FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
29-12-13 18:31  [Relacja/Galeria] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Panzerjäger 38(t) Hetzer,
czyli opowieść (mam nadzieję, że nie dramat) o tym jak samolociarz pancerkę kleił.



Witam!
Tematem niniejszej relacji będzie model niemieckiego lekkiego działa samobieżnego Hetzer. Model jest opracowany w mniej popularnej skali 1:35.
Nie jest to mój debiut jeśli chodzi o pancerkę. W 2009 roku skleiłem ten czołg, wyszedł tak "świetnie", że nawet głupio mi było wstawić galerię do projektu "50 lat MM".
Wycinanka wygląda zachęcająco: kolory nasycone, bez przesunięć, choć na jednym z arkuszy są troszkę inne odcienie. Karton raczej dobry, choć zwinięcie lufy nie będzie proste.

Okładka

Kadłub
Do szkieletu dodałem pod poszycie wykonane z tektury z okładki bloku rysunkowego. Linie zagięć na dolnej połówce nacinałem po stronie zadrukowanej. Na górnej na nie zadrukowanej (przypomniało się), nie zrobiłem tego w jednym miejscu zbyt precyzyjnie i krawędź zagięcia jest troszkę pogięta.
Tylny element kadłuba odciąłem od dolnej części, ponieważ po przymiarkach do kadłuba nie za bardzo chciało pasować. Teraz trzeba to wszystko złożyć do kupy :-)










Do następnego :-)

--

Post zmieniony (03-10-19 16:06)

 
29-12-13 19:50  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Szata graficzna okładki raczej skromna - ale pamietajmy: to rok 1991!
To były całkiem fajne modeliki. Sam skleiłem ( i mam do dziś) PzKpfw IV i Panterę.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-12-13 20:02  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Yans   

pierwszy model czołgu który sklejałem co ciekawe użyłem wtedy kleju bezbarwnego biurowego(klej nadal jest w sprzedaży ) nie wszyto mi w nim dobrze wyszło. Chyba może być kłopot z gąsienicą może być za krótka, mi ciasno wchodziła
Gdzieś teraz leży w kartonie z innymi modelami. Będę ciekawy rezultatów.

Post zmieniony (29-12-13 20:28)

 
29-12-13 22:24  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Łukasz   

Kibicuje, uwielbiam te skale.
Pozdrawiam

--
,,W życiu trzeba płynąc podprąd, z prądem płyną same śmieci''

 
29-12-13 23:07  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
SebaR89 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam. Też mam sklejony ten model i pomimo małej skali sądze, że po sklejeniu prezentuje sie super. Jak na tak leciwy model ma fajne kolory, ale z tego co pamiętam wydrukowany jest na cienkim papierze i trzeba uważać, żeby nie poodbijaly się kształty wręg na częściach poszycia kadłuba. Trzymam kciuki i podglądam. :)

 
30-12-13 10:10  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Kadłub- ciąg dalszy










Trochę było gimnastyki, aby dopasować górę z dołem. Wyszło średnio, jak w jednym miejscu dobrze pasowało, to w drugim nie. Jak ustawiłem tak aby względnie pasowało w tych dwóch miejscach, to nie pasowało gdzie indziej, i tak w kółko :-)
Najgorzej jest z tyłu i z przodu po prawej stronie (tym się nie martwię, jak dojdzie błotnik to nie będzie widać).
Retusz jest na razie częściowy, choć w niektórych miejscach będę musiał go użyć w trochę większych ilościach :-)
Kadłub jest prawie skończony. Biorę się teraz za podwozie, a różnego rodzaju włazy, pokrywy na kadłubie będę dłubał w międzyczasie.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU !

Do następnego :-)

--

Post zmieniony (03-10-19 16:08)

 
17-01-14 17:36  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam w nowym roku!
Z góry przepraszam z zdjęcia. Robiłem je aparatem bez makro.

