FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
01-04-14 00:05  [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
AWOT   

Konkurs już rozwiązany zatem pora zamienić wątek w zapowiedź.

W wydawnictwie ORLIK ukaże się na dniach model prototypu brytyjskiego samolotu myśliwskiego Martin Baker MB 5. Model został opracowany na podstawie planów zamieszczonych w Modelarzu oraz publikacji internetowych.
Autorami modelu są Rafał Ciesielski i Wojciech Szymański.

A oto kilka zdjęć surówki.























Poproszę moderatora o usunięcie wpisów "konkursowych" i pozostawienie tych dotyczących zapowiedzi.

Post zmieniony (10-04-14 12:25)

 
02-04-14 17:03  Odp: Konkurs
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ja dorzucę trochę materiałów na temat tego samolotu.



Na samolocie tym latał Janusz Żurakowski (brat Bronisława -konstruktora pierwszych helikopterów polskich, Gila i Żuka). Na temat Janusza Żurakowskiego możemy poczytać w książce Billa Zuka pt. ,,Janusz Żurakowski -Legenda przestworzy''.
Janusz bardzo chwalił ten samolot. Zacytuje Wam fragmenty z tej książki, cyt.,,Miałem wrażenie, że każdy instrument pokładowy, każdy detal znajdował się w idealnym miejscu. Pod względem prostoty obsługi MB 5 bardzo różnił się od pozostałych myśliwców, którymi w tamtym czasie dysponowaliśmy, zwłaszcza od Spitfire'a. a wszystko to zaprojektował niewielki zespół pasjonatów. To był dowód na to, czego można dokonać, kiedy do głosu dochodzi logika". Dalej cyt. ,, Raport Żurakowskiego określał MB 5 jako ,,nieporównywalnie lepszy, pod względem technicznym i eksploatacyjnym, od wszystkich samolotów w swojej klasie. Rozkład kokpitu mógłby posłużyć za wzór dla wszystkich myśliwców tłokowych, a jego jednostka napędowa powinna być, z wielkim pożytkiem, zainstalowana w innych samolotach". W powietrzu MB 5 spisywał się znakomicie, jednak pojawił się zbyt późno i w epoce napędu odrzutowego nie miał przyszłości... ,, W Farnborough Żurakowski zademonstrował MB 5 w sposób, którego nikt, kto widział to na własne oczy, z pewnością nigdy nie zapomni. Był to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy, pokaz akrobacji, jaki kiedykolwiek wykonano za sterami myśliwca o napędzie tłokowym"
Do budowy prototypu wykorzystano elementy od MB 3, skrzydła oraz podwozie.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
14-04-14 00:40  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
Rannar   

Trochę szkoda, że autorzy ie zaproponowali opcjonalnie osobnych powierzchni sterowych. Ale i tak chwała za tak rzadki temat, jak prototypy. Marzy mi się F-16 XL :( Nawet plastykowy to rzadkość...

 
14-04-14 14:29  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
Vincent 

 

Propeler :"Do budowy prototypu wykorzystano elementy od MB 3, skrzydła oraz podwozie."
W którym zginął współwłaściciel firmy i pilot oblatywacz Val Baker. Martin drugi właściciel firmy poprzysiągł wtedy że będzie tworzyć rzeczy związane z bezpieczeństwem pilota i dał światu fotele wyrzucane- znane używane i cenione do dziś.

Post zmieniony (14-04-14 14:30)

 
14-04-14 14:47  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Dla mnie "must have". Cholera. Miałem już nie kupować.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
14-04-14 22:17  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
AWOT   

Rannar, w modelu są oddzielne powierzchnie sterowe oraz klapy. Model przeznaczony jest zarówno dla początkujących jak i doświadczonych modelarzy. Jutro postaram się wstawić zdjęcia.

--

AWOT

 
15-04-14 17:39  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
AWOT   

Oto obiecane zdjęcia oddzielnych powierzchni sterowych i klap.





--

AWOT

 
15-04-14 20:09  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Podoba mi się coraz bardziej ;-)

He... He.... i już teoretycznie go mam na stanie ;-P

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-04-14 20:51  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Vincent, dzięki za informacje. Wcześniej zastanawiałem, co było powodem, że firma przestawiła się na produkcję foteli katapultowych (doskonałych zresztą). Teraz już wiem.
A dla tych co są zainteresowani tym samolotem, jutro wrzucę zdjęcia innych ujęć tego samolotu.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
20-04-14 15:26  Odp: [Z] Martin Baker MB 5 ORLIK
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Tak jak mówiłem wczoraj, wrzucam następne zdjęcia MB 5.


















Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024