FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-07-14 17:08  [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2


Kolejna relacja z budowy MP-6 .Ciekawe czy uda mi się dotrzeć do końca ( ponoć niektórym to się się udawało ale relacji z całości nie udalo mi się znaleźć ) .
Podoba mi się sylwetka , kolorystyka , "odmienność" modelu, stąd taki wybór.
Do wycinanki dokupiony szkielet laserowy co by nie odpaść na starcie.
Szkieletor w kawałkach :

Ktoś kiedyś napisał uwagę do relacji , dlaczego oklejanie poszycia skrzydeł odbywa się na sklejonym całym szkielecie a nie oddzielnie.
Oto wyjasnienie , jak mocowane są skrzydła . Nie da sie ich zamocować po oklejeniu poszyciem. Wręgi nasuwa się od góry .
i całość .
Trochę dupereli ( nie znalazłem w sieci przyzwoitego wyglądu kabiny do ewentualnych poprawek :

Widok na całość z wrzuconymi na luźno kabinami bez przyklejenia .Przyklejać będę dopiero po wycięciu poszycia żeby nie natknąć sie na jakieś niespodzianki.
.
Do tego etapu wszyscy doszli więc to zadna niespodzianka że i ja doszedłem. Do następnego. Pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
28-07-14 17:43  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

No to jestem PIERWSZY !!! Ciekawe latające pudło. Podpatruję i wierzę,że Tobie wystarczy zapału do ukończenia go.

 
28-07-14 18:10  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Do oklejenia kadłuba każdy miał zapal , potem nagle sie urywał na etapie skrzydeł ,ale nikt sie nie chwali dlaczego :).

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
28-07-14 18:33  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ooo kolega Alski :) ambitnie, ambitnie. Trzymam kciuki :)

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
28-07-14 18:34  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,klei ,jeszcze nie było ,żeby się nie skleiło,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
15-08-14 19:02  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zapału powoli ubywa , no ale opowiem jak to jest i z czego to się bierze.
1 Drobiazg , by okleic do końca kadłub niezbędne jest przyciecie kilu mm kabinki

Proponuje skleić "na brudno" taśmą malarską i dopiero przy oklejaniu kadłuba skleic na amen

2. Okleiłem kadłub pozostawiając otwartą górę.

3.Natępnie nasunąłem wręgi skrzydeł i zacząłem kombinować ( przez przyklejania ) czy da sie okleić skrzydła "na zewnątrz" ,jeszcze przed wklejeniem na stałe konstrukcji płatów.NIE DA SIĘ. Zazwyczaj relacje kończyły się na kadłubie więc byłem czujny i czuły na mogące si pojawić problemy z oklejaniem płatów.

Przewierciłem kadłub , wręgi ,wsunąłem pręt w lewe skrzydło , tam tymczasowo przymocowalem wikolem. Po stwardnieniu przecisnąłem pręt przez kadłub by twrafił w otwory w skrzydle prawym.
Na koniec zalałem to wszystko żywicą chemoutwardzalną .
Po wyschnięciu mam połączenie kadłub -skrzydła PANCERNE .
I moje szczęście jak sie poźniej okazało.

W takim stanie czekał na przygotowanie pokrycia skrzydeł. Oklejki fabryczne + dorabiane z kartonu ok. 0.3 mm
'
Dalej próba rozgryzienia jak okleić płaty by bylo dobrze .Drobny bład sklejka 29a opisana jest na rysunku jako 29g.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
15-08-14 19:33  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Z zainteresowaniem przyglądam się Twojej pracy.
Z ostatniego doświadczenia wiem,że duży model z kartonu to duże wyzwanie.
Duże powierzchnie poszycia, zwłaszcza jak jest jeszcze dzielone, to duży problem. Początkowe drobne przesunięcie na "drugim końcu" może dać kilkumilimetrową niezgodność.
Z tym większą uwagą przyglądam się dalej!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-08-14 20:15  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Kolego Alski
Nie poddawaj się. Niedokładności były, są i będą, a Ty przecież nie takim dałeś radę.
Będę dalej obserwował.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
15-08-14 21:00  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Teraz opiszę dlaczego przydało się pancerne połaczenie skrzydeł i brak zakrycia góry kadłuba. Szkielet laser więc niby powinni wszystko pasować. Lewe skrzydło próbowałem oklejać oddzielnie, prawe skrzydło sklejone paskiem łaczącym . W obydwu przypadkach ten sam problem :
Albo wystaje wręga końcówki skrzydła albo wręgi nie przylegają do czoła skrzydeł.
Pokazałem to na rysunkach ,zarówno problem jak i to jak go musiałem rozwiązać. Przypominam że skrzydeł nie da sie okleić wcześniej bo konstrukcja wręg jest nasuwana od góry i poszycie uniemożliwiłoby to.
Tak więc po WIELU próbach dopasowania , musiałem się pogodzić i wkleić jak sie dało a nie jak chcialem.
Przy tym tyle razy odwracałem, przymierzałem pasowałem ,że gdyby nie pancerne połączenie wręg i brak wklejonej góry poszycia model nadawałby sie tylko do kosza poprzez zmęczenie materiału. A wydawało się że będzie tak pięknie , spód części skrzydeł prosty jak deska .Nic bardziej mylnego.

Rozwiązanie (moje ):

--

Post zmieniony (15-08-14 21:04)

 
25-08-14 19:58  Odp: [R] Tupolew MP-6 Modelik 8/06 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Króciutko na temat montażu stateczników tzn części 26c 29f, sposób kształtowania widoczny na zdjeciach :
i przyklejony


Częsci 29b i 29h :zapezpieczyłem przed wyginaniem , zwędzonymi ,oszlifowanymi patyczkami z MacDonalda lub podobnego. Pactra nr 27 idealnie pasuje do retuszu prosto z buteleczki :

Owtory pod zawiasy ZDECYDOWANIE za małe , trzeba sporo powiekszyć . natomiast zaokręglenie zdecydowanie za duże ,statecznik nie wchodzi w szczelinę , trzeba zrobić jajowate żeby wcisnąć . Teoretycznie stateczniki powinny byc ruchome. Ograniczenia nie za bardzo na to pozwalają.

Tak wyglądaja tuż przed mocowaniem . Zawiasy już przymocowane , przeciągnięty przez otwory drut fi 2mm.


UWAGA 1 : Skrzydła to moja totalna porażka . Zalożenie żeby ustawić poszycie jak wykonalem bylo do d.....
Poszycie TRZEBA tak okleić by końcówki spływu płatów były RÓWNOLEGŁE do siebie , równe w pionie. Inaczej montaż stateczników to totalna porażka.Jak w tym wydaniu .
UWAGA 1 : Klejąc drugi raz ciąłbym wręgi płatów by móc je wsunąć do środka kadłuba ( trzeba by poszerzyć dwukrotnie otwór . Praca na sklejonym kadłubie i płatach tej wielkości .... wysiadam.Nie umiem .
Tak wyglądało prostowanie poszycia po wielokrotnych próbach dopasowania do wręg:

Temperatura 150 st +para

--

Post zmieniony (25-08-14 20:10)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024