mojego wnuka i tylko dlatego się za nie zabrałem, bo mnie o to poprosił. Nie znam się na broni innej niż okręty i dlatego nie mnie oceniać czy użyte w modelu kolory nie powinny być o ćwierć tonu ciemniejsze lub jaśniejsze. Modele kleję takie jakie są i nie mam wyrzutów sumienia – ani chęci samodzielnego wprowadzania korekt - jeśli kształt jakiegoś elementu lub kolor nie odpowiadają historycznej rzeczywistości.

6. Ślady eksploatacji: Tobie się one podobają, mi niespecjalnie. I niech tak już pozostanie :-)

--

 
07-05-17 19:59  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ad 1. Jakie inżynierskie, przecież takich rysunków uczono w zawodówkach i technikach, tak były takie szkoły : ))))).
No tak napisałeś rysunki 3D co jest w obecnych czasach raczej kojarzone z rysunkami jakie można spotkać np. w modelach wyd. AH, słynne szaro-szare rendery, a ty po prostu miałeś na myśli rysunki perspektywiczne, aksonometryczne, których rzeczywiście w opracowanych modelach tego autora nie jest zbyt dużo. Niestety rysowania takich rysunków z reki raczej się nie nauczy, a nie każdy ma taki dar jaki miał śp. Tadeusz Grzelczak.

Ad 2. Napisałem po prostu kompleksowo co mi się w twórczości tego autora podobało, chyba to oczywiste było, ale jak widać nie.

Ad 3. Wiadomo już jakie rysunki miałeś na myśli, więc takich rysunków jest kilka wśród rysunków montażowych.

Ad.4 Akurat kiepsko powycinane części, załamany karton i słaby retusz widać bez makro zdjęć - tak wiem kleisz dla wnuczka, który miał w momencie rozpoczęcia 12 lat, a teraz ma już 15, więc jak widać nie jest to np. 8-latek dla którego takie rzeczy jak retusz i poprawne wycięcie części będzie kompletnie bez znaczenia.
Dla mnie troszkę to dziwne, że kupujesz lufę, linę, a to co bardziej rzuca się w oczy kuleje.
No, ale może wnuczek nie zauważy ; ))))))

Ad 5, 6. Moje uwagi o jakości grafiki modeli kartonowych były natury ogólnej, a nie dotyczyły tego, czy akurat tobie podoba się jej wierne odwzorowanie i czy masz na uwadze, czy opracowany model w miarę wiernie odzwierciedla oryginalny pojazd.
No i tyle.

 
07-05-17 21:47  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ad 1. „Niestety rysowania takich rysunków z ręki raczej się nie nauczy, a nie każdy ma taki dar jaki miał śp. Tadeusz Grzelczak”.
No cóż, inżynier powinien to umieć. I nie tylko pan Grzelczak to potrafił. Dla przykładu we wszystkich (licznych) opracowanych przeze mnie modelach – a opublikowanych w MM i Fly Model - praktycznie 100 % części (tak!) przedstawiałem na rysunkach 3-D, z całą pewnością ku wdzięczności sklejających te modele. I nie były to zamazane rendery, tylko bardzo czytelne rysunki „z ręki”.

ad.2 Nie pytałem co się komu w twórczości pana Rychtera podoba, więc Twoje uwagi wykraczały poza poruszane przeze mnie zastrzeżenia. To samo dotyczy punktu 5 i 6.

ad 3. Niezrozumiałe.

ad 4. To jest Twoja opinia, być może poparta obserwacją z lupą powiększonych zdjęć makro. W rzeczywistości model wygląda bardzo dobrze.

Na tym proponuję zakończyć dyskusję, która do niczego sensownego już nie doprowadzi. Pozdrawiam Cię serdecznie :-)

--

 
08-05-17 19:43  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

RYCHARD Akra RYCHARD - nie Rychter, chyba nie chciałbyś, przeczytać gdzieś w prasie modelarskiej, na forum itp., że model lotniskowca USS "Essex" w " Małym Modelarzu" opracował Andrzej Karasiński - to tak na podtrzymanie dyskusji : )))))))

Wspominając tu rysunki Tadeusza Grzelczaka miałem na myśli rzeczywiste rysunki perspektywiczne, wykonane fachowo z talentem, a tego się nie da nauczyć - bardzo przepraszam, ale przykładowe rysunki twojego autorstwa to owszem są rysunki perspektywiczne, ale ich jakość pod względem tego co wyżej napisałem jest śmieszna - te koślawe elipsy, zagubienie perspektywy itd.
Oczywiście one były wystarczające, tak mi się wydaje dla modelarzy, klejących modele kartonowe z MM, tak samo jak wystarczający jest rysunek noktowizora w 4 podstawowych rzutach dla modelarzy klejących Panterę.

Nie wiem o jakich lupach, makrach piszesz w odniesieniu do tego co napisałem o jakości klejenia Pantery w tej relacji - przecież napisałem to na podstawie widocznych tu zdjęć i pewnie to o czym ja napisałem widzi każdy kto te zdjęcia w tej relacji ogląda. Jeżeli na zdjęciach widać to o czym ja wspominam to na żywo widać to jeszcze bardziej - tak to jest z modelami kartonowymi.

Rzeczywiście dalsza dyskusja przy takim twoim nastawieniu do poruszanych tematów może być mało sensowna, więc również energicznie i wylewnie pozdrawiam : ))))))))

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024