FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
31-07-14 00:39  [R/G] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Miało nie być relacji a jedynie galeryjka na koniec, ale pomyślałem sobie, że skoro nie znalazłem relacji tego modelu to niech sobie będzie, może ktoś kiedyś będzie chciał go poczynić to zobaczy jak tego nie robić :)

Dlaczego ten model? Ano z sentymentu. Jest to pierwszy mój model kartonowy, który popełniłem przy moim pierwszymch podejściu do kartoniaków. Miałem wówczas jakieś 10-11 lat, znikąd rady, pomocy jak się w ogóle zabrać za sklejanie! Model wygrzebała dla mnie mama gdzieś ze strychu - tata swego czasu trochę lepił a później tylko kupował od czasu do czasu MM. To co wtedy mi wyszło... Olaboga :) Pamiętam że bodajże ogon wspomogłem taśmą klejącą (!), model oczywiście był bez retuszu, wnętrza kabiny, podwozia...

Ponadto, uważam że stare MM mają swój klimat, jest to kawał historii i mimo że teraz jest masa przeróżnych świetnych wydawnictw, to warto do starych MM wracać, żeby zmierzyć się z całkiem innymi problemami podczas sklejania, niż tymi które mamy teraz. Już po pierwszym segmencie wiedziałem, że do tych modeli trzeba podejść "inaczej" niż do współczesnych opracowań. Ale wziąłem papier ścierny 120tkę i jazda :)



o ile góra jako tako wygląda, to dół poszycia jak widać nie do końca się zgrał. Niewiele pomogłoby nawet szlifowanie, gdzieś indziej coś by nie stykło. Tu wszędzie trzeba wybierać "złoty środek" :)



Mimo że karton jest raczej średni, nie wszystko pasuje, coś się nie zgrywa, papier ścierny idzie jak toaletowy... To frajda jest ogromna :)

Post zmieniony (01-08-14 17:03)

 
31-07-14 13:16  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

We wnętrzu kabiny musiałem trochę przyciąć podłogę, gdyż ząbki w jej tylnej części nie pasowały w otwory we wrędze. Ale nie rzuca się to jakoś specjalnie w oczy.



Cały kadłub pasował nawet nawet, lekko jedynie zgubiła mi się oś symetrii. Ale miałem do wyboru albo to albo szpary między segmentami...



Bałem się, że skrzydła nie będą pasować. W miejscy gdzie powinny być musiałem skorygować segment, nie wszystko tam pasowało. Ale jak się okazało, skrzydła siadły tak, że aż sam się zdziwiłem! W niejednym "dzisiejszym" modelu musiałem napocić się bardziej...



Statecznik pionowy również bez większych problemów, trochę trzeba było ponacinać lewy statecznik poziomy, ale to głupstwo...



Całość wygląda bardzo pociesznie :)



Jak wrzucę cztery tony miału i będę miał siły to może uda się wieczorem zamieścić galerię końcową :)

 
31-07-14 15:04  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Bardzo efektowny staroc. Kleilem go zaraz po wydaniu I dobrze wspominam. Jak zamierzasz pokonać owiewke bo rozumiem ze dzisiaj już kopyta nie zrobisz?

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
31-07-14 16:06  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nigdy owiewki z kopyta nie robiłem. Wydaje mi się że zrobię albo prostą, albo według szablonu.

 
31-07-14 17:51  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Petrow - miły temat . Swego czasu zacząłem go przerysowywać ( próbka na zdęciach ) .
Co do spasowania zgadzam się z Tobą . Zarówno wręgi jak i elementy nie są ze sobą zgrane , występują różnice w obwodach i nie da sie poprawnie skleić bez dodatkowych zabiegów . Do zakupienia jest gotowa kabinka jakby co . Podpatruję i pozdrawiam.
PS
Wrzucam kabinkę jakbyś chciał sie wspomóc.




--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
31-07-14 18:36  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Dzięki za materiały! Świetnie wygląda ten przerysowany projekt, godny wydania uważam. Orlik bodajże jeszcze wydał ten model o ile się nie mylę, ale w innym malowaniu... Z zegarów na pewno bym skorzystał, bardzo fajnie zrobione, tylko że po pierwsze gdybym wrzucił je do wnętrza z wycinanki wyglądałoby to raczej zabawnie - może jedynie naskrobię jakieś kreseczki na częściach z wycinanki, a po drugie założeniem moim jest zrobienie modelu jak najbardziej z oryginału. Myślałem o skserowaniu białych części, żeby były białe rzeczywiście a nie żółte :) ale chciałbym oddać jak najwięcej "tamtych czasów" w modelu. Taka moja fanaberia :) Niemniej jeszcze raz dzięki za materiały!

 
31-07-14 19:26  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Alski akurat kabina którą prezentujesz nie należy to tej wersji. Akurat PZL-130 Orlik Turbo (prototypowy z silnikiem tłokowym).
Jak już to Orlik Turbo miał taką deskę:

To co ty pokazałeś to już jest wersja TC.
Więcej można znaleźć Aeroplanie 5/6-07.

--
pozdro.


 
31-07-14 20:23  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Odezwij sie a specjalisci sie odezwą i dobrze :)))). Ja szukałem czegos na podobieństwo .PS
Orlik nie jest przerysowany ,jedynie poprawione kolory , wybielony. Nie nadaje sie do wydania ani nawet nie śmiałbym o tym myśleć. Moge każdemu służyć plikami.

--

Post zmieniony (31-07-14 20:38)

 
31-07-14 20:58  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Tak tak ja wiem że poprawione kolory. Chodziło mi bardziej o "wydanie" w sensie udostępnienia w pierwotnej wersji tylko z poprawionymi kolorami.

 
31-07-14 21:06  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Pytanie brzmi gdzie ,moge gdzies wrzucić.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024