FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 10Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
22-07-14 19:17  Odp: [R] P-51 B Mustang [KA 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Po wycięciu nożyczkami lub skalpelem grubosć kartonu wygląda tak.



A tak po szlifowaniu brzegów drobnym papierem 800 od strony białej- niezadrukowanej.



Po tym zabiegu należy lekko nasączyć BCG całą końcówkę od strony niezadrukowanej i poczekać 2 minuty ok. Następnie układam na gumce i delikatnie profiluje końcówką Olfy, tak aby końcówka była lekko przekrzywiona- jak banan.



Potem kolejny raz to samo i profiluje główką szpilki krawieckiej z takiego zestawu.



Zapomniałem dodać, że profilujemy całą końcówkę, to znaczy stopniowo aby pasowała do skrzydeł. Jak już jest gotowa końcówka skrzydła, to retuszuje i kleje dwie połówki końcówek skrzydeł do skrzydła.Po wyschnięciu, najlepiej czymś metalowym wygładzić brzegi aby ładniej wyglądało.

Post zmieniony (27-07-14 14:16)

 
23-07-14 08:07  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
Dawidsan 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziękuję bardzo za wyczerpującą informację. Postaram się spróbować zastosować ją w następnym modelu. Powodzenia w dalszej części budowy.

--
Pozdrawiam !

 
23-07-14 11:49  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Pamiętaj aby cały czas za pomocą BCG nawilżać końcówkę olfy i główkę szpiki. Tak samo z końcówką skrzydła od strony niezadrukowanej musi być cały czas nasączona BCG, aby uniknąć poszarpania kartonu i łatwiej się profilowało, tzw na mokro.

Post zmieniony (23-07-14 11:57)

 
23-07-14 12:02  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
Dawid   

O widzisz! Tej informacji mi brakowało. Nie formowałem jeszcze na mokro klejem BCG (zazwyczaj używałem śliny modelarskiej) i ciągle chodziło mi po głowie pytanie - jak tym modelarzom formującym na BCG te formowane elementy nie przyklejają się do narzędzia? Teraz już wiem, że to trzeba utrzymywać w stanie mokrym (narzędzie). Rozumiem, że na formowaną część nakładamy klej bezpośrednio tylko raz?

Pytanie: jak się ma ta metoda do tektury zagruntowanej kaponem?

 
23-07-14 12:08  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Ja to caponowałem prosto z puszki od strony zadrukowanej. Jedna warstwa wystarczy i klej BCG dobrze współpracuje z caponem. A jak pobrudzisz karton BCG to wystarczy szybko przejechać mokrym palcem i jest czysto.

Narzędzie i cześć musi być mokra, a narzędzie to dlatego by końcówka była śliska, bardzo gładka. Nie musisz nawilżać narzędzia, wystarczy ze będzie karton nawilżony cały czas klejem BCG.

Post zmieniony (23-07-14 12:11)

 
23-07-14 12:14  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
Dawid   

Właśnie, ja kaponuję obie strony. OK, w takim wypadku na jakimś odpadzie muszę sam spróbować. Powinno się udać, bo kapon to nie lakier (nie robi "skorupy" tylko wnika w strukturę) i jak użyłem odpowiednią ilość śliny, to nawet zagruntowany obustronnie też stawał się podatny na formowanie - BCG jest na wodzie, to powinno zadziałać tak samo.

 
08-08-14 12:49  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Kolejna porcja zdjęć z budowy Mustanga.

 
14-08-14 14:35  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Tak się zastanawiam i doszedłem do wniosku że znowu popełniłem błąd. Jak impregnowałem nierozcieńczonym caponem od strony zadrukowanej to białe napisy i pasy były śnieżnobiałe-czyste. Aby uniknąć zapadnięcia poszycia, to podkleiłem dodatkowym brystolem poszycie klejem CR. Po jakimś czasie białe pasy inwazyjne i napisy OLD CROW zaczęły lekko żółknąć od częstego brania paluchami.

Model będę nadal kleił , tylko razi mnie ten biały brudny kolor.

 
22-08-14 12:55  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Kołpak śmigła i kolektory wydechowe silnika.



Usterzenie jeszcze bez retuszu.



Całość złożone na sucho.



Na żywo krawędź natarcia na lotkach lepiej wygląda niż na zdjęciach. Udało mi się skleić kołpak bez tych czarnych linii, teraz wygląda troszkę lepiej.

 
09-09-14 15:27  Odp: [R] P-51 B Mustang [AH 2/2012]
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Budowa idzie powoli. Darowałem sobie klejenie części 54c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, r, s, t, tzw żeberka w klapach z pasami inwazyjnymi i zaczepów bo i tak nic nie widać.



Łopaty śmigła i tak krzywe są, ogólnie uważam że cały model jest tragiczny.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 10Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024