FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 10Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
25-08-14 11:12  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 20
 

Karton w tym wydaniu był o dziwo dobry. Jedyny minus to przesunięcia kolorów. Osobiście - to wydanie A-10 darzę największym uznaniem. Pan J. Słowik wykonał kawał solidnej roboty!
Co do modelu - bardzo ładnie się prezentuje. Czekam na galerię końcową - no i może w Przeciszowie go zobaczymy?;-))

--

 
25-08-14 11:14  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Jakieś dziwne wspomnienia macie z tym wydaniem związane... Miałem ze trzy egzemplarze i były one właśnie na świetnym papierze, całkiem cienkim, ładnie dającym się zwijać nawet bez uprzedniego gruntowania. Opracowanie do tego świetnie spasowane i ładne kamo - hit tamtych lat :) Podglądam dalej w oczekiwaniu na galerię!

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
25-08-14 20:21  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

iras >> Dzięki. Ale czemu "podziwiasz zapał"? Zapał to się podziwia jak opracowanie jest do kitu a mimo tego ktoś brnie dalej. A ten model jest tak spasowany, że właściwie klei się sam (no dobrze, przyznaję, model jest pracochłonny, niemniej jednak klejenie go to przyjemność).

Lazarus >> przykro mi, ale nie jeżdżę z moimi modelami na tournee ;-) Poza tym na żywo zawsze widać babole, które zdjęcia jakoś maskują.

Co do papieru, to jest całkiem przyzwoity. Owszem, miałem początkowo problemy i krawędzie natarcia skrzydeł nie wyszły najlepiej, ale już się nauczyłem co i jak i krawędzie natarcia w statecznikach wyszły idealnie. Na pewno mogę powiedzieć, że kleiłem dużo gorszy karton.

 
19-09-14 19:31  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skończył się urlop, wróciły normalne obowiązki więc budowa spowolniła. Przez ostatnie trzy tygodnie wykonałem gondole podwozia i pylony uzbrojenia.

Przy wykonywaniu gondoli podwozia okazało się, że nie pomyślałem w czym to podwozie ma być zamocowane. Należało wkleić do centropłata kawałki korka albo balsy, czego nie zrobiłem. Cóż, powinienem był to przewidzieć, ale klejenie modeli p. Mistewicza przyzwyczaiło mnie chyba za bardzo do tego, że mam takie rzeczy podane w opisie. Opis budowy wydania z 1994 oczywiście takiej informacji nie zawierał, bo tam nie było komór podwozia i korek mocowany był w gondoli. Opis budowy nowego wydania zawiera informację o konieczności wklejenie korka w centropłat... na etapie klejenia gondoli, czyli dawno po tym jak modelarz miał możliwość zrobienia tego. Utwierdza mnie to w opinii o bezmyślności opracowania nowego wydania. W każdym razie przeprowadziłem operację w wyniku której wszczepiłem kawałki balsy w centropłat. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem.

Komory podwozia zostały wykonane w oparciu o wręgi z nowego opracowania. Ich spasowanie wyszło mi nieco dziwnie.

Ale po sklejeniu z zewnątrz nie wygląda źle i jestem przekonany, że bez tego zdjęcia nikt nie wpadł na to że wręgi są nieco przekręcone względem siebie. Ogólnie gondole podwozia były jak do tej pory najtrudniejszym fragmentem modelu. Znowu dał o sobie znać karton, który trudno było dobrze zaokrąglić ze względu na skomplikowany kształt części. Ogólnie nie ma tragedii, ale mogło być lepiej. Czeka mnie jeszcze drugie malowanie wnętrza komór.

Pylony też sprawiły nieco trudności - dwie pary zewnętrznych niespecjalnie pasowały do profilu skrzydła i trzeba je było docinać. No cóż, przy braku wręg w skrzydle nie jestem zaskoczony że profil nie wyszedł mi idealnie tak jak powinien. Co ciekawe pylony środkowe przy krawędzi z centropłatem też niespecjalnie leżały. Ogólnie przy pylonach i gondolach powstało kilka szczelin, które trzeba załatać wikolem i pomalować. Mam nadzieję, że uda się w weekend, bo to zadanie do wykonania przy świetle dziennym.

Zaczynam myśleć już o lakierowaniu. Przyznam szczerze, że nie wiem trochę jak się do tego zabrać. Mam lakier w puszce taki jak po prawej na zdjęciu:



Robiłem z nim próby i widzę, że nie mogę po prostu skierować strumienia lakieru z puszki na model. Wygląda na to, że muszę lakierować przynajmniej z odległości pół metra, a najlepiej żeby lakier opadł na model z góry. Tylko że w ten sposób nie dotrę do wszystkich zakamarków. Planuję kupić lakier Humbrol Matt Cote i to czego nie sięgnę lakierem z puszki polakierować pędzlem. Nie wiem jeszcze tylko jak będą się te lakiery komponować ze sobą. Jak widzicie jestem zielony w temacie. Będę wdzięczny za wszelkie rady, bo nie chciałbym skopać modelu na tym etapie.

Post zmieniony (10-02-19 16:09)

 
19-09-14 22:50  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

A chcesz go zrobić na matowo?
Najpierw pomaluj go swiecącym bo jak popsikasz matem to ci sie zrobi bioły:). Mozesz go pomalować byle jakim lakierem.
Ja robie tak, że maluje humbrolem ze słoiczka albo ze spraya np dwie warstwy i potem matowym już tylko ze spraya:) inni polecaja satynowy, pol mat. Taki by tutaj pasowal.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
20-09-14 08:42  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Myślałem o matowym. Karton jest zagruntowany caponem - czy to nie powinno zapobiec zbieleniu modelu?

 
20-09-14 10:13  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Zalezy ile tego caponu nalozyles... Standardowa że tak powiem impregnacja moze nie wystarczyc.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
20-09-14 12:07  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Na część arkuszy kładłem capon z rozpuszczalnikiem (proporcja 1:1) i położyłem 3 warstwy od strony zadrukowanej i dwie od niezadrukowanej. Na inne arkusze położyłem capon nierozcieńczony: 2 warstwy od strony zadrukowanej i jedna od niezadrukowanej. Wydaje mi się, że to dużo.

Od rana siedziałem nad łataniem szczelin. Nie przepadam za tym prawdę mówiąc, ale efekt jest tego wart. Tutaj przykład jak wyglądało złączenie pylonu lewego silnika przed i po.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:09)

 
22-09-14 21:23  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

"Revenge is a dish best served with GAU-8 Avenger cannon", an A-10 pilot proverb

Działko to znak firmowy tego samolotu, a to co było w wycinance niestety było zbyt uproszczone. Pokombinowałem trochę i wyszło jak wyszło, nie najgorzej ale też bez jakiejś wielkiej finezji.

Myślę o tym co jeszcze zostało i uświadamiam sobie, że jakieś 3/4 rzeczy nie będzie robione z oryginalnej wycinanki, a to znaczy, że budowa jeszcze trochę potrwa.

Na koniec pytanie dotyczące wykonania osłony kabiny. Kupiłem tłoczoną kabinkę z GPMu i zastanawiam się nad obramowaniem. Czy ktoś próbował pomalować obramowanie od spodu i nakleić na kabinę? Mam pewne podejrzenia, że to może skończyć się katastrofą.

Post zmieniony (10-02-19 16:09)

 
30-09-14 17:31  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

od zawsze tak robię - maluje plakatówką i podklejam klisza , kabinką .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 10Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024