FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-06-14 23:03  [Technika] Podstawy malowania
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W ramach prac nad A-10 zbliżam się do momentu, kiedy będę musiał się wziąć za wykonanie wnęk podwozia. Ponieważ robię je z wydruków, więc raczej nie obejdzie się bez malowania. No i tu mam problem, bo moje umiejętności ograniczają się do malowania pędzelkiem na jednolity kolor. Nie jestem do końca pewien, czy to pozwoli mi na uzyskanie dobrego efektu. I tu pytanie. Czy komuś znane są jakieś tutoriale z podstaw malowania tworzone pod kątem modelarstwa kartonowego? Jeśli ktoś ma jakieś sprawdzone patenty albo inne porady to też będę wdzięczny za podzielenie się.

Dodam, że maluję farbami Pactra i raczej nie chcę inwestować w inne (np. olejne), ani tym bardziej w aerograf. Czytałem natomiast, że niektórzy korzystają z suchych pasteli. Tutaj wydatek jest nieduży, więc mogę sobie pozwolić, tylko prawdę mówiąc nie wiem czy pozwalają one na uzyskanie jakichś efektów których nie da się uzyskać Pactrą (jeśli tak, to jakich)?

 
27-06-14 07:37  Odp: [Technika] Podstawy malowania
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Pastele jeśli już, to mogą Ci posłużyć bardziej do retuszu krawędzi poszczególnych części modelu niż do jego malowania.

 
27-06-14 07:58  Odp: [Technika] Podstawy malowania
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wszystkie swoje modele samolotów maluję.
1. akryle - małe/duże tubki: ok. 6/10,- PLN (w zależności od producenta)
2. szary/metal - biała lub srebrna z tuszem czarnym kreślarskim
3.maluję elementy przed wycięciem i przed sklejeniem ewent. retusz krawędzi
4.dwukrotne malowanie - grunt ten sam kolor tylko jaśniejszy
5. maluję od razu wszystkie elementy w danym kolorze (tak by nie dorabiać koloru)
6. po wyschnięciu akryle lekko ciemnieją
7. zawsze wielokrotne próby (na takim samym podłożu)
8. karton/papier nie jest caponowany/lakierowany itp. przed malowaniem
Powodzenia i pozdrawiam

 
27-06-14 08:14  Odp: [Technika] Podstawy malowania
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ryszard, dzięki za szczegółową odpowiedź :-)

To co mnie zastanawia najbardziej, to jak uzyskiwać różnego rodzaju efekty typu brudzenie, jakieś cieniowanie itd.

 
27-06-14 10:13  Odp: [Technika] Podstawy malowania
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ślady eksploatacji - tylko próby, próby i jeszcze raz próby. Różne farby, pędzle (suchy), kredki, pigmenty, wcieranie, drapanie itp.itd. Byle nie przedobrzyć. Temat rzeka - każdy ma swoje jakieś patenty.

 
27-06-14 10:27  Odp: [Technika] Podstawy malowania
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Trzeba także pamiętać o tym, że malując model kartonowy zamalowuje się wszystkie elementy nadrukowane ( krawędzie blach, kable,nity etc...). Trzeba zatem takie elementy "uplastycznić", czyli wykonać je niemal od nowa. Malując tak wykonany element uzyskujemy widok bardziej realistyczny, przestrzenny.
Tak zwane "brudzenie" lepiej opanowywać w drugim etapie. Im delikatniejsze "brudzenie"", tym bardziej realistyczne. Mocne "brudzenie" będzie prawdziwym BRUDZENIEM ;-)
Ja do tego celu używam wykonanego we własnym zakresie "washa" - do rozcieńczalnika dodaję odrobinę np. czarnej lub brązowej farby ( do uzyskania wrażenia "brudnej wody" ). Tak wytworzoną substancję nakładam oszczędnie cienkim pędzelkiem-zwłaszcza w zagłębienia - czyli tam,gdzie brud gromadzi sie w "realu". Jeśli przypadkiem nałoży się zbyt dużo, to nadmiar można "ściągnąć" np.patyczkiem do uszu ;-)

--

Post zmieniony (27-06-14 11:49)

 
27-06-14 12:48  Odp: [Technika] Podstawy malowania
Troyt   

Witam. W przypadku plastiku washa nakłada się na warstwę lakieru - czy w przypadku kartonu nie jest zagrożeniem dla modelu nakładanie washa bezpośrednio na farbę?

 
27-06-14 13:01  Odp: [Technika] Podstawy malowania
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Co do doboru pigmentów do brudzenia to warto rozejrzeć się wokół i próbować z materiałami niekonwencjonalnymi. Ja swego czasu pracowałem w serwisie ciężarówek. Od czasu do czasu ze stosu starych bębnów hamulcowych zdrapywałem rdzę. Po zmieleniu mam spory zapas naturalnej rdzy ;-)) Jest lepsza niż suche pastele ;-)

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
27-06-14 13:25  Odp: [Technika] Podstawy malowania
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak dotąd nie miałem z tym kłopotów. Warunkiem jest kilkudniowe przeschnięcie farby, na którą nakładam wash. A w ogóle mam taką technologię budowy modelu,że po sklejeniu elementów kartonowych najpierw nakładam warstwę bezbarwnego lakieu nitro ;-) . Potem dopiero farba itd.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024