FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-04-14 20:50  [Technika] Malowanie i klejenie drutów
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mam dwa pytania do bardziej doświadczonych kolegów (i koleżanek też, żeby nie było) dotyczące elementów wykonywanych z drutu.

Po pierwsze malowanie. Używam akrylowych farb Pactry i niestety naniesiona farba schodzi bardzo łatwo, nawet w wyniku złapania elementu pęsetą. Czy w przypadku innego rodzaju farb jest lepiej? Czy może zależeć to od rodzaju drutu?

Po drugie klejenie. Jakim klejem kleić druty ze sobą i z papierem? Próby stosowania cyjanopanu skończyły się niepowodzeniem. Zwykłym klejem szewskim którym kleję cały model idzie lepiej, ale też czasami są rzeczy których nie jestem w stanie dokleić. Czy jakieś kleje sprawdzają się w tej roli szczególnie dobrze?

 
19-04-14 21:14  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Killy, druty trzeba wcześniej odtłuścić np.benzyną ekstrakcyjną i jeszcze dobrze by było zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po tych zabiegach pomaluj farbą akrylową dwa razy, ale lepiej pokrywa się emalią modelarską. Co do klejenia to, najczęściej je lutuję (miedziane i mosiężne do lutowania są najlepsze), a gdy mam już je skleić to, używam kleju cjanoakrylowego, tylko trzeba je chwilę przytrzymać razem, aby się nie ruszały względem siebie.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
19-04-14 22:21  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Przy klejeniu drutów "na styk" warto wcześniej spiłować przekrój pilnikiem. Po cięciu ucinaczakmi przeważnie zostaje na środku niewielka nierówność, która znacznie zmniejsza powierzchnię styku np z papierem. Im grubszy drut tym jest to bardziej widoczne i "odczuwalne".

Pozdrawiam,
Quba
--

Post zmieniony (19-04-14 22:22)

 
20-04-14 07:05  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
skom25   

Kup sobie farbę modelarską olejną ( np. Humbrol, Revell). Są tanie ( około 6 zł za słoiczek) i trzymają się praktycznie każdej powierzchni, dokup także coś żeby je rozcieńczać ( ja na próbę używałem zwykłej terpentyny dla plastyków i też było ok. Wada jest taka że okropnie śmierdzą.

Co do akryli, raczej jest sobie daruj ( chyba że użyjesz podkładu). Ledwo trzymają się matowego plastiku o metalu już nie wspominając.

 
20-04-14 07:14  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzięki. Końcówki spiłowuję. Lutowanie w moim przypadku odpada z braku lutownicy.

Co do cyjanoakrylu to mój największy problem jest taki, że ten klej ma jakieś kosmiczne małe napięcie powierzchniowe i próba nałożenia kleju na czubek druta często kończy się tym, że klej spływa na cały drut. Z kolei jak moczę końcówkę druta to kleju zostaje trochę za mało żeby złapać :-/ No dobra, ale jak mówicie że cyjanoakrylem się da to widocznie ja coś źle robię.

 
20-04-14 10:49  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

killy, kleje cyjanoakrylowe można kupić w różnych gęstościach. Do niedawna w sklepach modelarskich były dostępne trzy gęstości: rzadki, średniogęsty i gęsty. Teraz nawet zwykłe kleje w tubkach w drogeriach można kupić jako żele. Jeżeli użyjesz gęstszego kleju, na pewno nie będzie spływał.

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
21-04-14 00:35  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Jak potrzebuje skleić druty ze sobą, używam odrobiny butaprenu (trzeba nałożyć mały punkt kleju na oba druty). Po to, żeby zczepić je ze sobą. Następnie zalewam łączenie klejem cyjanoakrylowym i czekam do wyschnięcia. Jak mi coś wypłynie, używam kawałka tekturki piwnej jak bibułki. Wciąga świetnie cyjanoglusia, póki jest świeży.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
21-04-14 10:39  Odp: [Technika] Malowanie i klejenie drutów
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

MBig robię podobnie, lecz stosuję do zaczepienia klej introligatorski RC / lub MEGICK/ i do odsączania chusteczkę hig. lub papier toaletowy.
To są już kosmetyczne różnica, ale ktoś może zastosować je alternatywnie w/g uznania.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024