FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-05-14 17:07  [R/G] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej mojej relacji, zawiodę wielu ale to nie okręt choć na horyzoncie....
Tematem mojej pracy będzie model czołgu średniego Type 97 Chi Ha z wydawnictwa Model Hobby.
Skala 1/25.



Model o ładnej grafice, waloryzowany, bardzo rzadko prezentowany lub wcale na modelarskich wystawach.
Prezentowany model nosi barwy 3 Kompanii 1-go Pułku Czołgów. Kampania Malajska 41-42

Parę słów historii (za wydawcą)

W połowie lat 30-tych XX w. Japońskie Naczelne Dowództwo dostrzegło konieczność zbudowania nowoczesnego czołgu średniego, dorównującego konstrukcjom zagranicznym.
Powstały dwa odrębne projekty. Pierwszy realizował Arsenał Osaka, budując prototyp Chi Hi, oraz drugi, budowany przez zakłady Mitsubishi. Otrzymał on nazwę Chi-Ha.
Z chwilą rozpoczęcia wojny w Chinach i pierwszych doświadczeniach bojowych, wybór padł na prototyp firmy Mitsubishi. Oficjalnie jego przyjęcie do uzbrojenia nastąpiło
w 1937r., jednakże z produkcji seryjnej zaczęły napływać do jednostek dopiero w roku 1939.
Zastosowanie działka 57mm Typu 97, wymusiło skonstruowanie większej wieży, w której znalazły się stanowiska bojowe dla dwóch członków załogi: dowódcy i ładowniczego.
Zabudowany, dwunastocylindrowy silnik wysokoprężny pozwalał rozwijać szybkość do 38 km/h.
Nowy czołg charakteryzował się niezłymi właściwościami manewrowymi. Miał dużą mobilność, pozwalającą prowadzić walkę manewrową z czołgami przeciwnika.
Jednakże zastosowanie krótkolufowego działa pozbawiło skutecznej możliwości nawiązania równorzędnej walki z pojazdami wroga.
Dlatego w większości wypadków czołgi średnie Chi Ha używane były jako pojazdy bezpośredniego wsparcia piechoty. Działania czołgów średnich w samodzielnych
zgrupowaniach pancernych spowodowały potrzebę zbudowania czołgów dowodzenia charakteryzujących się anteną poręczową zainstalowaną na dachu wieży.
Czołgi Chi Ha wzięły udział w walkach w Chinach, na Malajach, w Singapurze, na Guadalcanal, Saipanie i Guam.
Po rozbiciu w 1945r. przez Rosjan Armii Kwantuńskiej 350 zdobycznych czołgów Chi Ha zostało przekazanych chińskim wojskom komunistycznym.

Dane techniczne

Załoga: 4 osoby
Masa: 15,2 tony
Wymiary: długość-5500mm, szerokość-2330mm, wysokość-2210mm

Uzbrojenie:
- armata kal.57mm Typ 90 lub Typ 97 z zapasem 120 nabojów
- dwa km kalibru 6.5mm Typ 91 lub kalibru 7,7mm Typ 97 z zapasem 2350/2575 nabojów

Moc silnika: 170 KM przy 2000obr/min
Zasięg: 210 km

Zdolność pokonywania przeszkód:
- rowy o szerokości 2,5m
- brody do głębokości 1m
- pionowe przeszkody do wysokości 0,8-1m
- wzniesienia o kącie nachylenia 30-35 st.

Do modelu zostaną użyte materiały dodatkowe czyli zestaw laserów.


Tyle tytułem wstępu.
Tradycyjnie budowę rozpocząłem od sklejenia szkieletu kadłuba. Zestaw laserowo wycinany zdecydowanie to ułatwia.




Szkielecik bardzo dobrze spasowany, z mojej strony tylko jeszcze poszedł szlif na krawędziach wręg dla gładkości powierzchni.

c.d.n...

--

Post zmieniony (15-08-14 13:26)

 
24-05-14 17:56  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Kibicuje!!! I będę podglądał na bieżąco :)

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
01-06-14 09:44  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Po tygodniu pracy szkielet czołgu został oklejony.



To co wykonałem trochę inaczej to tylną część poszycia z żaluzjami odciąłem od poszycia podstawy wieży, i rozciąłem również poszycie pokryw silnika.
W ten sposób uniknąłem nieciekawych zagięć, a powstałe krawędzie są ostre i bardziej realistyczne.



Kolejne rzeczy które wykonałem to: wzmocnienie przedniej płyty. Opiera się ona tylko na krawędziach dwóch wręg i przy nacisku może się odkształcić.
Ja podkleiłem tą część od spodu kartonem nadając jej sztywność. Nie wycinałem również ząbków które miały łączyć to poszycie z częścią wizjera kierowcy.
W zamian nakleiłem na to miejsce wąski uformowany pasek kartonu i uzyskałem lepsze połączenie tych części.
Elementami które również poprawiłem to żaluzje pokryw silnika. Wyciąłem paski spomiędzy żaluzji i przykleiłem je od spodu.
Na tak przygotowaną część nakleiłem dopasowany kawałek kartonu. Efekt całkiem dobry i chyba ładniej się prezentuje niż w 2D.



Części poszycia bardzo dobrze spasowane.

To tyle w tej odsłonie.
C.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
01-06-14 11:21  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
radzias   

Czołgi to już nie moja bajka, ale jeżeli budowniczym jest guru Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii, to z chęcią będę kibicował :)
A tak na marginesie to ile jeszcze jest opracowanych czołgów japońskich, bo końca nie widać.

Post zmieniony (01-06-14 11:22)

 
01-06-14 11:31  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Żaluzje bardzo fajnie wyszły.
Będziesz model finalnie okurzał, czy zostaniesz przy koncepcji z wycinanki, jeśli chodzi o waloryzację? Pamiętam dość zażartą dyskusję odnośnie tego "brudzingu", ale chyba w 3D wygląda to lepiej niż na płaskich arkuszach?

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-06-14 14:14  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Radzias tanków japońskich w kartonie trochę wyszło, więc jest co robić.
Stug tak będę prószył suchymi pastelami, szczególnie miejsca łączeń tak aby nie przedobrzyć.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
11-06-14 22:58  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Prace pomału idą do przodu. Wykonałem błotniki i zacząłem doklejać do kadłuba poszczególne elementy.



Błotniki w przednich częściach są doklejane do kadłuba, ja aby ładnie mi przylegały zbyt mocno dociskałem i w rezultacie przy lewej krawędzi lekko powierzchnia mi się wygięła.
Należy też zwrócić uwagę na wyprofilowanie tych części, aby dokładnie pasowały do kadłuba.

c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
12-06-14 12:02  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Dostałem go kiedyś pod choinkę. Czeka na półce na swoją kolej. Zasiadam i podpatruję ;-)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
12-06-14 20:20  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Błotniki wyszły super-extra-lux.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
13-06-14 08:34  Odp: [R] Type 97 Chi Ha (Model Hobby)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jak zwykle efekt sklejania świetny.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024