Podwozie
Wózki
Trochę się z nimi namęczyłem :-). Może nie powalają jakością, ale jestem zadowolony z wykonania. Poza tym mało co je będzie widać. Na zdjęciu zobaczyłem, że jeden resor się rozkleił, będę musiał poprawić. Gdzieniegdzie muszę jeszcze podretuszować. Retusz w tym świetle nie wygląda zbyt ciekawie, ale w świetle dziennym wygląda dość dobrze :-)
Koła nośne
Na razie tylko powycinałem i wyretuszowałem wszystkie elementy składające się na koła nośne. Się nakręciłem :-)
Wykonałem też osie kół, "kołpaki" wytnę przed przyklejeniem:










--

Post zmieniony (03-10-19 16:10)

 
04-02-14 20:39  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam!
Uporałem się z kołami :-)

koła nośne
Nie obyło się bez problemów. Otóż stożki znajdujące się w środkach kół miały po sklejeniu za małą średnicę i gdyby nie ząbki to by powpadały do środka. Moim błędem było to, że te ząbki pomalowałem na czarno (zamiast na pomarańczowo, niestety nie jestem tego w stanie zamalować) i nie wygląda to dość ciekawie. Koła będę musiał jeszcze gdzieniegdzie podmalować, ale zrobię to zapewne dopiero przed ich montażem.
Koła napędowe
Tutaj problemem znowu okazały się stożki (główne elementy nośne kół), które miały złe wymiary. W dolnej części były za małe, a w górnej za duże. Biorąc pod uwagę to, że wyciąłem otwory w kołach tworząc "ażurową" konstrukcje, nie mogłem powiększyć środkowych otworów (elementy z zębami---> zdjęcie), w celu dopasowania stożków. W końcu stożki narysowałem samodzielnie, nawet w miarę pasują :-)

Koła napinające
Tutaj też powycinałem otwory, montaż bez problemów :-)

Koła podtrzymujące
Wyszły trochę kanciaste :-/, na szczęście prawie nie będzie ich widać.

Zdjęcie rodzinne :-)

W tak zwanym międzyczasie dłubałem trochę przy kadłubie. Dokleiłem wszystkie włazy i pokrywy. oraz elementy podwozia. Na trzecim zdjęciu widać różnicę kolorów elementów które były na różnych arkuszach.

Rozpocząłem prace nad gąsienicami, które mam zamiar trochę uplastycznić. Wewnętrzna część gąsienicy (zdjęcie) będzie z pasków (jedna gąsienica składa się z dwóch pasków), natomiast zewnętrzny pasek porozcinam na osobne ogniwa. Dobrą wiadomością jest to, że zęby na kołach napinających pasują do wycięć w gąsienicach:-) Przy gąsienicach mam jakieś 2 tygodnie roboty (no może 10 dni)


















Do następnego :-)

--

Post zmieniony (03-10-19 16:12)

 
27-02-14 19:00  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam!
Hmmm... 2 tygodnie nad gąsienicami, nie wiedziałem co mówię :-). Choć koniec jest blisko :-)
GĄSIENICE
Na podstawie rysunku z tyłu okładki, który jest wymiarowo taki sam jak model, wykonałem tekturowy szablon do kształtowania gąsienicy. Jak widać miejscami zewnętrzne części ogniw są trochę krzywo względem siebie, no cóż bywa :-)

Gąsienice (nie licząc ząbków prowadzących(?)) są ukończone w 80 procentach (dziś kończę drugą gąsienice) i biorę się za retuszowanie ponad 420 ząbków

Przednie błotniki
Szczerze mówiąc wyszły trochę krzywo. Patrząc z boku górne górne powierzchnie błotników leżą na troszeczkę na innych wysokościach.

Tylne błotniki
Tutaj problemem okazało się mocowanie błotników z tyłu kadłuba. Dopasowując tylny element kadłuba bazowałem na górnej krawędzi, powodując podniesienie elementu o jakieś 1,5mm. Jak bym bazował na dolnej krawędzi to nie byłoby problemu, ale wolałem aby niedokładność wyszła mi na dole, ponieważ jest mniej widoczna.
Rzut na całość:

Wózki- koniec
Udało się wszystko równo ustawić. Jak przymierzyłem koła to Hetzer ładnie, równo stał. Jak widać przykleiłem już koło napędowe.
Retusz wymaga jeszcze gdzieniegdzie poprawek, ale to będę robić w chwilach odpoczynku od retuszowania i przyklejania ząbków.




















Do następnego :-) (tym razem nie robię deklaracji czasowych)
P.S.
Idę zjeść pączka :-)

--

Post zmieniony (03-10-19 16:15)

 
01-03-14 15:06  Odp: [Relacja] Panzerjäger 38(t) Hetzer- mikroModel 1/1991 (1:35)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,mamy następnego czołgistę,choć pierwszy za Tobą,pozdrawiam Marek

--PS>skala podobna do samolotowej,sam myślę o wykonaniu jakiegos samolotu np szmatopłata do mojego R17 w skali 1:25

Post zmieniony (01-03-14 15:23)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024