FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
24-02-14 19:18  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
Adam Z 

 

Proszę bardzo, wiertło fi1 za 99 groszy:

http://electropark.pl/wiertarki-i-wiertla/711-wiertlo-1-0mm-5901000711001.html

w otwór po ołówku gdzie był rysik wkładasz wiertło z nawiniętym papierkiem nasączonym CA i wklejasz do ołówka... i masz na lata....

 
24-02-14 19:33  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
Fotogrimes   

Ja małe wiertła mocuję w trzonku skalpela Excell. Pasuje idealnie i mam 2 w 1.

 
24-02-14 20:05  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyli takie wiertełko stoi za 7,-PLN (przy zakupie 1 szt.)

 
24-02-14 20:16  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ja myślę, że sposób wiercenia małych otworów jakie przedstawił Andreas to najlepszy sposób na ich wycięcie. Bardzo prostą technikę przedstawił Ostaoja (sam ją stosuję)
Wiertłem nie uzyskasz tak równych krawędzi. Więcej, wiertlem to nawet nie wiercisz otworu, a bardziej rozbijasz na boki. Chyba, że masz bardzo twardą tekturę.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
24-02-14 21:48  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kiedyś potrzebowałem wykonać 144 szekle do modelu Shermana (czyli 288 otworów + cała masa zepsutych). Żeby nie zbankrutować zbankrutować na standardowych wiertłach, które lubią się łamać, zrobiłem sobie sam wiertła piórkowe z igły krawieckiej o odpowiedniej średnicy. Wiertła piórkowe mają tą przewagę nad tradycyjnymi, że nie łamią się tak łatwo. Kupiłem sobie tylko ścierną tarczę diamentową (dremelopodobną), montowaną w zwykłej wiertarce, na której zaostrzyłem sobie wiertło tak, jak to widać na 1 zdjęciu. Kolejne 2 to kolejne etapy wykonywania szekli.



W chwili obecnej mam kilka takich wierteł o różnej średnicy. Używam ich do robienia otworów w twardych materiałach i takich, gdzie ma być otwór w kartonie - niekoniecznie idealny, np. otwory pod słupki relingów. Zegarmistrz, który pokazał mi kiedyś jak sobie takie wiertła zrobić, wiertłami z igieł krawieckich wiercił na moich oczach otwory w stalowej kopercie zegarka.

Do regularnych otworów - zaostrzone igły. Żeby było łatwiej ich używać, zamiast ścinać je na zupełnie krótko, lepiej zalepić je dookoła poxyliną, robiąc pancerną rączkę z krótką końcówką. Takimi krótkimi igłami wycinam otwory uderzając w igłę młotkiem. Jak się to zrobi delikatnie, to da radę bez zniszczenia igły wyciąć otwór nawet w tekturze 2mm.

Do otworów o innych kształtach - owale, prostokąty itp. używam spiłowanych diamentowymi pilnikami do pożądanych kształtów gwoździ, stalowych drutów z płaskimi końcówkami. Uderzone młotkiem na podstawce ze starej maty do cięcia są w stanie wyciąć otwory do 2-3mm.

Większe otwory - stopniowo rozwiercam stożkowymi prętami i odcinam ostrą żyletką nadmiar wystrzępionego papieru, tak jak pokazał to Ostoja.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
24-02-14 22:24  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Krótka igła "zastrzykowa" 5 mm np. się nie wygina :)

Post zmieniony (24-02-14 22:24)

 
30-09-14 12:06  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Pany, kaj to kupić?!
Post #14
http://www.papermodelers.com/forum/ships-watercraft/10334-gpm-roma-1-200-a-2.html

Genialne

 
30-09-14 13:13  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ja kupuje takie wiertła w starym, jeszcze postkomunistycznym sklepie narzędziowym. Kosztują od 0,50 do 1,60 PLN , w OBI są droższe, od 1000 do 2000 % ...

Poleciłbym Ci poszukac takiego sklepiku, bo markety mają kosmiczne ceny takich drobiazgów.

--

Teoretyk ostatnio...

 
30-09-14 13:19  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Kalafior napisał: Pany, kaj to kupić?!

Chyba w sklepie tam gdzie sprzedają Japanese Book Drill

Albo tutaj http://www.ebay.com/sch/i.html?_kw=Japanese+Book+Drill+Screw+Punch

--

Post zmieniony (30-09-14 13:35)

 
30-09-14 18:51  Odp: [Technika] Czy ktoś ma tani patent na wiercenie małych otworów?
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Możesz też poszukać w sklepach z częściami dla elektroników, np.
http://www.scalak.zabrze.pl/index.php?dzial=8&katalog=Narz%C4%99dzia&rodzaj=Wiert%C5%82a

http://sklep.avt.pl/category/warsztat-narzedzia-wiertarki-wiertla

Post zmieniony (30-09-14 18:54)

Dopisek moderatora:
Aktywowałem podane przez Ciebie linki.Proszę to robić samodzielnie przy pisaniu postu.
Zastanawiam się nad kasowaniem w niedalekiej przyszłości postów z nieaktywnymi linkami - ja też mogę zachorować na "lenia" ;->
MARIUSZ

P.S. 02.10.2014 - dziekuję za poprawienie drugiego linka!

Post zmieniony (01-10-14 20:05)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024