FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 28Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
07-09-14 17:56  [R/G] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów.
Miałem już nigdy nie sklejać samolotów, a P-11c miał być ostatni.
Jednak szum na forum jaki zrobił się po wydaniu przez MM tego samolotu skłonił mnie do zmiany planów. Trochę z przekory postanowiłem sprawdzić czy wątki poświęcone temu wydaniu do rzeczowa dyskusja czy tylko dywagacje.
No i zakupiłem książkę z serii MM pt. Boeing B-17G Flying Fortress „Nine-0-Nine” autorstwa Zbigniewa Sałapy. Nie mam zamiaru wprowadzać żadnych udziwnień do modelu ani podejmować próby wykonania modelu redukcyjnego. Po prostu skleić model taki jak go wydano, oczywiście z należną starannością.
Na temat wydania wiele już powiedziano na forum, więc dla przypomnienia zaprezentuję okładkę.


Zapraszam Kolegów do relacji z budowy modelu – długość 69 cm, rozpiętość skrzydeł 95, 8 cm, wysokość 17,5 cm. Trzeba przyznać, że będzie ogromny.

Przeprowadziłem dwustronne caponowanie arkuszy z częściami


oraz nakleiłem na tekturę pierwsze wręgi.


Nie rozgryzłem jeszcze czy wręgi mają mieć grubość 1 czy 2 mm. Muszę prowizorycznie poskładać jakieś sąsiadujące ze sobą segmenty kadłuba aby być pewnym co i jak dalej naklejać. Wydaje się, że wręgi wewnątrz segmentów będą podklejone 1 mm a zamykające każdy segment i łączące je z następnym po 2 mm. Z pomiarów też wprost to nie wynika.

Do pracy.

--

Post zmieniony (19-06-15 21:32)

 
07-09-14 19:47  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

O taaaaak , Winek zasiadam !!! Niech to będzie uczta dla moich oczu :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-09-14 19:52  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

To i ja sobie przykucnę cichaczem i popodziwiam Twoją wytrwałość.

 
07-09-14 20:09  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Mam nadzieję, że tym razem będzie kontynuacja i ciągłość B-17. Podglądam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-09-14 20:22  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć Koledzy
iras - pomysł dobry, w pierwszej chwili myślałem o rozpoczęciu modelu od silników lub innych drobiazgów, ale przykład poprzedniej relacji zasiał moją wątpliwość, czy to się przyjmie;

arek1981 - wręgi na 99% raczej wszystkie po 1mm a podposzycie będzie, tylko dzisiaj niedziela i sklep dla plastyków niestety zamknięty;

ZbiG - decyzję o sklejaniu tego wielgacha podjąłem częściowo dzięki Tobie i Twojej szkole, Twoim wzorem planuję podklejać poszycie bristolem w kolorze najbardziej zbliżonym do tego w wycinance, również Twoim wzorem planuję wszystkie wręgi wzmacniać cyjanopanem;

Alski - popatrz Kolego jak to się człowiekowi zmienia, ale my chyba tak mamy, że jak nas najdzie pomysł na model to musi być, zapowiadana niespodzianka nadal aktualna - prace rozpoczęte i przerwane w piątek zakupem B-17G;

rodrus, Ostoja - dzięki za obecność.

--

Post zmieniony (07-09-14 20:22)

 
07-09-14 21:49  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Oj gorący temat sobie wybrałeś i z przeszkodami, ale zaglądał tu będę bo zainteresowany jestem bardzo co z tego ,,projekta" ulepić można. Dużo pracy i kombinowania Cię czeka i ciekaw jestem jak poradzisz sobie z poprawnym sklejeniem osłon silników z tych lisków zagiętych do środka ;-).

 
07-09-14 22:06  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Blachy nie będę używał, patenty Zbig'a są wystarczające. Wiem bo widziałem.
Listki osłon silników mogą być trudne, jeszcze o tym nie myślę a w P-11c od Hala niestety nie wyszły - sklejałem z pierścieni. Tutaj są trochę inne, więc może się uda.

--

Post zmieniony (07-09-14 22:09)

 
08-09-14 06:51  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
Marcin P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Winek, również buduję ten model i potwierdzam że wręgi w sumie zrobiłem na 1mm i wszystko pięknie pasuje. Poszycie klejone na styk właśnie na tych wręgach. Mam już gotowy cały nos bombowca i problemów nie ma. Poszycie od wewnątrz malowałem.

 
08-09-14 08:07  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
pieczarek   

To ja tez zasiade i bede podgladac. Temat arcyinteresujacy. Powodzenia!

--
pozdrawiam Kuba

 
08-09-14 21:30  Odp: [R] Boeing B-17G MM 1-2-3/2012 skala 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Dobry wieczór

DarthKisiel – dzięki za uwagi. Jakim klejem sklejasz poszycie na wręgach? Łącze 0,5 mm na wrędze przy tej wielkości i masie musi być bardzo mocne. Co do pasowania uspokajasz mnie, chociaż mam jeszcze obawy – szczegóły poniżej.

Dzisiaj kupiłem brystol w podobnym kolorze jak wnętrze samolotu.
Przy różnych oświetleniach wygląda dość podobnie – będę mógł go wykorzystać.


Podczas obróbki wręg pojawia się pierwszy problem. Naklejona na tekturę 1mm podłużnica 1 segmentu (zresztą wszystkie wręgi też) mają 1,4 mm grubości co wynika z grubości kartonu wycinanki 0,2 mm. Tymczasem wszelkie nacięcia na wręgach na podłużnice są narysowane na szerokość 1mm. Mam nadzieję, że suma tych drobnych ułamków mm nie będzie mieć wpływu na zmieszczenie podłóg w każdym segmencie. Nawet jeśli, problem jest do usunięcia ale trzeba mierzyć każdy segment osobno.


Grubość kupionego kartonu na podposzycie to 0,24mm.


Zrobiłem próbę sklejenia obu warstw dla sprawdzenia sztywności gotowego poszycia ale próbka schnie i wynik będzie jutro. Może będzie potrzeba dodania pomiędzy poszycie oryginalne i kolorowe jeszcze jedną warstwę kartonu? Chciałbym osiągnąć sztywność kadłuba podobną jak w modelach ZbiG’a.

Do następnego wejścia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 28Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024