FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 10Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
15-05-14 09:44  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kształtowałem krawędzie w sposób standardowy, a przynajmniej taki który zawsze działał na lepszym kartonie: o krawędź stołu. Najpierw kilka razy delikatniej, żeby lekko zaokrąglić, a potem kilka razy trochę mocniej. Ponieważ szerokość poszycia nie jest zbyt duża, to potem jeszcze o krawędź nożyczek. Udało mi się trochę odratować krawędzie biorąc patyczek do szaszłyków i rolując nim prostopadle do załamań wyrównałem je trochę. Wygląda o niebo lepiej (stan na zdjęciach), ale wciąż nie idealnie. Obawiam się, że przy pozostałych krawędziach natarcia też tak będzie. Zastanawiam się, czy to może być wina zbyt grubej warstwy caponu?

A złączenia skrzydeł z centropłatem chyba jednak zrobię na styk.

Post zmieniony (10-02-19 16:04)

 
15-05-14 10:35  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

W moim sporo sliny do tej pory zuzylem, a jeszcze do skrzydel nie doszedlem. Mozna zawsze BCG uzyc do zwilzenia powierzchni, ale jesli karton jest zacaponowany z obu stron, to pewnie niewiele da...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
16-05-14 16:40  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Majstruję dalej przy centropłacie. Poszycie jeszcze nie jest do końca przyklejone, bo wyszło kilka kwiatków i zastanawiam się jak je skorygować.

Po pierwsze wręgi w tym modelu zdają się być opracowane tak, że muszą być wycięte dokładnie po zewnętrznej stronie linii i ani odrobinę mniej. Ja tnę po zewnętrznej stronie, ale potem szlifowałem przylegające wręi żeby były dokładnie takie same. No i przez to wręgi są trochę za małe. Przy kadłubie to nie było dużym problemem, ale tutaj niestety górna część poszycia wychodzi za część dolną. Do tego są spore szczeliny pomiędzy kadłubem a dolną częścią poszycia (póki co tylko przymierzone, ale widzę że nie będzie przylegać idealnie). Będzie trzeba jakoś zamaskować. Udało mi się w miarę wyeliminować załamania na krawędziach natarcia. Powstało za to załamanie na jednym ze skrzydeł powyżej krawędzi natarcia (drugie zdjęcie). Przyczyna: wzmocnienie wklejone od spodu nadawało trochę za dużą krzywiznę w tym miejscu, no i przy próbie naprostowania skończyło się jak widać. No nic, keep calm and carry on.

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
30-05-14 19:44  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Niestety, budowa ugrzęzła. Klejenie skutecznie pokrzyżowała najpierw ładna pogoda, a potem koty mojej rodzicielki, którymi będę się opiekował jeszcze przez najbliższe półtora miesiąca. Ponieważ klejenie przy dwóch kotach w kawalerce nie jest dobrym pomysłem, budowa posuwa się naprzód dosyć nietypowo. Mianowicie wycinam wszystkie wręgi i elementy podklejane tekturą.

Jako następne planuję wykonanie kół - to powinno się udać przy kotach.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
22-06-14 20:56  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Budowa postępuje dosyć powoli, ale dzisiejszy deszczowy dzień pozwolił mi na dokończenie kilku fragmentów modelu. Na początek tylna część kadłuba (na ostatnim zdjęciu tylko przymierzona).

Zagadkę co zrobić z górnym poszyciem centropłatów wystającym ponad część dolną postanowiłem rozwiązać klejąć resztę skrzydeł i przymierzając. Póki co zrobiłem lewe skrzydło (końcówka jeszcze nieprzyklejona, przymierzona do zdjęcia).

Model jest naprawdę dobrze spasowany (wymieniane wcześniej problemy to raczej moja wina), tym bardziej że był kreślony ręcznie. Karton jeszcze sprawia mi trochę trudności, ale poszedłem za wcześniejszymi radami żeby przed zaokrąglaniem części zwilżyć je trochę i to faktycznie pomaga. Efekt na pewno jest lepszy niż wcześniej. Jedynym poważniejszym problemem są różnice kolorów pomiędzy arkuszami.

Aha, zapomniałem wcześniej napisać, że dzięki życzliwości jednego z kolegów wszedłem w posiadanie fragmentów nowszej wycinanki, które umożliwią mi wykonanie wnęk podwozia.

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
23-06-14 11:39  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hadziuk 



 - 0

No dobrze ci idzie, oby tak dalej :D

--
Pozdrawiam
Hadziuk!
-----------------------------------
Żyć czy kleić?
----------------------------------------

 
26-06-14 11:44  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
vicovaro25 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Sklejasz mój ulubiony sprzęt, bardzo dobrze ci to wychodzi a dodatkowo bardzo szczegółowo komentejusz to co robisz co w połączeniu z super zdjęciami czyni tę relację wyjątkową. Gorąco kibicuje i oby tak dalej ;).

