FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
19-02-12 11:11  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
tees 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam.
Ja uważam ze to może być reakcja lakieru z farba drukarska. Dlaczego tak sądze? Ano dla tego że kiedyś lakierowałem trzy modele na raz . Humbrolem matem żeby było śmiesznie. Na dwóch siadł idealnie . Nic sie nie dzialo. Trysnołem na trzeci (zero z MM) i w miare schnięcia pojawiał się biały mocny nalot. Efektem było zero w zimowym kamo. Wszystkie trzy malowane aero. To co mogło byc przyczyną tego. Na plastikach tez mi sie tak zdarzało. Farby i lakiery niektórych producentów sie gryza ze sobą . Najlepiej zawsze zrobić próbe.

--

 
19-02-12 11:25  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

A ja stosowałem różne lakiery w różnych kombinacjach. Nitro do podłóg Śnieżki, uniwersalne lakiery w sprayu, werniksy, lakiery revella, model mastera i pactry, nakładane pędzlem lub aerografem. Zawsze zgodnie z zasadą: "minimum 2 warstwy lakieru błyszczącego + 1 warstwa matowego". Dzięki temu nigdy nic mi się nie wytrącało. Szczerze mówiąc nie sądziłem, że ktoś może mieć jeszcze z tym problem, bo ten sposób lakierowania był wałkowany chyba już setki razy na wszystkich forach modelarskich.

--
pozdrawiam
Piotr


 
19-02-12 12:57  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Aaach, taki temat to wypadałoby przypiąć na górze, niech wisi jako pierwszy wątek na postrach i jako instruktaż jak to zrobić dobrze. Dombrek szkoda Twojego modelu, nauka na własnych błędach jest najkosztowniejsza ale na pewno skuteczna.

--

 
20-02-12 04:14  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Model jest jak najbardziej do uratowania. Wczytaj się dokładnie w to co napisał syjek i tak zrób. A na przyszłość zastosuj metodę Piotra D. - dwie warstwy lakieru błyszczącego i jedna matowego.

--
serwusik

 
20-02-12 14:14  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

"ale piąta?? Niezły model (a raczej modelka)" - sabotażyści wrogiego mocarstwa podesłali... Dlatego budowa tak się zakończyła!
A.

 
20-02-12 16:45  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Widzicie nie do końca. Zależy czasem od lakieru. Fakt, że na innych modelach ten lakier zachowywał się dobrze. Tutaj może wchodzić wiele współczynników. Ja miałem podobny problem ze swoim księciem. Użyłem lakieru matowego akrylowego z firmy Lifecolor. Po polakierowaniu na całym wyglądał jakby ktoś go pomalował mlekiem. Taki biały filtr. Masakra. Ja ratowałem to tak, że skoro było polakierowane akrylem to nałożyłem na to washa: dużo benzyny i trochę farby olejnej artystycznej. Kadłub nabrał takiego lekkiego połysku i zniknął ten efekt mleka. Ciekawi mnie czy sama benzyna by coś dała ?
Potem na wszystko położyłem lakier matowy firmy gunze i jest gito co widać w mojej relacji.
Tutaj materiałem jest karton i .... nie wiem czy to zadziała, ale sprawdzic można.

 
20-02-12 16:57  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

I jeszcze jedno. Nie stosować do kartonu lakierów akrylowych.
Po co ryzykować.
Nitro najlepsze. Wystarczy market budowlany, Duplo Color czy podobne i szkoda czasu na eksperymenty i kombinowanie.

Najbardziej zadziwa mnie fakt, jak modelarze sami komplikują sobie życie coraz to nowymi wynalazkami, zapominając o prastarej zasadzie, że "lepsze jest wrogiem dobrego".

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
09-06-14 14:00  Odp: [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
vicovaro25 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To nie jest kwestia nadruku tylko kwestia papieru. Papier w MM z tego co pamiętam jest bardzo "puchaty" ma nie za dużą gramaturę co sprawia, że wszystko się w niego bardzo dobrze wchłania. Dlatego MM lakierować jest najlepiej lakierem z połyskiem. On i tak przesiąknie ten papier i prawie wcale nie będzie go widać na powierzchni. Czyli model będzie dobrze zabezpieczony a i tak będzie miał świetną matową powierzchnię. Dopiero kolejne nakładane warstwy powinny ci dać efekt połysku. Tu musisz sobie sam sprawdzić metodą prób i błędów jak kolejne nałożone warstwy wpływają na połysk.
Jeśli natomiast zaczniesz model sklejony z MM lakierować matem to masz murowaną katastrofę, chyba że przed sklejeniem bardzo solidnie zaimpregnowałeś ten karton.

Generalnie w lakierowaniu matowymi lakierami chodzi o to by lakier nie wsiąkał w karton a zostawał na powierzchni. Jeśli matowy lakier za bardzo wsiąka to na powierzchni zostaje ci nadmiar talku który będzie się gromadził w punktach przesiąku i tworzył białe przebarwienia.


Gdyby mi się przytrafiło ratowanie modelu po nieudanym lakierowaniu matem spróbowałbym przemalować plamę talku lakierem z połyskiem i natychmiast po malowaniu usunąć nalot mechanicznie cienką białą kartką papieru. Gdzieś przeczytałem że dobry efekt da nałożenie na tak felernie polakierowany model rozcieńczonego lakieru olejnego. Plamy podobno miały zniknąć.

Kiedy lakier wysechł to plamy najlepiej chyba usuwać mechanicznie przez delikatne szlifowanie papierem ściernym 1600 +. Tu efekt końcowy nie jest pewny i zależy od bardzo wielu czynników, a przede wszystkim od naszych umiejętności w takich operacjach.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024