FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-06-14 17:12  [R] SR-71 Blackbird, Fly Model, 1/33
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam w kolejnej relacji.
Tym razem na matę trafił model samolotu ( chyba ) legendy ;-)
Od bardzo dawna chodziła mi po głowie budowa modelu tej wspanialej maszyny, jednak nie mogłem się zdecydować na rozpoczęcie tejże budowy. W końcu zaproponowałem kolegom Modelarzom wybór modelu, jaki mam budować. W rankingu zwyciężył SR, a więc jest ;-)

Fakty i Ciekawostki:
Prace projektowe nad samolotem o niezwykłych parametrach rozpoczęto w połowie lat 50-tych XX wieku w ośrodku konstrukcyjnym Lockheed'a ADP ( Ośrodek Zaawansowanych Projektów ) w Burbank / k. Los Angeles. Powstało wiele projektów, a efektem prowadzonych nad nimi prac był opracowany dla CIA w ramach programu Archanioł samolot rozpoznawczy Lockheed A-12 wraz z przenoszonym przez niego rozpoznawczym bezzałogowcem D-21.
Wspomniany wyżej A-12 był protoplastą SR-71. Prace nad SR-71 były ściśle tajne i pomimo zaangażowania w projekt ponad 2000 osób tajemnicy udało się dochować. Projekt otrzymał kryptonim OXCART.Zadanie jakie postawiono projektantom nie było łatwe - mieli stworzyć samolot latający tak szybko i wysoko jak żaden z uwczesnych samolotów oraz pocisków. To właśnie możliwość ucieczki przed wrogimi pociskami była priorytetem w projekcie, a było to związane z zestrzeleniem szpiegowskiego U-2, który latał na wysokości ok 21 500 metrów, lecz nie był dostatecznie szybki ( rozwijał prędkość ok 700 km/h ). Incydent ten uświadomił USA, że duży pułap już nie wystarcza, w związku z czym położono nacisk również na ogromną prędkość ( oczywiście samolot musiał być zdolny do lotu na bardzo dużych wysokościach ). CDN...


Na początek okładeczka :


Model buduję ze skanu, który oczywiście zrobiłem z oryginalnej wycinanki. Zdecydowałem się na skan, ponieważ opracowanie jest już leciwe, w związku z czym model delikatnie uplastycznię i pomaluję - wogóle nie podobało mi się malowanie z wycinanki, zwłaszcza podział blach...

A teraz do sedna :
Jak obyczaj nakazuje, najpierw nakleiłem wręgi na tekturkę - elementy o prostych kształtach na zwykłą szarą, o skomplikowanych na piwną ;-) Następnie wszystko wyciąłem i poskładałem do kupy:

CDN...

--

Post zmieniony (25-06-14 10:06)

 
24-06-14 17:36  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Sugerujesz, że z tekturki piwnej wycina się łatwiej niż ze "zwykłej"? Jeszcze nie używałem piwnej, rzeczywiście tak jest?

Powodzenia przy modelu. Będzie duży... Zajrzyj do mojej relacji z tupolewa, zastanów się nad wzmocnieniem szkieletu.

 
24-06-14 17:53  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Oczywiście szkielet będzie usztywniony ;-) Faktycznie wychodzi spory modelik, około metra długości ;-)

Co do tekturki, to rzeczywiście tak jest - z piwnej wycina się o wiele łatwiej, ponieważ jest miększa od zwykłej szarej, dobrze się też ją szlifuje ;-)
Tutaj było trochę o tym, czym się różnią.

Relację Tu-160 śledziłem na bieżąco ( choć milczałem od początku ;-) ), świetnie idzie. Sam od dłuższego czasu poluję na niego, ale nie idzie trafić, a jeśli już to absurdalnych cenach... To samo z XB-70. Już popełniłem błąd zaopatrując się w Vulcana, który szczerze to jest wart 1/3 kwoty jaką zapłaciłem... Teraz prędzej sam je zaprojektuję, niż wydam takie kwoty :-)

--

Post zmieniony (30-06-14 13:42)

 
24-06-14 18:43  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Piękny samolot, chciałbym też kiedyś wykonać model. Będę śledził Twoją relację.

 
24-06-14 19:33  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ja szkielet robiłem z panelu ściennego grubości 2 mm :)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
24-06-14 20:53  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ciekawy model FANTASTYCZNEGO samolotu !!! Szkoda,że Fly Model nie powtórzył wydania. Kolega kiedyś kleił ten model,ale był zielony i popełnił wszystkie możliwe błędy przy klejeniu. Jednak sam model był imponujący. Ciekawi mnie ile zabuliłeś za niego? Masz we mnie FANATYCZNEGO widza :) Powodzenia !!!

PS: Z tego co pamiętam (coś tam o nim kiedyś czytałem),była wersja uzbrojona . Tylko nie wiem po co!!!?

 
24-06-14 20:58  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
Matti 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Mimo że szkielet podklejałem chyba 1 mm kartonem to kadłub miał odpowiednią sztywność, końcówki skrzydeł ze względu na dość cienki przekrój u mnie sie wyginały ale to było dość dawno i doświadczenie też mniejsze było. Będę obserwował bo to efektowny model-powodzenia!

--
"To że nic nie mówię, nie znaczy że nie mam nic do powiedzenia"

 
24-06-14 21:26  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Ciekawa relacja się zapowiada, kupiłeś go teraz czy jakiś czas temu? Bo ceny obecne są zaporowe....

 
24-06-14 21:37  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Piotrek,słowo "zaporowe" jest nieadekwatne do tego co się dzieje. To są ceny z kosmosu :(

 
24-06-14 22:57  Odp: [R] SR-71 Blacbird, Fly Model, 1/33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Rodrus, Fly wydal go dwa razy, drugie wydanie to dopiero bialy kruk :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024