 
29-06-14 20:20  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Cieszę się, że relacja się podoba.

Dzisiaj wykonałem drugie skrzydło. Różnice barw pomiędzy arkuszami są niestety mocno widoczne.

Nauczyłem się w końcu obchodzić z tym antycznym kartonem. Myślę, że już żadna krawędź spływu nie będzie połamana.

Jak? Za pomocą wacika do uszu smaruję od niezadrukowanej strony rozpuszczalnikiem nitro (bo arkusze są pokryte caponem), a potem jeszcze trochę wodą i formuję. Efekt doskonały.

A na koniec demonstracja czemu warto było zaimpregnować arkusze. Na zdjęciach po lewej stan zaraz po przyklejeniu, na zdjęciach po prawej stan po czyszczeniu wacikiem zamoczonym w caponie.

Po zrobieniu zdjęć jeszcze trochę to doczyściłem, zalałem szczeliny wikolem i zamalowałem, więc końcowy efekt jest lepszy niż to co widać na zdjęciach.

Kolejnym krokiem będzie przyklejenie w końcu centropłatów i łatanie gigantycznych szczelin między nimi a kadłubem (na zdjęciu kilka postów wcześniej).

--

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
29-06-14 23:01  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Lu   

Skleilem ten model rok temu. Czy pjawialy sie problemy?
Kilka drobnych , jak przy kadym modelu.
Wspomniales napoczatku o oszkleniu kabiny...Nie musish wytlaczac,. Oszklenie sklada
sie z dwoch czesci - przedniej I tylnej.
Przednia latwo mozna uformowac z kawalka folii . Ja zastosowalem folie o zoltym odcieniu
Tylna czesc ,rowniez mozna latwo uformowac lub wyciac ( juz kiedys o tym wspominalem)
z - opakowania zarowek SPELKOW.
W dziale elekryczny kazdego sklepu sa zarowki o owalnym ksztalcie lut w formie sopelkow.
Zarowki te, sa opakowaniach pokryte folia uformowana do ksataltu zarowki. Te folie
idealnie nadaja sie na oszklenia kabinek.
Z koncowkami skrzydel zawsze sa mniejsze lub wieksze problemy.
Dajesz sobie swietnie rade. Model wyglada na piatke - jak narazia.

 
06-07-14 15:31  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Lu >> Jeśli chodzi o kabinę, to kupiłem tłoczoną z GPMu.

Wczoraj i dzisiaj walczyłem z przyklejeniem centropłatów. Sporo pracy kosztowało mnie ich spasowanie i zamaskowanie szczelin. Napracowałem się dużo wikolem i farbami, ale z ostatecznego rezultatu jestem zadowolony (przynajmniej biorąc pod uwagę jak to na początku wyglądało). Nie podoba mi się tylko kilka drobnych zagnieceń, których można było uniknąć.

Byłem chyba zbyt optymistyczny w kwestii formowania starego kartonu: oba profile centropłatów mają załamania, pomimo wcześniejszego nawilżenia.

Dodatkowo na lewym centropłacie wystąpiło "ciekawe" zjawisko. Przy przyklejaniu profili wyciekło mi nieco kleju ze szczeliny, więc standardowo usunąłem nadmiar caponem. Robiłem tak już wiele razy wcześniej przy klejeniu kadłuba. Tym razem jednak na poszyciu w miejscu caponowania pojawiły się brunatne odbarwienia. Potraktowałem to miejsce ponownie caponem i okazało się, że kiedy tylko nakładam capon i zaczynam go wcierać na powierzchni pojawia się pomarańczowo-różowy glut - widać na zdjęciu na chusteczce i rozmazany na poszyciu.

Udało mi się go zetrzeć i plamy zniknęły, ale nie mam pojęcia co to mogło być. Przypuszczałem początkowo, że to może efekt tego, ze skrzydło jest od spodu podklejone brystolem, a ów glut to klej który wsiąkł w karton od drugiej strony. Tyle, że kadłub też jest podklejony i tak się nie robiło.

Zacząłem też prace nad przednimi segmentami kadłuba. W planach delikatna waloryzacja kabiny, wnęki podwozia i wnęki na drabinkę.

Znalazłem sporo materiałów w sieci, z których wynika że aktualny projekt wnęki (zaczerpnięty z trzeciego opracowania) stanowi fikcję modelarską. Nie jestem pewien czy moje modelarskie cojones są na tyle duże, żeby próbować doprowadzić wnękę do pełnej zgodności ze stanem faktycznym, ale na pewno chciałbym trochę uplastycznić wnętrze.

Post zmieniony (10-02-19 16:06)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 10Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024