FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-05-14 16:40  [Technika] Przeskalowanie modeli do skali 1:45
bogdii   

Witam gorąco wszystkich forumowiczów moje pytanie jest następujące :
czy jakaś firma prowadzi legalne przeskalowywanie modeli ze skali 1:25 na skalę 1:45 ????
Wyjaśniając moje pytanie zajmuję się modelarstwem kartonowym w skali 1:45 i chciałbym kilka modeli wagonów ze skali 1:25 zmniejszyć do skali 1:45.
Chciałbym uniknąć kupowania modeli w skali 1:25 i zmniejszania ich w punktach usługowych xero lub drukarniach ( niepotrzebne koszty zakupu tych modeli).
Kilka lat temu Modelik przeskalował mi dwa modele ale teraz nie prowadzi już takiej usługi. Proszę o podpowiedź jak można zdobyć takie modele.
Pozdrawiam

--
pozdrówka bogdii58

 
27-05-14 16:55  Odp: modele skala 1:45
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Samo przeskalowanie modelu z 1:25 do 1:45 nie załatwia sprawy - musisz przyjąć różnice w grubości elementów jakie wystepuja w jednej jak i w drugiej skali

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
27-05-14 16:56  Odp: modele skala 1:45
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Legalnie możesz przeskalować model tylko wtedy, jeżeli posiadasz oryginalną wycinankę, jest to zgodne z prawem w ramach dozwolonego użytku własnego, a czy wydrukujesz na drukarce, czy pomniejszą Ci gdzieś na ksero, to nie ma to znaczenia.

Kartonowe modele kolejowe w skali 1:45 też są w sprzedaży np. tutaj:
http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/kolejki/1/45-43

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
27-05-14 17:02  Odp: modele skala 1:45
bogdii   

Szanowny "Precyzyjny" jak napisałem w poście chcę to zrobić legalnie ale nie chcę kupować oryginalnej wycinanki i przeskalowywać ją na kolorowo bo ponoszę podwójne koszty. Z Twojej wypowiedzi wynika że tylko właściciel oryginalnej wycinanki może legalnie wykonać tą usługę. Więc wydawnictwa mogą też legalnie taką usługę wykonać na wydanych przez siebie modelach- dobrze rozumuje.

--
pozdrówka bogdii58

 
27-05-14 19:15  Odp: [Technika] Przeskalowanie modeli do skali 1:45
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Zapytaj bezposrednio w wydawnictwach, bo nikt inny tego nie zrobi - z prostej przyczyny braku dostepu do projektu. Swego czasu mozna bylo takie zamowienie zlozyc w Modeliku na jego modele kolejowe, ale z tego co wiem, wycofano sie z tego. Czy Answer rozwaza taka opcje? Tego nie wiem... Wez tez pod uwage, ze to bedzie wydruk jednej sztuki na zamowienie, co wcale nie musi byc tansze niz zakup modelu w 1:25 i jego pozniejsze zmniejszenie na wlasna reke...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
28-05-14 08:06  Odp: [Technika] Przeskalowanie modeli do skali 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

bodgi wygląda to tak... nikt nie będzie po raz drugi naświetlał płyt w skali, bo kosztowałoby Cię to kilkaset złociszy. Może i można wydębić wydruk cyfrowy od niektórych wydawnictw. Nie sądzę, aby Ci sprzedano pliki produkcyjne (illustratora czy corela) – to strzał w kolano dla wydawnictwa, jednak pliki wektorowe najlepiej się skaluje, bo masz wpływ na grubość linii czy kolory, a także poprzemieszczanie pomniejszonych elementów na formatce, i z 15 stron zrobi Ci się 10.

Chłopaki mają rację, jeśli kupisz wycinankę to masz prawo sobie ja pomniejszyć i powiększyć w ramach własnego użytku. Tu jednak czeka skanowanie, jeśli format wycinanki większy jest od dostępnego skanera to także składanie częściowych skanów w jeden, potem czyszczenie ich, pozbywanie się mory po skanowaniu. A na koniec albo wydruk z domowej drukarki, albo wydruk w drukarni cyfrowej. Wydruk z plujki będzie czuły na wikol, a wydruk z drukarni cyfrowej będzie wrażliwy na cyjanoakryl i kleje toluenowe.

Jeśli malujesz modele, to jest nieco lepiej. Zawsze skany można pozbawić koloru w programie graficznym (photoshop/gimp/krita) i wydrukować sobie tylko czarny (linie plus czarne elementy). Jeśli masz trochę zacięcia możesz sobie skany zwektorować (najpierw tacer, a potem program do wektorówki (inkscape/corel/illustrator/xara/karbon)), a potem ustawić żądane grubości linii oraz kolory o zadanym numerku (są table przeliczeniowe pomiędzy RAL-CMYK-Pantone).

Zawsze jednak trzeba sobie wycinankę kupić.

--

Post zmieniony (28-05-14 08:10)

 
28-05-14 09:54  Odp: [Technika] Przeskalowanie modeli do skali 1:45
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Temat moim zdaniem został wyczerpany, wszystko co wiadomo o przeskalowaniu modeli zostało napisane, a ponieważ zaczęliście się obrzucać błotkiem, wyzywać od parówek i debili, to po oczyszczeniu zamykam ten wątek.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024