FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 13Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
09-08-14 10:33  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

E tam, zawsze można coś poprawić.

Jeden z kolegów zwrócił mi uwagę na niezbyt odpowiadającą rzeczywistości linę holowniczą.

Lina była skręcana nie z cieńszych, też skręcanych linek, a z pojedynczych drutów.

Troszkę pokombinowałem z nową wersją skręcania linek. Po wyrzuceniu kilku metrów zmarnowanego drutu, prób ze skręcanie 8 drutów 0,25mm (niepowodzenie), stanęło na skręceniu 4 drutów 0,5 mm - też ze skrętki komputerowej, ale jak to się u mnie mówi "drutu" a nie "linki".

Niestety tu mam miedź i trudniej będzie to pomalować.

To co udało mi się uzyskać (stara wersja na dole zdjęcia):



A dlaczego Jaroslav z celulozą już nie poswawolisz? Póki zdrowie pozwala, zawsze można coś zrobić. Nie zawsze trzeba jechać po bandzie, żeby mieć z tego satysfakcję i zrobić coś ładnego.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
09-08-14 19:56  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Świetne. Z wyobraźnią i zręcznością. Nieskrępowane żadnymi ograniczeniami.
Super robota!

 
09-08-14 21:56  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
Greg77   

Poziom dla mnie i myślę dla większości - nieosiągalny. Gratuluję i zazdroszczę.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
11-08-14 08:19  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

ech... PRZE QŃ!!! te numery z drutu mnie rozwaliły!!!

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
11-08-14 09:30  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

QN wyzarzona linka od hamolcow lub przerzutek do roweru. Nic wiecej nie trzeba kombinowac.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
18-08-14 14:45  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Chopin - linka jest fajną rzeczą, jak się ją ma pod ręką. Poza tym jest twarda, a ja nie mam gdzie jej wyżarzyć - w domu nie mam gazu - tylko prąd. Poza tym skręcanie nie trwa dłużej niż wyżarzanie ;-)

Wracając do relacji.

Udało mi się wykonać spory kawałek wieży. Podstawowe elementy już są.

Historia obrazkowa z małym komentarzem.

Rozpocząłem od wyrysowania ogólnych kształtów wieży i zrobienia z nich czegoś na kształt szkieletu:

Potem przyszło najlepsze – czyli przycinanie, pasowanie, doklejanie, szlifowanie… Do skutku, aż odtworzyłem właściwe kształty. Teraz widać, dlaczego ten model w moim wykonaniu nie będzie się nadawał do wydania. Już widzę komentarz w instrukcji do wydanego modelu : „Masz ogólny kształt szkieletu – resztę zrób sobie sam” ;-)
Oklejałem całość kawałkami tektury. W miejscach, gdzie miały być zaoblenia dałem kilka warstw tekturki piwnej. Potem ostry skalpel w rękę, monitor i oglądanie wieży pod wszelkimi możliwymi kątami, porównywanie ze zdjęciami i docinanie kształtów do takich, jak widać na zdjęciach. Tu niestety nie ma linii teoretycznych odlewu – trzeba wiele robić na oko.
Po docięciu, przeszlifowaniu i pociągnięciu wszystkiego 1 warstwą wikolu w celu wzmocnienia prezentowało się to tak:

Teraz przyszła kolej na dopracowanie powierzchni. Położyłem kolejną, grubszą warstwę wikolu, na który sypałem sodę. Pozostawiłem do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu grubym pędzlem zmiotłem wierzchnią, nadmiarową warstwę sody. Potem położyłem jeszcze jedną warstwę wikolu. Kolejne 24 h schnięcia i po szkifowaniu papierem ściernym 100 + 300 wygląda to tak ( z daleka):


A tak faktura powierzchni prezentuję się z bliska, patrząc pod światło:


Po zrobieniu głównej bryły wieży wziąłem się za jarzmo armaty i jego osłonę:

Na pierwszym zdjęciu widać cokolwiek skomplikowany mechanizm zrobiony po to, żeby lufa była ruchoma, ale żeby sama nie opadała. Na papierowej osi znajduje się ściśle dopasowana tulejka, aby zwiększyć tarcie. Do tej tulejki doklejone zostały pierścienie (wykorzystałem odpadowe kółka podtrzymujące), które będą dodatkowo trzeć o resztę kartonowych płyt. Pomiędzy nie wkleiłem tulejkę, w którą będzie wchodził drut, na którym będzie się trzymać osłona jarzma i lufa.
Osłonę najpierw skleiłem z tektury jak widać na obrazkach, potem oszlifowałem, zalutowałem dokleiłem osłonę lufy – też zrobioną metodą „klocową” (tektura +szlif+SG).
Osłona jarzma jeszcze nie jest skończona – to na razie baza, bez wyposażenia i faktury odlewu (będzie z wikolu tak jak na górnych płytach kadłuba).
Następnie wziąłem się za lufę. Tu nic specjalnego – papier zwijany na trzonku pędzla, SG i szlif.

Na końcu lufy zamocowałem pierścień, do którego będzie nasuwany hamulec wylotowy. W nasadę włożyłem zwiniętą z papieru tuleję tak, aby lufa wchodziła na wystający z wieży drut bez przechylania się. Udało mi się nawet zasymulować gwintowanie lufy. Szału nie ma, ale i tak niewiele będzie widać przez hamulec wylotowy. To ostatni elementy który na razie wykonałem.
Wycięte podstawowe elementy składowe + oszlifowanie dwóch z nich:

Potem wszystko skleiłem do kupy, zalałem SG i szlifowanie do bólu lub uzyskania właściwego kształtu. I efekt końcowy:

Powiem szczerze, że z hamulca jestem zadowolony. To nieduży ale wyjątkowo trudny do odwzorowania element.
I na koniec zestawienie dotychczas wykonanych elementów wieży:

Teraz trzeba się brać za wykończenie i wyposażenie wieży.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
18-08-14 17:22  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

QN dla mnie taka linka to nie problem, bo zawsze jest pod ręką ;-) Do pewnego momentu sam składałem swoje rowery i później serwisowałem ;-) A gaz i stosowna kuchenka to taka oczywista oczywistość, że nie przyszło mi do głowy, że ktoś używa tylko płyty indukcyjnej ;-)

Taka linka jest o tyle fajna, że ma prawie idealny splot prawdziwej stalowej liny (bo przecież nią jest), a wyżarzona jest miękka jak z miedzi. No i prawie trzyma skale 1:25.
Problem w tym, że trzeba być maniakiem rowerowym ;-)

PS: Ale gaz można mieć też z butli turystycznej ;-) :-P

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
20-08-14 12:33  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam , jakiego kleju uzywasz do klejenia tego cudeńka?? pozdrawiam

 
20-08-14 17:56  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Butapren, Super Glue, Wikoli i BCG. BCG - do drobnych detali nie wymagających wzmocnienia SG (żebra gąsienic itp.). Duże płaszczyzny - butapren, do zalewania powierzchni - wikol, do wzmacniania połączeń, nasączania i usztywniania oraz do drutów - SG.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-08-14 10:52  Odp: [Relacja] M26 Pershing - 3rd Armoured Division - od podstaw
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kilka kolejnych elementów.
Na początek jeden z najtrudniejszych elementów wyposażenia – wieżyczka dowódcy.

Zacząłem od wycinanie szczelin pod otwory obserwacyjne. W ten sposób łatwiej mi będzie później wkleić ich osłony. Klejenie tradycyjnie – warstwami. Na obrazkach widać kolejne fazy klejenia, obcinania, szlifowania. Na ostatnim zdjęciu szczeliny obserwacyjne w trakcie obróbki (papier naklejony na kliszę rentgenowską.

Kolejne podzespoły wieżyczki dowódcy, tym razem już kompletnie wykonane.
A tak to wygląda po złożeniu do kupy (na razie tylko złożone bez kleju):

Ostatnie dwa zdjęcia to uzupełnione i skończone jarzmo armaty wraz z osłoną.
Numery formierskie na osłonie odpowiadają prawdziwemu pojazdowi – te na wieżyczce dowódcy są wymyślone.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 13Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024